· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > cum conving bebe sa pape din beberon
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor cum conving bebe sa pape din beberon     
bodorin

15.12.2005 6:52     citat 

nelus..multumesc pentru atentionare sarut ...chiar nu stiu ce sa intamplat dar sunt sigura ca nu am scris asa ceva !!! surprins

sus

Denunta
Miu

Copii
Miruna Maria: 14 ani, 3 luni

15.12.2005 7:28     citat 

Nici fata mea nu vrea alt lichid, nici bibe, nici cu lingurita numai tzitzi, dar sunt multumita ca a mancat tot ce i-am dat pana acum si nici noaptea nu se trezeste[doarme de la ora 23 la 5, uneori si mai mult] si deocamdata nu am ganduri de intarcare. Totusi mai multa lume mi-a zis sa-i dau apa de cand am inceput diversificarea ca altfel se dezhidrateaza, dar ea nu vrea si pace; i se prelige pe la colturile gurii. Eu totusi incerc incontinuare.

sus

Denunta
Zamby

Copii
Rares Andrei: 14 ani, 5 luni
Stefania Maria: 11 ani, 10 luni
am nascut deja!

15.12.2005 9:35     citat 

romana,

Aceasi problema am avut-o si eu cu Rares la 5 luni cand nu se mai satura seara la san si n-a vrut sub nici o forma nici biberon, dar nici laptele praf nu-l inghitea daca incercam sa-i dau cu linguritza, motiv pentru care i-am introdus cerealele la masa de seara.

Acum Rares are un pic peste 9 luni si de ieri am inceput operatiunea intarcat, nu mai aveam lapte si a tre' sa trecec la biberon.

Cum am reusit sa-l faca sa accepte biberonul! O saptamana i-am tot dat lapte praf cu lingurita(Milumil). O seara a acceptat 4-5 lingurite, api mai mult pana am ajuns la 100 ml.

Ieri seara l-am lasat dupa baie, la 4 ore dupa masa, i-am preparat biberonul si l-a acceptat. Era flamand si se obisnuise cu gustul laptelui.

Ce pot sa-ti mai spun? Depinde foarte mult si de tetina. Eu am 9incercat o gramada si nu tragea deloc . I-am luat tetina Nuk si suge foarte bine din ea.

Acum tu inteleg ca vrei sa-i dai doar completare. Ai mare grija cu biberonul, sa nu ajunga bebe sa-ti refuze sanul.

Succes! sarut

sus

Denunta
ana1980

Copii
Casandra: 14 ani, 1 luna
Ecaterina Maria: 11 ani, 11 luni
am nascut deja!

24.01.2006 11:03     citat 

In sfarsit mai aud si pe alte mamici ca puii lor nu vor bibe ! Eram un pic cam stresata ca pe cine mai stiu eu din prieteni cu copii mici toti papa din bibe fara probleme. Incepeam sa cred ca fetitza mea este un pic mai nonconformista. Ma bucur ca ne integram si noi intr-o anumita categorie: fara bibe foarte fericit Si noi am incercat mai multe tetine, dar totusi am sarit nuk-ul. Poate am sa fac o incercare si cu tetina nuk....Asta va fi ultima incercare zambet Adevarul este ca nici nu prea as vrea eu sa se obisnuiasca cu bibe. Mai nasol e ca nu prea accepta mancarea( data cu lingurita).... plang sau sunt foarte trist San inca mai am... zambet

Ce sa facem, incercam, incercam si iar incercam...

sus

Denunta
Tzush

Copii
David: 13 ani, 10 luni
Diana: 9 ani, 8 luni

26.01.2006 4:41     citat 

mai fetelor, de ce sa le dati biberoane, daca papa sanul? e mai gustos iaami si ... incercati cu lingurita, ca cu rabdare se rezolva trag cu ochiul

sus

Denunta
ioanagrava

Copii
maria: 14 ani
elena: 9 ani, 7 luni
am nascut deja!

27.01.2006 9:48     citat 

Nici Maria nu accepta biberon si nici suzeta.Ieri a facut 6 luni si inca o alaptez dar am inceput si diversificarea.Nu prea ii place sa manance altceva dar ne chinuim ,o luam usurel.Am invatat-o sa bea cu canita si vad ca ii place pt. ca am incercat cu o groaza de biberoane de toate felurile

sus

Denunta
Tzush

Copii
David: 13 ani, 10 luni
Diana: 9 ani, 8 luni

27.01.2006 4:17     citat 

ioana: bravo bblului tau. maria e fata desteapta de mica ... poate venim in petit scot limba

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: