· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Toate varstele > Numele de bb
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor Numele de bb     
Lara2750606

23.12.2003 9:48   Alexa  citat 

Mda...e complicat daca nici unul dintre voi nu cedeaza. Alexa, de exemplu, merge foarte bine in ambele limbi.
Dar, evident, asta e doar parerea mea.
Cred ca cea mai buna solutie ar fi sa renuntati amandoi la numele alese si sa incercati sa cautati unul care sa va placa putin la amandoi. Altfel, ajungeti sa va certati pentru ceva care ar trebui sa v-aduca numai bucurie.
Succes...si sarbatori de vis !!!! Laura

sus

Denunta
Lara2750606

23.12.2003 9:53   Alexa  citat 

Mda...e complicat daca nici unul dintre voi nu cedeaza. Alexa, de exemplu, merge foarte bine in ambele limbi.
Dar, evident, asta e doar parerea mea.
Cred ca cea mai buna solutie ar fi sa renuntati amandoi la numele alese si sa incercati sa cautati unul care sa va placa putin la amandoi. Altfel, ajungeti sa va certati pentru ceva care ar trebui sa v-aduca numai bucurie.
Succes...si sarbatori de vis !!!! Laura

sus

Denunta
mamim

Copii
DARIA: 20 ani, 4 luni
DAVID: 15 ani, 9 luni

06.01.2004 10:55     citat 

Pe fetita mea o cheama Daria, asta ca sa spulberam orice dubiu de la inceput.Iti dai seama ca pentru mine a fapt sa iti spun este ca Daria se ragaseste in calendarul ortodox, pe 19 martie .......

sus

Denunta
Onush

06.01.2004 3:06     citat 

Mi se pare ca ati ajuns intr-un impas de fapt....
Toata lumea ti-a un alt compromis: idee luati-o de la inceput cu cautatul idee

In cazul nostru, a familie fiind categoric romanesc. //Fiecare din noi a dupa aceea am comparat alegerile si au ramas doar numele comune pe lista si dupa aceea a as avea de ales as cauta nume care sa existe in limba romana si sa se traduca si in engleza. (gen Elena - Helen)
In asa fel in acte as trece varianta in engleza pentru linistea si mai usoara integrare a eu in discutie pentru ca asa am patit si eu ca tine, DanaEma, si am cedat si acum imi pare rau. La prima fetita eu am decis ca o va chema Bianca, nu s-a asa i-am pus. La al doilea copil, convenisem la numele de baietel - Eduard - asta pentru ca Bianca vroia ca pe bebe sa il cheme Edi (dupa un prieten al ei). Numai ca bebe2 a m-am hotarat sa-i spun Erica. Sora-mea chiar ma suna mereu si ma intreba: "Ce face Erica?". Sotului meu nu-i placea acest nume, zicea ca e evreiesc, dar pana sa nasc nu s-a alt nume nici nu aveam in cap, asa ca am luat in calcul tot felul de nume care-i placeau lui (nu era decis la unul singur), si am cedat ca o fraiera si i-am pus Ramona, desi nu ma inspira deloc. Macar de i-as fi pus Ramona-Erica, asa puteam sa-i zic eu intr-un fel, el in altul. Dar nici asa nu a fapt si eu am dorit sa aiba un singur nume, la fel ca Bianca. Deci Ramona a eu i-am tot zis bebe si toata lumea a 7 luni si nu prea stie la ce apelativ sa raspunda, la Bebe, la Rami (asa ii zice maica-mea) sau Ramona. Oricum, esentialul e ca imi pare rau ca am cedat si numele ales de mine nu apare deloc.

In cazul tau, imi place Jessica, dar si Alexia, deci le-as pune pe amandoua, ca sa impac si capra si varza, asta daca nu s-ar putea sa fie doar cum vreau eu...
Oricum, sanatoasa sa fie!!!

sus

Denunta
AdinaA

Copii
Matei: 22 ani, 4 luni
Maria Romana: 17 ani, 8 luni
Mircea Victor: 13 ani, 10 luni

06.01.2004 11:33     citat 

Laura,
Mie mi se pare un nume frumos Ramona, iar Rami sau Mona sint diminutive dragute.

Dar, ca sa te incurajez, am avut o colega de facultate pe care o chema Roxana, mai avea si un al doilea nume dar mama ei o striga cu un cu totul alt nume, mai exotic, probabil pentru ca nimeni din familie nu a acord cu el.
Asa ca, poti sa-i spui Erica daca asa vrei tu !!!!! sarut

sus

Denunta
ani

Copii
David Valentin: 19 ani, 6 luni
Daria Stefania: 15 ani, 8 luni

07.01.2004 12:59     citat 

Eu deja am nume pentru fetita care speram sa vina in cativa ani. II spun Daria deja...
EU zic sa discuti serios cu el si ajungeti voi la un compromis...
si noi am vrut ca primul nume (am ales David), sa fie usor pronuntabil in limba engleza, din simplul motiv ca pe mine nimeni nu ma striga cum ma cheama cand imi citeste numele, si e neplacut, nici nu recunosc cateodata ca ma striga pe mine...
Al dolea nume l-am pus Valentin...

cedeaza si tu un pic...renunta la nul dintre nume , sau puneti-i trei...

bafta!

sus

Denunta
DanaEma

Copii
Jessica Sara: 18 ani, 4 luni
Jennifer Abigail: 16 ani, 3 luni
am nascut deja!

07.01.2004 6:30     citat 

Un timp sotul meu nu mi-a nume, si cand ma gandeam eu ca o sa-i pun numele ales, in timp ce ne intorceam de la doctor, sotul meu ma intreaba. E si fetita mea de ce nu pot sa-i aleg si eu numele? Mi-a mila de el, si am intrebat care dintre ele l-ai ales Alexa sau Daria. si raspunsul a gandesc ca totusi eu o sa-i spun Jessica si daca lui ii place atat de mult Daciana ce pot sa mai fac. Sper ca urmatorul bb sa fie tot fetita si sa-i pun numele Sara.

sus

Denunta
Cora

07.01.2004 7:21     citat 

----------
DanaEma a raspunsul a extaz si fericire... tatal lui cistigase la LOTO o... Dacie... si si-a numele ales acum de sotul tau. Mare problema si la voi... lasa ca o rezolvati voi... fericiti si sanatosi sa fiti si mai ales bebe. zambet

sus

Denunta
Cora

07.01.2004 7:29     citat 

----------
lilith1967 a sa nu se termine in L sau R. ....
----------

Vin si eu acush cu idei pt. tine Lidia, noroc ca nu ai nascut inca. foarte fericit
Robert, Remus, Romulus, Radu, Richard...

sus

Denunta
ina_nz

Copii
Adrian: 18 ani, 10 luni
Maya: 12 ani, 10 luni

07.01.2004 9:08     citat 

Spune-i sotului ca daca tot vrea nume de masina sa-i spuna Mercedesa......sa fie ca o premonitzie zambet

sus

Denunta
dani29

Copii
Diana-Maria: 20 ani, 8 luni

07.01.2004 12:33     citat 

Eu zis ca fiecare dintre voi sa puna un nume sa va impacati: de exemplu:

Sarah Diana, de ce nu?

sus

Denunta
DanaEma

Copii
Jessica Sara: 18 ani, 4 luni
Jennifer Abigail: 16 ani, 3 luni
am nascut deja!

07.01.2004 10:21     citat 

rad Chiar ca e mai fain Mercedesa, sau Toyota. Daciana parca ar fi o rabla de masina alintata. rad Dar ce sa mai fac daca el asa vrea, mai bine ar fii Alexa, sau Daria ca la un moment dat le avea si astea pe lista. acum a mult vreau Sarah. Am lasat Jessica iar al doilea ramane de vazut ca mai e si soacra care vrea neaparat Sarah, sa mai si laudat la toata lumea ca o va chema Sarah. rad Pentru ca e fetita mea primul va ramane Jessica si gata, al doilea nu mai conteaza ii las pe ei acum sa se certe toata ziua ca unu ii spune Sarah iar celalat Daciana. foarte fericit .

sus

Denunta
cornelia

Copii
Alexander Wayne: 19 ani, 5 luni
Richard: 17 ani, 11 luni

08.01.2004 5:42     citat 

Ia sa va pun si eu la traba cu problema mea.
Daca o sa fie fata mi-ar place foarte mult Bianca dar deja am o nepotica Bianca si nu stiu cum o sa para sa fie doua "Bianca" in familie...
ma mai gandesc sa-i dau numele mamei mele pe care o cheama Florica (numita Floricica) dar m-i se par prea nu stiu cum ... din topor... voi aveti ceva derivate de la acest nume?
Al treilea ar fi Giulia-doar asa ca imi place mie si sotului- dar socrii au o Juliana in familie pe care nu o plac si le-a mai gandesc sa-i dau numele mamei mele pe care o cheama Florica (numita Floricica) dar m-i se par prea nu stiu cum ... din topor... voi aveti ceva derivate de la acest nume?
prostit
----------

Floris, Flower, Florence, Florencia... nu stiu daca-s nume toate dar asa-mi venira... foarte fericit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: