· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > ce cantitate de lapte la 1 luna jumatate
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor ce cantitate de lapte la 1 luna jumatate     
bebelasa

Copii
Andreea Alexandra - Sufletelul nostru
12 ani, 7 luni

10.03.2007 10:59   ce cantitate de lapte la 1 luna jumatate  citat 

Mamicilor iubite cat laptic praf sa ii dau bebitei mele si cam cate mese pe zi. Uneori la mine sunt 6 uneori ajung si pana la 8 mese pe zi. Cam cati ml trebuie sa ii dau sa fie suficient. Multumim

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 2 luni

11.03.2007 12:55     citat 

Nu scrie pe cutie cati ml/zi la ce varsta?

sus

Denunta
tic_tic

Copii
Parascheva-Ioana: 13 ani, 1 luna

11.03.2007 7:25     citat 

eu zic ca trebuie sa ii dai pana se satura ea. Dar cum zicea Christa te poti ghida dupa schema de pa cutie. la noi nu prea a fost valabila dar e un reper bun totusi.
Pofta mare la printeza sarut

sus

Denunta
emapatrichi

Copii
Eliza: 13 ani, 2 luni

11.03.2007 11:26     citat 

Incearca cu 120ml. Sau mai mult: 150ml. Mai bine sa-ti ramana in biberon, decat sa mai vrea si sa nu mai fie; pana ii faci altul, poate sa-i treaca foamea sau adoarme.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 2 luni

11.03.2007 12:15     citat 

La laptele praf trebuie respectata cantitatea indicata pe ambalaj ca maxim (asa zic producatorii). Mai putin poate sa bea insa.

sus

Denunta
bebelasa

Copii
Andreea Alexandra - Sufletelul nostru
12 ani, 7 luni

11.03.2007 2:16     citat 

Mersi fetelor. Bulinuta mea papa mai putin decat scrie pe cutie dar acela e maximum. Mersi. Va pup sarut

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 12 ani, 11 luni
Matei: 10 ani, 6 luni

12.03.2007 4:37     citat 

Bebelasa ... la varsta fetei tale, Alex avea intre 6-9 mese pe zi si nu manca mai mult de 130ml la o masa. In medie manca 800ml lapte pe zi ... DAR atat mananca si acum, la 5 luni.
Stiu ca esti f stresata de cum a luat pana acum in greutate, dar dupa cum vezi din ce ti-am spus mai sus, cantitatea de lapte (daca e vorba de san, mai ales) nu tine numai de varsta copilului.
Precizez ca si Alex a luat f putin in prima luna (parca vreo 500g), dar apoi in a doua a luat 1300g si apoi tot asa a tinut-o. Ea este hranita 70% san si 30% lapte praf de la o luna (proportiile in mare au fost acestea).

Pupici si mult laptic.

PS: Cand citesc ce probleme ai cu alaptarea si greutatea lui bb parca ma vad pe mine acum 4-5 luni jenat

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: