· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Medici, spitale >Ginecologi din maternitati, spitale, clinici > Cine a nascut la Municipal?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Cine a nascut la Municipal?     
ramobebe

Copii
Mara Stephanie: 15 ani, 4 luni

27.01.2005 2:18   Cine a nascut la Municipal?  citat 

Mamici care ati nascut la municipal...
Ma intereseaza si pe mine cum este in spital (ca n-am fost in vizita), daca-l ai pe bebe cu tine-n camera sau e in alt salon....ce ai nevoie pentru bebe in spital (am inteles ca la unele spitale trebuie sa ai tot ce este necesar bebe-ului si la altele nu),cum sunt asistentele....cat se cotizeaza....si alte amanunte de genul asta din experienta voastra.
Mersi mult si copilasi frumosi si sanatosi la toate mamicile si burticile!

sus

Denunta
andra_mara

Copii
Andra: 18 ani, 7 luni
Mara : 15 ani, 10 luni
Calin: 7 ani, 9 luni

27.01.2005 3:41     citat 

Am nascut la municipal, de doua ori foarte fericit , ultima data in august 2004.

Iarna e cald, e curatenie. Dupa ce nasti, te muta in alta aripa a spitalului, unde stai cu bebelusul in camera. Ti se da camasa pentru tine, haine pentru bebelusi. Daca vrei, poti sa-ti aduci de acasa tot ce-ti trebuie (haine pentru tine, pentru bebe, pampersi, etc). In afara de rezerva platita, mai sint niste rezerve pentru cele cu cezariana. Dar acolo nu prea e loc. trag cu ochiul
Ce-mi place e ca ai unde sa faci dus.
Cotizatii (la nivelul august 2004): la nastere normala la doctor se da intre 100 si 300 de euro. Tu decizi. La moasa se dadeau 600 - 800 mii. Unele nu primesc. surprins Cezariana: minim 200. Anestezie: 1 mil.
Toaleta era 20.000 de lei. Sa-ti schimbe cearceaful, camasa, etc: 10 - 20.000 (numai daca vroiai).
Pentru copil: depinde de salon. Poti sa dai 20.000/asistenta, sau 50, sau 100. De regula cand vin sa le faca baie.
Ca sa te viziteze in afara orelor de program, 10.000 la poarta, 10 - 20.000 la restul.
ochi peste cap Ce ar mai fi...

Profesional, si medicii si asistentele sint f. bine pregatiti. Unii primesc, altii nu. Dar nu am auzit pe nimeni sa pretinda. Singurii care pretind spaga sint aia care n-au nici o treaba: aia de la garderoba, etc. Au impresia ca de bucurie ca ai copil, trebuie sa arunci cu bani inspre ei.

Mancarea lor: Cum doresti. Dar n-au nimic apetisant. Daca vrei ceva bun, du-te sus, la ultimul etaj. Acolo au prajituri foarte bune.

Ce trebuie sa ma stii:
Daca vrei anestezie vorbeste din timp. rebuie sa-ti cumperi trusa. Au tonomate cu cafea, lapte, etc. N-ai voie cu flori in camera!!! Ai frigider in salon. Daca ai fetita, ii poti face gauri in urechi din spital (100.000), dar trebuie sa ai cercei de aur. Altfel nu.

Si acum zic si io ca in pliantele de la magazine: Preturile au rol orientativ. Pentru actualizare intreaba cand ajungi in spital. Daca mai vrei sa stii si altceva, nu ezita sa intrebi!

Iti urez curaj trag cu ochiul si nastere usoara! sarut

sus

Denunta
ALIS

Copii
Mark: 21 ani, 2 luni
Erik: 16 ani

27.01.2005 3:43     citat 

Eu am nascut prima oara in Municipal , dar asta se intampla in 1999 foarte fericit si a trecut ceva timp de atunci. Am sa iti povestesc cum era pe atunci foarte fericit ...Copilul statea cu tine in salon iar salonul putea fi de 1,3 ,5 paturi . Trebuia sa vii cu tot de acasa adica : vata, prosop, camasa( nu pijama), sapun, scutece si altele pe care momentan nu mi le amintesc. In rest am dat bani si in stanga si in dreapta ca sa isi faca treaba cum trebuie( de la doctor la infirmiera care venea sa spele pe jos in salon) si pentru a ma ajuta cat de cat pentru ca eu am facut cezariana si nu ma puteam deplasa cu copilul in brate. Asta ar fi c-am tot...Nastere usoara zambet

sus

Denunta
ramobebe

Copii

27.01.2005 4:20     citat 

andra_mara mersi mult pentru informatiile pe care mi le-ai dat. Cam asta voiam sa aflu.
In ce priveste anestezia, mi-a spus si mie doctorul meu sa-mi cumpar trusa dinainte sa o am la mine. Eu am hotarat sa nasc normal, cu anestezie peridurala. Imi este un pic frica dar cred ca vom trece cu bine peste asta.
Saptamana trecuta cand am fost la echo mi s-a spus ca dupa cum se prezinta pana acum bebe Mara va avea in jur de 3.400 - 3.500 kg, deci nu va fi foarte mare.
Tu ai nascut normal fetitele sau cu cezariana?
Ai facut anestezie?
Iti doresc numai bine si tie si fetitzelor sarut

sus

Denunta
andra_mara

Copii
Andra: 18 ani, 7 luni
Mara : 15 ani, 10 luni
Calin: 7 ani, 9 luni

27.01.2005 4:31     citat 

Eu am nascut normal de fiecare data. foarte fericit Anestezie am facut doar la prima nastere. As fi facut si la a doua, dar s-a intamplat asa de repede, ca am zis mersi ca am ajuns la spital si n-am nascut in salvare. jenat

Daca esti speriata, ceea ce e si normal, te sfatuiesc sa faci in asa fel incat sa auzi cit mai putine "relatari de la fata locului" de la celelalte gravide. Sint la fel de speriate ca si tine, poate si mai rau, si nu fac decat sa se sperie una pe alta cu povestiri de groaza. Toate avem tendinta de a face din tantar armasar, cand se apropie momentul.

Pot sa te intreb cu ce medic vei naste? Daca vrei sa spui. Din curiozitate, poate e unul cu care am nascut io. foarte fericit

sus

Denunta
Dodutz

27.01.2005 6:25     citat 

Na, c-am vrut sa ma reped si io sa raspund la intrebarea din subiect, da' nu mai am ce, ca a zis Andra tot rad rad rad
Sint total de acord cu ce a scris ea, eu am nascut in 2002, am fost foarte multumita de modul in care am fost tratata de absolut toata lumea, desi nu eram "pila" nimanui. Ce m-a mai impresionat in mod foarte placut (pe linga conditiile oferite de spital) a fost faptul ca tot personalul medical era in permanenta cu zimbetul pe buze !!!

Nastere usoara!

P.S. Nu uita sa-ti iei la tine un pachet, poate chiar doua, de vata. In rest, n-ai nevoie de nimic. Doar daca vrei tu poti aduce pampers pentru copil, fiindca acolo nu au.

sus

Denunta
ramobebe

Copii

27.01.2005 8:20     citat 

Voi naste cu dr. Mihai Dumitrascu. Este tanar, dragut si mie mi-a insuflat foarte mult curaj. Tu cu cine ai nascut?

sus

Denunta
ramobebe

Copii

27.01.2005 8:22     citat 

Mersi si tie Dodutz pentru informatii. Acum sunt mult mai linistita dupa ce mi-ati spus voi.
Va pup zambet

sus

Denunta
Roxana_G

Copii
Alexandra Maria: 16 ani, 5 luni
Andrei Serban: 12 ani, 10 luni
am nascut deja!

27.01.2005 9:07     citat 

Eu am nascut in februarie 2004, insa nu mai am multe de spus. Andra-mara chiar a spus cam tot.

Pentru BB ar trebui sa iei si un sapun si o crema pentru fundic, pentru ca acolo nu au. Eu am folosit hainutele lor, desi le aveam pregatite la mine si pentru BB. Ceea ce mi-au folosit au fost scufitele (cele de acolo erau imense) si manusile (fata mea avea ceva unghiute si se ranise rau pe fata - acasa i le-am taiat si nu am mai avut problema asta).

Cum a zis si Dodutz, vata din belsug pentru tine.

Tarifele sunt foarte variate. Eu am dat putin mai mult decat ceea ce s-a vehiculat pe aici - ma refer la moasa si la asistente. La medic m-am incadrat in limite (si nu aproape de cea superioara).

Ai grija de lucrurile tale in salon. Mie mi s-a furat telefonul in spital.

Nastere usoara si BB sanatos!

sus

Denunta
popi

am nascut deja!

28.01.2005 12:41     citat 

ramobebe si eu o sa nasc tot la Municipal si cred ca in aceeasi perioda cu tine si tot normal cu anestezie epidurala poate ne intalnim

GIA si bb DPN18 martie

sus

Denunta
SSimona

Copii
MAYA: 15 ani, 5 luni
ALBERT: 11 ani

29.01.2005 8:08     citat 

Eu am nascut pe 20 ianuarie 2005 la Municipal. Am fost multumita de conditii, insa am stat in aripa renovata ( cea cu peretii pictati ). Mai e o aripa, insa e ceva mai trista.

Cap, coada, a fost bine si acum suntem acasa.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: