· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de vara 2007-Cap. 4
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de vara 2007-Cap. 4     
RoBlondy

Copii
Alexia Molnar: 15 ani, 7 luni
Raducu Sebastian Molnar: 13 ani, 7 luni
Frisky Molnar: 16 ani, 5 luni

05.09.2007 7:51   Bebelusi de vara 2007-Cap. 4  citat 

simo_stu-------------------bebe Mara Cristiana, -4 Iunie, -ora 13:15, -3.700kg, -51cm, Apgar 10

natalya_2014 ------------bebe Robert Cristian, - Cantacuzino, -5 Iunie, -ora 15:30 ,-54cm,Apgar 8-9

tiarra ------------------------bebe Daria Teodora - Brasov - 5 Iunie -ora 19:05 -3,400kg, 51cm, Apgar 9

Michi_30------------------ bebe Andreea Ruxandra, - 10 Iunie

PuYuMeU
-------------------bebe Ariana, -12 Iunie, -ora 12:30, 2.400kg, -48cm, Apgar 10

dandria --------------------bebe Marcus, -Chicago, - 16 Iunie, ora 22:29, -3,580kg, -52cm, -Apgar 9

RoBlondy ------------------bebe Radu Sebastian, - SUA, -18 Iunie, -ora 17:07, -3,997kg ,-53.5cm

danielle13-----------------bebe Ramona, Germania, -20 Iunie, -3.360kg, -ora 14.47, -51cm, Apgar 10

ralumati--------------------bebe Luca, Spitalul Universitar Bucuresti, - 20 Iunie,- ora 6:45, -3,700kg, -49cm, Apgar 10

daci--------------------------bebe Tudor Andi, -24 iunie,-ora 22:05, -3.200kg, - 54cm

allessia_de ---------------bebe Darius, - 26 iunie, -ora 13:21, -3,720kg, -52cm, Apgar 10

Mihaela29 -----------------bebe Matthew David,- Canada, -26 Iunie, -ora 3:21, -3,840kg, -51.2cm

ocrisu -----------------------bebe Paul Andrei, -1 Iulie , -ora 21:05 , -2,800kg, -50cm, Apgar 8

totosa------------------------bebe Andreea Adriana, -Belgia, -5 Iulie, -ora 17:45, -2,950kg, -48cm, Apgar 9.10.10

danapisoi-------------------bebe Andrei Bogdan, -6 Iulie, -ora 11:55, -2,300kg, -42 cm, -la 34 saptamani, -Agpar 9.

olguttza----------------------bebeOlga Cristiana -, 5 Iulie, -ora 21:30, - 3,500kg, -49 cm, -Apgar 9

ramona79-----------------bebe Raisa Georgiana, -10 iulie , -ora?, -3.300kg , -50 cm

andra26---------------------bebe Teodora Christiane, -18 iulie, -ora 10.48, -2,640kg, -46cm, Apgar 10

Misina------------------------bebe Radu Mihai, -23 Iulie, -ora15:40, -3,100kg, -51cm, - Apgar 9

strumfitza---------------------bebe Ana Irina, -25 Iulie, -ora 14:00, -3,500kg, -51cm, Apgar 9

bubulina77------------------bebe Thia, Cluj, -27 iulie, - ora 11.40, -3.900kg, -57 cm, Apgar 10

DJ------------------------------bebe Ionut-Horia, -29 Iulie, - ora 18:31, -3730g, -53 cm

stelutzza----------------------bebe Radu , Brasov, -13 August, -ora 17:40, -2.600kg, -47cm, Apgar 7.

Avem 12 baietei si 11 fetitze rad

sus

Denunta
ralumati

Copii
Matei: 15 ani, 9 luni
Luca: 13 ani, 7 luni

12.09.2007 9:02     citat 

"Neata.
Blondutzo, eu ii dau suzeta lui Luca de ceva timp, dar noaptea nu o cere. Mai mult ziua o folosim si nici atunci foarte des, ca nu e foarte incantat de ea, spre deosebire de Matei care era fan. rad
Ramona, Blondy, si eu am avut la Matei (nu si acum) ceva scurgeri maronii cam la 1 luna jumatate de la nastere si dr. mi-a spus ca este vorba despre "mica menstra" care apare cam la 4-6 saptamani de la nastere. Poate asta e si la tine, Ramona, desi eu am prietena careia i-a ciclu la 1 luna jumate dupa nastere.

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 13 ani, 6 luni
Antonia: 10 ani

12.09.2007 9:17     citat 

Mamicilor si bebicilor, va anuntam fericiti ca Paul are 5 kg...URA!
Sunt tare fericita ca bebe al meu nu mai este Omul-paianjen, cum ii zicea doctorita, ci un grasunel, asa cum vedeam eu in carucioare pe afara...Si ca sa vedeti diferenta...
Paul la 2 saptamani arata asa:

Paul la 2 luni arata asa:

sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 13 ani, 6 luni
Antonia: 10 ani

12.09.2007 9:24     citat 

Fetelor, si eu ma intrebam de menstra in timpul alaptarii...
Am fost ieri la dr. ca nu prea mergeau "activitatile" intre mami si un tati nerabdator jenat. Concluzia este ca m-a cusut dr. Cristescu strans, mai ceva decat o fata mare rad.
Mi-a dat ovule Polyginax, 6 zile, crema Colpotrophine, tot 6 zile, si mi-a recomandat sa folosim lubrefiant de la Love+. prostit Suntem timizi ca prima data... rad
Am inceput aseara si anticonceptionalele (Exluton)...voi ati luat? Au efecte negative?

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 16 ani, 7 luni
D: 13 ani, 6 luni

12.09.2007 9:34     citat 

Ocrisu, felcitari pentru kg acumulate:) Il pup pe Paul ! sarut
La noi, programul de somn este cam urmatorul (cu diferite variatiuni):
La ora 7 dimi trezirea (o aude pe sora-sa care se pregateste de gradi foarte fericit )
Pe la 8:30 primul somn de dimi, care dureaza cam 40 de minute.
Pe la 10:30 mai urmeaza o tentativa de somn....tot mai putin de o ora. Dupa aceea incerc sa nu il mai pun sa doarma ca pe la 12:15 trebuie sa merg dupa Elektra la gradi si prefer sa doarma impreuna la amiaz. In cel mai bun caz imi doarme la amiaz vreo 3 ore sudate.
Pe la 16:30 ii vine din nou sa doarma si doarme cam juma de ora.
Pe la 18:30 incepe la noi circul cu somnul de seara. Incerc sa il tin treaz pana pe la 19 dupa care la somn. Pe la 19:30 e gata treaba si copilul doarme pana la prima masa de noapte. Noaptea se trezeste numai pt a manca, cu mici exceptii. Cam asta e programul nostru....si l-a facut el mai mult sau mai putin si eu incerc sa il respect.
In ultima vreme, la noi e problema plimbatului pe afara. Am avut cateva zile uraTE de tot, cu ploaie multa si nu am iesit afara...asa ca s-a dezvatzat de stat in carucior. Am tot zis ca trebuie sa imi iau geaca de ploaie sa stau pe afara si cand ploua si nu am apucat. Nu ma las pana nu imi achizitionez una.
Ralumati, is tare faine pozele. zambet Aerul de munte face bine tuturor, de aceea incerc si eu sa profit de fiecare iesire in aer liber.
Pun si eu 2 poze mai noi cu Darius

sus

Denunta
danielle13

Copii
H: 15 ani, 1 luna
R: 13 ani, 7 luni

12.09.2007 9:40     citat 

ocrisu arata super paul .. zambet eu inca nu am ajuns la controlul de dupa nastere. tot astept sa primesc termin.. asa ca nu stiu inca daca o sa iau anticonceptionale sau sotul sa-si faca vasectomie . inca suntem la tratative..
roblondy pitica noaptea nu are nevoie de suzeta. ziua ii mai pun sab simplex pe ea si nu o mai scuipa.

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 18 ani, 2 luni
Marcus: 13 ani, 7 luni
Milo: 10 ani

12.09.2007 9:46     citat 

Ocrisule, felicitari, chiar ca s-a grasunit Paul.
Blondutzo, inteleg mai bine decat crezi prin ce emotii ai trecut, am avut si io parte de ceva de genu' asta, ca nici David nu se lasa si mai are..."idei". Da' mai cred ca din fericire, astia mici nu-s asa fragili cum par. Cat despre suzeta, eu i-o dau chiar numai la somn. Dar sa stii ca mai ales la somnul de noapte, dupa ce adoarme, o scapa din gura, dar nu se mai trezeste.
Ramona, eu stiu ca nu e neaparat ca ciclul sa influenteze cantitatea si calitatea laptelul. Si ca nu e o regula la cat timp de la nastere vine, nici macar la aceeasi persoana. Eu personal, dupa prima sarcina, cam un an nu am avut. Acum, deocamdata, tot nu am.
Cat despre plansul seara... ai incercat sa tii un pic de dieta mai stricta? De exemplu, lactatele in dieta ta o pot supara pe mititica.
Am facut si eu o greseala, ieri. V-am mai zis ca Marcus nu prea plange, nici macar cand ii e foame, el se foieste, isi baga mainile in gura... Nu plange decat daca il doare ceva: dupa vaccin, cand il mai chinuie frate-su... si ieri, dupa ce am mancat eu vinete - greseala de novice, pe care nu stiu nici acuma cum am putut-o face. A urlat copilutzul meu doua ore sau trei, saracul. Si nu avea de la ce sa fie de la altceva. In rest, toate bune. Si pot sa ma laud ca doarme, de vreo saptamana, in fiecare noapte 8 ore fara sa manance. Off, as pune si poze, sa vedeti ce grasun e, da' n-am avut vreme nici sa le descarc de pe camera. Si rade toata ziua, cu gura pana la urechi. Si da, si el isi baga mainile in gura la greu, incepe cu un deget si ajunge de multe ori cu tot pumnul in gura. V-as mai scrie, da'mi pica ochii de somn si e aproape 3 dimineata. Daca nu ma duc la somn maine-s zombie toata ziua. Pupci la bebici.
Capitolul trecut inca n-am apucat sa-l termin de citit, deci n-am vazut nici toata pozele, da' recuperez io.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

12.09.2007 9:52     citat 

----------
dandria a scris:
dupa ce am mancat eu vinete - greseala de novice, pe care nu stiu nici acuma cum am putut-o face.
----------

Nu e greseala de novice, eu am mancat si vinete si n-a avut Mona nimic. zambet Eu cred ca depinde de copil, si daca al tau reactioneaza mai repede la ceea ce mananci tu, poate ar trebui sa incerci cu cantitati mai mici din alimentele presupus problematice, deci singura greseala pe care ai facut-o a fost eventual cantitatea, zic eu.

sus

Denunta
dandria

Copii

12.09.2007 10:03     citat 

Ma Christa, regula e ca lactatele, broccoli, varza, fasolea, vinetele, pot crea discomfort, ca daca n-ar fi, nu s-ar povesti. Normal ca exista si exceptii, si ca fiecare copil e altfel, si ca nu se intampla asta la toti, da' se intampla la destul de mult cat sa se mentioneze ca e mai bine sa le eviti. zambet Si sa stii ca acum catva timp as fi zis si io ca tine, ca la David nu am avut nici un fel de probleme. Da' dupa ce l-am auzit/vazut pe Marcus cum se chinuie atatea ore... mai bine evit ceva, chiar daca sansa sa-l deranjeze e minima, decat sa mai treaca el prin chinul asta.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

12.09.2007 10:20     citat 

De asta ziceam sa incerci cu cantitati mici, ca sa vezi daca si cum reactioneaza. zambet Citisem cu ceva vreme in urma intr-o revista pentru parinti de-aici de la noi ca daca te iei dupa ce se tot spune ca nu-i voie sa mananci in timp ce alaptezi, ar insemna sa tii un regim de cartofi si morcovi de mai multe luni (adica atata timp cat alaptezi). trag cu ochiul

sus

Denunta
dandria

Copii

12.09.2007 10:34     citat 

----------
Christa a scris:
De asta ziceam sa incerci cu cantitati mici, ca sa vezi daca si cum reactioneaza. zambet Citisem cu ceva vreme in urma intr-o revista pentru parinti de-aici de la noi ca daca te iei dupa ce se tot spune ca nu-i voie sa mananci in timp ce alaptezi, ar insemna sa tii un regim de cartofi si morcovi de mai multe luni (adica atata timp cat alaptezi). trag cu ochiul
----------

Parerea mea e ca anumite alimente trebuie evitate cel putin la inceput, cat sunt inca micuti. Apoi, cum zici tu, testat putin cate putin fiecare. Normal ca peste 6 luni cel mai probabil ca n-o sa mai reactioneze la fel la ce mananc eu...

Si-am gasit si doua poze, daca tot ma tine Christa treaza:

Free image hosting by http://www.holdthatpic.com/

sus

Denunta
DJ

Copii
Ionut-Horia: 13 ani, 5 luni
Ida Maria: 10 ani, 1 luna

12.09.2007 11:19     citat 

Ocrisu, felicitari pentru grasun!

Si eu mananc vinete si copilul nu are nimic. Bine, eu am intrat si in ciocolata (cu multa crema de lapte si foarte putina ciocolata) si nu a avut nimic copilul. Iar noaptea imi doarme 7 ore legate, papa cam o ora si apoi mai doarme inca vreo 3-4 ore.

sus

Denunta
PuYuMeU

Copii
Ariana: 13 ani, 7 luni
Diana: 8 ani, 10 luni

12.09.2007 12:33     citat 

RoBlondy noi nu suntem in colaj si am trimis poze in cap.3 dar nu-i nimic ca mai trimitem si acum.Prima e mai veche putin dar e mai clara decat cele care o sa le pun de la botez.

un talou cu o familie fericita sarut

Ariana in brate la mosica

Ariana printesa mea zambet

sus

Denunta
Isabela_bv

Copii
Mihai: 13 ani, 4 luni

12.09.2007 12:35     citat 

Salutare! Vreau sa-l trec si eu pe ingerasul meu pe lista bebelusilor de vara 2007. Numele lui este Mihai, din Brasov, data nasterii 28.08.2007, ora 15:20, greutate 2500g, lungime 47cm, scor Apgar 8
Va trimti pupici la puiutii vostri sarut

sus

Denunta
danielle13

Copii
H: 15 ani, 1 luna
R: 13 ani, 7 luni

12.09.2007 12:59     citat 

wow ce pui superbi aveti .. luca, paul, darius, marcus si ariana . sarut
eu am testat alimentele cu pricina dar nu in cantitati industriale . acum sa le gatesc si sa nu le testez nu se poate .. pitica a reactionat normal.
de vreo doua zile o urmaresc sta cu capul in partea stanga .. inca nu-si tine capul foarte bine dar totsui sper sa nu fie un torticollis. trist
Isabela_bv bun venit sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: