· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de toamna-iarna 2008-3
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de toamna-iarna 2008-3     
mamistef

Copii
Tudor: 15 ani, 8 luni
Maria: 12 ani, 3 luni

29.10.2008 9:22   Bebelusi de toamna-iarna 2008-3  citat 

.......................................BEBELUSI DE TOAMNA-IARNA 2008.......................................

19.09.2008 ...............Emma-Sofia,pui de Alina28
23.09.2008.................Maia-Sofia,pui de andreea_andreea
25.09.2008.................Denisa-Alina,pui de mare_melisa
25.09.2008.................Denis-Andrei,pui de Alinutza22
30.09.2008................Rebeca-Maria,pui de VasiJoy
2.10.2008...................Radu-Stefan,pui de Liana76
6.10.2008...................Ingrid,pui de Rabia
6.10.2008...................Maria-Letitia,pui de mamistef
7.10.2008...................Tudor,pui de godess
9.10.2008...................Taheira-Aija,pui de bumburel
12.10.2008.................Lucas-Stefan,pui de Monalicious
21.10.2008.................Daria-Gabriela,pui de Ireen
22.10.2008.................Maria,pui de bursucitza
22.10.2008................Tudor-Constantin,pui de mimilyca
22.10.2008...................................,pui de Motania
26.10.2008.................Teodora-Stefania,pui de Claudya-Maria
30.10.2008.................Letitia-Elena,pui de Lilimarlene

capitolul anterior Bebelusi de toamna-iarna 2008-2

sus

Denunta
mamistef

Copii

29.10.2008 9:25     citat 

va rog sa ma iertati daca am gresit vreun nume,vreo data de nastere sau daca am uitat pe cineva...va rog sa ma corectati si voi modifica data urmatoare
mai erau doua mamici,verutza si steluta,speram sa revina cu date despre bebelusi zambet

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 5 luni
Teodora Maria: 14 ani, 5 luni

29.10.2008 9:35     citat 

----------
nelly2007 a scris:
----------
godess a scris:
buna seara!!
ce fac fetele??
noi ne luptam cu colicii...si nu mai poooot ca vrea sa suga in continuu si ma door sfarcurile...
monalicious nu i-am mai facut poze...o sa-l pozez maine daca nu oi uita...noaptea nici nu dorm...ca urla,numai la san doarme...cate putin...dimineata sunt zombi...mai nou nici ziua nu mai doarme din cauza burticii...
mi-eeee somn plang sau sunt foarte trist rau plang sau sunt foarte trist ,toata lumea ma dispera sa-i dau suzeta...
voi va leganati puiutii??eu l-am mai leganat pe al meu sa adoarma si mi s-a zis sa renunt ca o sa se invete prost...pai si ce sa-i fac daca nu adoarme??ar vrea tzatza in continuu dar nu mai pooot!!
----------

tot in fund alaptezi, cu bebelusul in brate?stiu ca ai zis ca nu prea poti culcata, dar mai incearca, pe mine pozitia asta m-a tinut pe linia de plutire in primele saptamani, pentru ca suptul lui imi provoca asa un somn si adormeam cu el langa mine, mancand.si in felul asta ma odihneam si eu.
si ce daca l-ai leganat....?bebelusilor le place sa fie leganati ( 9 luni in burtica nu s-au leganat in ritmul mersului nostru?)...e greu in primele zile, asa e...oboseala multa....dar in cateva saptamani se va regla...inca putina rabdare. zambet
----------

Referitor la pozitia culcat, la Diana nici eu nu am putut. Abia pe la 10 luni mi-am dat seama cum e mai bine in cazul meu. La Teodora am practicat din plin si am avut majoritatea noptilor cand eu trageam la aghioase si ea sugea...
Ideea e ca nu am putut sa alaptez din sanul lipit de saltea, cum e peste tot in poze; la mine a mers cu sanul celalalt, iar eu stand pe o parte, o idee pe burta; sper ca intelegeti foarte fericit. Poate si conformatia fizica a fost de vina, eu avand sani mai mari....

PS. Nu ca in poza de aici (nu-mi apartine): http://www.babyzone.com/upload/cms/slid...286502.jpg , ci cum ar veni cu celalalt san, putin mai aplecata in fata, fara sa stau in cot, ci ... dormind. Ma trezeam ca mi-a inghetat fabrica de lapte foarte fericit)

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani, 2 luni
alaptat, purtat, rasfatat

29.10.2008 11:35     citat 

Adelia pozitia descrisa de tine am descoperit-o eu cam pe la 7-8 luni ale lui D. si tare mi-a mers bine cu ea (si acum la fel) pt. ca nu mai era nevoie sa ma rasucesc de pe o parte pe alta, sa schimb sanii foarte fericit (mai ales noaptea!).

Godess poate te delectezi cu aceste filmuletze si te mai ajuta:
http://www.youtube.com/watch?v=cSb3XT88YxY
http://www.youtube.com/watch?v=VkfR9xlQ...re=related
http://www.youtube.com/watch?v=NN4pZGXA...re=related
http://www.youtube.com/watch?v=uRXFossvLVM&NR=1

E posibil, sa fie si un puseu de crestere de aceea suge f. des, cantitatea de lapte se regleaza doar punandu-l la san, cat de des vrea.Incearca sa privesti cu seninatate, sa vezi lucrurile intr-un fel si mai pozitiv, admira-ti copilul cand suge, mangaie-l...........si ai sa vezi ca toate starile de disconfort pot trece mai usor.
sarut

rox

sus

Denunta
mamistef

Copii

30.10.2008 8:34     citat 

buna dimineata!

si la noi cred ca a avut Maria un puseu de crestere,a avut citeva zile in care se cerea fff des la sin,si o puneam fara probleme,desi aveam senzatia ca am sinii goi...nici gind! foarte fericit
eu pe Tudor l-am alaptat f.mult culcata,imi era comod,mai ales pt ca el se trezea de multe ori pe noapte si ma cauta,acum insa Maria se trezeste cam de doua ori pe noapte,doarme linistita si o las in patutul ei,cind incepe sa se foiasca ma uit la ceas,imi dau seama ca au trecut citeva ore bune si chiar daca nu plinge o pun la sin,se infige imediat mititica la mincat,eu ma asez cu ea pe o canapea comoda,o alaptez in brate si imi place asa,prefer sa motzai eu dar cind termina de papat sa o ridic sa eructeze si apoi sa o pun in sacul de dormit...doarme foarte bine in patut si prefer sa las lucrurile asa
nu a venit inca perioada de colici,o sa vedem atunci care vor fi nevoile ei,o sa ma adaptez situatiei...deocamdata e f bine asa
ma amuza ca are momente in care zici ca toate necazurile lumii au navalit peste ea,insa cind o iau in brate se lumineaza si ii umbla ochisorii in jur(atita cit o vedea ea la virsta asta),ma molfaie de umar chiar daca e satula si o vad ca e fericita ca am luat-o in brate sarut

sus

Denunta
liana76

Copii
Radu Stefan: 12 ani, 3 luni

30.10.2008 9:09     citat 

Multumim de listuta! Super!Acum citesc si eu ce ati scris si ne bagam la ...barfa!

sus

Denunta
liana76

Copii
Radu Stefan: 12 ani, 3 luni

30.10.2008 9:20     citat 

Eu alaptez stand in fund si cu puiul in brate, dar sprijinit pe o perna. Noaptea, cand chiar sunt "somnambula", prefer sa stau intinsa si puiul in paralele cu mine, dar am impresia ca ii tot aluneca sanul din gura.Desi uneori sta asa, la san 20-30 minute. Dar imi dau seama ca adormim si eu si el...Dupa fiecare masa tati il ridica pe umar, pentru ca eu nu am niciodata rabdarea necesara. Sau mi se pare ca la mine nu eructeaza...Dar ziua cand nu e tati acasa, nu avem ce face si ne plimbam amandoi prin casa, dar degeaba...

sus

Denunta
godess

30.10.2008 9:30     citat 

multumesc fetele...problema e ca ma doareee cand suge..si simt ca nu mai rezist durerii...nu am cedat inca,mai rezist pt el...probabil nu suge corect...ziua stau in fund cand il alaptez,iar noaptea pe o parte...dar ma doareee...suge cred ca o ora...adoarme 5-10 min...si apoi iar incepe...si tot asa pana dimineata!!! plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
mamistef

Copii

30.10.2008 9:41     citat 

godess,eu cred ca te dor sinii si pentru ca el molfaie incontinuu aproape si nu-ti ramine timp sa se calmeze un pic mameloanele...
repet,eu am fost total impotriva suzetei la primul copil,insa acum m-a ajutat foarte tare sa mi se mai calmeze sinii(dadeam cu garmastan pe mameloane si ii lasam"la aer"),dupa ce o hraneam bine bine si vedeam ca nu mai suge,ci doar"tzocaie" din sin...ii pun suzeta si ea mai mesteca din ea citeva minute,apoi adoarme,pentru ca e satula
te dor mameloanele,sau simti sageti in sin?pentru ca daca e a doua situatie,eu asa simteam cind se mai infunda cite un canal(superficial,pentru ca la mastita a fost alta poveste),si singura solutie este sa stringi din dinti si sa il lasi sa suga pina te desfunda
in schimb(repet) daca te dor mameloanele,este din cauza ranilor provocate de suptul incontinuu

asta e parerea mea

aaa...completez: in legatura cu leganatul...in brate sau pe picioare....eu sunt total impotriva-adica una e sa o alint,sa o legan un pic,dar sa obinsuiesti copilasul sa adoarma leganat in brate sau pe picioare mi se pare o mare greseala
eu imi alint fetita(si la fel faceam si cu Tudor) pur si simplu tinind-o in brate si mingiind-o,vorbindu-i,pupind-o...o vad ca vibreaza toata de bucurie cind o tin asa si ii vorbesc,nu vad de ce as legana-o,nu mi se pare ca i-as arata mai multa dragoste daca as hitina copilul stinga-dreapta nani-nani ochi peste cap
am vazut copilas invatat sa adorma doar in brate-ajunsese mamica(imi fusese"colega " de maternitate) sa se plimbe cu el in brate pe afara,copilul nu suporta carutz,nu suporta port-bebe,doar brate-nu mi se pare normal sa te plimbi si sa te doara spatele,sa nu mai simti placerea plimbarii cu copilasul tau,asta pentru ca ai invatat copilasul sa adoarma plimbat in brate prin casa trist
tot asa,stiu de un baietel(copilul unor colegi de serviciu)care fusese invatat sa adoarma pe perna,pe picioare,leganat...ajunsese la aproape 3 ani si dormea pe picioarele mamei,in dormitorul parintilor,la orice oprire a miscarii picioarelor incepea sa plinga,parintii nu aveau viata intima nici dupa 3 ani,somnul numai odihnitor nu era nici pentru copil,nici pentru parinti....
eu zic ca toate situatiile astea sunt greseli din care putem invata-daca altii le-au facut si le-au trait,noi de ce ar trebui sa ne chinuim,cind putem sa alegem ce e mai bione,mai confortabil si pentru copil,si pentru parinte?

Ultima modificare efectuata de catre mamistef la 30.10.2008 9:51, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
godess

30.10.2008 9:50     citat 

simt sageti in momentul cand il pun la san cateva secunde...apoi ma mai lasa...dar nu cred ca as avea vreun canal infundat pt ca imi curge lapte mult..cred ca ma si dor din cauza ca suge in continuu toata ziua si nu am timp sa stau cu ei asa la aer...
dar de ce doctorii o tin pe a lor sa nu cumva sa-i dau suzeta la varsta asa mica ca nu o sa mai suga la san??eu de asta nu-i dau de frica...

sus

Denunta
mamistef

Copii

30.10.2008 9:53     citat 

nu stiu ce sa zic,godess....Maria suge si din suzeta,si suge la sin intr-o veselie-dr noastra de familie(cu specializare in pediatrie) mi-a zis ca nu e nici o problema cu suzeta,ca va avea timp sa se dezobisnuiasca,desi eu eram toata jenata cind i-am zis ca am inceput sa ii dau Mariei suzeta(repet,eu eram total impotriva suzetei,Tudor nu a folosit-o nici o secunda)

ma gindesc ca s-o fi referit dr la biberon,doar din suzeta nu curge lapte,deci nu vad de ce n-ar mai suge la sin

sus

Denunta
godess

30.10.2008 9:59     citat 

dar bebeii cam de la cate saptamani sau luni incep sa-si faca program??sau cum pot sa-i fac program?avand in vedere ca al meu are zile cand doarme ziua cate 2-3 ore si zile cand nu doarme deloc,noaptea nu mai zic de dormit...

sus

Denunta
mamistef

Copii

30.10.2008 10:08     citat 

godess.eu sunt complet nedumerita-asta pentru ca Tudor a fost intr-un fel,iar Maria este altfel
adica:Tudor se trezea de cite 5-6 ori pe noapte,voia incontinuu la sin,atunci cind se trezea incepea sa plinga si il tinea muuuult,desi era schimbat,hranit,iubit....ziua dormea asa si asa,apoi a inceput sa doarma cam in 3 reprize lungi-a durat f mult asta,apoi doua reprize lungi(dar asta s-a lungit cam pe parcursul a doi ani de zile,cam de pe la 2 ani a inceput sa fie totul ok dpdv al programului)

Maria....e complet altfel...maninca bine,apoi doarme cam 2 ore jumate-3 ore,cind se trezeste nu plinge,ci pur si simplu se foieste,plinge doar daca e flaminda tare sau daca e murdara la fundulet sau eventual o doare un pic burtica
de dormit noaptea-doarme bine,de 3 nopti mi se trezeste o data pe noapte,insa nu ma bucur inca,la urma urmei sunt abia 3 nopti de cind face asta

de asta zic ca sunt complet derutata,sunt recunoscatoare pentru felul in care este"croita" Maria,cred ca tine si de felul copilasului,de organism,de temperament...nu stiu ce sa zic!

sus

Denunta
mimilyca

Copii
Micul razboinic

30.10.2008 12:43     citat 

Buna fetele,
Am vazut pozici tare dragalase cu bebelici frumosi. Sa fie cu totii sanatosi si papaciosi si mamicile sanatoase si odihnite(daca se poate ochi peste cap ).
Aseara am fost la neonatolog si era sa pic din picioare cand mi-a spus ca "acest copil este hranit cu jumatate din cantitatea de mancare necesara varstei". Este un copil sanatos dar nu mananca suficient si din aceasta cauza nu a luat in greutate. A slabit la spital 200 grame si nu a mai recuperat. Va intrebati probabil cat de cretini putem fi noi, parintii lui incat sa nu ne dam seama cat ar trebui sa manance......Nici noi nu ne dam seama. Suntem amandoi oameni scoliti si iesiti in lume si nimic nu justifica idiotenie de a nu pricepe ce scrie pe cutia de lapte praf. Chiar nu pot sa explic cate griji ne-au macinat si cand de fapt problema era atat de simpla. De azi-noapte am trecut pe un program de masa asa cum ne-a recomandat medicul si vedem ca micutul reactioneaza cum trebuie. Mi-a recomandat sa renunt la a chinui copilul sa suga la san(nu am mammeloane si se pare ca singura solutie e mulsul). Prioritatea numarul unu este ca bebe sa prinda in greutate chiar daca se va invata numai la biberon ca abia aseara l-am introdus). Doamne, fetelor....va puteti imagina cat idiotenie a fost in capul meu si a lui tat'su???Mi se rupe inima si imi vine sa imi smulg parul din cap cand ma gandesc cat am putut fi de idioata. Bine ca bebe mananca totusi si portie dubla, lapte de san si in completare humana1. Mi-am cumparat o alta pompa de la chico stil seringa si e mult mai buna decat cea de la primii pasi. Luni mergem din nou la medic sa-l cantareasca si sa vedem schema de masa pentru saptamana viitoare.
Poate reusesc mai tarziu sa intru sa pun poze si cu vrabiuta mamii...Doamne cat ne e de drag!!!
Va pup si va urez o zi minunata!

sus

Denunta
mamistef

Copii

30.10.2008 12:54     citat 

mimilyco,nu va mai faceti atitea procese de constiinta si nu mai vb asa despre voi doi ca parinti!
greseli am facut toate,cu duiumul!!
vezi partea pozitiva,bine ca v-ati lamurit care e problema si puteti actiona in consecinta!!Tudor are abia o saptamina,nu l-ati "flaminzit" luni de zile,si mi se pare mie ca si medicul a fost cam brutal in exprimare....
va pupam si asteptam poze!!! sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: