· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de vara 2008 (26)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de vara 2008 (26)     
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 12 ani, 4 luni
Ana Lorena-bebelina: 8 ani, 5 luni

28.12.2008 3:42   Bebelusi de vara 2008 (26)  citat 

sarut sarut sarut felicitari mamici, sa va traiasca puiutii sa creasca mari, sanatosi si frumosi sarut sarut sarut

Claudia-Teodora - pui de Tania3 - nascuta pe 28.05 ora 14.05, 2500g si 48 cm
Vlad Andrei - pui de diriginta - nascut pe 15 iunie, 3600g si 54 cm foto 2 dintisori
Alice Isabelle - pui de Alina_Pop - nascuta pe 15.06, 3780g si 52 cm
Iustin-Eduard - pui de velisar - nascut pe 20 iunie, 3550g si 52 cm
Miruna Ioana - pui de GRASANA - nascuta pe 20.06 ora 11.05, 3500g si 51 cm
Maria Cristina - pui de coly - nascuta pe 21.06 , 2800g, 47cm
Miruna Alexandra - pui de SONIA77 - nascuta pe 21.06 ora 10.15, 3100g si 49 cm
Teodora Larisa - pui de akella - nascuta pe 24 iunie ora 17:25, 3960g si 51 cm
Bianca Maria - pui de naisha - nascuta pe 30 iunie, ora 13.15, 3600g si 51 cm foto
Teodora Andreea - pui de Gonzonica - nascuta pe 30 iunie ora 8:25, 4000g si 54 cm foto

Sara Izabela - pui de popica - nascuta pe 01.07, ora 13.50, 3400g si 51 cm
Emma Maria - pui de aalliinnuuttaa - nascuta pe 02.07, ora 14.30, 2850g si 47.5 cm foto
Nicholas Gabriel - pui de oana-oana - nascut pe 05.07, 2800g foto
Ema Nicoleta - pui de ksde2000- nascuta pe 05.07, ora 22.15, 2620g si 47 cm foto1, foto2
Alexandru Gabriel - pui de Mary_love- nascut pe 10.07, ora 11:40, 4700g, 55 cm foto
Maria Christina - pui de sailor_moon- nascuta pe 11.07, ora 10.10, 3400g si 51 cm foto
Robert Stefan - pui de Lili_ana2008- nascut pe 14.07, 3800g, 52cm 2 dintisori foto
Darius Virgil - pui de dicioanacris- nascut pe 15.07, ora 03:20, 4100g, 56cm foto
Sebastian - pui de Pica- nascut pe 31.07, ora 08:50, 3330g, 53cm

Andra Maria - pui de ad_pop - nascuta pe 04.08,
Sara Andreea - pui de DANONINO - nascuta pe 04.08, 2900g, 47cm foto
Mihai - pui de danamara- nascut pe 05.08,
Anastasia Ioana - pui de onix30 - nascuta pe 08.08, 3980g si 56 cm
Eduard Andrei - pui de laura19- nascut pe 11.08, ora 06.10
David - pui de Sweety_Karina- nascut pe 12.08, 3500g, 54cm foto 1 dintisor
David Alexandru - pui de GABY2007- nascut pe 13.08, foto
Ilinca Iulia - pui de stelyana - nascuta pe 15.08, ora 02.50, 2750g si 47 cm
Maria Erica - pui de bucatzica - nascuta pe 19.08, foto
Adrian Matei - pui de onisca- nascut pe 19.08, ora 09.35, 3340g si 50cm
Ana Maria - pui de CrazyMommy - nascuta pe 22.08, 3500g, 52cm ,
Thomas Victor - pui de laury- nascut pe 31.08, ora 14.58,

avem 12 baietei
Si 18 fetite
Sa ne traiasca

Capitolele anterioare
(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
( 8 ) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15) (16) (17) (18 ) (19) (20) (21) (22) (23) (24) (25)

sus

Denunta
bucatzica

28.12.2008 4:18     citat 

exact ksde.....sunt de acord ca nu banii te impiedica sa faci un copil...eu nu am beneficiat de indemnizatie dar asta nu inseamna ca lucrul acesta m`a impiedicat sa nu aduc pe lume o minune....e greu....unde mananca 2 guri....poate manca si a treia....iar ca parinte.....te lasi pe tine si dai copilului....cel putin eu asa gandesc
eu nu la asta ma refeream.....ma refeream la faptul ca nu ar fi corect.....da,total deacord.....sa nu primeasca bani cele care fac copii unul dupa altul si care nu au nici macar o carte de munca,traiesc in mizerie,nu au grija nici cat negru sub unghie de copilasii care i`au facut....si asteapta ca mortul colacul ziua de alocatie ca sa mai poata bea ceva.....astfel de mame nu incurajez.....si asta ptr ca ele sunt cele care vor viata asta.....iti este mai simplu sa te plangi decat sa incerci sa faci ceva bun ptr familie si sa incerci sa`ti castigi existenta.....
dar eu de ex....4 ani pe cartea de munca....3 luni intrerupere si primesc un mare NIMIC.....iar altele care isi pun in cap sa faca un copil....se angajeaza la o firma mare cu un salariu destul de bunicel......trece anul.....face copilul....ia bani frumusei si 2 ani o doare in spate......nu e corect
sarut sarut sarut

sus

Denunta
oana-oana

Copii
Nicholas Gabriel - Piticul de gradina
12 ani, 4 luni

28.12.2008 6:09     citat 

ms mult ksde pt colaj si pozica pe care ai taiat-o tu pt Nik,te rog daca poti la colajul cu mamici sa pui poza mea cu el langa brad,ms

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii
Emma Maria : 12 ani, 4 luni
Robert Gabriel: 8 ani, 3 luni

28.12.2008 7:04     citat 

multumim de listutza ksde si pt pozica cu emma sa schimbi te rog si poza de la mamici sarut
la multi ani sarbatoritilor cu scuzele de rigoare pt intarziere dar intre vizite si musafiri am avut fffff putin timp liber scot limba
si eu ma gandeam sa ma intorc la munca din primavara sau asa ceva, o las pe mama cu emma ochi peste cap acum sa vedem ......... sa vorbesc cu sefu cand se intoarce din vacantza sa vedem ......... prostit
emma a inceput sa stea si in funduletz dar singura nu reuseste decat maxim 1 minutzel ca pe urma se clatina ca un betiv rad si cade foarte fericit daca e sustinuta macar un pic sta fara probleme si nu am pus o intre perne dar fiecare copil cu ritmul lui
pupacim pe toata lumea

sus

Denunta
ksde2000

Copii

28.12.2008 7:06     citat 

colajkul cu mamici nu l-am actializat inca...fiindca nu am avut timp.....am copiat deja poza si e pregatiota...pupici....tocmai citeam si eu pe avocatnet......daca e din net nu ma incalzeste....raman cu 600 lei.....
ema e tare matzaita......ma scoate din minti...ori o doare ceva si nu-mi dau seama ce...ori e rezultatul sarbatorilor, multi musafiri, alintata toata ziua in brate la cate cineva.....nu pot face nimic...tace numai cat doarme.....fetelor care dati papica la bebei spuneti-mi si mie cum ati inceputr si cam la ce interval ati mai introdus si ce anume......ca incepem si noi sa papam.....momentan faina de orez ii place...in schimb supita de legume nu prea........mi se pare ca de cateva zile de cand ii dau putine cereale seara nu mai vrea tzitzi...asteapta cereale.....si mami sufera tare trist voi ati patit asa....? totusi daca vede ca nu primeste altceva pana la urma primeste tzitzi.......dar cand stie ca e ora de cereale nu vrea si pace......dar daca-i dau cereale papa

sus

Denunta
ksde2000

Copii

28.12.2008 7:14     citat 

puteti da refresh la pagina.....am actualizat si colajul cu mamici, alinuta, oana, onisca, bucatzica

sus

Denunta
bucatzica

28.12.2008 7:43     citat 

aaa....multam ksde sarut .....noi am inceput.....marul cu biscuite......dupa cateva zile (aproape 1 saptamana) am incercat cu supica.....nu`i place neam.....nici nu vrea sa o vada.....o arunca din gurita.....dupa ceva timp am incercat sa`i dau cereale cu mar si orez......nici pe alea nu le`a vrut....ii venea sa verse de la ele.....i`am dat si putin piure de caise.....d`ala cumparat de la Hame.....ala i`a placut.....si ieri....am incercat cu piure de cartofi cu morcov si pasat cu putin lapte....ii place.....cam atat
cu supa ducem munca de lamurire cu ea.....se stie.....atunci cand ii dam supa trebuie schimbata de la piele ca se face numai supa....stropeste peste tot rad
din ianuarie si eu incep munca....fata oricum sta la mama de ceva timp.....iar eu ard gazul de pomana acasa.....am vrut sa`mi iau copilul acasa....ca sa stau eu cu ea....si ce credeti....am luat`o 2 seri.....iar in astea 2 seri mama si tata au plans.....si aveau bluzita cu care era ea imbracata in ziua cand am luat`o.....nici prin cap nu le venea sa spele bluza.....dormeau seara cu bluza fetii si o miroseau rad rad rad ......de tot rasul......si le`am dat`o inapoi.....iar eu fac naveta zi de zi.....ca sa`mi vad copilul rad

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 15 ani, 6 luni
Maria: 12 ani, 1 luna

28.12.2008 8:14     citat 

trist

sus

Denunta
ksde2000

Copii

28.12.2008 8:22     citat 

cine te-a suparat mamistef?
bucatzica...eu una n-as putea s-o duc pe ema de acasa...vine cineva in vizita si mi-o ia jumate de ora si se joaca si o iau inapoi s-o tin si eu....sunt prea atasata de ewa cred...si in acelasi trimp si ea de mine....nu stiu cum am sa ma intorc la serviciu cand va fi cazul/......

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii

28.12.2008 8:25     citat 

trist eu la mamici vad tot poza veche ochi peste cap
ksde noi am inceput cu cereale introduse in biberon, apoi cu suc de morcov si mar, pireu de mar, supa - nu ii place, pireu de legume ( morcov, dovlecel, telina, conopida, brocali - asta ii dau eu acum), branzica proapata +pireu de mar, iaurt - in ordinea asta
cam atat i am dat eu pana acum sa vedem ce mai introducem dupa ce vb cu dr

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii

28.12.2008 8:27     citat 

brocoli am vrut sa scriu scot limba
am uitat de cereale facute cu apa si papate cu linguritza

sus

Denunta
mamistef

Copii

28.12.2008 8:29     citat 

pe mine ma intristeaza separarea de bebelus
ma chinui ingrozitor atunci cind sunt nevoita in anumite situatii sa-l las pe Tudor sa doarma la mama mea-stiu ca ii este bine acolo,chiar foarte bine,pentru ca este mai rasfatat decit acasa(eu sunt un pic mai severa,desi pare foarte dur spus asa),se joaca cu verisorul lui...
pe Maria nici nu concep sa o las la mama
unul este ajutorul pe care ni-l pot oferi parintii(de a sta o ora-doua cu bebelusul),si alta este sa lasi copilul mai multe zile sau nopti
nu stiu,eu una nu pot trai asa

nu o critic pe bucatzica,va rog sa nu intelegeti gresit,insa mi-a picat foarte prost cind am citit a doua parte a mesajului ei
oamenii sunt diferiti,eu nu-s o mama dedicata pina intr-acolo incit sa uit de mine,insa departarea de copil pur si simplu ma raneste,mi-am inchipuit cum ar fi s-o las pe Maria zile intregi la mama surprins trist

mno,asta e felul meu de a vedea lucrurile,inca o data va rog sa nu o luati ca pe o critica

sus

Denunta
bucatzica

28.12.2008 8:29     citat 

nici eu nu puteam si nu pot.....de aceea fac naveta zi de zi.....plec dimineata la 8 de acasa si ajung seara la 23.....deci toata ziua mi`o petrec cu copilul meu.....sunt la curent cu tot ce se intampla cu ea ptr ca stau cu ea chiar daca nu e acasa......acum nu am fost ptr ca sunt racita si mi`a fost frica sa nu`i dau raceala.....dar cum mi`a cam trecut.....de maine imi incep programul.....8-23 zambet

sus

Denunta
bucatzica

28.12.2008 9:14     citat 

----------
mamistef a scris:
pe mine ma intristeaza separarea de bebelus
nu o critic pe bucatzica,va rog sa nu intelegeti gresit,insa mi-a picat foarte prost cind am citit a doua parte a mesajului ei
oamenii sunt diferiti
----------

mamistef....hai sa`ti expun putin problema si dupa sa`mi zici parerea ta....A NU SE INTELEGE FAPTUL CA NU`MI PASA DE COPILUL MEU
Stau cu sotul meu si cu soacra mea.....noi avem 3 camere....doua ale noastre si 1 a soacrei mele,1 bucatarie,1 baie si un hol......una dintre camere inainte sa nasc eu... intentionand sa`i facem camera Ericai....s`a dat toata tencuiala jos pana la chirpic (este casa veche de zeci de ani).....cu imbunatatirile de rigoare care le`am facut de cand sunt cu sotul meu.....in luna Noiembrie ne`am apucat de tencuit camera....nu puteam sa o tin pe fata in tot praful asa ca a trebuit sa o duc la mama....specific ca,intrarea celor 2 dormitoare se face dintr`o camera in alta....fiind chirpic s`a facut praf la greu....de aveam praf si in ........ foarte fericit
e adevarat.....o puteam tine la soacra`mea in camera pe Erica fara sa fie nevoie sa o duc la mama.....dar cum soacra mea e ca si cum nu ar fi si nu am avut si nu am nici un ajutor de la ea.....am fost nevoita sa duc fata
jumatatea lui noiembrie terminam camera de tencuit.....mai trebuie schimbat geamul,instalatia facuta de la A la Z,rigipsul de pus,varuit,parchet pe jos si mobilata......noi am reusit luna asta sa cumparam instalatia si rigipsul.....care ne`a ajuns in jur de 13 mil....venitul nostru lunar fiind de 15 mil.....probabil va intrebati de ce merge asa greu lucrarea.....ptr ca ceea ce facem in camera imi face sotul....iar el face in limita timpului disponibil.....nu`mi permit deocamndata sa dau 25 mil unui meserias....cand cu banii astia imi fac aproape jumatate din ce vreau....fara mobila.....am cam dezvoltat subiectul
Ok....terminam de tencuit....iau fata acasa....dupa 3 zile i se schimba programul sotului.....propus ptr functia de manager stagiar....cu anumite responsabilitati......program 6 dimineata 8,9 cateodata si 10 seara.....zi de zi....fara liber,nici macar duminica
crezi ca sotului meu ii era usor sa se trezeasca de la 4 dimineata ca sa ajunga la 6 la munca.....seara sa vina acasa la ora 22...toata ziua patinand intr`un magazin imens...si cand vrea sa doarma sa nu poata ptr ca Erica nu dormea noptile si stateam cu ea pana la 3 dimineata???dimineata se trezea cheaun....aspirand la o functie....si avand anumite responsabilitati trebuie sa fi lucid....nu sa ajungi la munca ca sa dormi cu capul pe birou
nu aveam o alta camera in care sa poata dormi el sau sa ma mut eu cu fata
un alt motiv este ca ....mama mea are mai multa grija de Erica decat as avea eu....ea a crescut 3 copii eu niciunul...ea are 46 de ani eu 22....iar Erica deja s`a obisnuit la mama.....am luat`o acasa si mi`a urlat 2 nopti de nu stiam ce sa`i fac.....probabil stii ca unui bebelus nu`i plac schimbarile....asa ca am preferat sa fac naveta zi de zi.....asa cum am zis plec dimineata la 8 de acasa si mai ajung seara la ora 23.....practic eu toata ziua mi`o petrec cu copilul meu
de aceea vreau sa ma angajez in ianuarie.....sa avem un venit mai mare lunar....sa putem termina camera si sa`mi pot lua copilul acasa
poate m`am facut inteleasa zambet [b][b]

sus

Denunta
mamistef

Copii

28.12.2008 9:26     citat 

am citit,bucatzico,si are sens ceea ce povestesti despre sotul tau si despre conditiile din casa,insa nu inteleg cum poti sa spui detasata ca
----------
bucatzica a scris:
un alt motiv este ca ....mama mea are mai multa grija de Erica decat as avea eu....ea a crescut 3 copii eu niciunul...ea are 46 de ani eu 22....iar Erica deja s`a obisnuit la mama.....am luat`o acasa si mi`a urlat 2 nopti de nu stiam ce sa`i fac....
----------

aici e diferenta dintre noi doua
orice s-ar intimpla,nu as putea accepta niciodata ca nu sunt EU cea care imi ingrijesc copiii cel mai bine
poate vine si din diferenta de virsta(10 ani in plus)
in orice caz,ma bucur ca ai incredere in mama ta si ca Erica se simte bine la parintii tai zambet

va spun noapte buna,am multe ore de somn de recuperat,scuze de interventie si sper ca nu am fost perceputa ca"agresiv-sfatoasa" trag cu ochiul scot limba

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: