· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > Sindromul mortii subite
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3
subiect nou  raspunde
autor Sindromul mortii subite     
Gingirel

Copii
Alex
Lucas

19.09.2003 12:43     citat 

----------
Cora a scris:
Uite si mai ieftin acelasi sleepsack micro-fleece fabric, pe care probabil il gasesti si direct la Walmart, Kmart sau ce altceva ai tu pe aproape.
Alex a dormit in saculet din momentul in care nu mai erau 30C in casa (e nascut in august), il imbracam doar intr-un costumas subtire de bumbac cam cum is pe aici, uneori fara sosete sau inchise la picioare ca sa nu se supraincalzeasca. Pina la 3 luni, dar doar daca era prea rece in casa ii puneam si o caciulita.
A dormit in permanenta singur in patutul lui, pe o parte, pina la 3 luni. Eu alternam cind il puneam pe stinga-dreapta... si numai cu fata spre mine (aveam patul aproape de patut), deci pina la 3 luni patul nu a avut capete: ala pt. cap, ala pt. picioare. Pina la 6 luni eu am dormit in aceeasi camera cu el, de atunci singur in camera lui. Pina la 1 an cind am venit aici, am avut in permanenta interfonul pus sub patutul lui. Pina la 2-3 ani dormea cu usa deschisa la camera, sa auzim ce face si cum respira.
Daca iti permiti, pina la 3-4 luni poti folosi un bassinet, pe care il poti lua cu tot cu playpen... uite aici o oferta tare buna. Sau le poti lua separat, ideea e ca bassinet-ul il poti tine linga patul tau. Uite ce fain si comfortabil e asta, care se poate si readapta in playard (playpen) si poate fi carat usor pe oriunde. foarte fericit Si asta care e playard, are bassinet si changing station. foarte fericit
Daca mai ai intrebari... spune-le. trag cu ochiul
----------

Cora, daca nu am stiut ca pot gasi saculetul de dormit si la Walmart sau Sears? Am comandat de la onesteapahead si am platit mai mult! ochi peste cap
Oricum merita stiut!

sus

Denunta
Cora

19.09.2003 12:57     citat 

----------
fox73 a scris:
ceva la obiect????????????
----------

Bine ai venit! Poti fi mai explicit(a) cu intrebarea?

sus

Denunta
eapopescu

22.09.2003 10:31     citat 

Eu banuiesc ca cea mai probabila cauza de moarte subita infantila este supraincalzirea; la sugari exista un deficit de reglare a temperaturii corporale; se recomanda ca sugarul sa fie imbracat lejer si temperatura camerei sa fie adecvata (e mai bine sa fie mai racoare, sugarii racesc foarte rar, decat sa fie foarte cald). In spitalul in care am nascut eu paturile bebelushilor aveau sub saltea niste pad-uri (nu stiu sa le zic pe romaneste) cu sensori care monitorizau respiratia si declansau alarma imediat ce bebelushul nu mai respira normal. Si inca o observatie, paturile erau inclinate la un anumit unghi (poate 25-30 garde) asa incat capul sa fie mai sus. Eu am pus sub saltea o perna si cum era foarte rigida statea inclinata dar cam aluneca la vale jenat . Si noi l-am monitorizat non-stop pe Doruts in primele 3-4luni, noaptea facea mama de planton si ziua stateam eu cu el (si cu laptopul in brate foarte fericit ).

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 19 ani, 7 luni
Hanna: 16 ani, 2 luni

26.09.2003 3:26     citat 

cosmina n-a putut sa intre si mi-a trimis mie:
"Vroiam sa le scriu la fete ca bebelusa, care a murit a avut o boala rara de inima, careia in mod normal nu ii supravietuiste un bebe mai mult de 3 luni de la nastere, dar ea nu a avut nici un simptom. Parintii sunt suparati, dar cat de cat impacati cu soarta."

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: