· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Accidente si preveniri > Procese de constiinta
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor Procese de constiinta     
Nina

Copii
Nina-Cristina: 17 ani, 10 luni

26.08.2003 11:39     citat 

Doamne, prin ce ati trecut mamicilor !
Eu, de cand a cazut Cristina prima data, la 5 luni si jumatate, din cauza mea, nu am mai lasat-o nesupravegheata niciodata.
Am avut mustrari de constiinta 2 zile. Ma simteam atat de vinovata... plang sau sunt foarte trist
Am lasat-o in mijlocul patului rezemata pe perne si abia iesisem din camera si facusem cativa pasi ca o aud plangand cu foc. Am gasit-o langa pat, pe covor, cazuta pe spate. Nu stiu, cred ca mai mare a fost sperietura, pt. ca nu avea nici o vanataie, nimic. S-a linistit si adormit(era ora de somn) imediat la san.
Dupa aceea a mai cazut dar nu in preajma mea, ci a lui taica-sau si a bunicii. In orice caz, de fiecare data cand o auzeam ca incepe sa planga brusc si foarte tare, imi dadeam seama ca s-a lovit si imi sarea inima din piept pana ajungeam la ea, sa vad cum, unde si cat de tare s-a lovit.
Si tare ma mai suparam pe cel care era langa ea, ca nu a avut grija. nervos
Incerc, pe cat posibil, sa fiu tot timpul cu ochii pe ea, sa nu o las singurica nici un minut.

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 17 ani
Marcus: 12 ani, 4 luni
Milo: 8 ani, 10 luni

27.08.2003 8:12     citat 

Vad ca nu sunt asa de multe mame denaturate cum speram eu, dar tot ne-am strans cateva. Va multumes pentru raspunsuri, si-mi pare tare rau de toate necazurile copiilor "nostri". Dar vorba aceea, mila mi-e de voi, dar si de mine mi se rupe inima de mila. Eu una am oroare de durerea fizica, pana acum ma temeam pentru mine si Radu, acum s-a mai adaugat unul la lista, si asta cel mai accidentabil, la momentul de fata. Mai am si noroc de un copil de tip "activ", de cand era la mama lui in burta, dar acolo macar nu avea cu ce se lovi. Medicul de la urgenta m-a incurajat spunandu-mi: "This is the first of many". Eu sper sa nu fie asa, dar daca da, macar o sa am ce sa va povestesc pe noul chat de lunea.
Ne vedem acolo! foarte fericit

sus

Denunta
GeaB

Copii
George-Stefan-Dan: 26 ani, 9 luni
Iuliu Maximilian: 15 ani - La Multi Ani!
Catalin-Corneliu Andrei: 13 ani, 11 luni
Marius Laurentiu: 22 ani, 9 luni

06.02.2007 2:30     citat 

Apropo de pierderea copilului...eu mi-am pierdut copilul de trei ori. De fapt mi-a plecat din casa in momente cind nu eram atenta, o data faceam baie alta data eram jumate in sifonier cautind niste ciorapi pt Georgica care pe atunci avea vreo 3 ani, iar a treia oara spalam linoleul ( copilul fiind astmatic faceam treaba asta cu sirg zilnic ) iar el invatase la prima oara sa deschida usa - l-am gasit in curtea vilei unde locuiam mai multe familii, a doua oara a invatat sa descuie cu cheia usa si l-am gasit in magazinul Bios unde cumparam zilnic asa ca tanti de acolo mi l-a innapoiat, iar a treia oara a invatat ca poate merge chiar mai departe si a plecat. Timp de 4 ore l-au cautat toate cele 6 masini de politie cu politisti cu tot si cu mine in una din masini, ale oraselului Ceske Budejovice ( de unde vine si berea Budwar ) din Cehia," un baietel cu parul blond", anuntau prin aparatele alea ale lor , si cum in vremea aia inca nu intelegeam ceha bine am auzit ceva de Dopravni care inseamna circulatie si in capul meu a tipat ideea ca imi gasesc baiatul lipit de sosea, strivit , mort... nu pot spune exact ce sentimente teribile si negre m-au cuprins. Masina a oprit in fata sediului politiei de circulatie rutiera si acolo mi l-a adus un politist enorm si inalt si gras iar mititelul meu era tare multumit in brate la nenea care il intreba unde se ducea." la Bundita mea" adica la bunica-sa. Mi-au zis ca l-a adus o invatatoare care l-a vazut singur pe strada, din sala de clasa ( scoala nu era asa departe de locuinta noastra) l-a luat in clasa, si pentru ca nu putea lasa copii nesupravegheati ( avea copii de clasa 1) l-a predat la politie dupa ce si-a terminat orele la scoala. Ma intreb de ce nu a sunat pur si simplu la politie sa spuna ca a gasit un copil mic. De atunci incui usa cu cheia pe care o ascund in locul la care numai eu ajung.
Pot insa sa asigur mamicile ca dupa experiente multe cu picioare rupte, coate operate, barbite cusute, boli revenite, cucuie enorme si capete sparte, am constatat ca proverbul acela romanesc care zice "de ce ti-e frica de aia nu scapi " e valabil ! Nu ai sanse sa previi si sa opresti producerea unui accident. Si va rog sa ma credeti ca noi am fost foarte atenti cu copiii nostri mai ales ca de la primul, bolnav de epilepsie, astma, cele grave dar si altele mai mici, ne-am antrenat cum se cuvine spiritul de observatie. Si din cel mai adinc somn ma trezeste si azi orice respiratie mai ciudata, chiar daca acum copilul doarme in camera lui !
Si da imi reprosez faptul ca nu sint perfecta , ca nu pot face mai mult, ca nu pot face toate exemplar, ca sint doar una, dar tot asa imi reprosez ca prea sint tot timpul in garda, politist in casa, sa nu se certe intre ei , sa nu se bata, sa nu cada , sa nu pateasca ceva. Si eu cu propriul comportament prea preventiv am provocat iata ce. George, cel mai mare baiat al meu si cel mai sensibil, avind in vedere bolile lui si-a rupt o mina la ora de sport acum un an. Si a rugat-o pe doamna sa nu-mi zica ca precis ma supar. Ea a inteles altceva, o fi crezut ca-l bat ( copilul insa a vrut sa zica ca mi se face rau si sint toata ziua bolnava )si a venit sa mi-l aduca si sa cerceteze daca imi bat copilul( fapt pe care ea ar fi trebuit sa-l anunte la politie). Vai si-a dat seama de ce mi se face rau, cind mi-.a vazut sotul in carut rulant. Eu am vazut multe in acesti numai 35 de ani ai mei (si aia in aprilie abia) si am trait multe parca din ce in ce mai negre...
Acum am doi baietei mici de tot , si am invatat sa nu mai sar in sus un metru cind ei se impiedica si cad. Da ii iau in brate si pling cu ei daca si-au facut cucui, dar stiu ca si ei invata din propria lor experienta. Si daca vreti sa stiti am facut ore cu un psiholog citeva luni,care m-a ajutat sa scap de fricile acestea si de remuscari... M-a invatat ca nu e vina mea pentru tot ce se intimpla, si ca nu numai copiii mei isi mai rup cite o mina, nu numai ai mei au cite o vinataie sau cucui... Deci fara remuscari si mult curaj... deja am dovedit cu totii curaj cind am hotarit sa avem copilul sau copiii si doar stiam cu totii ca se mai intimpla si accidente nefericite, ca e normal sa mai ai si cite o vinataie... Si pentru cine simte mai tare asemenea sentimente de autocritica il sfatuiesc sa deschida televizorul sau un ziar ca sint acolo stiri cu oameni mai nefericiti care ne impresioneaza pina la lacrimi, si asa realizezi ca "putea fi si mai rau"

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 17 ani
Marcus: 12 ani, 4 luni
Milo: 8 ani, 10 luni

07.02.2007 5:01     citat 

Oooo, nici n-am realizat ca am deschis eu subiectu' asta cand mi-a venit notificarea pe mail. Offf, da' uite ca de-atunci n-am mai fost asa denaturata. foarte fericit Sau am noroc, ca nu stiu din ce-i facut cupilu asta, cade si se ridica intr-o fractiune de secunda si tot el striga: "Sunt ok, imi pare rau ca am cazut!" Da' am patit faza cu scapatul din raza vizuala, ca tre' sa recunosc ca e mai rapid ca mine fara burta, nici nu vreau sa ma gandesc ce-o sa fac la vara. Si asta e cam asa cum zice Carmella, albesti in 5 secunde.

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

07.02.2007 7:49     citat 

Mai fetelor, asta a mea o cam fricoasa ea asa, ce nu-i sigura pe ea nu face...abia acum a inceput sa aiba reflexul de a pune mainile in fata, uneori mai uita ca are picioruse, nu roti... rad
Dar cea mai groaznica faza care mi s-a intamplat a fost la mare, m-am dus cu o prietena si cu copii ei la o parada.Si a venit masina cu inghetata, si ai ei copii (mult mai mari decat cez), ca ei vor inghetata.Eu tineam carutul, si-mi zice prietena, n-ai marunt?Cat m-am uitat doar in portofel si am luat o moneda, cand mi-am ridicat privirea, vantul luase carutul in mijlocul soselei, lumea incepuse sa urle si ramasese paralizata, nimeni nu a miscat de pe loc, mi s-a oprit timpul inima, tot.Direct in mijlocul unei sosele de obicei super aglomerate!noroc ca nu era circulatie, se oprise momentan sa treaca parada, dar am imbatranit 20 de ani in clipa aia.
Sigur exista un dumnezeu al copiilor si al betivilor!

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 4 luni

07.02.2007 9:52     citat 

----------
dandria a scris:
"Sunt ok, imi pare rau ca am cazut!"
----------

Dragul de el! zambet

sus

Denunta
danny_ro

Copii
Daniel - Alexandru: 16 ani, 6 luni
Rares - Matei: 13 ani, 2 luni

07.02.2007 11:10     citat 

cand Alex a cazut prima oara am plans si eu cu el ma dure pe mine mai tare de cat pe el , mi-am facut reprosuri ca sant neatenta ca nu stiu sa cresc un copil , nu lam mai lasat singur in camera ,il luam cu mine peste tot si cand faceam baie si la bucatarie ,unde ma duceam il caram cu mine , intr-o zi lam lasat sa se joace in curte , eu faceam curatenie il mai verificam din 10 in 10 minute sa vad ce face cum se joaca , la un momendat nu am mai auzit nici un zgomot si mam dus sa vad ce face de e asa de cuminte , cand am ajuns in curte si nu lam mai vazut mia inghetat inima poarta era deschisa si el nu era in curte am alergat in strada si lam gasit la jumatatea strazi jucanduse cu alti copii , de atunci nu mai las poarta ne inchisa cu cheia asta se intimpla cand avea el 2 ani si jumatate , sant zile cand ma rog la Dumnezeu sa nu li se intample ceva rau la copii mei , sotul meu umeori imi spune ca sant prea exagerata cu copii , Copii din ziua de azi au mai multa energie decat noi trebiue sa fim atente 24 din 24, uneori zici ca sant bagati in priza si nu gasesti butonul de oprit , rad

sus

Denunta
fatadedac

Copii
Ana-Maria: 30 ani, 1 luna
Cristiana: 13 ani, 10 luni

07.02.2007 12:18     citat 

OO si eu sunt disperata cand se loveste; faza cu buza sparta am patit-o si noi acum 3 saptamani; in schimb pe afara, de manuta, ea dorea doar sa urce si sa coboare borduri si ma ducea numai pe teren accidentat de parca ar fi putut sa se tina pe picioare cum trebuie, ca de abia merge pe drum drept singura; asa ca pana la urma ieri am lasat-o sa mearga incotro a vrut si sa aterizeze direct pe burta; am strans din dinti si am lasat-o; cumva a trebuit sa-si dea seama ca daca vrea sa urce bordura trebuie sa invete sa o faca; sa nu credeti ca sunt denaturata, caci iarna fiind, hainele au atenuat caderea si nu s-a lovit deloc, nici macar la manute, deoarece erau manecile la haina putin lungi.
In schimb vineri cand am fost la analize si i a recoltat sangele din vena, mi s-a facut rau de-a binelea cu ea in brate!

sus

Denunta
GeaB

Copii

07.02.2007 12:48     citat 

Chiar adineauri mi-au sarit rau capacele. Eu incercam sa fac un desert pt aia mici si il lasasem pe cel mare sa pazeasca... dar il doare in spate. Mimi mi-a varsat cafeaua drept pe imprimanta... iar nesimtitul mare statea la calculator fara grija...de ce zic asa ca in afara de faptul ca suge bani de la mine pt prostii de jocuri de calculator copilul asta imi tot aduce fel de fel de griji si necazuri...( anul trecut am platit reparatia unei masini Seat 700 euro pe care fiul meu a cazut de pe bicicleta si la cele peste 80 de kg ale lui a facut-o acordeon...partea din fata , anual platesc minim 1000 euro pentru timpeniile lui. Ei si mi-au sarit capacele. Am inceput sa pling si sa ma intreb pentru ce naiba traiesc. Sotul care e invalid si convingerea terapeutilor este ca daca ar fi colaborat cu ei la terapiile acelea ar fi putut obtine rezultate bune... adica s-ar putea deplasa sprijinit de cadru la toaleta etc, ar putea sa-si faca dus singur dar e mai bine daca-l spala sluga si pe el, si ar putea sa faca cite ceva, dar el nu vrea nici macar sa stea cu fiii lui 5 minute. Si stiu ca peste citeva ore cind ma voi calma voi avea Procese De Constiinta ca m-am suparat pe ei !!! Dar in momentul asta simt doar o puternica jale ca la cei nici 35 de ani pe care ii am duc o viata ciudata, eu sint mama, eu sint tata, eu sluga, eu reparator diverse, eu jucarie, eu hamalul care cara cu circa cumparaturile pt familie mare ( si numai grasunul de George baga in el cit noi ceilalti la un loc si il doare in spate de vorbele mele ca sa imi reproseze ca e vina mea ca el maninca cit 5) voiam o viata normala, vreau sa fiu o femeie normala cu atributii normale dar ..nu am dreptul. In plus eu umblu cu lunile prin institutii de toate felurile sa rezolv diverse... pensia de invalid care trebuie mereu prelungita, eu administrez averea sotului pt care trebuie sa dau socoteala unui tribunal ca sotul e declarat iresponsabil din cauza amneziei,eu fac vize ,pasapoarte, eu eu eu.. si energia ramasa ma ocup in exclusivitate de casa si copiii si ca sa fac fata nu dorm noptile, nu-mi permit pt ca nu vreau sa fiu restanta la curatenie etc, m-am autodresat sa dorm de la ora 2 noaptea pina la trezirea celor mici care se trezesc in jur de 6:30, 7:00. procese de constiinta...da pt ca nu sint 2-3 femei ca sa le ajunga la toti ca sa nu mai apara nemultumiri ca eu nu am facut eu nu am dres... ma scuzati ca v-am deranjat cu vaicareli....

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 15 ani, 6 luni

07.02.2007 1:17     citat 

mai, mai, mai. procese de constiinta cred ca-si face orice mama careia ii pasa. si nu cred ca procesele de constiinta sunt 100% fundamentate, dar nici nu cred ca-s inutile. adica arata ca incercam sa facem ceva mai bine, na. primul meu proces de constiinta a inceput la 3 saptamani dupa nasterea lui vovolica, cand am lasat-o 3 secunde singura in pat, pe perna, fara sa ies din camera, doar m-am dus pana la masa de schimbat, sa iau un pampers. nu stiu cum a reusit, dar a cazut de pe perna intre pat si noptiera, si a dat cu caputul de noptiera cu pricina...atunci m-am speriat rau de tot. dupa aia, alte procese de constiinta erau legate de faptul ca ma gandeam "la mine si nu la copil", atunci cand eram un pachet de nervi din cauza de nesomn (pt ca vovolica se trezea din 2-2 ore, noaptea, si ca sa readoarma trebuia sa o legan in brate, in picioare, cam juma de ora, 45 de min...si nu mai puteam). dupa care au inceput procesele de constiinta ca eu merg la serviciu, si nu stau cu ea acasa (accentuate de multe comentarii si subiecte citite aici...dar intre timp depasite; procesele de constiinta, vreau sa spun), ca sa nu mai discut de spaima trasa cand langa mine fiind in bucatarie, eu curatand cartofi la chiuveta, ma intorc din intamplare sa vad ce face, si o vad ca avea o pastila de Metoprolol pe limba (eu mai iau din cand in cand, sa-mi calmez tahicardia, si ea a umblat in geanta mea, si a luat pastila...), nici nu stiam cu sa reactionez, ca mi-era frica ca daca ma reped la ea o inghite, si putea fii...ooof, Doamne fereste! de atunci imi pun geanta in cui, la cuier, si-mi bat gura cu vovolica de 10 ori pe zi, ca daca vede pastile sa nu puna gura pe ele. ma rog, cu pastila aia am scapat "ieftin", ca fiind amara, ea n-a bagat-o in gura, si m-a lasat sa i-o dezlipesc de pe limba. norocul a fost ca am vazut-o f. repede, si nu apucase se dizolve decat filmul ala protector de pe tableta...oricum, in panica mea, i-am dat sa bea niste cola, sa echilibreze o eventuala scadere de puls...total aiurea in tramvai, dar atata m-a dus capul.

lovituri...la cat e de nauca si repezita...au fost cu ghiotura, dar nu asa grave. eu insami am fost un copil care a avut capul spart de 3 ori (si in toate 3 randurile, de la fotbal...), cu rivanolul care ma astepta la intrarea in casa, pe motiv de genunchi beliti continuu, cu varza in frigider, pregatita pt. pus la gleznele sucite si cu entorse peste entorse...Deci, cum nici eu n-am fost chiar ferita de genul asta de evenimente, imi aduc relativ bine aminte ca nu-s nici pe departe atat de traumatizante pt. copil, cat sunt pt. parinti, asa ca n-o iau foarte in serios cand cade si se loveste. Plus ca, fiind obisnuita asa de mica, nu plange cand cade, se ridica, se scutura si-s vede de drum. Un exemplu este ca i-am zis sapt. trecuta de 100 de ori sa nu puna mana pe fierul de calcat incins, ca se arde. cum am iesit o secunda din camera, sa pun apa in recipientul pt fier, cum am auzit-o urland ca din gura de sarpe. ce facuse? A zis ea ca-i desteapta, si cand s-a vazut singura, s-a dus si a pus degetul pe talpa incinsa a fierului, si evident s-a ars zdravan (nu groaznic, dar totusi...). a venit ca s-o pup, ca s-o iau in brate, etc. m-am aplecat la ea, am luat-o de mana si i-am zis, printre urlete, ca-mi pare rau, da io am prevenit-o, asa ca daca nu asculta, tre sa plateasca... i-am pus miere pe degetel, dar n-am luat-o in brate, sa bocim impreuna. s-a potolit relativ repede si acu nu se mai apropie nici de fier, nici de becul de la lampa, nici de cuptor, nici de nimic ce poate fii "arsh". A fost o lectie destul de usturatoare, dar mai bine usturator dar usor, decat usturator si grav data viitoare.

cat despre stat cu ochii pe ei ca pe butelie, asta e general valabila. eu n-o scap pe asta mica din ochi (bine, nici nu-i genul "potolit" de copil) mai mult de cateva minute (adica maxim 2). chit ca o fac pe varfuri, ca sa nu ma auda si sa se simta controlata, dar numa ce ma vezi ca-mi itesc ochii pe langa tocul usii de la camera ei, sa vad ce face. Doamne fereste, baga ceva aiurea in gura, bea apa din WC, isi baga degetele prin priza...si eu nu-s acolo! ma uit ca alte mame, din cercul nostru de prieteni, isi lasa copiii - de varsta cu vovolica - in plata lor, sa se joace, si nu se duc cate juma de ora sa-i controleze...eu inebunesc numa cand aud ca-i liniste din directia ei...Da asa-s io, panicoasa cand vine vorba de distinsa.

sus

Denunta
fatadedac

Copii
Ana-Maria: 30 ani, 1 luna
Cristiana: 13 ani, 10 luni

07.02.2007 2:30     citat 

geaB biata de tine cate ai pe cap! Dar lasa ca treci tu si peste supararea asta si o sa o iei de la capat ca asa e viata! sarut

sus

Denunta
GeaB

Copii

07.02.2007 5:07     citat 

vi s-a intimplat vreodata sa va spuna sotul, de exemplu, sau o alta ruda " de ce lasi copilul sa plinga, sau "tu esti de vina ca s-a lovit ca nu ai grija de copil" ? Mie mi se intimpla aproape tot timpul . Acum citeva luni s-a impiedicat baiatul meu Maxi si s-a lovit cu fruntea de tocul usii atit de tare incit s-a umflat pe loc ... o umflatura enorma cit un ou ... am pus repede crema antihematom...am mereu asa ceva si e mai buna si mai fara dureri decit lingura rece cum se practica in Bucuresti, a doua zi ramasese o vinataie, nu mai era umflat dar singele isi facuse loc spre afara printr-o crapatura mica de tot ... cu ajutorul cremei in 2 zile disparuse vinataia de tot. Sotul a incercat sa dea vina pe fiul cel mare.... cind a aflat ca el nici nu era acasa a dat vina pe mine. Si o sa va explic de ce Maxi cade mai des si mai rau... decit alti copiii La o ora de la nastere am observat ( nu stiu de ce nu au observat doctorii !!!) ca baietelul meu nou nascut are labuta piciorului strimba ...era indreptata jumatatea dinspre virful piciorului spre interior facind unghi de 90 grade. De a douia zi a purtat ghips timp de 6 luni apoi a fost si operat i s-a facut o prelungire a nu stiu ce a lui Ahile ...cred ca era vorba de ligamentul calciiului ..tendonul... boala se numeste aici KLUMPFUSS si habar nu am cum s-o numi in Romania ca eu cit am stat acolo pina in 1992 nu am auzit de asa ceva. Copilul poarta acum sandale speciale Antivarus, tot timpul. dar piciorusul defect desi arata bine acum a ramas cu 2 nr mai mic adica la piciorul drept poarta 21 iar la stingul 23. deci automat sandaua piciorului drept ii este foarte mare si se impiedica. Am platit la comanda si am facut sandale cu numere diferite ca sa nu mai aiba un asemenea cucui de atunci pare si el normal... merge si alearga normal si cade normal.

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

08.02.2007 12:03     citat 

mai gea, mai, ce la mai probleme ai...te cred ca-ti ajunge cu varf si indesat.
Uneori e bine sa fii mai 'nesimtit', stii?Lucrez intr-un spital, si am avut la un moment dat un pacient cu artrita care desi prin exercitiu, incet-incet, putea sa-si faca dus singur, sa mearga la toaleta, n-o facea, pentru ca el 'nu putea'. L-am lasat vreo doua zile, i-am dat servetele ude sa-si faca toaleta si am refuzat sa-l ridic din pat, ii aduceam o tavita de aia (mai multa munca pentru mine, nu va ganditi) pentru nevoi. Am incercat sa-i vorbesc, daca nu face exercitii muschii i se atrofiaza samd, el nimic. Dupa doua zile in care desi i-am vorbit foarte frumos dar nu i-am zambit o data, ma intreaba daca-s suparata pe el. Zic nu, ma supara ca o sa ajunga dependent total de altcineva, ca o sa trebuiasca sa vina cineva sa locuiasca cu el in casa, ca n-o sa-si poata face singur o cana cu ceai. S-a ridicat in secunda unu si stiti ce rapid s-a dus la wc singur?nu-l mai durea nimic.Pacientii cred ca cineva e de vina pentru boala lor, e normal, e o trauma, si se asteapta ca noi sa ne cerem scuze pentru dumnezeu. ma atasasem de mosulet, si poate daca n-as fi avut destul training l-as fi cocolosit in continuare.dar fiind un pic mai 'dura' cu el l-am ajutat mai mult, cred eu, ca aseara dansa zaludul!
Chestia cu lasatul copilului sa planga...is satula de ea pana-n gat.si ca eu is o mama rea, si ca eu is responsabila pentru tot...lasa-ma, frate, ca asta e santaj emotional pe fata si la mine nu merge. Ce, imi scrie pe frunte ca eu is responsabila pentru tot?copilul ala are o minte a lui, o personalitate a lui, tata, educatori, bunici...sht happens, vorba poetului.
Cred ca e timpul ca cel mare al tau sa-si ia o slujba.la 80 de kg nu cred ca se pune problema c-ar fi anemic si mititel.La dus ziare, tataie, sculat la 6 si pe ici ti-e drumul.Spalat masina, dus gunoiul, carat cumparaturi...nu pentru ca vrei sa-l incarci cu responsabilitati inutile sau sa-l pedepsesti, ci pentru ca e timpul sa-l inveti sa se invete singur.
Fa o rota, absolut toata lumea din casa sa faca UN LUCRU pe zi.
Si ia legatura cu serviciul social, sotul tau ar trebui ajutat de catre o asistenta.Nu pentru ca nu vrei sa-l mai ajuti tu, ci pentru ca, pentru numele lui dumnezeu, ai patru copii!si e bine din cand in cand sa mai vezi si prin ochii altcuiva, poate daca asistenta sugereaza un plan, sotul tau ar accepta mai repede.daca nimereste peste una ca mine... rad
Si o data pe saptamana, ia-ti frumos poseta si du-te la o cafenea juma de ora,si uita-te la lume pe strada.N-o sa-ti ridice nimeni statuie,gea, sorry! sarut

sus

Denunta
GeaB

Copii

08.02.2007 1:50     citat 

Exact... stiu ca poate merge... la sanatoriu putea ca nu statea nimeni sa-l care la dus sau la wc... si putea sa se spele singur singurel...acasa...face ce vrea din mine si ma exploateaza la maxim. Mincarea aia nu-i place, ailalta nu ... fumeaza ca un furnal ... nici nu mai dormim cu el ca ne afuma si fumator linga copilul mic... zice ca altceva nu poate face. I-am cumparat laptop sa scrie sa se uite pe internet dar nu vrea ca "nu poate " dar misca mina stinga 90% dreapta 50% picioarele la fel in aceeasi proportie... doctorul zice ca pierde timpul..si e adevarat...musculatura ioc, e slab rau si nu vrea sa manince ca "nu vrea sa fie gras" nu vrea nici sa ajute macar moral familia. Stie doar sa dea vina pe mine si l-a inceput vreo doi ani chiar am crezut si eu ca vina mea e... ca el nu poate, ca baietii sint neglijati...si pe bune daca dorm suficient fac 2 1/2 schimburi pe zi... cu ei, noaptea fac ce nu apuc sa fac in timpul zilei. si asta de 5 ani si 2 luni... De ce nu zice ce vrea sa-i gatesc de exemplu. Mai mult nu pot sa fac... acum mai am o speranta..sa se mute sora mea la mine ca sa am un ajutor si macar un om de partea mea. De ce am facut totusi bebelusii in situatia mea ?! pentru mine. Acum are cine sa ma iubeasca iar eu am pentru cine supravietui... cu ei ma bucur si rid de adevaratelea si cu ei uit ca nu am o familie normla.

sus

Denunta
marusca12

Copii
Johann: 13 ani, 7 luni

08.02.2007 6:21     citat 

Of, GeaB, statuie ai. In inimile noastre. Esti un erou. Eu una faceam urat de tot, ca urasc sa fiu santajata sentimental. Si manipulata.

Multa tarie si Dumnezeu sa va ocroteasca.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: