· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Accidente si preveniri > cazutul din pat la bebelasi
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor cazutul din pat la bebelasi     
cami_alex

Copii
Alexander: 17 ani, 3 luni
Verena: 15 ani, 1 luna
Daniela: 11 ani, 6 luni

30.03.2004 1:32   cazutul din pat la bebelasi  citat 

Alex a cazut acum 2 zile(duminica)din patul din dormitor.Am mers la bucatarie sa aduc ceva si s-a intamplat.Ne-am speriat foarte tare, Alex a plans aprox. 10 minute .Cand s-a linistit l-a palpat sotul pe tot corpul si pe caputz sa vada daca il doare undeva.Parea totul in ordine.
Am sunat apoi la spital si ne-au spus sa mergem cu el la urgenta.La spital i-au facut acelasi control ca si noi acasa(nici o radiografie)si ne-a spus sa stam linistiti ca foarte rar patesc ceva copii la varsta asta( are 4,5 luni).

Ati patit asa ceva si voi cu copii vostrii?Au fost urmari in urma cazaturii?

sus

Denunta
nightwish

Copii
INGRID: 17 ani, 6 luni

30.03.2004 2:00     citat 

http://www.parinti.com/modules.php?name...=2763&f=49
uite aici am intrebat si eu de lovituri! lasa ca nu e alex primul si nici ultimul la cazaturi foarte fericit ...acu' nu tre sa fie campion, nu?
pana acum mandra mea a facut trei plonjoane, fara urmari...doar eu era sa fac infarct!
concluzia e simpla: stai cu ochii pe el ca pe butelie si pune-i hamuri! zambet

sus

Denunta
Onush

30.03.2004 2:31     citat 

Ruxandra nu a prea picat din patul nostru iar cand a facut-o era langa pat o plapuma groasa care era pusa acolo exact in acest scop .. sa ii atenueze caderea, iar din al ei nu prea are cum. prostit
Singura ei cazatura zdravana a fost la 6 luni cand a cazut de pe masa de infasat cu mine langa ea plang sau sunt foarte trist m-am intors o fractiune de secunda cat am scos un servetel umed din pachet si ea era pe jos pe burta (de la mai bine de 1,20 m inaltime) . S-a linistit imediat ce am luat-o in brate, am pipait-o din cap pana in picioare, nu a avut nici o reactie decat ca radea( se gadila rau de tot) am fugit imediat la urgente unde a venit si sotul meu. Au pipait-o si ei pe toate partile si mi-au zis ca nu am de ce sa ma ingrijorez dar... sa o tin sub observatie 48 de ore.
Nu au fost probleme ... dar a doua oara nu mi-a trebuit plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

30.03.2004 3:29     citat 

http://www.parinti.com/modules.php?name...ight=#1869

sus

Denunta
Onush

30.03.2004 4:11     citat 

Citind acolo unde ne-a facut trimitere muztu mi-am adus aminte de o intamplare cu Ruxandra.
Acum catva timp stateam cu Ruxandra in pat in dormitorul nostru si ne jucam.... la un moment dat s-a ridicat in picioare si a luat-o la fuga prin pat spre televizor unde pe tot ecranul se lafaia un caine. Am prins-o de picior in ultimul moment cand tocmai isi luase zborul peste tablia patului spre covor. I s-a parut atat de distractiv ca in urmatoarele minute a mai incercat de cateva ori aceeasi cascadorie. plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
cami_alex

Copii
Alexander: 17 ani, 3 luni
Verena: 15 ani, 1 luna
Daniela: 11 ani, 6 luni

30.03.2004 4:14     citat 

muztu,
am citit si merci mult.
Am gasit in discutiile de acolo si in cele de sus putina consolare Cred ca mereu o sa apara cate o mamica ingrijorata ca i-a cazut puiutul ....(asa cum sunt eu) dar ajuta foarte mult sa discuti pe forum si sa te consoleze unele mamici care au trecut deja prin asaa ceva.

sus

Denunta
bebi

Copii
George Liviu: 17 ani, 11 luni

01.04.2004 7:18     citat 

si al meu a cazut din patul nostru cand avea vreo 7 luni dar dupa un control riguros s-a vazut ca nu a patit nimic. doar ca l-am pazit ca pe ochii din cap de atunci si i-am modificat si patutul pentru ca a luat bine in inaltime si devenise un pericol sa stea in patul lui. de atunci nu a mai cazut dar si noi ne-am speriat groaznic atunci cand s-a intamplat. capul sus ca va mai cadea si cand va incepe sa mearga, atunci trebuie si mai tare ferit de colturile mobilelor sau chiar de mobilele mai tari. iti tin pumnii!

sus

Denunta
iniMioara

01.04.2004 8:00     citat 

Mandrutza mea inseamna ca este campioana, ea a cazut de 3 ori (mai rau - ca altfel ea se impiedica si acum pe drum drept trag cu ochiul ). De doua ori, cam pe la 5 luni.Statea cu taticul ei la tv (urmareau un meci scot limba ) eu spalam.In momentul in care am intrat in camera ptr. a merge sa intind rufele pe balcon , copila mea ......care statea in poponetz .....s-a intins dupa degetele de la picioare si.........a cazut direct in cap plang sau sunt foarte trist . A doua oara.......identic moment plang sau sunt foarte trist Nu va povestesc ce a putut auzi sotzul meu!!!!! A treia oara........descuiam usa, ea s-a dus la scari...... si in momentul in care m-am intors am vazut-o cum se rostogolea ( avea vreo 3 ani de data asta). Am cautat-o si eu si dr .....nici un cuci,nimik. In schimb am ramas cu un of in suflet pana anul trecut in vara, cand am internat-o in spital, unde i-am facut toate investigatiile posibile, inclusiv tomografie si........ totul este ok. Am facut aceste investigatii ptr. ca ea acuza dureri de cap. Asa ca mamici........ tre' sa fim fff atente si sa ne rugam de fiecare data sa nu fie grav sarut

sus

Denunta
iniMioara

01.04.2004 8:05     citat 

cuci?????? surprins rad plang sau sunt foarte trist adicatelea " cucui" jenat

sus

Denunta
geut

Copii
Mara Elena: 23 ani - La Multi Ani!
Teodora Ioana: 20 ani, 1 luna

05.04.2004 3:58     citat 

De cazaturi nici noi nu ducem lipsa.
Teo avea 5 luni, am mers la tara si am culcat-o intr-un pat mare si foarte inalt. I-am pus scaune si o masa langa pat, sa nu cumva sa alunece. Dar ea a fost mai tare decat noi, pentru ca s-a fofilat printre scaune si a plonjat in cap.
Anul trecut (avea 2 ani) le-am lasat pe amandoua fetele in pat, seara, si eu m-am dus pana in bucatarie sa le aduc apa. Am auzit la un moment dat urlete si, cand a aparut Teo plina de sange pe ochi, mi s-a facut rau. Isi sparsese putin capul!

sus

Denunta
cara

Copii
Timeea: 19 ani, 11 luni

06.04.2004 10:13     citat 

Fetita mea a cazut pe la sase luni din patul nostru(nu mai voia in patutul ei). M-am speriat ingrozitor, pentru ca dupa repetate ascultari la usa, am intrat sa vad, totusi ce face si...stupoare, nu era in pat.Nu pot spune ce am simtit in momentele alea... ea era jumatate sub patutul ei, jumatate intre patut si patul mare, dar nu stiu cum a incaput acolo si ...dormea.N-am reusit s-o scot decat ridicand sotul patutul si abia atunci a inceput sa planga- alunecase cu tot cu patura pusa pe marginea patului special sa nu cada si n-a plans deloc- era dupa baie si se simtea f. bine, ba chiar avea pe fata urmele de la mocheta...Era vorba de vreo 25 minute in care am ascultat de vreo 5 ori la usa...
A mai cazut de vreo doua ori pe strada si pe scara, cand abia invatase sa mearga, cu fruntea de asfalt, am fost la medic, dar mi-a spus ca n-are nimic daca n-a vomitat, n-a lesinat, a fost OK dupa...

sus

Denunta
iutzulica

22.01.2006 1:46     citat 

bebele meu a cazut din pat direct in cap,am fost cu el la medicul pediatru care nea asigurat ca e bine bebele dar ca sa fiu eu mai sigura iam cerut o trimitere la bagdasar,sal vada si un neurochirurg.zis si facut,am fost ,la pipait la cap,la coloana,a zis ca e bine,ca nare decat un mic cucui,ia facut radiografie si totul a fost ok.mia zis sal tin sub observatie 5 zile sa nu verse din senin,sa nusi piarda cunostinta,sa nu i se modifice comportamentul.a doua zi cand sai dau siropul de tuse,pt ca tuseste si are rosu in gat,chiar mia si vomitat cu 2 zile inainte,sa inecat cu siropul,lam batut pe spate,a inceput sa tuseasca a icnit si apoi a vomat putin.dupa aia radea ca si cum nu sar fi intamplat nimic.mam speriat groaznic,credetima,am sunat tot neamu,toti prietenii care au copii,parerile au fost impartite,ca sa ma intorc la spital,ca sa nu .am sunat medicul pediatru,care la vazut prima data si mia zis sa stau linistita,ca ala nu a fost vomat din senin,ci sa inecat,a tusit si mai e si rosu in gat.mam mai linistit,dar mai trziu am sunato din nou si mia zis ca vomatul din senin e atunci cand fara sa se inece,fara vreo cauza vomita in jet puternic.ca sa nu ma duc la spital iar ca radiez copilul degeaba,ca neurochirurgul nusi punea semnatura si parafa daca avea ceva copilul.asa ca mam linistit.asa ca vedeti si voi,nu are voie din senin sa vomite. exclamatie a zis ca daca voma de la lovitura se vedea ca voma imcontinuu,nu doar o data.ce mam speriat.

sus

Denunta
danajan

Copii
RARES-CONSTANTIN: 15 ani, 5 luni

23.01.2006 12:32     citat 

Dupa ce am citit ce a-ti patit voi cu bebeii cred ca o sa stau cu ochii pe al meu ca pe butelie foarte fericit ca a inceput si el sa se intoarca pe o parte si nu-i trebuie mult sa se rostogoleasca. Oricum cand nu sunt cu el il pun sa stea in patulul lui ,nu-l mai las pe pat. Sanatate si la cat mai putine cazaturi foarte fericit

sus

Denunta
danajan

Copii
RARES-CONSTANTIN: 15 ani, 5 luni

17.03.2006 1:12     citat 

S-a intamplat,a cazut din pat plang sau sunt foarte trist de fapt din carutul care era pe pat, al meu se demonteaza si-l foloseam( ca de-acu nu-l mai las in el ) drept patut cand il aduceam in sufragerie .In seara asta m-am dus pana la bucatarie ,nu cred ca am stat 5 min. si am auzit un urlet (il mai aud si acum ) .Am sarit ca arsa ,puiul meu era pe covor cu fata in jos plang sau sunt foarte trist Am crezut ca inebunesc a plans si el am plans si eu ,da-i telefon sotului ,da-i telefon doctoritei ,apoi fugi cu el la urgente sa-l vada dr.de garda.Din fericire n-are nimic dar trebuie sa-l tin sub observatie urmatoarele zile. Insa eu nu mi-am revenit nici acum cred ca nici la noapte n-o sa pot dormi o sa stau numai cu ochii pe el. trist Da si sentimentul de vinovatie e cat casa la mine ,ce mi-a trebuit sa ma duc la bucatarie si sa-l las singur ,daca patea ceva ? Stiu ca nu-i primul bebe care cade si cred ca nu o sa fie nici singura cazatura ,cand o sa incepa sa mearga tre sa-l leg de mine .Of , tare-i greu sa-ti vezi puiul suferind trist

sus

Denunta
zanel

Copii
Andrei: 15 ani, 8 luni
Bogdan: 8 ani, 3 luni

17.03.2006 8:31     citat 

Te inteleg perfect. Acum vreo luna si jumatate, Andu a cazut din leganel. Cand l-am vazut jos, am crezut ca innebunesc. Plangeam amandoi la unison. Am sunat sotul si am plecat la spital. Doctorul l-a pipait, Andu radea de nu mai putea si nu ne-a dat trimitere la radiografie ca el crede ca nu e nimic grav. Doar sa-l tinem sub observatie, sa nu verse in jet si in max 10 zile, sa mergem la oftalmolog pt examen la fundul ochiului, ca aici se vede cel mai bine daca lovitura ar avea urmari. Dar Andu a fost bine si nu l-am mai dus la niciun control.
Asteptam vesti despre puiul tau si sa ai incredere ca totul o sa fie bine.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: