· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Cum il pot invata pe bebe sa suga la biberon?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Cum il pot invata pe bebe sa suga la biberon?     
kristinik

Copii
Eduard Costin: 13 ani, 2 luni

28.11.2006 10:22   Cum il pot invata pe bebe sa suga la biberon?  citat 

Cine ar putea sa-mi spuna si mie cum sa procedez ca sa-l invat pe bebe sa suga din biberon? Ce sa-i pun in biberon? Bebe are 4 luni si as vrea sa-i dau completare de lapte praf, dar nu vrea biberonul sub nici o forma trist ; nici cu ceai, nici cu suc de fructe... Pur si simplu plimba biberonul in gura sau il tine in gura si nu trage deloc. Am testat lapte praf Humana, Nan, Similac, si pe toate le-a refuzat la biberon (nici cu lingurita nu s-a aratat incantat). Totusi tot incerc cu Nan, care mi se pare mai gustos. Am inceput sa-i dau si cereale, cu lingurita, dar nici de ele nu e incantat si dureaza o vesnicie pana le mananca trist. Si tare as vrea sa imi spuna si mie cineva ce truc sa mai folosesc ca sa ajungem si noi la biberon.

Multumesc frumos tuturor celor care imi vor raspunde.

sus

Denunta
chisicuta

Copii
Daniel Luca: 13 ani, 7 luni
am nascut deja!

28.11.2006 8:11     citat 

Cand am inceput eu sa-i dau completare cu biberonul, nici Luca nu prea vroia sa suga din sticla. Ca sa-l obisnuiesc, am inceput sa-i dau seara, inainte de culcare, cand el era pe jumatate adormit (nu prea se mai sinchisea sa protesteze) si in acelasi timp simtea nevoia de lapte. A inceput cu cantitati mai mici (60-80ml), dupa care se oprea si cauta tzitzi, mai apoi a supt cantitati mai mari. Acum papa si ziua cate un biberon.
Sper sa mearga si la tine metoda. Bafta!

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

28.11.2006 8:15     citat 

Nu inteleg de ce vrei sa ii dai completare, nu ai lapte destul? Te chinui acum sa il inveti cu biberonul, ca peste cateva luni sau chiar un an sa intrebi tot aici cum il dezveti de biberon. rad La varsta lui nu are nevoie nici de lapte praf (daca tu ai lapte destul), nici de ceai, nici de suc de fructe, nici de cereale, de fapt.

sus

Denunta
papusa1

28.11.2006 8:43     citat 

Acelasi sfat: pacat sa renunti la alaptat daca nu sunt probleme! Iar apoi puiul e inca micut ptr tot ce incerci tu sa-i dai acolo...

sus

Denunta
kristinik

Copii

29.11.2006 8:51     citat 

Incerc sa-i dau completare pentru ca uneori mi se pare ca nu se mai satura seara. La masa de seara ma refer, cand nu prea am prea mult lapte.Desi, dupa o astfel de masa, doarme totusi minim 6 ore; depinde cum a mancat si cat ii e de foame. Uneori dorme si 7, 8, chiar 10 ore.La alaptat bineinteles ca nu renunt, dar nu vreau ca din ambitia mea de a-l hrani exclusiv la san sa nu fie bb hranit suficient... Pot oare sa consider ca daca doarme noaptea inseamna ca e satul?

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 15 ani, 1 luna
Teodora Maria: 13 ani, 1 luna

29.11.2006 10:09     citat 

----------
kristinik a scris:
Pot oare sa consider ca daca doarme noaptea inseamna ca e satul?
----------

Poti sa consideri zambet. Mai ales ca acum e marisor; are deja 4 luni si "stie" cum sta treaba cu tzitzi trag cu ochiul
Sfatul meu e sa nu-i dai completare. Din pacate exista riscul sa se obisnuiasca cu biberon si ulterior sa refuze sa suga de la san. Deh, e mai greu de acolo... Sa nu mai vorbesc de avantajele laptelui matern.

Diana (fetita cea mare) nu a pus gura pe lapte praf. Pana la 1 an si o luna singurul lapte a fost cel de mama. Dupa varsta de 1 an am introdus laptele de vaca in alimentatie, la masa de seara, atunci scotand treptat si penultima masa da san. De la 2 luni si jumatate a dormit noaptea cate 11-12 ore, legat. E dezvoltata perfect normal. Teodora (3 luni) doarme si ea aprox 10 ore pe noapte, fiind si ea alapatat exclusiv, fara ceai, suc, apa. Abia dupa ce va implini 6 luni ii voi da si altceva, dar NU lapte praf! exclamatie

Asa ca daca nu trebuie sa te intorci la serviciu si nu ai probleme majore, da san cat poti! E cel mai bine pentru copil!! "Mi se pare ca nu se satura" e o notiune relativa; da-i la cerere si va fi perfect!

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 14 ani, 10 luni
B: 12 ani, 11 luni
M: 7 ani, 6 luni

29.11.2006 10:15     citat 

kristinik, baiatul meu alaptat exclusiv la san pentru primele sase luni nu mi-a dormit niciodata 6 ore legate noapteapana la acea varsta. asta nu insemna ca nu aveam suficient lapte pentr el. chiar imi aduc aminte ca pana la acea varsta sigur era in 98 percentile la greutate, deci aveam suficient lapte pentru el ca sa se sature.
----------
citat:
Pot oare sa consider ca daca doarme noaptea inseamna ca e satul?
----------

poti sa consideri ca daca nu doarme noaptea e tot satul.
trag cu ochiul
p.s. mezina, in schimb, pare sa doarma mult mai mult noaptea, adoarme pe la 11 si se trezeste la 5 chiar 6 dimineata uneori, Felix nu m-a binecuvantat niciodata asa rad
si mezina e tot exclusiv alimentata la san
deci vezi ca exista copii si copii
rabdare!

Ultima modificare efectuata de catre gazzella la 29.11.2006 10:31, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
smama

Copii
MARTA SOFIA: 14 ani, 5 luni
MARCU SORIN: 10 ani, 3 luni

29.11.2006 10:30     citat 

Kristinik...daca el doarme noaptea sigur nu ii trebuie supliment. Poate ai tu impresia ca nu suge suficient, dar la patru luni timpul in care el isi ia cantitatea necesara se scurteaza fata de lunile precedente....
Ca sa ai tu mai mult lapte bea mai multe lichide...eu le beam dulci.
Iar daca refuza biberonul nu are sens sa il chinui...a mea fetiza nu a aceptat niciodata si a supt la sin pina la 1 an si doua luni.
Important e sa nu renunti la alaptat.

sus

Denunta
gazzella

Copii

29.11.2006 11:05     citat 

uite cate ceva despre somnul bebelusilor.
nu insista cu completarea, nu-i nimic gresit in evolutia copilului tau, daca ia constant in greutate specific varstei lui, daca e sanatos nu te preocupa prea mult ca doarme mult sau putin, doarme exact atat cat ii e necesar lui.
http://www.parinti.com/modules.php?name...440#355440

sus

Denunta
kristinik

Copii

29.11.2006 3:35     citat 

Multumesc tuturor pentru opiniile voastre. Acum sa va spun si motivul pentru care ma preocupa hrana cu biberonul. Bebe al meu s-a nascut cu 3,300 kg si a iesit din spital cu 3 kg. Iar la 4 luni are 6 kg, fata de 6,600 kg, desi arata bine, e sanatos, vioi si face cam tot ce trebuie sa faca un bebe de varsta lui. Numai ca doctorita a considerat ca mai trebuie sa ia in greutate, motiv pentru care mi-a zis sa-i dau o masa de lapte praf dupa-amiaza si cereale seara. confuz , si astea cate 160 ml, fara sa puna la socoteala ca e drum lung pana la cantitatile astea.... Bebe momentan refuza cam tot ce e strain, asa ca presupun ca se multumeste cu ce are, momentan, adica cu sanul...

sus

Denunta
gazzella

Copii

29.11.2006 3:43     citat 

copilul tau e inca si prea plinut, dar nu-i bai cata vreme e alaptat la san
uite aici
daca insisti cu suplimentarea risti sa-l faci obez
http://www.who.int/childgrowth/standard..._p_0_6.pdf

de ce nu-si face niste suplimente pediatra ta?

sus

Denunta
kristinik

Copii

29.11.2006 3:57     citat 

stiu graficul asta... dar m-a innebunit de cap doctorita; la 1 luna era cat pe ce sa renunt la alpatat din cauza ei, pt ca bebe nu luase in greutate decat cate 100g in primele 2 saptamani si ea zicea ca nu am eu lapte, desi eu aveam, dar bebe dormea fff mult, pt ca avea icter si ea i-a dat fenobarbital, de trezeam la el cate o ora ca sa manance... Oricum bebe nu mananca decat cat vrea el zambet Cred ca cel mai bun lucru este sa o ignor si sa las copilul sa ceara singur completarea si alte alimente. Din cate am auzit de la alte mamici, acest moment vine singur...

sus

Denunta
gazzella

Copii

29.11.2006 4:01     citat 

acum am recitit graficul, prea plinut nu-i, dar e in grafice si nu la limite
eu as considera ca-i totul ok, printeaza-ti graficul si intreab-o daca ii mai trebuie suplimentare feciorasului.

sus

Denunta
papusa1

29.11.2006 6:11     citat 

Aceasta teroare pe care ne-o vantura pe sub nas doctorii (!!!), rudele si alti binevoitori, cum ca "nu am avea lapte suficient ptr. bebe" e in realitate o falsa problema, sunt atat de putine cazuri in care nu se recomanda alaptatul matern! Cel mai adesea, renuntam din slabiciune si nesiguranta, chiar daca ti se pare ca suge mai putin seara, fii convinsa ca bebelusul tau ar sti sa se faca auzit si inteles si sa ceara mai mult/din nou, daca ar fi cazul. La varsta lui, a invatat desigur ritmul zi/noapte, nici noi, in conditii normale, nu ne trezim noaptea sa mancam, atunci el de ce ar face-o? Daca ia in greutate in continuu, cred ca mai poti astepta un pic cu laptele praf sau diversificarea. Mult succes in continuare.

sus

Denunta
vladimirescu

Copii
Vladimir: 14 ani, 4 luni

29.11.2006 6:12     citat 

Am observat ca multi pediatri sfatuiesc mamele sa suplimenteze alimentatia copilului ca nu cumva sa se intimple ceva si sa fie ei invinuiti ca nu ti-au zis "sa ingrasi copilul" (toti doctorii prefera ca bebeii de care au ei grija sa aiba ceva in plus greutate fata de normal, sa aiba "rezerva" din care sa slabeasca in caz ca se involnaveste... Le pasa cu mult mai putin daca dupa sulpimentarea alimentatiei copilul tau nu mai vrea sa sug al asin (ca e mai usor la biberon!), iti scade ti elactatia (pt ca nu mai suge l afel de mult) etc. Eu, in locul tau, as merge "de control" la alt pediatru, ba chiar la doi, sa vad ce zic si ei. Daca toti zic acelasi lucru, atunci asculta-i.
Si eu sint de parere ca alimentatia exclusiv la sin este cea mai buna pina la 5 luni, si ca nu trebuie sa intri in panica daca copilul tau nu ia in greutate fix ca in grafice. daca e sanatos, vioi si maninca regulat, si mai ales are o rata constanta de crestere, atunci inseamna c aala e ritmul lui de crestere, asta e tot, si trebuie sa-l lasi in pace. Desigur, daca doctorii observa ca nu asimileaza destul calciu sau mai stiu eu ce, atunci trebuie sa-i asculti.
Cit despre refuzul biberonului: daca totusi ajungi la concluzia ca trebuie sa-i dai si din biberon, incearca sa schimbi tipul tetinei - poate ca tetina nu-i place, nu continutul biberonului. Incearca tetina de nou-nascut, cu gaura foarte mica, al carei flux este asemanator cu cel al sinului (cele Chicco de cauciuc natural le-am gasit foarte bune!) Iti spun asta pt ca asta a fost "problema" baietelul meu cind la 9 luni l-am intarcat si l-am trecut pe lapte praf: i-am dat cu tetina pe care scria ca e de la 4 luni in sus, si care avea gaura prea mare pt gustul lui! Vreau sa zic ca nici acum, la un an si jumatate, imi refuza laptele de seara daca ii dau alt atetin adecit cea de nou-nascut! Dar nu e nimic rau in asta, face muschi la falci!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: