· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > Diversificarea - ajutoooooor
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor Diversificarea - ajutoooooor     
eapopescu

26.11.2003 9:25     citat 

Eu radeam morcovii sau merele pe o razatoare de sticla (nu stiu exact cum se numeste) si apoi le puneam intr-o sita si le presam cu o lingura. Sucul il fierbeam un pic si-l raceam. Dar poti sa-l dai si proaspat. Am luat si un millser (nu era storcator si un mixer de fructe, legume, facea suc cu pulpa) dar nu era prea eficient, pierdeam cam mult timp si ma enerva si zgomotul, asa ca am renuntat la el.

sus

Denunta
ioanalex

Copii
Teglas Ioan Alexandru: 15 ani, 8 luni

02.03.2004 10:57     citat 

Tot despre diversificare vreau sa va intreb si eu ceva: cat timp trebuie sa ii strecor supica pana sa ii pasez si legumele acolo? Si dupa supica, care este urmatorul pas? Va rog sa imi raspundeti pt ca sunt cam in plop! confuz

sus

Denunta
nightwish

Copii
INGRID: 15 ani, 11 luni

02.03.2004 1:22     citat 

diversificare inseamna sa pape cu linguritza, nu numai sa treaca la alte alimente. eu nu i-am dat deloc supa strecurata in biberon(am incercat o data dar nu a vrut) ci am fiert legumele(mai tarziu cu carne) le-am pasat si i le-am dat sub forma de piure(initial mai subtire, dar nu apos, si apoi mai gros). nu i-am adaugat lapte ci zeama in care au fiert. ideal e sa ai un mixer vertical pentru ca se face un piure f fin. cand am introdus si carnea si oul le-am amestecat tot cu legumele...fara sare...a mai fost dicutie pe tema asta!
incepi cu carne de pui(cumpara piept, taie-l cubulete si pune-le in congelator ca sa nu decongelezi carnea de multe ori); intai o linguritza, apoi doua etc. se trece la 1ou, doar galbenus(un sfert, jum etc).poti sa i le alternezi in timpul sapt. apoi carne de manzat(cu cate mai rosie cu atat are fier mai mult, caci asta le trebuie), peshte chiar.

sus

Denunta
Dodutz

02.03.2004 6:56     citat 

----------
ioanalex a scris:
Tot despre diversificare vreau sa va intreb si eu ceva: cat timp trebuie sa ii strecor supica pana sa ii pasez si legumele acolo?
----------

Mie mi-a recomandat doctorita sa strecor supa vreo doua-trei zile inainte de a-i pasa si legumele acolo. Asta asa, ca sa se obisnuiasca micutul mai intii cu gustul de supa. Apoi, i-am pasat si legumele.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: