· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > zahar
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor zahar     
SMOKY

10.11.2002 10:28   zahar  citat 

..fimea are aproape 11 luni ..pot sa adaug zahar la mincare sau la ce vreau sa-i dau...de exemplu ceai?..pina acum nu i-am dat nimic dulce sa pape ci doar sa guste..caci pofeste la orice...scot limba

sus

Denunta
Cora

10.11.2002 10:42     citat 

Yup, dar in cantitati cit mai reduse. Totusi el provoaca carii si va trebui sa-i clatesti dintisorii dupa ce consuma ceva dulce.
Eu nu i-am dat mult zahar si dulciuri lui Alex si el stie bine ca ele provoaca carii si ajunge fara dinti ca mami si tati scot limba, asa ca nu ma bate la cap cu toate minunile pline de coloranti sau alte aiureli.

sus

Denunta
SMOKY

10.11.2002 11:13     citat 

nici eu nu vreau sa-i dau dulce mult..asa pt gust..cel putin acum...mai incolo nu stiu...vroiam insa sa-i dau ceai...ca fara zahar nu e bun...

sus

Denunta
madi23

Copii
Antonia Nicole: 20 ani
Lukas Eduard: 17 ani, 3 luni
am nascut deja!

10.11.2002 12:48     citat 

salut!
ceaiurile ptr copii( hipp, milupa de exemplu) sunt deja indulcite, insa daca vrei tu sa-i prepari din plante, poti folosi glucoza + ca are si multe vitamine.
Eu una i-am dat Antoniei cand eram bb.
A mai folosit cineva glucoza( traubenzucker) la bb??

Numai bine, Madi&Antonia

sus

Denunta
Cora

10.11.2002 9:44     citat 

Pai daca doar in ceai, mai bine fierbe o data cu apa 1/2 lingurita de miere, este mai gustoasa. trag cu ochiul

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 19 ani, 4 luni
Adelina: 11 ani, 1 luna

10.11.2002 10:19     citat 

Mie mi-a zis pediatra sa-i indulcesc ceaiul cu glucoza, dar pentru ca fata mea l-a acceptat asa cum e am hotarat sa nu... pana acum nu i-am indulcit nimic... doar cerealele pe care i le dau au putin zahar, dar ii dau ffff cantitati mici si o spal pe dinti dupa... fata s-a invatat asa... de ex, ei nu ii place panadolul... e mai bun eferalganul... panadolul e mai duce! scot limba

sus

Denunta
CORINA

Copii
DRAGOS-ANDREI: 19 ani, 4 luni

11.11.2002 1:58     citat 

Daca nu vrea altfel sa bea ceaiul poti sa-l indulcesti un pic, dar sa fierbi neaparat zaharul, sa nu-l pui ca la noi, oamenii mari, la sfirsit.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: