· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > Gusturi ciudate
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Gusturi ciudate     
muztu

Copii
Eca
Peter

09.01.2003 2:22   Gusturi ciudate  citat 

<font color=NN55FF>Mandretea mea are niste gusturi tare ciudate. In primul rand nu mananca nici un fruct, in afara de lamaie pe care o savureaza si imi spune "buuuuuun"surprins . La capitolul legume stam tot asa de prost, ma refer la legume crude, nu o pot pacali sub nici o forma sa pape si ea un morcov, un ardei, un castravete, dar ceapa si usturoi surprins mananca chiar daca ii curg lacrimile si imi zice "cam iute".foarte fericit
Ce mai mananca? Castraveti murati, masline si chips-uri. Daca ii pun pe o farfurie ciocolata si chips-uri sau castraveti murati sau masline, ce credeti voi ca alege? In nici un caz ciocolata...
Copiii vostri au asemenea gusturi "rafinate"?</font>

sus

Denunta
buburuza

Copii
MARK MULLER

09.01.2003 4:12     citat 

....Muztu draga, Mark al nostru lamiie goala nu maninca in schimb daca prinde paharul de campari orange pe masa pana nu termina lamiia din el nu da paharul din mina...si sanatos nu prea este.
Varza murata si ardei umpluti cu varza( putin iute) maninca cu lingura iar castraveti ii alege dupa dimensiune rad rad
La capitolul fructe nu exista decit mar si banana nervos
..asa ca avem si noi ceva gusturi.

sus

Denunta
netwalker

Copii
Miruna: 21 ani, 4 luni

09.01.2003 4:44     citat 

Miruna mananca castravetii murati cu aceeasi pofta cu care mananca si ciocolata. In ultimele zile din pacate nu prea mai vrea sa manance nimic. In noaptea de revelion mi-a facut febra 40 cu 3 si i-am dat medicamente si am stes-o cu apa rece. Spre dimineata a pdidit-o sangele pe nas. Am dus-o la spital si mi-a internat-o imediat. A stat o zi legata de pat si cu perfuzie in brat. Pe urma a fost mutata in salon si facute perfuzii din 6 in 6 ore. I s-a spart si vena si a trebuit mutata perfuzia la mana cealalta. Acum o am acasa dar a incepu sa vomite si diaree. Si nu prea mai vrea sa manance nimic. Ce sa ma fac cu ea? Nici lichide nu prea vrea sa bea.

sus

Denunta
Cora

09.01.2003 8:12     citat 

Hooops, Netwalker dar a inceput "bine" biata fata noul an.trist Imi pare rau si ii doresc insanatosire cit mai grabnica.
Nu ai ce sa-i faci, in afara de lichide cit mai multe, cred ca nu-i puteti da. Supe concentrate de legume si carne (doar zeama), sucuri de fructe, Smecta amestecata cu ceai de menta, mar copt in coaja, un mucilagiu de orez eventual amestecat cu un pic de brinzica sarata, altceva nu-mi mai vine in minte.
Probabil trebuie sa-i dati ceva vitamine suplimentare, dar asta va recomanda si medicul probabil.

[Modificat la data 9/1/2003 Cora]

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

09.01.2003 9:30     citat 

<font color=NN55FF>Netwalker, sincer, imi pare rau pentru fetita ta. Probabil are asa zisa "gripa stomacala" care aici in Belgia a cam fost la "moda" in ultimele luni. Se manifesta prin febra mare, durere de burta, diaree si stari de voma si dureaza cam sapte zile. Si fetita mea a avut asa ceva, doar ca ea a facut o forma mai usoara fara febra. Am fost la medic si tot ce a putut sa ne recomande au fost antisepticele si sa bea multe lichide. Dar e greu sa convingi un copil de doi ani si opt luni ca trebuie sa bea lichide. Ne-a vomat vreo cinci zile in continuu si nu a mancat aproape nimic, iar daca ii dadeam ceva imediat dadea afara. Medicul de aici ne-a recomandat pentru starile de voma...Coca Cola surprins de am ramas masca cu barbate-miu si cred ca mai aveam putin si lesinam pe scaun. Cica ar fi buna si nu ar mai voma. Eu n-am incercat, dar daca fata ta a baut Coca Cola pana acum cred ca poti incerca. Si regim pentru diaree...
Sanatate multa si sa auzim de bine.</font>

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 19 ani, 3 luni
Adelina: 11 ani

09.01.2003 11:07     citat 

ce-o fi cu copii nostrii? unde ma intorc aud de copii bolnavi... Alexa abia si-a revenit cat de cat (adica azi nu a mai facut febra) dintr-o gripa nasoala.. si ei i-a dat sangele pe nas si a curs de credeam ca nu se mai opreste... cred totusi ca a fost greseala mea, pentru ca tocmai atunci incercam sa-i scot mucii cu pompita... nici ea nu mananca mai nimic... numai danonino accepta... seara, dupa 7 nu mai vrea sa vada nici un fel de mancare (stie ca se apropie momentul medicamentelor... pe care i le dau cu forta... o tin se nas.. si plange... trist).. am incercat cu de toate... i-am luat si piure de la nestle, pe care inainte era in stare sa-l manance cu tot cu borcan... acum... nimic... si dupa ce ca nu mananca, tuseste pana vomita... normal o doare si stomacul... si plange si se vaita... azi a mancat ceva mai bine, dar a vomitat... of... daca nu isi revine urgent ajung la pasarele la predeal! trist

sus

Denunta
salhiuta

Copii
nadine salheya
nadine
am nascut deja!

09.01.2003 11:14     citat 

Asa am patit si eu cu NADINE ,inainte sa plecam la mare asta vara mi-a varsat intr-o noapte de 30 de ori si era foarte slabita si deshidratata si nu putea sa bea nici apa ca o varsa.Noroc cu sotul meu care este doctor si i-a pus imediat o perfuzie si in perfuzie pe linga medicamente pt voma si dierie i-a pus si niste fiole care ajuta foarte bine la hidratare si a stat cu perfuzia in mina 9 oredupa care si-a revenit complet incit am plecat la mare fare probleme.

sus

Denunta
salhiuta

Copii
nadine salheya
nadine
am nascut deja!

09.01.2003 11:16     citat 

Si legat de gusturi ea maninca cu placere tot ce este acru sau murat masline verzi nu mai zic si in special afumatura.Cam astea sint preferintele ei.

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 19 ani, 7 luni
Hanna: 16 ani, 2 luni

10.01.2003 12:57     citat 

netwalker, anne trist
pai atunci eu nu ma mai plang trag cu ochiul
eric de 5 zile a vomat de vreo 4 ori noaptea, diaree de atunci, dar culmea! n-a avut nici un pic febra.
in caz de voma, eu stiu ca nu este buna apa imediat decat in cantitati foarte mici deodata. si si atunci, apa cu sare si lamaie.
dupa 4 zile am sunat la medic si mi-a zis ca 5 zile e perioada de asteptare in cazul de fata (medicamente: vomex si lacteol). in a 3-a zi i-am dat un carbune medicinal, medicul a zis ca nu se da la copil asa de mic. voi ce stiti? de la ce varsta se poata da si cat?

gusturi ciudate? nu ii plac foarte mult spaghetti, restul pastelor mai merg. cred ca e vorba de infatisare. acum nu-mi aduc aminte de altceva.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: