· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > cat laptic tre sa bea un bb de 3 luni jumate?va rooog sp
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor cat laptic tre sa bea un bb de 3 luni jumate?va rooog sp     
lulu26

Copii
A: 12 ani, 9 luni
B: 12 ani, 9 luni

16.05.2007 8:47     citat 

zambet miorici, daca-ti povestesc cum imi mananca copii mei, ai sa spui ca nu ai nici o problema...

tot de pe la trei luni, fata mea a inceput sa manance asa: 30 ml..dupa care sta 10 minute...mai mananca 50 ml mai sta jumate de ora...iar dupa un sfert de ora mananca restul pana la 130 de ml...si ciclul se reia dupa aproximativ 2 ore.....deci se poate si mai rau trag cu ochiul

norocul meu ca macar baiatul manaca tot odata la 3 ore 3 ore jumatate...acum ca am inceput diversificarea s-a mai calmat, a inceput sa manance in 2 reprize, nu in 7..

asta este, eu nu am incercat niciodata sa le fac un program nici pt papa nici pentru somn..si suntem bine sanatosi, grasunei, si dormim toata noaptea...ai incredere in copilul tau.

cat priveste vinagantolul, asta folosim noi, trebuie dat in fiecare zi, pana la 2 ani...cantitatea este prescrisa de medicul pediatru; noi papam 5 picaturi de vigantol pt. ca aevm fontanelele cam mari, ne-am nascut prematuri..etc.

sanatate la bebe sarut

sus

Denunta
miorici

16.05.2007 9:40     citat 

lulu26! iti multumesc mult pt incurajarile tate ...sa stii ca de cant am luat legatura cu diferite doamne(ma refer la toateacelea care mi-au scri), sunt mult mai linistita si cu siguranta bb o sa creasca sanatos si cu pofta de papa ,ca asta e important pt bebei, papica, somnicu ,baita..etc o sa continui s-ai dau vigantolettele ...sunt o fire mai
'fricoasa" cand o aud plangand, s-au cand sesizez eu ca nu papa suficient ma ingrijorez....sunt sigura ca mai tarziu voi rade de toate aceste mici "incidente"...deci ideea e sa nu ma ingrijorez atunci cand nu mananca tot din biberon?....eu am inteles ca tre sa ii dau toata cantitatea de 750ml in 24 ore...si daca a mancat atat voi sp sa nu ma ingrijorez

sus

Denunta
lulu26

Copii
A: 12 ani, 9 luni
B: 12 ani, 9 luni

16.05.2007 11:29     citat 

absolut!!! ca si noi ,adultii, copii au perioade..daca la doua, trei luni baiatul manca 150-160 ml, acum mananca 120-130; iar fata in primele 2 luni de viata manca 100-120, la trei luni cu greu termina 130..majoritatea cazurilor mananca 110 ml..eu nu le-am tinut socoteala niciodata cat mananca, cand si cum; cand au cerut le-am dat cat au vrut ei; acum cu pireul de fructe insist, pt. ca trebuie sa ajung sa inlocuiesc o masa de biberon cu fructe..dar sunt lenesi, e mai bine cu biberonul, ca nu trebe sa mestece scot limba

sus

Denunta
miorici

16.05.2007 3:17     citat 

da ...ai dreptate lulu26...eu insa nu am ajuns la diversificare sa stii ca am mari emotii...nu stiu cu ce o sa incep...mie teama sa nu aibe probleme la stomac...ce sa zic am oaresce emotii...insa trebuie sa fac si asta ...si spuneai ca atunci la diversificare tre sa renunti la o masa de lapte?.. tre s-ai dau diversificat inca din prima zi in care a intrat in luna a patra/ chear nu stiu...oricum ceia ce ma apasa acum e lapticu...dar vreau sa va sp ca pana la aceasta ora a mancat 490ml laptic...eu cred ca suficient din cate am inteles de la voi

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

16.05.2007 4:49     citat 

----------
miorici a scris:
tre s-ai dau diversificat inca din prima zi in care a intrat in luna a patra/
----------

Doamne fereste! Poti sa astepti si pana la 6 luni fara griji si probleme! OMS-ul spune ca la bebelusii alimentati artificial se poate incepe diversificarea intre 4 si 6 luni, asa ca ... nicio graba. Oricum la diversificare introduci doar cate UN aliment si in cantitate f. mica, asa ca mai dureaza pana inlocuiesti o masa de lapte cu altceva.

sus

Denunta
miorici

17.05.2007 9:06     citat 

am inteles acum cu e si cu diversificarea...vreau sa va sp ca ieri a mancatcam 830ml lapte...si s-a trezit si la 4 dimineta si a mancat 120ml...dar sa vad cum o manca azi...dupa cum a inceput nustiu cum va fi...ei eu o sa fac tot posibilul sa pape bine ...insa fara sa o indop....

sus

Denunta
iuly_iul

Copii
ionut: 12 ani, 8 luni
am nascut deja!

19.05.2007 10:59     citat 

ionut al meu niciodata nu mancat "ca la carte" din 3 in 3 ore.de mic mananca f des,drept urmare si colici,niciodata nu stiu cat are de gand sa manance.noaptea reuseste sa reziste 3 ore fara mancare,ziua mai mult de 2 ore nu pot sa il pacalesc.mananca cam 100 ml la 2 ore.eu zic ca trebuie sa le dam papa cand cer si nu sa le facem program,cum imi spunea mie pediatrul.nici mie nu mi-ar conveni sa imi dea cineva mancare dupa ceas.

sus

Denunta
miorici

22.05.2007 9:21     citat 

yuli_iul! am procedat asa cum ai sp ca faceai cu bebitul tau , si a dat rezultate cel putin pana acum...a mi-am dat seama ca e mai biee sa manance atunci cand ii este foame ...si fetifa mea am observat ca mananca tot cam la 2 ore si nici noaptea nu sta nemancata acum se trezeste cam de doua ori ...ce sa zic ...nu-mi doresc decat sa creasca si sa manance atat cat ii trebuie...dar stii ce ma cam deruteaza?....cand ma uit pe cutiea de lapte la tabel si iti explica acolo cat si cum sa manance ....ei sp ca 4-5 biberoane de 180-200ml... pe zi asta ar insemna can 800-1000ml pe zi...ei aici am eu o oarecare problema ,ca uneori nu reuseste sa manance nici macar 700ml pe zi...si atunci ce pot eu s-ai fac , ca doar nu o sa o fortez sa manance...si de aceea eu am luat varianta ta si incerc cu 100ml cam la 2 ore... a mers acum doua zile a mancat 850ml dar o sa vad incontinuare ...multumesc mult tuturor ...si mai astept pareri sfaturi

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 12 ani, 11 luni

22.05.2007 11:52     citat 

Cantitatile de pe cutiile de lapte, ca si cele date prin ghiduri si alte surse de informatie sint ORIENTATIVE, nu impuse, stabilite ca o medie...nu te mai stresa din cauza lor!! Fiecare copil e diferit, are apetitul sau, unii sint foarte mincaciosi, altii mai putin, in plus mai au si perioade in care maninca mai ult sau mai putin decit de obicei. Cita vreme e sanatoasa si maninca totusi o cantitate destul de mare de lapte, nu cred ca ai de ce sa iti faci griji. Hraneste-o la cerere, organismul ei se va regla incetul cu incetul. Succes!

sus

Denunta
miorici

22.05.2007 10:54     citat 

teodora29! tin sa-ti multumesc tare mult pt ca mi-ai dat sfaturi la majoritatea mesajelor mele...sa stii ca am mai prins curaj si sunt mai optimista in ceea ce priveste papica bebitului...dar vreau sa stii ca atunci cand o hranesc si goleste sticluta oo..sunt tare fericita ..pt ca stiu ca s-a saturat si chear doarme bine..insa atunci cand nu stiu din ce motiv nu mananca, e mereu agitata si plange...sunt zile mai bune si zile mai agitate. sa stiti ca sunt tare bucuroasa atunci cand primesc cate un sfat ..de fapt asta a si fost intentia mea de a deschide acest subiect

sus

Denunta
Teodora29

Copii

22.05.2007 11:01     citat 

Nu ai pentru ce sa imi multumesti! zambet
Insa incearca sa fii mai putin stresata, cred ca fetita ta are nevoie de o mamica surizatoare ! zambet
Si noi avem zile si zile, ieri de xemplu a baut toate trei biberoanele zilei complete (noi sintem la 210-240 ml la un biberon), azi mi s-a "strimbat si la cel de dupa-amiaza, si la cel de seara...are toanele lui, nu am ce sa-i fac. Insa cum nu avem probleme de sanatate, nu ma ingrijorez; cum mincam diversificat, ii dau produse lactate speciale bébé in loc de fructe la desert, si am rezolvat oarecum problema.
Ai sa vezi, in timp se va aranja problema asta!

sus

Denunta
miorici

22.05.2007 11:10     citat 

sigur ca tre sa-ti multumesc ...eu cred ca e ceva firesc ca atunci cand cineva vine cu un sfat si mai ales atunci cand este vb de copil....ok uite cum sta treaba....eu sunt o mamaica foarte vesela cu bebelusul meu insa legat de laptic sunt oarecum mai rezervata....ei dar pt ca voi mi-ati dat sfaturi atat de incurajatoare nu am cum sa nu merg mai departe si sa inteleg ca sunt zile mai bune dar, si zile mai putin bune....acum doarme si credema ca i-mi vine cate-odata sa o trezesc sa manance...dar asta cand nu a avut o zi incarcata...ma refer la papa...ei astazi a mancat cam 850-900ml...

sus

Denunta
Teodora29

Copii

23.05.2007 9:26     citat 

Bravo, vezi ca uneori e foarte bine??!
Cit despre trezitul fetei ca sa manince....eu nu sint de acord cu asta, gindeste-te ca si de somn are nevoie ca sa creasca bine, si apoi, cind ii e foame, fii sigura ca se trezeste ea singura si iti da de stire! zambet

sus

Denunta
miorici

23.05.2007 1:53     citat 

inafara de faptul ca m-ai incurajat si ai pus un strop de curaj in ceia ce priveste subiectul pe care l-am deschis...am descoperit ca esti o mamicuta minunata pt copilasul tau su va doresc sa aveti parte de sanatate si sa mai stii ca in spatele acestor forumuri sunt si oameni carora chear le pasa si sunt interesati de tema pe care o deschid...sotul meu simte ca m-am mai schimbat de cand primesc sfaturi de la voi ...si ca o concluzie ....sunt mandra ca sunt mamica si ma mandresc cu ce am ...v-oi face tot posibilul ca bebelul meu sa creasca sanatos si frumos....multumesc celor care m-au incurajat chiar aveam nevoie

sus

Denunta
Teodora29

Copii

24.05.2007 11:38     citat 

Multumesc de complimente... zambet fac si eu ce pot!
Mult curaj si de acum inainte si numai bine! Ai sa vezi ca o sa fie bine, e mai greu la inceput, pina ne obisnuim cu toate, caci un bébé iti schimba totul in viata.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: