· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > schimbare lapte praf cu lapte de vaca
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3
subiect nou  raspunde
autor schimbare lapte praf cu lapte de vaca     
llory

Copii
Cristian Daniel: 13 ani, 6 luni

06.07.2007 1:50     citat 

Buna, fetelor? cin am inceput sa ii dau micutului meu laptic de alimentara, am hotarit sa ii dau Milli rosu, ma rog..., am intrebat pediatra daca tre a il fierb, la care ea mi-a spus , Da, sa il fierb chear daca e paseurizat sau mai sti eu cum, asa ca mi-am luat o oala speciala d fiert lapte, dinaia care fluiera foarte fericit , fierb laptele , spal cutia acestuia, cin laptele este racit il torn innapoi in cutie si il pun in frigider.
Milli UHT, nu i-am dat, nu stiu de ce , poate ptr. ca are mai multa valabilitatesi e mai concentrat? confuz , ma rog..., o singura data i-am dat cind am mers la bunica mea la tara, dar si pe acesta l-am fiert binenteles, si tot la frigider tinut, dar nu am avut probleme cu micutu.
Va pup

sus

Denunta
zeldita

Copii
zelda ana: 14 ani, 3 luni

06.07.2007 3:55     citat 

----------
emapatrichi a scris:

Eu ziceam. Se strica orice lapte daca-l lasi sa stea 10 ore pe masa. Dar eu nu cred ca se strica intr-o ora sau in 2 ore; de aceea ii si zice ca-i sterilizat in asemenea fel: sunt pastrate vitaminele si mineralele, dar sunt distruse bacteriile.
----------

perfect de acord rad si eu ii fac laptele seara inainte de baita, pentru ca mi-e frica sa nu sara din cada cat timp ii fac eu laptele... a avut vreo 2 tentative si nu o las nici o secunda singura in baie! asa ca trece cam o ora pana reusesc sa i-l dau si e ok. s-a mai intamplat sa treaca si 2-3 ore pana l-a baut, daca n-a vrut chiar la culcare si mai asteptam pana i se facea foame. dar nu mai mult de 3 ore, si asta cand aveam maxim 25 de grade in casa. dar acum, la peste 30 de grade... nici vorba!
in rest, ma refeream la faptul ca nu e indicat sa le dam bebeilor mai mult de 2 zile din aceeasi cutie, chiar daca e pastrat la frigider... m-a sfatuit si pe mine cineva cand am inceput sa-i dau dorna, si persoana respectiva a analizat cam toate felurile de lapte de pe piata romaneasca trag cu ochiul

sus

Denunta
delfinasha

Copii
Tudor Mircea: 13 ani, 3 luni
Kristine Elena: 9 ani, 6 luni

09.07.2007 9:44     citat 

si noai am avut probleme cu stomacelul. am avut o diaree mai lunga, i-am dat antidiareice la sfatul medicului, nu ii trecea si dupa o sapt jumate i-am facut eu coprocultura din proprie initiativa si avea un bacil. l-am tratat cu homeopate, dar a ramas cu colonul iritat si face caca molicel de atunci (de la 7 luni). a mai avut o diaree scurta pe la 10 luni jumate, i-am facut tot felu de analize, toate au iesit bune. intre timp, el atunci bea nan fara lactoza. doctorita care l-a vazut mi-a zis ca trecerea sa o fac lent. cu o masura de lapte inlocuita pe zi. si sa il mai las 2-3 saptamani pe nan fara lactoza, desi Tudor cand a fost vazut de dr, nu mai avea diaree, avea doar vreo 4 scaune pe zi si mai moi. eu l-am mai lasat inca o luna pentru ca se apropia de 1 an, si nu am vrut sa il mai trec si prin nan 2, ca apoi sa fac iar trecerea de la nan 2 la nan jr. l-am trecut direct pe nan jr, dar de cand am inceput sa inlocuiesc cate o masura de nan fara lactoza si pana sa ramana doar pe nan jr a trecut o saptamana.
eu una, nu ii dau laptele nici dupa 10 min. bea cat ii trebuie, si gata. ce nu mai bea, arunc.. decat sa am probleme cu stomacelu sau mai stiu eu ce, prefer sa arunc lapte la gunoi sau sa il las sa planga 1 min dimineatza cand ii fac laptele..
fiecare face pe pielea lui si a copilasului lui, dar si pe cutia de lapte praf scrie "preparati laptele chiar inainte de a hrani copilul si nu pastrati portia neterminata"

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: