· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > imunoterapie
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor imunoterapie     
mumulina

Copii
Alexandra-Ioana: 21 ani, 8 luni
Teodora-Paula: 17 ani, 2 luni

01.02.2003 7:55   imunoterapie  citat 

Doctorul nostru de familie a initiat o schema de imunoterapie pr copii intre 2 si 5 ani. ea contine ptr o luna urmatoarele:
- Vidaylin M + Zinkit (un preparat ce contine Zinc) + Bronchovaxomin in primele 10 zile
- Mixavit (complex de vitamine) + Calciu efervescent in urmatoarele 10 zile
- Ferronat + Vitamina C fiole in ultimele 10 zile din luna.
in plus, in primele 4 zile ale fiecarei decade se administreaza Peritol.

Cu unele sunt de acord si oricum i le administram Alexei (Bronchovaxom, Ca, vit .C). Insa cu siropurile astea cu multivitamine si cu Fe nu prea sunt de acord, mai ales ca analizele sunt bune si copilul mananca fructe si legume (crude) toata ziua.

Voi ce parere aveti?

[Modificat la data 1/2/2003 mumulina]

sus

Denunta
sumisa

Copii
Daria Ioana: 20 ani, 8 luni
Andrei Alexandru: 16 ani, 8 luni
Matia Stefan: 12 ani, 11 luni

01.02.2003 10:19     citat 

Dupa cate stiu eu o astfel deschema se aplica copiilor cu imunitate scazuta. Adica inbolnaviri repetate intr-un timp relativ scurt. Altfel nu se justifica.
Daca copilul e sanatos inseamna ca are imunitate buna. Ce ar mai putea sa-i aduca in plus siropurile alea?

sus

Denunta
Cora

03.02.2003 4:28     citat 

Doamne Fere! ce-i obligatorie?
Pai daca copilul este sanatos, plin de energie, nu oboseste usor, nu-i palid, maninca bine, consuma fructe, legume, bea lichide si lapte (brinzeturi), la ce ii mai trebuie si supliment de vitamine?

Alex a luat asa ceva doar de la 4-8 luni in RO (Picovit si Fe Haussman), dar de atunci niciodata altceva. Aici de cite ori am intrebat de ele, ne-au zis sa stam linistiti, se dau doar celor care au nevoie, nu celor care si le iau singuri din alimente.

Si Peritol? Doamne tembeli sint astia cu Peritol-ul, Fenobarbitalul si alte timpenii pt. "adormit" practic si timpit copiii.plang sau sunt foarte trist Inca nu au aflat ca astea duc la distrugerea sistematica, in timp, a sistemului nervos central?nervos

sus

Denunta
CORINA

Copii
DRAGOS-ANDREI: 18 ani, 1 luna

03.02.2003 2:38     citat 

Ai o adevarata schema de imunizare, mie mi-a prescris ca inainte de a-l duce pe Dragos la cresa cu 3 luni inainte sa-i dau Rybomunil (nu stiu cum se scrie corect), in septembrie un pic de Fe haussman si in noiembrie vaccin antigripal. Avind in vedere ca pina la vara mai e ceva timp, mai am timp sa ma razgindesc, asa ca ... mie mi se pare un pic exagerata schema de imunizare, dar daca altfel nu s-o putea!

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

03.02.2003 3:05     citat 

Alina, mie mi se pare aberanta o astfel de schema, mai ales pentru un copil care e sanatos, care mananca multe fructe si legume zilnic. Iar daca si analizele sunt bune, nici nu ar trebui sa iei in seama un astfel de sfat.
Si eu sunt de acord cu bronchovaxom, mai ales pentru copiii care racesc des si merg in colectivitate, dar vitamine date aiurea numai de dragul de a fi date nu sunt de acord.
Aici te rogi de doctori sa iti dea vreo vitamina sau sa ii faca copilului analize.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: