· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Copii cu nevoi speciale > Help - copil de 3 ani cu intarziere psihica si de limbaj
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Help - copil de 3 ani cu intarziere psihica si de limbaj     
aurelian

11.11.2004 11:48   Help - copil de 3 ani cu intarziere psihica si de limbaj  citat 

Am un baietel de 3 ani si 5 luni care a fost diagnosticat cu intarziere psihica si de limbaj.
Aceasta se datoreaza faptului ca pe toata durata sarcinii am fost supusa in permanenta la stres emotional deosebit de puternic, iar nasterea a fost foarte grea.
Dintre simptomele copilului meu as enumera: refuza sa faca la olita, mananca doar cateva tipuri de alimente iar pe celelalte le refuza categoric, vorbeste de obicei la persoana a 3-a, nu raspunde la intrebari decat foarte rar, nu pune intrebari decat foarte rar, este foarte inchis in el, il preocupa prea putin situatia prezenta, sta minute in sir cu degetul in gura si cu o figura visatoare de parca ar fi transpus intr-o alta lume, nu poate sa comunice si sa se integreze cu copii de varsta lui desi ii place sa se joace cu ei si e foarte iubitor.
Precizez ca medicul neuropsihiatru la care am mers mi-a zis ca nu are autism iar fizic este sanatos si bine dezvoltat.
Va rog mult sa ma ajutati si pe mine si sa-mi recomandati si mie un medic bun sau un terapeut la care sa merg cu copilul.
Va multumesc mult

sus

Denunta
monro

11.11.2004 2:31     citat 

Eu nu stiu sa-ti recomand pe cineva dar bine faci ca vrei sa verifici si la alti doctori .Eu cunosc un copil cu aceleasi simptome si dupa f.f. multe analize au gasit ca are o forma usoara de autism.
iti doresc mult succes!!!

sus

Denunta
Olga_B

14.11.2004 1:22     citat 

ai fost totusi la logoped ? sau neurolog ? ai un pediatru care ii stie evolutia de la nastere in prezent ?

uite un site

www.autism.ro

unde ai putea citi mai multe despre autism, ai putea vedea daca corespunde mult, putin, deloc

spune-mi unde stai ?
toate cele bune,

OB

sus

Denunta
doralina

16.11.2004 12:07     citat 

si eu am un baietel cu acelasi diagnostic.tot ce am citit pe autism.ro mi-a fost de mare ajutor.Un tratament medicamentos care sa faca minuni nu exista.Exista in schimb o terapie aba care duce in unele cazuri la recuperare totala.Va trebui sa cititi niste manuale si sa lucrati 8 ore pe zi cu copilul,apoi sa introduceti niste tutori.Va pot ajuta cu carti , cu sfaturi practice,cu tot ce stiu.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: