· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > gelozia... la 5 ani
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor gelozia... la 5 ani     
mamatami

Copii
alexandru: 21 ani, 3 luni

30.12.2003 7:55   gelozia... la 5 ani  citat 

va propun un subiect nou (poate a mai fost dezbatut pe aici , nu stiu .. sint relativ noua ...), dar mi-ar place sa discutam pe marginea lui , si sa imi impartasiti din experienta voastra .
Pustiul meu are aproape 5 ani -in martie 2004 ii implineste -si am fost neplacut surprinsa sa constat ca dintr-un baietel prietenos , caruia ii placeau copiii ..sociabil ... sa se transforme -(nu chiar peste noapte trag cu ochiul... ) in opusul ..
Am avut de Craciun niste musafiri , cu o fetita de 2.5 ani ..dulcica , cumintica ...El nu a lasat-o deloc sa se apropie de jucariile lui ! surprins
Am fost socata .!
Pana nu demult abia astepta sa prinda un copil prin casa , sa ii arate jucariile ...sa se joace impreuna ...
Acum , nu mai accepta pe nimeni in "teritoriul " lui ..
Cam banuiesc eu cauza .... zambet
Nu ii place "concurenta " ... Pana nu demult era unica odrasla din familie , din cercul de prieteni ...
Acum avem o prietena care trebuie sa nasca ... si el stie ca barza o sa le aduca si lor un copil ..Alti prieteni au deja un bebe de 2-3 saptamania..
Oarecum isi simte amenintat dreptul de unica vedeta??!!!
Ce ziceti , ?
ati trecut si voi prin asta ?Astept opinii de la voi...

sarut
Un an nou fericit , cu multe impliniri !!!!

[/quote]

sus

Denunta
sumisa

Copii
Daria Ioana: 21 ani, 5 luni
Andrei Alexandru: 17 ani, 5 luni
Matia Stefan: 13 ani, 8 luni

31.12.2003 12:46     citat 

Nu am inteles prea bine, numai cu fetita aia s-a manifestat asa? Sau s-a mai intamplat si cu alti copii?
Daca singura data a fost uracios cu fetita de doi ani juma, atunci cred ca a avut o reactie perfect normala, si tu exagerezi.
Unu la mana ce naiba sa se joace un baiat de 5 ani cu o fata de doi.
Doi sunt convinsa ca voi toti v-ati minunat pe aia mica cat e de dulce, de cuminte...blabla. Pai saracu copil s-o fi gandit ce naba le place la mogaldeata aia cacacioasa care nici sa vorbeasca nu stie, ca eu nu vad nimic interesant la ea,si pe mine barbat in toata regula, om la care ai cu adevarat ce aprecia, nu ma lauda atat.
Gelozia de genul asta e perfect normala, sanatoasa, ea TREBUIE sa existe. Nu mai stiu explicatia data de psihologi dar daca te intereseaza am sa o caut.

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

04.01.2004 12:54     citat 

Gelozia se manifesta la orice varsta si se pare ca ne "loveste" si pe noi astia mari, dar si pe cei mici.
Iar asa cum ti-a zis si Sumisa, gelozia pe care ai descris-o tu e perfect normala.
Si eu am observat o unda de gelozia la fiica-mea cand pe 2 ianuarie am fost invitati la niste prieteni. De obicei ea era singurul copil printre invitati, dar de data asta prietena noastra a mai chemat o familie cu doi copii, amandoi copilasii mai mici decat Ecaterina. Acum fiecare copil isi manifesta gelozia in stilul lui. A mea a fost cam matzaita toata ziua si se dadea mai tot timpul pe langa prietena noastra, iar cand am ajuns acasa atat mi-a spus " mama, Monica trebuia sa ma tina mai mult in brate" surprins
Deci si a mea e geloasa, dar incerc sa o fac sa inteleaga ca nu numai ea e importanta cand sunt mai multi copilasi si sper sa inteleaga si sa nu sufere prea tare.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: