· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Diversificare - dar papa mai putin lapte !!??
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor Diversificare - dar papa mai putin lapte !!??     
emapatrichi

Copii
Eliza: 13 ani, 3 luni

13.01.2007 7:11     citat 

tic_tic,
ai dreptate, voi incerca si meniu tau. Eu am cautat insa ca in ziua in care a mancat suc sa nu ii dau supa, ci piure, iar cand stiu ca la pranz e supa sa ii dau inainte ceva consistent: cereale. Dar le mai combinam sa vedem ce iese. Am incercat sa respect urmatorul program:
-ora 6- lapte
-ora 10 - fructe
-ora 14- legume
-ora 18 - fructe
-ora 22 - lapte. Ei bine, nu prea iese: pe bebe o prinde somnul cand mi-e lumea mai draga, asa ca se duce orarul meu.

sus

Denunta
tic_tic

Copii
Parascheva-Ioana: 13 ani, 2 luni

13.01.2007 9:21     citat 

E bun programul asta dar da-i completare lapte imediat pentru ca sigur nu papa ca sa se sature(asa face a mea ....Nu stiu cum e Eliza) si vezi cum reactioneaza ea....mananca sau nu. Chiar sunt curioasa ....la noi a mers. Pediatra a zis sa fac asa.... a zis ca sucul nu tine loc de masa...se da intre mese ca un supliment de lichide. Bafta multa trag cu ochiul

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 13 ani, 6 luni
Zuza: 10 ani, 2 luni

13.01.2007 9:49     citat 

E drept ca noi suntem mai maricei, dar la un moment dat( in jur de varsta de 7 luni) pediatrul mi-a recomandat sa nu ii mai dau suc de fructe, sunt bebei la care produce scaderea apetitului. In loc de suc de fructe ii dadeam piure de fructe. La noi a avut efect. Si acum ii dau doar o data max de doua ori pe saptamana suc de fructe.
Si noi am avut acelasi program de masa ca si tic_tic si tot asa fara pauza pt completarea mesei cu lapte.
Pofta!

sus

Denunta
raloo

Copii
Vladut: 13 ani, 4 luni
Julia: 10 ani, 1 luna

14.01.2007 1:05     citat 

ema, si la noi programul ar fi cam asa:
la trezire lapte (ora difera, 6-7-cool
10 fructe - piure nu suc
14 legume - tot piure
19 cereale
21 lapte
intre ele mai suge de cel putin de doua ori, dar incerc sa scot, usor usor suptul de peste zi - din martie reincep munca si trebuie
si la noi se da peste cap programul zambet

sus

Denunta
lillyvds

Copii
Robert Mihai: 13 ani, 2 luni
Laura Maria: 11 ani, 2 luni

15.01.2007 2:39     citat 

Raloo,din tot acest program,cat lapte crezi ca suge Vladut?Eu sunt cam ingrijorata ca Robert nu prea mai vrea lapte,azi nu a vrut lapte decat pe la 3,cam 70 ml.Intre timp i-am dat mar copt cu avocado si branzica cam o lingura.Seara-cereale.Cumulat pana la 12 noaptea a mancat cam 400 ml lapte.Refuza biberonul,chiar si ceaiul la bibe,totul cu lingurita...
Se tot vorbeste de cei 500 ml lapte pe zi...dar daca nu vrea...ce sa fac?se uita smechereste la mine si scuipa tot laptele,si mai si bombane pe deasupra. prostit

sus

Denunta
raloo

Copii
Vladut: 13 ani, 4 luni
Julia: 10 ani, 1 luna

15.01.2007 9:01     citat 

acum, la 4 supturi pe zi, sigur isi ia 500 ml sau mai mult rad
dar cand o ramane cu doar doua, nu stiu cum o sa fie;
daca Robertel nu vrea lapticul n-ai ce sa ii faci, ca doar nu poti sa i-l torni pe gat zambet poate are si el o perioada mai proasta, stii ca ei mai au si zile cu "figuri la masa"
daca ia in continuare in greutate eu zic sa nu te stresezi

sus

Denunta
emapatrichi

Copii

15.01.2007 1:43     citat 

ICEMOON,
cum faci piureul de fructe si din ce fructe ? Le fierbi?Mai pui si altceva ?

Dupa ce m-am stresat ca nu bea destul lapte, la cantarirea de duminica seara am constatat ca Eliza luase in greutate, intr-o saptamana, 180g !! surprins Asa ca nu stiu ce sa mai zic! Sa nu ma mai stresez, nu !?

sus

Denunta
georgeta_nanu

Copii
Theodora-Gabriela - un copil foarte activ
13 ani, 2 luni

15.01.2007 1:51     citat 

Theo de cand papa mai de toate bea ziua 2 biberoane de lapte si noaptea 2.
nu a slabit dar nici foarte mult nu s-a mai ingrasat.
dr spune ca e ok.
oricum era prea grasana rad

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 13 ani, 6 luni
Zuza: 10 ani, 2 luni

15.01.2007 6:00     citat 

----------
emapatrichi a scris:
ICEMOON,
cum faci piureul de fructe si din ce fructe ? Le fierbi?Mai pui si altceva ?

Dupa ce m-am stresat ca nu bea destul lapte, la cantarirea de duminica seara am constatat ca Eliza luase in greutate, intr-o saptamana, 180g !! surprins Asa ca nu stiu ce sa mai zic! Sa nu ma mai stresez, nu !?
----------

Eu ii dau piure din piersici, banane, mere, pere, mango, avocado, kiwi, prune, dar avem deja aproape 10 luni.
La varsta voastra noi papam: piersici, banane, mere, pere, mango, prune.
Piersicile si bananele le faceam direct la blender, simple sau cu biscuiti( la inceput fara gluten, voi aveti peste 6 luni asa ca puteti folosi si biscuiti normali pt copii) sau banza de vaci
Merele le fac coapte sau le fierb putin ca sa fie cremose, la fel si perele ca acum gasesc doar de import si foarte tari.
Daca le amestec cu branza, biscuiti sau cereale e in functie de ce papa in ziua respectiva. De ex daca ii dau cu branzica, dupa masa ii dau iaurtul simplu, sau ii dau dimineata banana si dupa masa iaurtul cu biscuiti.
Depinde foarte mult si de bebe, fiecare are gusturi diferite, incerca cat mai multe combinatii, sau poate de fapt ii plac mai mult fructele simple. Oricum nu te stresa, diversificarea depinde foarte mult de instinctul tau si de bebel, nu-l forta niciodata si dai doar ce accepta cu placere.
Pofta mare!

sus

Denunta
tic_tic

Copii

18.01.2007 12:11     citat 

Ema ce mai face Eliza?? Cu mai e cu diversificarea la voi?? Eu nu am reusit nici acum sa o fac sa deschida gurita trist Acum o mai doare si gingia de la dintisori.

Pupici sarut

sus

Denunta
emapatrichi

Copii

18.01.2007 2:29     citat 

tic_tic,
acum merge cu diversificarea. Respectam programul pe care l-am scris mai sus: adica papa tot la 4 ore si foarte putin lapte / suc intre mese (nici nu vrea mai mult). Am hotarat sa nu o mai indop, sa las stomacelului ei timp sa digere mancarea. I se face foame si cand ajungem la lingurita deschide singura gurita. Stiu ca unele mamici sunt impotriva, dar eu ii dau Danonino (iaurt si mai nou branza cu fructe) - e una dintre mancarurile la care Eliza deschide cea mai mare gurita si o deschide inainte sa indrept lingurita spre ea. Uneori in jumatate de paharel de Danonino ii pun o masura de cereale preparate (ca sa o pacalesc sa pape si cereale). Si bea si mai mult lapte si asta chiar dupa ce mananca hrana solida.

lillyvds,
si la noi era ca la voi: bebe nu mai papa destul lapte. Asa ca am redus portia de mancare solida: ma limitez la 40-60g (cat incape intr-un paharel de Danonino, poate si mai putin uneori). In felul acesta vrea si lapte. surprins

sus

Denunta
tic_tic

Copii

18.01.2007 6:36     citat 

Ema ma bucur tare mult pentru voi. A mea a inceput sa pape si putin lapte si nici mancare nu mai vrea deloc plang sau sunt foarte trist O mai las cateva zile ...ii dau doar banana seara pentru ca stiu ca ii place . O sa incerc si eu cu danonino cum faci tu si branza cu fructe trag cu ochiul poate ca ii place si fetei mele. pupik Elizei
sarut

sus

Denunta
alinutza_s

20.01.2007 8:01     citat 

Am incercat si eu program din acesta de 4 ore intre mese si rezultatul a fost ca manca din 2 in 2 ore, o masa solida si o masa lapte, dar cand venea masa solida nu manca prea bine (probabil de aceea mai voia dupa 2 ore). Si eu care voiam sa scot mesele de lapte din prima jumatate a zilei prostit sa ma pot duce la servici.
Prin urmare, de o saptamana am schimbat programul ii dau la 3 ore. iar mesele sunt cam asa:
La 7.30/8 cand se trezeste papa laptic de la san
10.30/11 masa solida -
13.30/14 legumele cu/fara carne
16.30/17 laptic de la san
19.30/20 cereale cu lapte (o parte de al meu, o parte praf)
Inainte de culcare mai papa putin san / pe la 21.30/22
E mult mai bine asa. Papa cu pofta si bine zic eu. Daca nu-i place, chiar daca ii este foame, nu papa foarte fericit
si somn pana dimineata. Nu se mei trezeste in timpul noptii (si-a facut program singurica)
Si sunt sigura ca papa suficient laptic.

sus

Denunta
emapatrichi

Copii

21.01.2007 11:59     citat 

tic_tic,
iata cateva din schimbarile pe care le-am facut eu deoarece Eliza nu mai voia sa pape:
-am schimbat laptele - Milumil + toate cerealele Milumil erau mult prea dulci; asa ca am trecut pe Humana (lapte si cereale); sunt mai putin dulci si se pare ca bebe prefera asa
-am renuntat la supa crema - bebe parea ca se ineaca; asa ca zilnic are piure din mai multe legume (cartof, morcov, conopida, dovlecel, fasole verde - cate putin din fiecare) la care adaug carne / ou (la 2 zile) si tot la 2 zile in loc de lapte, la pranz, ii dau supa limpede pe care o bea toata
-am marit timpul dintre mese
-intre mese ii dau sa bea apa - apa ajuta la digestie: subtiaza sucurile gastrice si da senzatia de foame + hidrateaza
-am trecut pe gusturi noi: avocado, iaurt simplu amestecat cu cereale, branzica de la Danonino

Poate iti reuseste si tie. Pupici. zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: