· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casnicie, familie > aho...aho...
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor aho...aho...     
daniluca

26.10.2002 10:45   aho...aho...  citat 

Vin sarbatorile de iarna...si pe unde sunt eu acum nu e nici urma de zapada. De 3 ani n-am vazut zapada si desi nu ma omor dupa gerurile din Ro de zapada imi tare dor si drag. tristtristtrist
E din ce in ce mai sinistru sa faci pom de iarna si sarbatorile "pe uscat"...
Si cum aici incep sarbatorile la inceputul lui noiembrie si o tin pana dupa Revelion...ma apuca melancolia blegoasa si ma tine...muuult. Cred ca sarbatorile sunt cele mai grele aici departe de casa.tristtristtrist
Si facem noi totul ca la carte dar daca Alexa nici nu-si cunoaste bunicii, nu avem pe nime' la sarmale, sau cine sa deschida cadourile de la noi... e totul trist. tristtristtrist
Dar sa ne stergem lacrimile si sa revenim....voi cum petreceti sarbatorile de iarna? zambet
Tare mi-ar place sa aud ce obiceiuri aveti voi....orice dar sa fie despre ACASA!

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 19 ani, 3 luni
Adelina: 11 ani, 1 luna

27.10.2002 7:27     citat 

Pana sa se nasca galusca, nu prea simteam ca ne luam cu munca... nu ne dadea liber decat de craciun si 2 zile de revelion (pe 3... la munca cu noi)... in prima seara de craciun, cand se deschideau cadourile ne strangeam toata gasca (adica vreo 20) la unul din prietenii nostrii si mancam si dansam toata noaptea, a doua zi o luam de la cap... mergeam la parintii mei, cu soacra-mea de obicei... ziua urmatoare, ne mutam cu tot familionul la tara, la bunica din partea tatalui meu (de data asta fara soacra scot limba)... revelionul il faceam la noi acasa, cu aceeasi gasca de la craciun... cam asa am facut timp de 4 ani (rutina ne mananca!)... anul trecut... gata cu petrecerile... era galusca mica... anul asta... cred ca n-o sa avem parte de prea mult "fun"... dar la parinti tot ne ducem!

sus

Denunta
Cora

27.10.2002 9:20     citat 

Sarbatorile de iarna ...perioada anului care as vrea sa nu mai existe.trist Perioada cea mai trista din an, in ultimii 3 ani de cind sintem plecati din tara. Urasc deja aceste sarbatori, dar incerc sa pastrez "spiritul lor viu" pt. Alex.
Eu nu ma gindesc decit la cei dragi din tara, care sarbatoresc impreuna sarbatorile, care se aduna la taiatul si preparatul porcului, care pot sa se stringa in brate si sa-si spuna "intre patru ochi": <em>la multi ani</em>.
Nu vreau sa ma gindesc ca iarasi se apropie aceasta perioada ....offff cit o urasc ...tristtrist

sus

Denunta
Aducut

Copii
Codrin
Olguta
Cornelia

27.10.2002 10:35     citat 

Pentru noi e o perioada minunata...zambet.. Oricat de departe am fi de cei d-acas, eu ii am aici pe cei mai dragi, si mai ales...stiu ca odata tot vom face si in Romania aceste sarbatori...
Eu o sa-i cant colinde lui Codrin, vom face bradutul si ne vom bucura intre noi, ma bucur enorm de atmosfera de Craciun... Desi nu am timp...o sa si gatesc...o sa fac piftie si sarmale...cozonac o sa cumparam( nu e ca cel de acasa...dar seamana..)
Incerc sa sarbatoresc Craciunul asa cum o faceau parintii mei, obiceiul acesta e unul dintre cele mai importante...oriunde am fi, Iisus Hristos tot s-a nascut...doar acesta e spiritul Craciunului, nu?

[Modificat la data: 27/10/2002 Aducut]

sus

Denunta
CORINA

Copii
DRAGOS-ANDREI: 19 ani, 4 luni

27.10.2002 11:41     citat 

Anul asta va fi primul an pe care i-l vom petrece cu Dragos la bunici, la tara. Vom merge la taiatul porcului, vom primi colindatorii (soacra mea a fost profesoara, asa ca vin multi copii), vom minca pomana porcului, vom bea tuica fiarta si vin rosu de tara si ne vom incalzi seara la soba, asteptindu-l pe Mos Craciun cu sacul plin de jucarii. foarte fericit

sus

Denunta
daniluca

28.10.2002 2:08     citat 

Sorici...surprinssurprinssurprins...a zis cineva sorici? surprinssurprinssurprins
Cine are de vanzare?
E tot ce-mi doresc de 3 ani...sorici...restul mai faci pe aici..adica aproape orice...
Dar sorici...tristtristtrist

sus

Denunta
vladosmina

Copii
vlad: 19 ani, 7 luni

29.10.2002 1:42     citat 

Pentru mine sarbatorile de iarna inseamna sa fii cu cei dragi.
Anul trecut nu am reusit sa fac mancaruri specifice( sarmale, piftie, cozonaci, ciorba de perisoare, carnati , sangerete, caltabos etc), nu am avut nici colindatori( ca aici, in Danemarca, nu se obisnuieste), dar am fost cu sotul si cu Vlad(care mergea de-a-buselea si tragea de podoabele bradului). A fost cel mai nemaipomenit Craciun din viata mea, pentru ca a fost primul in care eram mamica!
Totusi, cand vreau sarbatori ca in copilarie, inchid ochii si imi amintesc de cum era. Doamne, cata bucurie e capabil sa cuprinda un suflet de copil!!!!!!!! Sper sa ii pot oferi si eu lui Vlad amintiri la fel de frumoase despre aceste evenimente!

sus

Denunta
mumulina

Copii
Alexandra-Ioana: 22 ani, 11 luni
Teodora-Paula: 18 ani, 6 luni

29.10.2002 6:51     citat 

si eu care ii invidiam pe cei din strainatate, cand vedeam la televizor cum sarbatoresc oamenii (mai ales in USA), care este atmosfera, mi se parea ceva de basm...asa de mult vroiam sa fiu si eu acolo. da' acuma, m-ati cam pus pe ganduri...

sus

Denunta
Cora

29.10.2002 6:56     citat 

Sorici vreau si eu, desi si alte preparate, "porcarii" adica, tot nu as avea din ce face in catunul acesta unde nu gasesti mare lucru.trist
De Craciun insa am sarmale, cozonac, piftie (mai mult de anul nou pe asta), si frigiderul plin, normal, ca de Craciun.
;)Bineinteles ca toata luna decembrie cint colinde si am 2-3 casete cu cele romanesti, plus vreo 2 CD-uri cu cele in limba engleza. Alex le asculta pe toate cu placere, dar prefera "Mos Craciun" si "Jingle Bell" (pe asta il asculta de zeci de ori tot anul foarte fericit).
Pt. Alexandru, Craciun inseamna cadouri sub brad aduse de Mosu si veselie in casa. Nici o alta semnificatie, insa.

sus

Denunta
sumisa

Copii
Daria Ioana: 21 ani, 11 luni
Andrei Alexandru: 17 ani, 11 luni
Matia Stefan: 14 ani, 2 luni

29.10.2002 9:20     citat 

Noi anul asta o sa ne petrecem sarbatorile acasa, ca eu o sa fiu prea burtoasa ca sa ma incumet sa plec la munte.
In ajun voi merge cu Daria la teatru de papusi unde se tine in fiecare an ceva special, apoi impodobim pomul ( asta mi se pare mie cel mai minunat, cand o vezi cat se straduieste sa fie pomutul ei cel mai frumos).
Apoi va veni mos Craciun si plecam la colindat.
A doua zi dimineata mergem la biserica, este asa de frumos pentru ca se canta toate colindele, Daria cel putin e incantata ( nu stiu da fata mea e tare bisericoasa) apoi la masa si iar cu colindu.
De revelion nu stiu.

sus

Denunta
raphaella

Copii
Raphaella: 12 ani

29.10.2002 3:49     citat 

Noi petrecem Craciunul in familie. Mai mult familia prietenului mamei mele cu copii, nepoti si tot tacamul. Anul asta o avem insa pe Raphaella si o sa fie primul ei Craciun, deci e imposibil sa nu fie minunat. foarte fericit
Poate imi vine si mie barbatul pina atunci, daca nu la anul:( Oricum o sa ma gindesc tot timpul la el.
Eu am nascut pe 9 ianuarie 2002 si de Revelionul 2001-2002 m-am zbintuit ca o nebuna. Am dansat toata noaptea ca niciodata pina atunci. De zici ca nu am mai auzit muzica!!!! scot limba
Trebuie sa stii sa te simti bine si sa faci si pe cei din jurul tau sa se simta la fel de bine. Chiar daca sintem departe de cei dragi, pe cei mai importanti ii avem alaturi de noi si asta conteaza foarte fericit

sus

Denunta
Theodora

Copii
Alexandros: 18 ani, 9 luni
Yannis: 18 ani, 9 luni

15.11.2002 10:12     citat 

Bebeii vor fi aproape 9 luni...Primul Craciun in familie...Iubesc tare mult sarbatorile de iarna...
www.craciun.go.ro e un site foarte frumos cu tot felul de colinde

LA MULTI ANI TUTUROR...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: