· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Cum alegem o formula de lapte praf?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4
subiect nou  raspunde
autor Cum alegem o formula de lapte praf?     
tic_tic

Copii
Parascheva-Ioana: 13 ani, 2 luni

23.01.2007 5:29     citat 

Nici eu nu am alaptat pentru ca nu s-a putut nu pentru ca nu am vrut si imi este greu sa cred ca o mama "nu vrea "sa alapteze. Copilul meu a fost prematur si nu a stiut sa suga si asa mi-am pierdut laptele....m-am stors eu o luna jumatate dar daca nu a supt deloc la un moment dat l-am pierdut.Regret si in ziua de azi ca nu am putut sa ii dau dar asta este. Am ales la inceput o formula Pre ....PREnan . apoi am trecut pe humana pentru ca doc a zis ca este o formula care seamana la compozitie cu laptele matern si e un pik mai natural. Cu adevarat ca este bun ...fetita mea a luat foarte bine in greutate de la el . Mergem pe humana pana la capat. Acum la aproape 6 luni am trecut la nr.2.

Pupici

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

23.01.2007 9:18     citat 

----------
lillyvds a scris:
Stiu Christa ca nu te-ai referit neaparat la mine,insa ma aprind tare usor cand e vorba de cezariana si alaptat.Cele care au nascut normal arata cu degetul pe cele care au nascut cu cezariana,de parca s-ar simti cumva superioare noua,si cele care au alaptat sau alapteaza sigur se simt cumva superioare.
----------

lilly, nu doar ca nu m-am referit "neaparat" la tine, ci nu m-am referit chiar deloc la tine. Btw., si eu tot prin cezariana am nascut. trag cu ochiul Si nu ma simt nimanui superioara, nu la capitolul asta. scot limba Doar imi pare rau de bebelusii ale caror mame nu au vrut sa alapteze, precum si de bebelusii chinuiti de la 6-8 saptamani cu suc de portocale.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

23.01.2007 9:37     citat 

----------
bblusa a scris:
si de ce nu-mi dai raspuns la intrebare? asa cum scriu ca laptele pre se poate da pana la sfarsitul perioadei de biberon, asa scrie si ca de la varsta de 4 luni se trece la nr. 2
----------

Astept sa imi raspunzi tu intai la intrebare, desi tu ai intrebat prima. Dar eu scrisesem partial la celalalt subiect (unde am dat linkul) care sunt avantajele laptelui "pre" respectiv dezavantajele celuilalt, si de ce nu este necesar unul din celelalte tipuri. Si asta nu am inventat eu, ci au scris-o altii care se pricep la asta. Eu doar am dat-o mai departe.

----------
bblusa a scris:
tu ai vorbit la general despre toate mamele care nu alapteaza, nu numai despre cele care nu vor.
----------

Ii scrisesem mai inainte lui lilly ca nu m-am referit la mamele care nu pot alapta. Believe it or not! ochi peste cap

A, si inca ceva, ca ziceam de comoditate, si ca unele mame nu alapteaza din comoditate si prefera sa dea lapte praf. Mai scrisesem pe undeva ca, pe langa faptul ca laptele de mama e f. bun pentru bebe, un alt motiv pentru care am tinut sa alaptez cu orice pret e tocmai ... comoditatea. scot limba Pentru ca mie mi se pare mult mai comod si practic ca atunci cand ii e foame Monei sa o pun la san decat sa spal sticle si tetine, sa le sterilizez, sa fierb apa, sa o racesc etc. Si ca pot sa plec cu ea de acasa si mai mult de 1-2 ore fara sa ma trambalez cu lucrurile de preparat laptele dupa mine.

Mihaela, referitor la ultimul tau mesaj: laptele pre are intr-adevar in general formula cat mai apropiata de laptele matern, cel putin producatorii afirma ca isi dau osteneala. zambet
La humana.de si la milupa.de gasesti fisiere pdf pentru fiecare tip de lapte, cu ce contine, dar paginile sunt in germana, din pacate.

Tocmai m-am uitat pe fuga la Humana pe homepage. Ei scriu despre laptele pre si laptele 1 ca albumina e adaptata laptelui matern, ceea ce la laptele 2 deja nu mai scriu.

sus

Denunta
criscros

Copii
Alexandra Maria: 13 ani, 2 luni
Sebastian: 10 ani, 9 luni

23.01.2007 9:48     citat 

lily, tot respectul pentru tine in sensul ca 6 luni de zile sa te mulgi zilnic surprins , cand eu care inca alaptez exclusiv nu reusesc nicicum sa ma mulg ochi peste cap . Oricum si prin astfel de gesturi se vede cat de mult ne iubim puiutii asta sigur nu poate fi pus la indoiala scot limba sarut . Ca sa nu mai zic ca eu abia asteptam sa fie o noapte cu somn cap- coada iar tu invers surprins
si ca sa imi spun si eu parerea nu cred ca exista diferente intre copii alaptati si cei pe formula toti sunt niste ingerasi care mai de care sarut , si nici intre mamici nu exista nici o diferenta scot limba .

sus

Denunta
tic_tic

Copii
Parascheva-Ioana: 13 ani, 2 luni

24.01.2007 10:58     citat 

Asa este Criscos sunt deacord cu tine. ....si in privinta copiilor si a mamelor.Bine zis scot limba

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: