· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > NAN sau HUMANA???
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor NAN sau HUMANA???     
anima_dia

Copii
Isabella: 12 ani, 7 luni

18.11.2006 1:23     citat 

Babyyy, esti prea stresata. Si probabil iti este si foarte dor de sot!! Saracuta de tine... trist In ceea ce o priveste pe soacra, e o tampita (parerea mea!) Si Isabella s-a nascut tot la 39 de saptamani si nu-i deloc " neterminata" prostit . Iar de alapat nici eu nu am stiut de la inceput. Credeam ca bb face totul instinctual. Abia in a treia zi am invatat de la o asistenta batrana cum s-o alaptez ca lumea.

Si eu alaptez aproape toata ziua... Numai ca eu o alaptez fie in pat, culcata si pot motai cand are ea sesiuni de supt mai lungi, fie in fotoliul balansoar pe care mi l-a cumparat sotul cand am venit de la spital (e demential de comod!! cool ) si mai atipesc si acolo cand o alaptez. Plus ca Isabellei ii place la nebunie in el...

Eu zic sa incerci sa dormi cat mai mult ( lasa treaba in casa in seama mamei tale), iar pe soacra nu o baga in seama... Si cand o sa fii relaxata o sa-ti revina si pofta de mancare si o sa ai mai mult laptic pt bebelush.

sarut

sus

Denunta
ve_ra

18.11.2006 3:18     citat 

TOPFER. Ti-a mai recomandat cineva aici acest lapte. Este foarte, foarte bun.

sus

Denunta
Dalinuta

Copii
Robert: 12 ani, 11 luni
Miriam: 9 ani

18.11.2006 5:35     citat 

babyyy, nu cred ca cineva poate sa-ti spuna ca te poti descurca de minune cu copilasul singura fara ajutor. La inceput simti ca o iei din loc, ca altceava decat sa stai cu copilul la san toata ziua nu poti face, stiu ca am trecut si eu prin asta. chiar daca aveam lapte suficient, bebele meu era si este un fomist iar cand e de mancare urla de ti-a auzul. La fel a fost si la mine nici nu stiam pe ce lume traiesc, daca e zi sau noapte. Norocul meu ca au venit ai mei si au facut ei absolut toata treaba in casa, eu am stat numai de alaptat. In rest copilul statea cu ei si eu dormeam de rupeam. Uite asa mi-am revenit eu si am putut sa ma ocup de copil cum trebuie. Odihna si lipsa stressului e cel mai important lucru si pentru lapte. Asa ca dormi cat poti de mult si ai sa vezi ca o sa fie mult mai bine.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 12 ani, 10 luni

18.11.2006 6:08     citat 

babyyy, ti-a scris si anima_dia deja: incearca alaptatul in pozitie culcat. Uite-aici una bucata poza spre exemplificare:
http://www.christa-und-oliver.de/cms/up...G_1954.jpg

Eu intre timp nu o mai sprijin cu perna aceea uriasa, ci am rulat o paturica pe care i-o "proptesc" in spate, ca sa poata sta culcata usor pe o parte in timp ce suge.

Avantajul e ca daca alaptezi in pozitia culcat, atunci mai poti si motai in timp ce suge, nu doar noaptea! Si sa stii ca aia conteaza f. mult!

sus

Denunta
olitakisska

Copii
Laura - Ioana: 12 ani, 10 luni

19.11.2006 8:11     citat 

babyyy, am impresia ca tu practic a-i scris ceea ce s-a intamplat cu mine ( cu unele mici diferente ) si sotul meu e plecat si vine o data pe lune acasa. stau cu soacra si mama vine rar sa ma vada. si eu am fost foarte stresata la inceput si nu mai stiam pe ce lume sunt : copilu tipa, altii ma streseaza, sotul nu era, nu ca sa ma ajute, pur si simplu sa zica si el un cuvant de mangaiere... pana la urma am cedat psihic si la insitenta altora i-am dat completare ( laptele meu cica era prea slab si nu-i tinea de foame.) de fapt ea nu tragea calumea de la san si asa am ramas eu cu canalele infundate. doctorita nu mi-a zis ca tre sa ma mulg de fiecare data cand termina bebe de papat. si sanul a fost inlocuit cu biberonul ( laura era fericita ca din biberon nu trebuia sa faca mare efort sa curga lapte, iar eu plangeam ca proasta cu sanii plini de lapte cand copila nu stia practic ce trebuia sa faca cu sanul )
de ajutor cred ca are nevoie ori cine, dar cel mai mult fiecare din noi are nevoie de intelegere si sfaturi ( nu de insistente ). multa, multa liniste ( sufleteasca ), odihna si de sigur , mancare, de astea ai nevoie.

sus

Denunta
babyyy

Copii
seby: 12 ani, 6 luni

19.11.2006 8:18     citat 

multumesc pt incurajari si sfaturi.olitakisska-ai dreptate,eu nu locuiesc cu soacra,ci la mine acasa,dar este omniprezenta,vine si nimic nu ii convine.si nu exagerez!mai rau e k te pacaleste,e mieroasa si iti infige cutitul p la spate.azi e asa maine e invers ca nici nu mai stiu c sa cred.d multe ori simt ca copilul nu e al meu si ca sunt doar 1 robot care il pune la san sa manance si sa nu mai planga si dorm cand doarme si el (dc pot)Am mai auzit ca trebuie sa ma mulg dupa fiecare supt.DAr voi chiar faceti?mie mi se pare foarte greu mai ales noaptea cand abia astept sa adoarma ca sa pun si eu capul jos.d cateva zile ma trezeste de 2 ori/noapte dar e terorist,,,stau cateva ore sa manance si sa adoarma ,,,cand atipesc si eu vine a2a tura si uite asa se face dimin.Pe urma da-i si fa curat camera,schimba copilul,etc,aeriseste camera si imi piere somnul.

va pup p toate!

sus

Denunta
delixa007

Copii
Diana-Lavinia: 14 ani, 2 luni

20.11.2006 10:36     citat 

Cele mai nasoale zile de cand a venit Didi au ramas cele din primele 3-4 saptamani, cand eram mai mult zombi decat om... sa ma explic: de cum s-a nascut, Dianei i s-a dat Similac in maternitate (sa am timp sa ma refac prostit ); apoi, cand mi-au adus-o la alaptare, Didi nu stia ce sa faca cu tzitzi, eu i-l bagam, ea-l morfolea, de supt nu sugea... a fost horror! era singura care urla de foame, mie imi curgeau sanii de pre mult lapte, dar Didi nu stia sa suga, oricat de foame ii era, sau tragea f. putin; nu credeam ca exista un asemenea copil; mi-a adus sotul mulgatoare cu biberon, si asa reuseam sa-i dau; iar eu eram plina de lapte! sfarcurile erau prea mici ca sa le poata suge... deci ne chinuiam amandoua; ajunse acasa, stateam ore intregi cu ea in brate, incercand sa o fac sa suga: tragea putin, bea cam 5 minute (eu cred ca tragea aer), eructa, motaia 10 minute, apoi urla de foame, si asta cam 3 saptamani... se zice ca mama trebuie sa fie relaxata, sa manance bine, dar imaginati-va cum e sa alaptezi de 15-17 ori pe zi! precizez ca mi-am cumparat mameloane artificiale, erau la noi in camera vreo 3 biberoane in permanenta cu lapte, sa aiba domnisoara la nevoie; deci pt. mine alaptatul a fost in sine un stress din care am iesit dandu-i copilului lapte praf (marca nu conteaza);

sus

Denunta
delixa007

Copii
Diana-Lavinia: 14 ani, 2 luni

20.11.2006 10:38     citat 

Ca sa completez: intr-o noapte am fost f. aproape de a-i baga sotului tzatza in gura, crezand ca e Didi care plange de foame...

sus

Denunta
babyyy

Copii
seby: 12 ani, 6 luni

21.11.2006 8:37     citat 

da stiu cum e , al meu se trezeste tipand.Nu il deranjeaza nici kk d la fund cat il deranjeaza FOAMEA.cand se trezeste nu stiu p unde sa mai apuc.Ii bag tzatza in gura si dc e prea agitat se chinuie,enerveaza ca nu o apuca bine,,ii scapa.Nici eu nu am sfarcurile formate si tot timpul se enerveaza si p deasupra am si sanii mici,am incercat p o parte intinsa,nici o sansa!! doar p scaun,in fund,dreapta si el la san.altfel nu poate sa apuce.pupici

sus

Denunta
ANA_B

Copii
Venetia: 25 ani, 9 luni
Federica: 12 ani, 7 luni

21.11.2006 9:41     citat 

Baby din mesajele tale deduc ca esti stresata la maximum... incearca sa nu mai auzi si tu ce spune mama soacra (aici iti zic si eu ca nu e prea diversa de a mea trag cu ochiul ) dupa cumparaturi trimite-o pe mama ta ( si bucura-te ca mai face ceva in casa si gateste, mi-ar place si mie sa am asa un ajutor ) si daca vrei sa mergi undeva scoate laptele din sin si lasa-l mamei tale sa i-l dea cu bibe. Vei vedea ca se va descurca de minune. Cu sotul meu asa am facut, am preparat tot, Fede era pusa in curat, mincata, am facut laptele pentru masa urmatoare si i-am zis "daca se trezeste hraneste-o, tine-o in brate sa rigie si mai bibileste-o si tu nitel" si am plecat foarte fericit si cum nu am facut gestul asta mai repede foarte fericit sa-u descurcat de minune ! De atunci cind este acasa daca il rog ii da el la Fede bibe, noaptea se scoala cu noi (daca fata se trezeste) si o tine dupa papa el in brate.... si ma pot duce unde vreau cind vreau si sint linistita ca atunci cind sint impreuna sint bine amindoi foarte fericit
Asta pot sa spun multumita sfaturilor de la fetele din forum am schimbari in bine in familia mea.
Deci Baby tu citeste si vezi cum e mai bine pentru tine, si apoi mama ta te-a nascut pe tine, nu poate sa-i fie frica de un copil !
Curaj, gindeste-te ca peroada asta va trece si ca nimic nu tine o vesnicie.

Federica papa Humana 1si creste super pina acum a luat mai mult de 1 kg pe luna si a crescut cam 7-8 cm, papa foarte bine si doarme bine.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: