· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Intoleranta la Laktosa ... dupa 10 luni de lapte praf?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Intoleranta la Laktosa ... dupa 10 luni de lapte praf?     
babyONboard

Copii
Marie-Selene: 12 ani, 1 luna
am nascut deja!

27.10.2008 12:33   Intoleranta la Laktosa ... dupa 10 luni de lapte praf?  citat 

Se poate sa aiba o intoleranta la Laktosa asa dintr-o data ... dupa ce a baut lapte praf (HIPP) mai mult de 10 luni?

II merge burta si daca cumva nu a facut pe olita ci in pampers se inroseste foarte tare peste tot unde a atins-o kk.

Nu i-am schimbat alimentatia .. ii dau acelas lucru ca si pana acum trist Maine mergem la dr. cu proba de scaun.

Aveti experienta cu intoleranta asta la laktoza cum se manifesta? Selene oricum are deja alergii: gluten, portocale, miere, scortisoara plang sau sunt foarte trist(

sus

Denunta
Misina

Copii
Oana Maria: 14 ani, 4 luni
Radu Mihai: 12 ani, 2 luni

27.10.2008 1:29     citat 

Din experienta mea cu cel mic, care in urma unei hemoragii digestive a ramas cu intoleranta la lactoza... in primul rand avea varsaturi, apoi dureri de burtica si kk moale.
Sa nu fie vorba de o indigestie sau enterocolita... oricum, daca are cumva diaree (ceea ce nu reoese din mesajul tau) este indicat sa s scoata lapticul, eventual formule speciale pentru asemenea situatii.
Sanatate la pitica!

sus

Denunta
babyONboard

Copii
am nascut deja!

27.10.2008 4:13     citat 

Lapticul l-am scos acum de 2 zile si ... se pare ca nu mai este scaunul ... chiar asa de rau insa ... mi-e groaza sa ma gandesc ca are intoleranta la lactoza ptr ca noi ne bazam inca foarte tare pe laptic ptr ca Selene pe lange faptul ca nu pot sa-i dau produse cu gluten ... nici nu se prea omoara cu mancare insa lapticul l-a baut intotdeauna cu placere si ziceam... macar bea lapte plang sau sunt foarte trist ...

sus

Denunta
Misina

Copii

27.10.2008 4:20     citat 

Eu acum ii dau Nan fara lactoza si il bea foarte bine, l-a acceptat din prima, doar ca nu e asa satios... insa eu ii pun si orez in el, ca e pe regim piticu'.
Stiu sigur ca si cei de la Humana si Milupa au formule de lapte fara lactoza, incearca asa pana isi revine complet si iese si rezultatul la analiza. Eu, sincera sa fiu, nu cred ca este intoleranta, cunosc un copilas care a avut asa ceva, dar manifestarile au aparut de la 1 luna... pana atunci fusese alaptat.
La noi a aprut asa tarziu din cauza problemelor pe care le-am avut cu el, printre care o hemoragie digestiva destul de puternica.

sus

Denunta
babyONboard

Copii
am nascut deja!

27.10.2008 4:38     citat 

vai misina, nici nu vreau sa ma gandesc prin ce ati trecut. Noroc ca ai scris REnasterea lui Raducu si m-am gandeam ca e cu happy end ca la un moment dat am simtit ca nu mai pot citii mai departe.

Dupa articolul tau, parca am inceput sa ma ingrijorez mai tare de starea lui Selene si am luat-o seara la noi in pat ... de frica ca o sa vomite sau o sa faca febra si eu nu sunt langa ea.

Sper sa avem rezultate bune la analizelel de maine.

sus

Denunta
Misina

Copii

04.11.2008 8:37     citat 

BabyONboard, cum au iesit analizele? Ce face Selene?

sus

Denunta
carole

Copii
little princess: 11 ani, 8 luni

04.11.2008 8:40     citat 

Si eu o suspectam pe a mea de intoleranta la lactoza dupa un episod viral...dar sa vedeti surpriza. Factorul bifidus prezent in multe sortimente de lapte praf e lactuloza, un laxativ.

Am schimbat laptele praf si s-a rezolvat.

sus

Denunta
monalicious

07.11.2008 8:51   Re: Intoleranta la Laktosa ... dupa 10 luni de lapte praf?  citat 

----------
babyONboard a scris:
II merge burta si daca cumva nu a facut pe olita ci in pampers se inroseste foarte tare peste tot unde a atins-o kk.
Nu i-am schimbat alimentatia .. ii dau acelas lucru ca si pana acum trist Maine mergem la dr. cu proba de scaun.

----------

Spune-ne, te rog, cum s-a rezolvat. Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, dar Lucas are doar 4 saptamani (le fimplineste maine).
Primele 3 saptamani au fost super, manca bine si facea caca o singura data pe zi. Am inceput o cutie noua si de atunci face de la 8 la 12 scaune pe zi. L-au vaut 2 doc. care mi-au zis ca e bine. Dar nu mi se pare OK mie. Nu se poate abtine sa nu faca caca in timpul fiecarei mese si s-a iritat ingrozitooooor.
Iar dupa o saptamana si 2 cutii de Aptamil schimbate, iese un pic mai bine cu scaunul dar i s-a afundat fontanela semn ca e foarte deshidratat.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: