· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Toate varstele > cum alegi nume pt. bebe?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor cum alegi nume pt. bebe?     
ddelia

31.10.2003 11:55   cum alegi nume pt. bebe?  citat 

Fiecare dintre noi, atunci cind alegem numele bebeului, tinem cont de niste criterii sau sintem influentati de anumite persoane sau evenimente.
Eu am ales intr-o prima faza numele care-mi placeau cum suna.
M-am oprit la Radu si Andrei si pentru ca nu ma puteam hotari intre cele doua l-am lasat pe sotul meu sa aleaga (din preselectie mea desigur). El a care a surprins cind a alegerea noastra, mai ales ca in zona noastra se face mare caz de numele nasilor. Eu am crescut in Ardeal unde nu exista un asemenea obicei si dintotdeauna mi s-a la care tin foarte mult, iar sotul meu nu a altii si se poreclesc .

ca de exemplu: bass(nume de aici) bass contrabas sau ionut prostut sau stiu eu ce alta ''bazaconie'' prostit

imi plac numele rare ,nume care atunci cind striga pe cineva in clasa Marian (de exemplu) sa nu se scoale juma de clasa in picioare rad
deh cu cit ca se striga numele si prenumele numai ca aici in sat unde locuiesc de exemplu juma de sat au acelasi nume numai ca difera de o litera iar una din familii ocupa deja un sfert de sat cu numele lor ........iti dai seama rad

la fel ca mine ,mai primesc telefon citeodata ca o cauta pe cutareasca la care nu sint eu dar stiu ca mai e o persoana cu acelasi nume si prenume ca al meu numai ca numele meu de fata e altfel dar dupa numele sotului meu la fel o cheama ochi peste cap

multe chestii de astea .

dar pin la urma si la coada e pur si simplu gustul fiecaruia in parte si tot la fel sa ne gindim si la copii cind le punem un nume nu cind se face mare sa ai o fetita si s-o cheme Zarzarica rad ,sau pandusa foarte fericit

sus

Denunta
Roxana_G

Copii
Alexandra Maria: 18 ani, 4 luni
Andrei Serban: 14 ani, 9 luni
am nascut deja!

31.10.2003 1:31     citat 

Nu stiu cum mi-ai venit in cap numele pe care le pregatisem pentru BB: Alexandra sau Andrei. Pur si simplu asa imi doream si asa am stabilit cu ani inainte sa raman insarcinata.

Pana la urma se pare ca o sa am o Alexandra pe care o sa o cheme si Maria dupa bunica (sau mai exact dupa ambele bunici si mama - cam sinustru?!). Daca ar fi fost baiat, insa sigur i-as fi spus si Serban dupa tata.

Dar alegerea numelor dupa parintii mei nu are neaparata legatura cu o traditie, ci pur si simplu asta ma face sa simt ca o sa semne si cu ei un pic. Daca ar fi fost baiat, tare voiam sa semene cu tata.

Rox

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 20 ani

31.10.2003 3:21     citat 

La noi a simplu chestie de "personalitatea" numelui. de cat de puternic este.
Mie imi placea de mica Andra. Nu a mie mi s-a a facem/ avem. scot limba CAROL. Imi place mie mult, fara vreo conotatie... imperiala rad sau altceva. Am vrut un nume mai deosebit si asta ne-a tot imi mai place si Yasmina, dar e prea... oriental, zice sotul meu.
si Albert. Prea occidental rad

sus

Denunta
SMOKY

31.10.2003 10:18     citat 

...eu am vrut ca sa aiba si un nume de sfint pe de-o parte si sa se poata pronunta ,pe de alta parte...aici in america,americanii pronunta greu numele straine...

sus

Denunta
ANA_B

Copii
Venetia: 28 ani, 10 luni
Federica: 15 ani, 9 luni

01.11.2003 1:32     citat 

si mie imi plac numele cu semnificatie, si care sa aiba o zi de -oarecum - sarbatoare, ca si ziua de nastere. Cred ca si asta este important, ca si dealtfel echivalentul in doua limbi. de exemplu Ioan- Giovanni in Italia, Nicolae- Nicola.
Ana

sus

Denunta
ddelia

03.11.2003 2:08     citat 

Va multumesc pentru parerile voastre.
Mai am o intrebare legata de subiect, care mi-a apoi sa cunoasteti o persoana care purta acest nume si care sa va fie complet antipatica iar aceasta antipatie sa se reflecte apoi si asupra numelui??? foarte fericit

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 20 ani

03.11.2003 2:48     citat 

Daaaa, categoric. de exemplu, inainte imi placea Catalin, dar nu as fi putut pune copilului (daca ar fi fost baiat) numele... asta scot limba
si au mai fost cateva cazuri.

sus

Denunta
cara

Copii
Timeea: 21 ani, 3 luni

03.11.2003 5:16     citat 

Da, bineinteles, iar cateva nume chiar mi-ar fi placut mult pentru fetita mea, dar din cauza a chiar ma enerveaza ca n-am putut trece peste asta...

sus

Denunta
ANA_B

Copii
Venetia: 28 ani, 10 luni
Federica: 15 ani, 9 luni

03.11.2003 8:48     citat 

Sigur ca da ! Acum imi sint persoane si nume insuportabile. de multe ori parca ar fi un " deja vu "!
Ana

sus

Denunta
daniluca

04.11.2003 2:03     citat 

Roxana, habar nu am daca e de vina vrun hormon anume dar bebeii mei se cheama ALexandra, si bebe doi care inca nu e conceput Andrei (sigur o sa fie baiat .. trag cu ochiul )...
Pe ALexandra o cheama si Elena, ca pe mama, soacra-mea si bunica mea... foarte fericit
Pot sa pun numele lui tata si al socrului la baiat dar ghici ce....nu o sa-l cheme nici Vasile si nici Constantin... foarte fericit
de ce zici ca e sinistru? Nu e deloc...stii tu....atingi la coarda sensibila... scot limba

sus

Denunta
AdinaA

Copii
Matei: 22 ani, 4 luni
Maria Romana: 17 ani, 8 luni
Mircea Victor: 13 ani, 10 luni

04.11.2003 2:10     citat 

Lumi,
Pazea ca daca o sa emigrati intr-o tara de limba engleza CAROL e nume de fetita !!!!!!! foarte fericit Nu uita ! jenat

sus

Denunta
AdinaA

Copii
Matei: 22 ani, 4 luni
Maria Romana: 17 ani, 8 luni
Mircea Victor: 13 ani, 10 luni

04.11.2003 3:48     citat 

Ca sa raspund la intrebare:

Dintotdeauna mi-au placut numele deosebite, originale si putin exotice. Dar ce mi-a a nume in cap:
Neil, Sean pentru baiat
Michelle, Isabel pentru fetita

Cind am aflat ca sint insarcinata mi-am aminti brusc de un vis avut cu citeva zile inainte in care plimbam pe plaja un carucior cu un copilas pe care il chema Matei. si din acea clipa am stiut cum se va numi copilul meu si am stiut ca este baiat ! Asa ca nici macar n-am ales nume de fetita (dar nici nu a dupa Matei o sa vina Ilinca ( si Maria probabil ca asa vrea tati) trag cu ochiul

sus

Denunta
asorina

Copii
Sonia: 21 ani, 8 luni

04.11.2003 8:59     citat 

eu am dorit ca fata mea sa aiba un nume mai putin folosit, la noi in Romania, si sa sune frumos la ureche surprins dar de abia pe ultima suta de metri l-am gasit, si era foarte aproape de mine mai ales ca o matusa de-a atit. jenat

sus

Denunta
Manu

Copii
Ilinca Maria: 19 ani, 6 luni

04.11.2003 11:21     citat 

----------
AdinaA a putin exotice. Dar ce mi-a a nume in cap:
Neil, Sean pentru baiat
Michelle, Isabel pentru fetita

Cind am aflat ca sint insarcinata mi-am aminti brusc de un vis avut cu citeva zile inainte in care plimbam pe plaja un carucior cu un copilas pe care il chema Matei. si din acea clipa am stiut cum se va numi copilul meu si am stiut ca este baiat ! Asa ca nici macar n-am ales nume de fetita (dar nici nu a dupa Matei o sa vina Ilinca ( si Maria probabil ca asa vrea tati) trag cu ochiul
----------

Ca sa vedeti pana unde merge coincidenta - eu o am deja pe ILINCA MARIA - il astept in cativa ani si pe MATEI!!! scot limba

si mie mi-a despre semnificatia numelor - si la fetita ma hotarasem de mult pentru Eva Maria (Eva inseamna "viata")!
Dar prin luna a dupa ce am nascut am aflat si una din semnificatiile numelui Ilinca - "raspunsul lui Dumnezeu"! Am ramas masca - exact asta e Ilinca pentru mine! jenat
Iar Matei inseamna "Darul lui Dumnezeu"! :
P

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: