· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Vreau un copil > Are cineva Rh negativ (cu sot pozitiv) si vrea sa fie mamica
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Are cineva Rh negativ (cu sot pozitiv) si vrea sa fie mamica     
Alinag

16.08.2004 3:15   Are cineva Rh negativ (cu sot pozitiv) si vrea sa fie mamica  citat 

Daca este cineva in aceasta situatie mi-ar prinde bine cateva sfaturi idee

sus

Denunta
Onush

16.08.2004 3:48     citat 

Eu sunt in situatia asta si dupa cum vezi sunt deja mamica si ma pregatesc si pentru a Rh negativ
Rh Negativ!
probleme cu RH-ul
Rh negativ
si un articol...
FACTORUL rh?

sus

Denunta
andreeeea

Copii
Patrick: 18 ani, 9 luni

16.08.2004 5:09     citat 

si eu am rh neg, si sotul poz si uite ca avem un baietel mare si frumos!!!

nu ai de ce sa-ti faci griji,
da-i bataie sa te vedem pe lista cu burtici, atunci iti va spune doctorul ce trebuie sa faci, si nu e mare lucru (citeva analize in plus, atit)

citeste ce ti-a pe urma relaxeaza-te.

daca inca iti mai faci griji pe urma uita-te la pozele cu piticii nostri veniti din burtici cu rh neg scot limba

bafta!

sus

Denunta
roxanica-mamica

Copii
Marc Antonio: 18 ani, 10 luni

16.08.2004 7:07     citat 

si eu sunt in aceasi situatie , si am o mandretze de baiat foarte fericit . Nu trebuie sa te sperie chestia asta ; atata timp cat este urmarita situatia atent de catre medic , e totul ok . trag cu ochiul

sus

Denunta
zannieCA

Copii
David Spencer: 17 ani, 8 luni

16.08.2004 11:06     citat 

si eu, si eu....nu e nimic de care sa fii ingrijorata, atata vreme cat esti sub supravegherea medicului!

sus

Denunta
Alinag

17.08.2004 8:55   Rh Negativ  citat 

Inainte de toate vreau sa va multumesc pentru incurajare , avand in vedere ca aproape toti prientenii mei in momentul cand au auzit ca am Rh negativ , aveau toti o poveste pregatita luate de pe cablu banuiesc rad
Eu m-am hotarat destul de greu ca vreau un copil (31 ani) dar acum chiar il vreu cu disperare , mi-am facut tot ce inseamna analize inclusiv anticorpii care spre bucuria mea au iesit negativi.
Cand am crezut ca am scapat am descoperi ca dupa ce mi-am facut Colposcopia am germenul Gardnerella.Am crezut ca inebunesc pentru ca habar n-am cum s-a mie cineva cum a porcaria asta va multumesc anticipat.

sus

Denunta
madi23

Copii
Antonia Nicole: 21 ani, 5 luni
Lukas Eduard: 18 ani, 8 luni
am nascut deja!

17.08.2004 12:39     citat 

si eu sunt cu Rh negativ si am 2 copilasi sanatosi si frumosi trag cu ochiul

Ambele sarcini au decurs fara probleme.
Fetita are rh negativ, iar baietelul rh pozitiv. Dupa nasterea lui mi s-a pe al 3-lea linistita trag cu ochiul

Madi, mami de
Antonia******06.01.2001
Lukas********14.10.2003

sus

Denunta
cerce

20.08.2004 7:51     citat 

Am RH negativ, sotul pozitiv si 2 baieti sanatosi. Am mai avut un avort spontan si unul provovat inainte de prima nastere. Totusi, ambele sarcini au decurs fara probleme. Pe al doilea l-am nascut la 35 sapt, insa nu din cauza RH-ului. Amandoi copiii au RH pozitiv. Este extrem de important sa faci imunoglobulina la 28 de saptamani si in cel mult 48 ore dupa nastere (pt a dupa al doilea copil. Viata e plina de surprize, daca apare si al treilea...Deci, imunoglobulina si analize lunar. Aia de la institutul de hematologie (unde se fac ac. analize) iti zic sa te duci cam la 3 luni daca nu apar anticorpi, dar nu te lua dupa ei. Multa bafta si nu iti face griji. Cunosc multa lume in situatia asta, dar imunoglobulina face minuni. E eficienta in 1/1000 din cazuri. In ziua de azi RH-ul nu mai e o problema.

sus

Denunta
Grasutza

Copii
Victor - blondutzul meu iubit: 16 ani, 9 luni

01.03.2005 3:31     citat 

Se face vaccinul la 28 de saptamani chiar daca anticorpii sunt absenti?

sus

Denunta
Onush

01.03.2005 3:39     citat 

----------
Grasutza a saptamani chiar daca anticorpii sunt absenti?
----------

Nu Doar in termen de 72 de ore de la nastere.

sus

Denunta
Grasutza

Copii
Victor - blondutzul meu iubit: 16 ani, 9 luni

01.03.2005 3:45     citat 

Dar daca sunt absenti la inceput este posibil sa mai apara pana la sfarsitul sarcinii?

sus

Denunta
Onush

01.03.2005 3:52     citat 

----------
Grasutza a anticorpi este o analiza care se repeta lunar

sus

Denunta
Aditza

Copii
Beatrice Teodora: 17 ani
am nascut deja!

01.03.2005 4:49     citat 

si eu sunt in aceeasi situatie (eu Rh -, iar sotul Rh +), iar dr. mi-a anticorpi.

sus

Denunta
danas

01.03.2005 7:45     citat 

Alina,
si eu sunt una dintre fetele cu Rh negativ, sotul meu cu Rh pozitiv si o minune de baietel de 4 ani.
Am citit numai povesti frumoase, dar realitatea este cu totul altfel.
Sfatul meu este sa consulti cel putin 2 medici, sa stii exact tot ce se va intampla, sa cunosti toate riscurile.
Povestea mea, povestea alteia nu va semana cu a diferiti!

Sa auzim numai de bine!

sus

Denunta
pupaciuni

Copii
Delia : 18 ani, 7 luni

02.03.2005 2:11     citat 

si eu sunt in aceeasi situatie, am facut trimestrial titrul de anticorpi si a fiecare data. Fetita are grupul si Rh-ul meu...de aceea a gandesc cum ar fi la urmatoarea sarcina? Doctorul spune ca nu conteaza daca ai avut sarcini/ avorturi inainte de sarcina asta si au avut pana in 4 luni varsta gestationala, nu se produc anticorpi anti Rh. Sincera sa fiu imi este cam teama sa ma gandesc la o urmatoare sarcina. Voi ce parere aveti, ce stiti despre asta?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: