· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > Crize de .....independenta?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Crize de .....independenta?     
floro

Copii
Tudor: 18 ani
Matei Ciprian: 13 ani, 1 luna

31.10.2003 1:34   Crize de .....independenta?  citat 

De cate va zile ma confrunt cu niste manifestari mai ciudate ale lui Tudor: ba nu vrea sa manance decat daca-si tine singur lingurita, ba nu mai vrea sa doarma ziua in dormitor, ci in sufragerie pe canapea,ba nu vrea sub nici o forma sa mearga tinut de manuta cand iesim afara, mai nou( de vreo 2 zile) vrea sa mearga doar pe strada, desi nimeni nu l-a incurajat pana acum, cum il las jos - tusti! spre strada, unde se circula mult si cu viteza mare...
Mai devreme am fost afara si a trebuit sa intru rapid cu el in casa pentru ca facea un scandal de nedescris pentru ca nu l-am lasat in strada. Cum sa ii explic unui copil de 1 an si 4 luni ca e periculos acolo? Cum sa-l fac sa-mi dea mana cand ne plimbam? Am incercat si prin casa, dar ma ia de mana doar cand vrea sa treca vreun prag mai inalt si dupa aia, gata, imi da drumul.
Voi cum ati facut, sau ce ati face?

sus

Denunta
Dodutz

31.10.2003 2:09     citat 

Draga Floro, nu stiu raspunsul la intrebarile tale, dar pot sa-ti spun ca trec prin acelasi infern. Al meu fiu are 1 an si 8 luni si pot sa-ti zic ca, daca nu e lasat sa umble in vreun loc, se tavaleste pe jos si se da capul de parchet ori de perete. Nu mai vorbesc de tipete...Ieri eram cu el pe strada si am trecut pe linga o gura de metrou. S-a pus pe un urlat si s-a lasat in genunchi, refuzind sa mai mearga, toate astea din cauza ca eu i-am explicat ca nu intram la metrou fiindca nu avem treaba acolo. Sint disperata si foarte ingrijorata. Cine ne poate ajuta?

sus

Denunta
meli

Copii
cezara: 18 ani, 11 luni
am nascut deja!

31.10.2003 2:41     citat 

Eu am trecut prin etapa asta si trec in continuare.
La inceput, cam dupa 1 an si jumatate ( acum Iulia are 2 ani si 3 luni) refuza sa mearga tinuta de manuta, afara. Cu vorba buna, nu mergea prea des.Asa ca am fost nevoita sa o amenint ca eu plec inapoi (chiar din fata blocului o lua la fuga de una singura), lucru care-i dadea de gandit. Altadata pur si simplu o pacaleam.Ei ii plac tare mult animalele: caini si pisici intalnesti la tot pasul asa ca nu era chiar o minciuna faptul ca daca merge cu mine de manuta gasim un catel sau o pisica.
Cu timpul ( cam dupa vreo jumatate de an )a inceput sa asculte si sa meargem frumos de manuta.
Legat de mancare, intotdeauna am incurajat-o sa se descurce singura.
Ei dar sunt destul alte situatii in care isi ia un aer de emancipare...

Asa ca , multa rabdare si imaginatie pe masura ,
Meli

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 18 ani, 9 luni
Adelina: 10 ani, 6 luni

31.10.2003 10:41     citat 

Si eu am probleme cu mancatul... vrea sa faca totul "singuraaaaaaaa"... cand ii dau mancarica mai e cum mai e... la "ciomba" sa ne vezi... eu ma enervez, ea se murdareste din cap pana in picioare, bucataria e de nerecunoscut... prostit

cu imbracatul e cam la fel... fura hainele si fuge prin casa "singuraaaaaa"... eu dupa ea... e o adevarata aventura sa o imbrac...

nu va mai povestesc cum e cu facutul pishului... ca daca i se pune ei pata ca trebuie sa o dezbrace taica-su si sa o tina de mana... atunci el trebuie sa o faca... altfel... scandal mare + facut pishu pe ea!

pe drum n-avem probleme cu mersul... nu fuge in strada... ca vrea numai "in brate DA"... vai de spatale meu! faza e ca cu Mia (bunica-sa) nu face scandal si merge frumusel de mana...

eu nu stiu ce sa fac... decat sa astept sa creasca sa o vad ca se descurca intr-adevar SINGURA!

sus

Denunta
Berea

31.10.2003 11:00     citat 

Robi merge de manuta fara sa faca scandal, dar sa te fereasca Sfantu' sa nu o iei incotro vrea el. Nu face scandal, in schimb se opinteste si te trage ca mai ca iti rupe mana plang sau sunt foarte trist Noroc ca inca il mai pot pacali, asa ca, la fel ca la Meli, si la noi "apare" cate o pisicuta sau vreun catel. Problema-i cand apare pe bune si trebuie sa ne luam dupa respectivul animal, si noi tocmai ne grabim undeva.
Mai ii spun si ca mergem la tata. Asta cu mersul acasa la tata functioneaza de minune, mai ales ca intram in casa si totdeauna isi gaseste repede ceva de lucru si uita ca i-am promis ca acasa e tata.
Cu plecatul si eu i-am facut-o de l-am lasat in drum si am plecat scot limba 2 pasi fara el, dar eram la munte, pe unde masini ioc, dar nu prea mi-a mai dat drumul de mana jenat

sus

Denunta
floro

Copii
Tudor: 18 ani
Matei Ciprian: 13 ani, 1 luna

01.11.2003 12:27     citat 

Am incercat si eu cu pisi si ham, dar am lasat-o mai moale ptr. ca trebuia neaparat sa mergem dupa ei. Am zis-ok, incercam cu bebe, mai mereu intalnim cate un bb . A mers de vreo 2 ori, pana s-a gasit unul din carut sa-i traga una lui Tudor si de atunci, cand vede carucioare, aproape o ia la sanatoasa.

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 19 ani, 1 luna
Hanna: 15 ani, 8 luni

01.11.2003 1:20     citat 

puteti sa va jucati cu masinutele si sa faceti accidente si sa vina salvarea sau pompierii sau politia. e cam dura faza, dar presupun ca tine.

sus

Denunta
beatricerus

Copii
Rus Andrei: 19 ani, 10 luni
Rus Alexandru Cristian: 14 ani, 3 luni

03.11.2003 3:51     citat 

Andrei puiul meu, are acum 3 anisori si am trecut si noi prin cateva "crize de personalitate". Este normal si va trece in jur de 4 ani.
Cum am procedat eu; am inceput sa nu-i dau atentie in primul moment, dupa care incercam sa-i distrag atentia cu ceva care stiam ca-si doreste f. mult. Ii ceream sa se uite in ochii mei si-i vorbeam f linistit...si de multe ori se linistea ... si se arunca in bratele mele suspinand. Din pacate nu este o reteta sa functioneze la toti.
Cred ca exista niste motive pt. astfel de manifestari, sunt prea rasfatati si au invatat ca pot fi centrul atentiei cand tipa iar parintii transmit fara sa vrea din nervozitatea lor, copilul percepand orice stare sufleteasca .
Nu trebuie in nici un caz batuti sau pedepsiti, cel mai inteligent este sa te impui cu diplomatie, lasand impresia copilului ca tot ceea ce face este alegerea sa. Nu trebuie cocolosit .
Trebuie reactionat cu calm, indiferent de cati decibeli are pe secunda foarte fericit ochi peste cap

Deci [url] rabdare[url] multa rabdare[/url] trag cu ochiul

sus

Denunta
cortago

Copii
Alexandru: 17 ani, 10 luni

03.11.2003 6:56     citat 

trist Cred ca toti copii trec la un moment dat prin aceste "crize de personalitate". Noi aven aceasta problema de putin timp ... de vreo 2 saptamani. (avem 1 an si 2 luni). Am incercat cu pacaleli, cu iubeala rad, cu vorbe dulci dar nimic. Si pana la urma am constatat ca ignorarea are cel mai bun efect. Nu-l bag in seama in momentele de criza zambet, plange ce plange si daca vede ca plansul sau tipetele nu au efectul scontat renunta ca sa incerce mai tarziu scot limba
Sper ca la un moment dat sa se plictiseasca si sa renunte definitv. prostit

sus

Denunta
Nina

Copii
Nina-Cristina: 18 ani, 6 luni

04.11.2003 11:16     citat 

Si noi am avut probleme cu micuta noastra legat de mersul pe afara, pe unde vrea ea. Dar ii explicam ca pe strada merg doar masinile, noi mergem pe trotuar, sa nu ne calce masinile. Iar cand traversam strada o facem repejor si de mana(cu cel ce o insoteste), sa nu ne calce masinile.
De fiecare data cand vrea sa faca, ea, ceva, ii distrag atentia cu altceva si asa nu se mai incapataneaza sa o tina pe a ei. Sau, cateodata, asculta explicatiile mele si, pur si simplu, intelege ca nu are voie. Ma uimeste cat de intelegatoare poate fi cateodata. surprins
In orice caz, cu micutii ne trebuie calm, rabdare si explicatii pe intelesul lor.

sus

Denunta
Cotty

Copii
Marian-Lucian: 20 ani, 4 luni
Thomas-Nikolas: 17 ani, 5 luni

04.11.2003 2:56     citat 

Noi ne apropiem de 4 ani si tot singuri mergem zambet
Singurul lucru bun este ca nu fuge in strada, chiar si atunci cand trebuie sa traversam, se opreste pe bordura si ma asteapta.
Prin magazine, la fel il pierdem, dar atunci cand nu ne mai gaseste , incepe si striga:'Mamiiiii, tatiiiii, unde sunteti??'. Daca noi nu mergem imediat la el, sau nu il gasim incepe si urla, de se strang nemtii langa el sa-l potoleasca .Apoi il auzim ca se cearta cu ei :'Du nish' (nicht) rad
Am incercat mai multe metode, dar inca asteptam rabdatori sa treaca perioada foarte fericit
Deci fetelor, nu disperati!! scot limba

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: