· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Toate varstele > Bijuteriile la copii un pericol?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3
subiect nou  raspunde
autor Bijuteriile la copii un pericol?     
MATZA

Copii
Snejana Gabriela: 17 ani, 2 luni

22.10.2004 10:55   Bijuteriile la copii un pericol?  citat 

Eu in privinta cerceilor sant categoric pentru. Intradevar trebuie alesi cu grija pt. a evita accidente. In privinta suferintei, oricum va suferi mai devreme sau mai tarziu si atunci de ce sa nu-i faci gauri cand nu realizeaza si nu dramatizeaza. Daca ati observat bebelusii la primele doua vaccinuri nu fac scandal asa de mare, cu cat cresc suferinta se prelungeste. La Gabitza i-a facut gaurile in a 5-a zi din viata si repede mama cu titi in 3 sec a uitat, defapt ce vb. nici nu a apucat sa mi-o puna in brate ca deja nu mai plangea. I-au bagat in gaurele ata medicinala pe care trebuia sa o intorc periodic timp de cam o saptamana, apoi cerceii.

sus

Denunta
Minteuan

Copii
David: 16 ani, 9 luni
Horea: 14 ani, 11 luni

22.10.2004 11:07     citat 

Hai ca daca tot n-am somn ma pun si eu la zid singura!
Problema bijuteriilor eu o vad in felul urmator:
1. Daca ii pui copilului risti sa-l expui la accidente, pe care sint convinsa ca nici una din voi nu vi le doriti. Admit ca sint bijuterii care au un risc mic de a produce evenimente nedorite...si aici cred ca intra doar cerceii bine alesi. Eu de exemplu pina nu am crescut nu am avut decit cercei, la care tin enorm pentru ca au fost ai bunicii mele, apoi ai mamei si apoi ai mei...si poate cine stie ai fetitei mele dar sint mici si foarte siguri la inchizatoare. Gaurile mi-au fost facute in maternitate...asa ca nu-mi aduc deloc aminte.
2. Daca nu-i pui pierzi la aspectul estetic al copilului dar nu risti nici un accident.
Acum fiecare e liber sa aleaga ce varianta doreste.

sus

Denunta
Manu

Copii
Ilinca Maria: 18 ani, 1 luna

22.10.2004 11:15     citat 

Mda - la noi sunt un pericol clar!
Ilincai i-am facut gauri la aproape 6 luni in Ro si a purtat cumintica cerceii - tortite, speciali pentru fetite asa mici - pana la pe an an si putin - cand - perseverenta cum e cand vrea ceva - a reusit sa isi scoata unul!
Am intepenit - pentru ca imi era frica sa nu-l fi inghitit - am intors casa cu fundu´in sus si l-am gasit!
Am mai avut o tentativa - dar deja slabise incuietoarea la cercelul ala si nu am mai avut nervi - ma si vedeam cu ea in brate la echo sa vedem pe unde s-a intepenit ala - si pe urma - ce urma?! Asa ca am renuntat!
Cateva luni!
Cand - i-am luat alta pereche - tot pentru copii - la fel de speciali - astia erau cu surub - da unu teapan de tot si mic - sa nu o deranjeze!
I-a luat o saptamana sa invete sa ii desfaca si pe astia!

De data asta am renuntat (aproape) de tot - caci in Ro a purtat niste cercei de-ai sora-mii - cam mari pentru ea (deci fara specialitati de data asta) - dar cu un sistem mai altfel de prins - cert e ca p-aia nu reusea sa si-i scoata!
Asa ca acum astept sa gaseasca matusica ei niste cercei normali ca dimensiuni - cu incuietoarea minune - sa ii pun in gaurile care se astupa incet - dar sigur! scot limba

sus

Denunta
zizee

Copii
Anaïs Louka (Snoopi): 19 ani, 2 luni

23.10.2004 12:26     citat 

io-te ilinca ce stie ea sa faca! cu cine seamana asa tenace? trag cu ochiul
incercati unii cu lacat, manu. dupa ce-i inkideti, aruncati keitza pe fundul marii si-ati scapat de grija trag cu ochiul zambet

sus

Denunta
Manu

Copii
Ilinca Maria: 18 ani, 1 luna

23.10.2004 12:41     citat 

----------
zizik a scris:
incercati unii cu lacat, manu. dupa ce-i inkideti, aruncati keitza pe fundul marii si-ati scapat de grija
----------

Noo - nici chiar asa! rad
NU tin atat de mult sa poarte neaparat cercei! scot limba

sus

Denunta
dadaca

Copii
ANA
Maria

23.10.2004 7:58     citat 

foarte fericit
eu tin minte ca atunci cand Ana avea 4 luni, am fost pe Magheru cu Mircea sa-i impuscam cerceii. Si s-a blocat pistolul in urechea ei...
Tipa fugea de jur imprejurul Anei sa nu o prind eu, care eram furioasa (zodie: leu!), Mircea fugea dupa mine sa ma tina ca sa ajunga aia la urechea Anei sa-i scoata pistolul... Ana era vanata si pana la urma tot i-am tras una aleia de mi-a facut copilul sa sufere!
Pusese stramb surubul de la cercelul steril!

Cu Maria am fost mai calma: i-am zis tipei sa aiba grija ce face ca si-o ia!
... si a fost OK!
Mai vreti amanunte picante rad rad rad

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: