· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Laptele Humana e fainos si face cocoloase
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Laptele Humana e fainos si face cocoloase     
emapatrichi

Copii
Eliza: 13 ani, 2 luni

29.03.2007 6:54   Laptele Humana e fainos si face cocoloase  citat 

Am cumparat lapte Humana 3 (cu banane si vanilie) - am facut o greseala, pentru ca are un gust ciudat si abia acasa mi-am dat seama ca laptele ar trebui sa fie fara nici un fel de aroma. Pe de alta parte, desi e in termenul de valabilitate si punga era bine inchisa, praful de lapte are un aspect fainos, iar dupa preparare se face gri deschis; in plus nu se dizolva in apa (am incercat si apa mai calda si mai rece si potrivita...in toate felurile): raman cocoloase. Si am facut de mai multe ori ca sa ma conving.
A mai patit cineva asa ceva? Ce parere aveti? Multumesc.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 2 luni

29.03.2007 8:02     citat 

Referitor la aspect, culoare si dizolvat nu-ti pot spune nimic, insa referitor la "greseala" da. Foarte multi producatori au laptele nr. 3 doar cu arome.
Se pare ca Beba de la Nestlé e fara, dar ala cred ca nu se gaseste la voi. Aptamil si Milumil la fel. In orice caz Humana n-are la noi decat cu arome.

sus

Denunta
iutzulica

29.03.2007 8:22     citat 

eu iam dat humana cu mar. ii placea la nebunie. cand lam trecut pe lapte de vaca lam dat peste cap. incetul cu incetul sa intarcat de lapte
nu poate sa sufere laptele. doar daca gusta ii vine sa verse.
intradevar trebuie amestecat mai bine acest lapte

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 13 ani, 5 luni
Zuza: 10 ani, 1 luna

29.03.2007 8:24     citat 

Noi suntem la Aptamil 3 acum si asa e cum spunea Christa- nu are aroma, dar are o consistenta diferita de formulele 1 si 2. Are aspect asemanator cu laptele 1 sau 2 cu adaos de cereale si nu e foarte alb.
De cocolosi nu stiu ce sa-ti spun eu nu am patit, trebuie doar agitat biberonul mai mult, Keane chiar bea lapte mai bine de cand am trecut definitiv la 3.

sus

Denunta
tic_tic

Copii
Parascheva-Ioana: 13 ani, 1 luna

29.03.2007 10:15     citat 

Noi suntemla Humana 2 si nu am patit sa ramana cocoloase dar cu adevarat se dizolva ceva mai greu........am facut comparatie cu PREnan de la Nestle care se dizolva imediat. Agitat corespunzator e ok......In curand vom trece si noi la nr.3 Sper sa nu fie probleme sarut

sus

Denunta
little_djini

30.03.2007 10:03     citat 

Ema eu lui Andy ii dau Humana 3 cu gust de mar. Dar nu face cocoloase, nu isi schimba culoarea si nu are un aspect fainos. Si nici cel de banana cu vanilie nu si-a schimbat culoarea si nici nu a facut cocoloase dar nu i-am mai luat ca avea un gust gretos. Lui Andy nu ii place laptele cu gust de lapte asa ca ii dau lapte cu gust de mar.
A si Andy de la 5 luni pana la aproape un an cand i-am luat Humana 3 cu gust de mar nu a mai vrut lapte de loc.
a si inca ceva eu nu i-am mai cumparat lapte si cereale pentru el din supermarcket ci de la cineva care le aduce din Germania. Prefer asa ca nu am avut surprize neplacute si ii place lui Andy.

sus

Denunta
emapatrichi

Copii
Eliza: 13 ani, 2 luni

30.03.2007 10:14     citat 

Sa inteleg ca Aptamil 3 nu are aroma dar are o consistenta mai groasa? E bine si asa: nu ii mai pun cereale seara. Pe de alta parte prefer un lapte fara aroma deoarece il pot folosi si la alte mancaruri: piure, cereale fara lapte... Aici se gaseste numai la farmacie si cred ca e si putin mai ieftin. Daca mi-l recomandati, voi incerca.
Laptele acesta cu arome ma enerveaza. De ce trebuie sa aiba arome? Cand se trece la laptele de vaca nu exista riscul, asa cum spuneati, sa-l refuze?

De agitat l-am agitat pe Humana, dar... nu iese.

sus

Denunta
mella77

Copii
MM: 13 ani, 1 luna
am nascut deja!

30.03.2007 10:06     citat 

eu am incercat sa ii fac de cateva ori cereale de la humana si tot asa, cocolose multe... stau mult sa il amestec. oricum nu il papa, ce ma tot chinui?! confuz

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 2 luni

30.03.2007 10:17     citat 

----------
emapatrichi a scris:
Cand se trece la laptele de vaca nu exista riscul, asa cum spuneati, sa-l refuze?
----------

Ba da, si nu numai de aia mi se pare o tampenie ca unii producatori fac DOAR lapte aromat. Laptele e lapte, nu are nevoie de gust de banana, vanilie, mar sau mai stiu eu ce. prostit

mella, pai chiar asa, de ce te chinui? zambet

sus

Denunta
roxyfoxy

Copii
roxana anca: 14 ani, 1 luna

30.03.2007 11:49     citat 

Bine zici Christa,asa este, si Roxy sa invatat cu arome si nu bea laptele decat daca pun cereale in el. foarte fericit Simplu il scuipa,ma refer la cel cumparat nu formula.

sus

Denunta
mella77

Copii
MM: 13 ani, 1 luna
am nascut deja!

30.03.2007 11:53     citat 

----------
Christa a scris:
----------
emapatrichi a scris:
Cand se trece la laptele de vaca nu exista riscul, asa cum spuneati, sa-l refuze?
----------

Ba da, si nu numai de aia mi se pare o tampenie ca unii producatori fac DOAR lapte aromat. Laptele e lapte, nu are nevoie de gust de banana, vanilie, mar sau mai stiu eu ce. prostit

mella, pai chiar asa, de ce te chinui? zambet
----------

pai il pun in cana... bea o gura-doua... si il termin eu!! foarte fericit
cred ca d'aia ma chinui! foarte fericit

in rest, am inlocuit banana cu nectarina si sunt incantata:)

sus

Denunta
delfinasha

Copii
Tudor Mircea: 13 ani, 2 luni
Kristine Elena: 9 ani, 5 luni

31.03.2007 4:58     citat 

eu nu stiu cum e cu prenan asta..pentru ce varsta merge? si Beba de la Nestle nu se gaseste la noi..
mie mi-a recomandat pediatru sa il trec direct pe Zuzu ca cica vitaminele si toate mineralele alea care sunt in laptele praf, el la varsta asta si le ia din alimentatie..ca eu m-am gandit ca mai bine ar fi sa il trec pe lapte praf..
i-am dat Zuzu si l-a acceptat, i-a placut..s-ar putea ca pe cel praf sa nu il accepte, dar nu stiu ce sa fac ca nici macar nu am incercat cu praf..

sus

Denunta
little_djini

31.03.2007 6:49     citat 

Prenan este un tip de formula de alpte adaptata sugarilor prematuri.
Eu am de gand sa continui cu formula adaptata pana mai creste pentru ca laptele de vaca nu da semne sa ii placa. Eu am papat formula pana la 7 ani pentru ca imi placea mai mult decat laptele de vaca ( Humana cu gust de banane care diferea destul de mult de Humana 3 cu gust de banane si vanilie de acum ).

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: