· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Noi, femeile > burta dupa nastere!!
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor burta dupa nastere!!     
cornelia

Copii
Alexander Wayne: 17 ani, 11 luni
Richard: 16 ani, 6 luni

03.02.2003 10:10   burta dupa nastere!!  citat 

ce ati facut dupa ce a-ti nascut ca sa nu ramane-ti cu burtica???? exercitii... masaj....sau nimic.... ????

sus

Denunta
Cora

03.02.2003 11:00     citat 

Eu am purtat burtiera zi si noapte timp de 1 luna, asta incepind cu cea de a 4-a zi de la nastere.
Nu am facut nici un fel de gimnastica dar stiu ca poti sa incerci sa-ti "sugi" burta de cit mai multe ori pe zi, oriunde te aflii, si sa faci miscarile de 10-20 de ori.

Acum dupa mai bine de 4 ani de la eveniment am oleaca de burtica pt. ca-s mai grasa, dar dupa nastere, in primii 2-3 ani, nu am avut absolut nici o urma.scot limba

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 19 ani, 7 luni
Hanna: 16 ani, 2 luni

04.02.2003 1:29     citat 

eu cu exercitiile invatate in spital, pe urma nu m-am mai dus la curs de gimnastica pentru lauze. nu mi-a placut cumva idee de burtiera.
scriu cateva exercitii, poate ajuta pe cineva.
1. iti tii picioarele intinse si misti degetele de la picioare.
2. ridici pe rand picioarele cat mai mult, stand intinsa pe spate
3. pe spate, lasi umerii si talpile pe pat, incerci sa ridici bazinul (mi s-a parut de nesuportat la inceput)
4. pe spate, incerci sa desenezi un cerc cu picioarele lipite si intinse.
5. pe o parte, iti sugi burta incet de tot. fa si pe cealalta parte.

caut hartiuta cu ele si mai scriu daca intereseaza pe cineva.

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 18 ani, 7 luni

04.02.2003 12:27     citat 

Eu, dupa 2 luni de la cezariana, am inceput sa fac abdomene. Am ajuns la 100 pe zi si pot sa spun ca sunt multumita de rezultat. Pana sa incep abdomenele, aveam si eu burtica, chiar daca revenisem la greutatea de dinainte de sarcina.
Si seara la baie, imi fac masaj cu o manusa speciala de masaj. Nu cine stie ce tehnici, masaj cat am si eu rabdare.
Nu am avut timp sa merg la sala si nici rabdare, dar cu ce ti-am spus ca fac, sunt multumita ca nu mai am burtica si am un abdomen plat si frumos, pupa-l-ar mama zambet

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 19 ani, 3 luni
Adelina: 11 ani

04.02.2003 11:00     citat 

Inainte sa raman insarcinata nu aveam burta deloc... si asta fara sa fac nimic... rar ma mai apuca sa fac sport, dar nu ma tine mult... lenea de... dupa ce am nascut am purtat si eu ca si Cora burtiera... nu era prea placut, dar daca asa a zis doctorita, m-am conformat... din cauza ca am nascut prin cezariana nu am putut sa fac sport cam trei luni dupa ce am nascut... nu mi-a parut rau scot limba, eu sunt anti-talent la asa ceva... burta si-a revenit la forma initiala... cred ca depinde si de persoana...

sus

Denunta
miruna

Copii
Nicolas Erik: 19 ani, 1 luna

05.02.2003 2:25     citat 

----------
citat:
eu cu exercitiile invatate in spital, pe urma nu m-am mai dus la curs de gimnastica pentru lauze. nu mi-a placut cumva idee de burtiera.
scriu cateva exercitii, poate ajuta pe cineva.
1. iti tii picioarele intinse si misti degetele de la picioare.
2. ridici pe rand picioarele cat mai mult, stand intinsa pe spate
3. pe spate, lasi umerii si talpile pe pat, incerci sa ridici bazinul (mi s-a parut de nesuportat la inceput)
4. pe spate, incerci sa desenezi un cerc cu picioarele lipite si intinse.
5. pe o parte, iti sugi burta incet de tot. fa si pe cealalta parte.

caut hartiuta cu ele si mai scriu daca intereseaza pe cineva.
----------

Te rog sa mai scrii si alte exercitii , pe mine ma intereseaza.Dar pentru sani frumosi ce gimnastica faceti?

sus

Denunta
Carmella

05.02.2003 3:20     citat 

Zic si io o prostie da' sa nu va suparati pe mine, da ? zambet
Pentru ca sinii sa stea drepti se sta in patru labe foarte fericit

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 19 ani, 3 luni
Adelina: 11 ani

05.02.2003 11:08     citat 

Sau sa-i ai mici mici ca mine, de trebuie sa te uiti cu lupa la ei! foarte fericit

sus

Denunta
cornelia

Copii
Alexander Wayne: 17 ani, 11 luni
Richard: 16 ani, 6 luni

06.02.2003 1:15     citat 

multumesc mult pentru raspunsuri ... doamne ce bine este sa nu mai fii insarcinata.... cand am facut prima data dus dupa ce am nascut m-am aplecat cu grija sa ma spal pe picioare , asa cum faceam cand eram insarcinata , si spre stupoarea mea am observat ca pot sta cu fundul in sus sa-mi sapunesc picioarele fara probleme ... URAAAAAA!.... am putina burtica dar cu ajutorul exercitiilor sper sa revin la formele mele inainte de nastere.

mi-ati vazut ingerasul ....???? uitati-va la pozele mele.... 'I did good!!!!"foarte fericit

sus

Denunta
Cora

06.02.2003 2:05     citat 

----------
citat:
Dar pentru sani frumosi ce gimnastica faceti?
----------

Pai balansarea bratelor perfect intinse deasupra capului si apoi in jos spre virfurile picioarelor (face bine si la abdomen), apoi ridicarea palmelor la nivelul sinilor, indoirea coatelor si tragi de ele spre spate. Daca cuplezi aceasta miscare cu cea de mai sus, cu bratele intinse in sus, balansate spre spate, e perfect.
Apoi dusuri pt. sini, alternate, apa rece, apa calda (eu insa nu le-am suportat) si mai ales, sutien sau brasiera sport cita vreme alaptezi si sinii sint foarte grei. Asta daca nu vrei sa ajungi ca mine si sa-i arunci pe spate.scot limbafoarte fericitfoarte fericit

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 19 ani, 7 luni
Hanna: 16 ani, 2 luni

06.02.2003 3:28     citat 

am scos mai multe exercitii, asa ca am impresia ca iese si un articol...
la ce a zis cora, as mai adauga ca pozitia corpului mi se pare destul de importanta, ca daca toata ziua esti cocosata ...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: