· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Noi, femeile > Noul stil de viata
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Noul stil de viata     
Denise

Copii
Tyron.B: 19 ani, 9 luni
Imara Romina Luona: 15 ani, 2 luni
Amylyn: 21 ani

14.02.2003 8:24   Noul stil de viata  citat 

ce spuneti sa ne punem si 'povestea' noastra cum a fost dupa ce am nascut in citeva cuvinte sa spunem cam ce a fost greu ca sa te adaptezi la noul mod de viata cind ai un bebe micut in casa?placeri si asa zisele neplaceri.
poate cu aceasta tema ajuta cit de cit pe viitoarele mamici sa stie din experientele noastre cam cum ar fii cind ai un bebe si cu ce ne-am confruntat?

deci pe scurt daca se poate.

la ce ati trebuit sa renuntati si ce vi sa parut foarte greu?

am sa pun si eu dar acum mia venit in minte ideea deci am si scris repede .

revin

sus

Denunta
Mami-gemeni

Copii
Alexandros: 18 ani, 9 luni
Yannis: 18 ani, 9 luni

14.02.2003 11:52     citat 

...[b] [i] Am nascut miercuri,03.Aprilie.2002 la ora 12.45...si 12.52!
Alexandros 3030gr,50.5 cm a avut cordonul ombilical in jurul gitului si au necesitat 7 min pentru a veni pe lume si Yannis 2405gr,50 cm!
Alexandros a avut nevoie de oxigen(Doamne,ce bine ca dormeam!!!) si a fost citeva ore la incubator...Din fericire,pina mi-am revenit din anestezie,si-a revenit si puiul meu...Dar nu puteam sa-i vad! Eram legata de pat...perfuzii,punga cu urina...brrr!!! Si nu vroiam sa adorm din nou...bebeii mei ma asteptau! Vreau sa ma scol! Ma doare,nu ma pot misca,ametesc:cry: O.K. Miine la prima ora! Miine la fel,dar nu rezist,cer sa-mi scoata toate cablurile,il iau pe Makis de mina si cu junghiuri care nu pot fi descrise,ma ridic...ametesc din nou,dar sint in picioare,am facut un pas,inca unul! URA!!! Sint doi pasi mai aproape de ingerii mei:)
Trusa de farduri! Unde e trusa de farduri??? Nu ma pot duce in halul asta sa-mi intilnesc ingerii!!! Ma fac frumoasa,desi miinile i-mi tremura,reusesc un machiaj aproape profesional!!! Cred ca o sa-mi schim meseria:cool: Sint gata! Da,dar e abia 12.00 si vizita e la ora...19.00:mad: Dar au trecut 24 de ore...nu mi-am vazut ingerii,vreau sa-i vad ACUM!!!!!!! Degeaba! Nimeni nu ma poate ajuta! Trebuie sa astept pina la ora 19.00:cry:

Paseam pe holul care ma ducea mai aproape de puii mei si nu ma tineau picioarele! Erau in saloane diferite.Makis a vrut sa-mi spuna care e Yannis,dar eu,inainte sa deschida gura,eram linga el si-i vorbeam la ureche...am stiut ca el este...era cel mai cumintel...toti plingeau,se agitau,Yannis,doar cu scutecelul(pampers),dadea din minute si ma astepta! Si cind l-am luat in brate...Doamne! m-a cuprins o caldura si un sentiment de nedescris...era asa de cald...si moale...si mirosea atit de frumos! Makis da din gura...ceva zice,dar eu nu aud! Ma zguduie putin si-mi spune un nume"ALEXANDROS" Ahhh!!! Mai am inca un pui care ma asteapta! Cu greu,il las jos pe Yannis si ma duc in celalalt salon.Alexandros era sub niste lampi,cu cabluri la miini si la picioare:|
Doarme! Nu-l pot lua in brate! Dar ma aplec si-i vorbesc la ureche...ma aude...stiu ca ma aude! Misca minuta...si nasucul...stie ca sint aici...dar drumul a fost lung...si vrea sa doarma! Dormi,ingerasul meu! Cind te vei trzi,eu voi fi din nou aici! Incep sa pling si incerc sa-mi ascund lacrimile! O sora ma vede!"De ce plinge-ti,doamna Papadopoulou?" Ohhh! M-a vazut!"De fericire!" raspund..."Aaaa,atunci e in regula,aveti voie sa plingeti din belsug! Sa va traiasca gemenii!"

Dupa patru zile,alaptez pentru prima oara! Pe Yannis! Alexandros e inca sub lampi,are un icter slab,inca nu l-am luat in brate!
Alaptatul!!! Ce experienta minunata! Yannis a stiut din prima ce are de facut,eu eram doar spectator! Adoarme la sin...se trezeste...mai maninca putin...time up! Trebuie sa ne despartim...ne vedem peste patru ore puiule! Urmatoarele zile(am stat 8 zile in spital) traiam doar asteptind sa treaca ora si sa ma duc din nou sa-i vad si sa-l alaptez pe Yannis.
Dupa 8 zile am plecat DOAR cu Yannis acasa! Alexandros astepta rezultatele noi cu numerele de la icter.Nu am dormit toata noaptea,puiul meu era singur acolo! Yannis s-a trezit de doua ori,a papat si din nou nanica! La 09.00 dimineata Makis era la spital,i-am spus sa nu vina fara Alexandros!
La 14.00 eram cu totii ACASA...si marea aventura abia incepea!
Sau trezit noaptea doar o luna,apoi au dormit de la 24.00 noaptea pina la 06.00 dimineata...Bineinteles ca eram tot timpul cu un bebe in brate!!!
Pina sugea unul,pina schimbam scutecul,rigiit...bla...bla...bla...se trezea celalalt si iar de la capat! Dormeam jumatati de ora...dar apoi,incet,incet,jumatatile au devenit ore intrgi,doua ore...trei...patru...sase!!! Au fost momente cind aveam doi bebei la sin in acelas timp...si ce daca! Cine mai e ca mine???
De la doua saptamini am adaugat supliment cu biberonul si timp de cinci luni jumate i-am alaptat si le-am dat si biberon.Cind au intarcat de la sin,am inceput cu fructele,apoi legume...carne(pui,vita...peste saptamina trecuta)...ou...iaurtele(ne place tare mult!) Au mincat INTOTDEAUNA tot ce am vrut eu,cind am vrut si nu au fost niciodata mofturosi! De la 4 luni dorm cite 12 ore continuu si NU SE TREZESC NICIODATA NOAPTEA,doar citeodata pentru suzeta!trag cu ochiul Primul dinte l-au avut la 5 luni jumate cu diferenta de o zi si de fiecare data le-au iesit dintii sincron! Azi au 6 dintisori,10 luni jumate,aproape 11 kg si 80 cm.
Sint cei mai cuminti copii din lume,nu sint dificili si eu sint o mamica fericita care se gindeste serios...la O SURIOARA(sau doua lol!)...

VA MULTUMESC CA A-TI AVUT RABDARE SI A-TI CITIT PUTINE DIN AVENTURILE NOASTE...AVENTURI CARE SIGUR SE ASEAMANA FOARTE MULT CU ALE VOASTRE!!!zambet

[Modificat la data 14/2/2003 Mami-gemeni]

sus

Denunta
Denise

Copii
Tyron.B: 19 ani, 9 luni
Imara Romina Luona: 15 ani, 2 luni
Amylyn: 21 ani

15.02.2003 11:27     citat 

hai sa incep eu acum

ce sa schimbat dupa ce am avut bebicu acasa a fost cam multe dar in special libertatea de a ma suii in masina si a pleca fara sa ma mai gindesc sau sa imi fac planul dinainte.........somnul ,trezirea pe noapte din 3 in 3 ore chiar si din 2 in 2 ore,tot timpul linga copil ,apoi serviciul de a combina treaba casei ,serviciul si copilul ,dupa un timp am ajuns la concluzia ca trebuie sa imi fac un program ca altfel nu se pot incadra toate planurile intr-o saptamina,cind plec undeva sa nu uit sa am totul la mine in special pt. copil,la multe lucruri a trebuit sa renunt de exemplul de a lucra noaptea lucru mai putine ore si numai pe zi deci nici macar o saptamina de lucru nu am dar in fond ma simt destul de bine asa ,mia fost greu sa renunt deci la un servici care imi placea foarte mult.
viata sexuala tot asa se schimba dupa nastere cit de cit iar cu timpul incepi sa iti revii la normal,corpul schimbat cu cit ca alte mamici nu au probleme cu asta ...............

sint deci o mamica fericita ,am un copil sanatos si totul merge ca pe roate deci nu ma intelegeti gresit .

cel mai greu lucru este ca trebuie sa invat sa am rabdare multa foarte multa .

sus

Denunta
salhiuta

Copii
nadine salheya
nadine
am nascut deja!

15.02.2003 11:53     citat 

Ce m-i sa schimbat mie?Tot absolut tot.Si sotului meu la fel.Cind m-am dus la spital pt cezariana n-am spus la nimeni pt ca nu am vrut sa treaca nimeni prin emotiile nasterii asa ca doctorita fetitei(care-mi este si buna prietena)L-a sunat pe sotul meu imediat ce a scos-o pe Nadine si el de emotie a venit la spital descult.Si era in 4 martie.De cind am vazut-o si am simtit-o la sinul meu viata mea s-a schimbat radical.Multe nopti nedormite ,cind mai eseam afara asa singura parca eram nauca nici nu stiam pe unde sa mai merg a fost greu dar le-am trecut pe toate .DAR CEL MAI MULT M-I S-A SCHIMBAT SUFLETUL.Am devenit mai miloasa si mai blinda si acum cind o angajata vine dimineata si-mi spune daca poate sa dea un telefon ca are copilul bolnav nici nu mai stau pe ginduri si-i dau drumul acasa sa stea linga puiul ei.Inainte era altfel cu totul altfel.

sus

Denunta
Ami

Copii
David Alexandru: 19 ani, 5 luni
Luca Gabriel: 12 ani, 2 luni
am nascut deja!

16.02.2003 1:23     citat 

Schimbarile sufletesti prin care am trecut dupa ce am nascut nu po spune ca m-au luat prin surprindere prea tare, pentru ca din fire sunt o persoana mai mamoasa, foarte afectuoasa...si e adevarat...poate uneori prea repezita:D. Mi-am schimbat la 180 de grade prioritatile si nu m-a mai interesat decat David, multe luni la rand. Am depasit cu mult calm (zic eu) perioada colicilor, care la el a durat 6 luni si a coincis cu iesirea primului dintisor...moment in care am trecut la alta perioada de urlete si nopti albe.
Ma simt mult mai "casnica" decat am fost vreodata si culmea este ca nu ma deranjeaza. Inainte, numai ideea ma facea sa sar in sus. Am devenit mult mai responsabila ( nu ca inainte nu eram scot limba ). Ma simt exact asa cum mi-am imaginat ca ma voi simti atunci cand voi avea un copil...IMPLINITA.
Numai bine!

sus

Denunta
Aducut

Copii
Codrin
Olguta
Cornelia

17.02.2003 6:00     citat 

Da, la mine au fost oarece tulburari. Cred de fapt ca a fost vorba de depresia postpartum:(...
Am fost debusolata in primele saptamani... bebe, desi l-am asteptat cu drag, era pentru noi doar o burtica foarte fericit, si cand a venit asa furtunos.. cu manute si picioruse in care ne recunosteam amandoi, cu nervisori si plansete neintelese de noi:(.. ne-am speriat putin.
Pentru mine a fost greu pentru ca m-am simtit "detronata".. nu mai eram eu pe primul loc in alintarile lui tati.. Aproape ca am fost geloasa pe copilul meu...
Acum ma fac sa rad gandurile astea, atunci ma gandeam cu invidie ca nu mai am timp liber pentru mine si sotul meu, ca toata viata noastra se va schimba radical... Ce ganduri! Nici sentiment matern nu am avut imediat... Cred ca se intampla asa ceva:o (n-oi fi eu denaturata?). Abia dupa cateva zile am simti cum ma inmoaie dragostea pentru baiatul meu:), ca il iubesc si toata viata mea lui am sa i-o dau... Cum de am putut gandi asa?.. Nu stiu. Dar am avut faze cand dadeam in plans imediat, il intrebam pe sot de o suta de ori pe zi daca ma mai iubeste.. ma simteam nefericita si urata... Lapte nu prea aveam la inceput, copilul plangea din 10 in 10 minute de foame...offf.. astea da schimbari cool
Am reusit sa trec peste aceasta faza numai cu rabdare si dragoste..toate de la sot...zambet..

Acum ne-am ajustat viata la schimbari: programul de somn, de stat impreuna(pentru ca vrem si din ala)foarte fericit palavragitul in doi, momentele dupa care jinduiam in primele saptamani si care-mi pareau pierdute pentru totdeauna...

Un copil nu-ti fura momente placute, te implineste, dupa cum bine a spus Ami...
Cred ca asta e dilema multor femei... sper sa reuseasca fiecare sa gasesca calea cea buna..

Make babies not war!foarte fericit

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

17.02.2003 11:16     citat 

Si noua venirea pe lume a Ecaterinei ne-a schimbat viata la 180 de grade.
Acomodarea cu acest stil de viata a fost tare grea in cazul meu, mi-a lipsit sentimentul matern in primele saptamani, (asa ca Adi, suntem doua mame...denaturate?), nopti nedormite ca maimutica avea colici sau ii era foame in continuu si nu adormea decat pe burta mea. Nu mai aveam timp de vizite, de prieteni, de citit si chiar de noi. Acum ne-am acomodat cu acest stil de viata si nu cred ca mi-as dori sa fie altfel. Dar ce-i drept a mai si crescut maimutica si parca incepem sa ne permitem mai multe, dar nu in doi ci...in trei.
Dar asa cum a spus si Aducut "Un copil nu-ti fura momente placute, te implineste, dupa cum bine a spus Ami...
Cred ca asta e dilema multor femei... sper sa reuseasca fiecare sa gasesca calea cea buna..
"

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 19 ani, 7 luni
Hanna: 16 ani, 2 luni

25.02.2003 2:23     citat 

da, programul. ma enervam la inceput destul de mult pentru ca nu ajungeam sa ma duc sa ma plimb cu copilul niciodata cat vroiam, tot timpul i se facea cu 5 minute mai repede foame decat ajungeam acasa.
a trebuit sa renunt pentru catva timp la baile de cate 2 ore cu citit in vana. dar cica nici nu sunt sanatoase trag cu ochiul
pe la 4-5 luni imi lipsea societatea, colegi de munca. dar am gasit noi colegi de munca, asa ca deocamdata e ok zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: