· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de toamna-iarna(40)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de toamna-iarna(40)     
mamistef

Copii
Tudor: 15 ani, 8 luni
Maria: 12 ani, 3 luni

13.01.2009 1:46   Bebelusi de toamna-iarna(40)  citat 

2.09.2008..................Youssef,pui de Tasnim
09.09.2008...............Mihai, pui de Michaelaa
12.09.2008...............Patricia,pui de ramonike
16.09.2008...............Darius-Andrei,pui de cris23
19.09.2008 ...............Emma-Sofia,pui de Alina28
23.09.2008.................Maia-Sofia,pui de andreea_andreea
25.09.2008.................Denisa-Alina,pui de mare_melisa
25.09.2008................Denis-Andrei,pui de Alinutza22
29.09.2008.................Ana-Sinziana,pui de pingudina
30.09.2008................Rebeca-Maria,pui de VasiJoy

1.10.2008...................Maria-Andreea,pui de adytza_84
2.10.2008...................Radu-Stefan,pui de Liana76
3.10.2008...................Andrei,pui de andreiutza_luci
6.10.2008...................Ingrid,pui de Rabia
6.10.2008...................Maria-Letitia,pui de mamistef
6.10.2008....................Yasmina-Maria,pui de mamiyasmi
7.10.2008...................Andrei-Gabriel,pui de Monatamas
7.10.2008...................Tudor,pui de godess
9.10.2008..................Taheira-Aija,pui de bumburel
10.10.2008.................Remus,pui de anness
12.10.2008................Lucas-Stefan,pui de monalicious
15.10.2008.................Lucas,pui de brishtara
21.10.2008.................Daria-Gabriela,pui de ireen
22.10.2008.................Maria,pui de bursucitza
22.10.2008................Tudor-Constantin,pui de mimilyca
22.10.2008................Toma ,pui de Motania
26.10.2008.................Teodora-Stefania,pui de CLAUDYA-MARIA
30.10.2008.................Letitia-Elena,pui de LILIMARLENE
30.10.2008.................Mihai,pui de kike83

6.11.2008...................Christiana-Maria,pui de Christa_Maria
6.11.2008...................Amira-Iulia,pui de lauramaria
13.11.2008………….Lavinia-Maria,pui de lori4u
19.11.2008.................Rares-Adrian,pui de gypsy

3.12.2008...................Selim Ayan,pui de ReBeIIa
10.12.2008................Stefan-Cristian pui de Tei
12.12.2008.................Adela pui de Drutza
18.12.2008................Krisztina,pui de Okidli
21.12.2008................Gabriel Laurentiu pui de Dialy23
22.12.2008................Elena Maria,pui de diana_maria

avem 39 de bebelusi, 21 fetitze si 18 baietzei! asteptam si alti bebelusi si mamici sa ni se alature!!

fetele care nu aveti poze aici in colaj sau care doriti alte poze mai frumoase puse"la panou",postati poze cu bebelusii si vom actualiza colajul!
atentie,avem citeva fete care nu au postat inca poze cu copilasii,deci Andreea nu a avut de unde lua poze cu bebelusii!
o sa repetam acest anunt la inceputul fiecarui capitol,sa fim sigure ca e vazut de toata lumea trag cu ochiul

pentru a posta poze,urmati acesti pasi:
-va faceti cont in www.photobucket.com
-incarcati pozele preferate(optiunea upload)
-dati click pe o poza ca sa va apara singura in pagina
-pe latura de sus a pozei daca miscati mouse-ul veti vedea mai multe optiuni-alegeti resize,si apoi alegeti din marimile aparute optiunea Large sau Medium
-mai aveti si optiunea rotate in caz ca e nevoie sa rotiti poza
-dupa ce alegeti Large,nu uitati sa dati Save,altfel v-ati chinuit degeaba scot limba
-in dreapta pozei vor aparea 4 coduri-alegeti IMG Code,il copiati cu copy si faceti paste in mesaj
Bafta si spor la poze!!
trag cu ochiul

capitolul anterior Bebelusi de toamna-iarna 2008(39)

sus

Denunta
abramburica

Copii
THAISA DANA TEODORA : 16 ani, 1 luna
MARIUS DANIEL LAURENTIU ANDREI: 11 ani, 2 luni

13.01.2009 1:58     citat 

Si eu stiam ca fetele sunt atasate de tatici f mult, eu fac parte din acele fetitze jenat ...dar...dar...cu Danutza este alta pb...eu sunt cetrul ei, eu sunt the best, tati e si el pe acolo...vb ei " el conduce masina" rad ....deci ca sa fiu clara...dc eu sunt acasa...nu mananca decat dat de mine, incalzit de mine, facut de mine, nu se duce la wc decat dc o tin eu de trena, nu pleaca fara mine, nu se joaca fara mine, nimeni nu face nimik cu ea dc eu nu particip...
Deci eu nu m-am simti mai iubita si mai importanta niciodata in viata mea decat cand eram la bunicul meu la Craiova...
Cat incearca Radu (sotul) s-o imbuneze nu are nicio sansa...mereu dc o intreba " Danutza ma iubesti"..."da te iubesc , dar pe mami o iubesc cel mai mult"...nu am invatat-o eu, mereu i-am zis ca trebuie sa ne iubeasca si respecte in egala masura....nu si nu ...ea o tine pe a ei...
eu ma simt magulita, dar uneori si depasita ca as vrea sa accepte si ajutorul celor din jur cand sunt eu acasa nu numai "mami, mami, mami" jenat
Andreea mi-ai zis ca de ce nu intru mereu sa scriu...am zis ca nu am legatura direta cu subiectul si am zis sa intru cand pot ajuta cu cea, sa ma laud cu ceva- cazul de fata jenat sau am leg cu dicutia direct
sarut sarut sarut
Sincer ma uit mereu dupa poze ...aveti, toate niste bebei superbi ...
sarut sarut sarut sarut sarut sarut

Am vrut sa postez si mi-a aparut ca s-a inchis subiectul, noroc ca am putut salva textul la cat am scris cred ca innebunea s-o iau de la capat...super mereu listutzele scot limba

Scuze pt greseli dar sunt la serv, scriu intre apeluri si treburi...

sus

Denunta
ramonike

Copii
Patricia - Printesa
12 ani, 4 luni

13.01.2009 2:32     citat 

dragele mele asa e si patricia.cand il vede pe taicaso radiaza de fericire,rade mai nou daca e la mine in brate si il vede pa taicaso se pitula incepe sa chiraie sa rada in hohote ,se face ca o prinde.
uneori sunt geloasa nervos dar sunt sigura ca acolo in inimioara ei mica am si eu un locsor mic da...bun si acela trag cu ochiul
ma intrebam:oare o sa-l mai cunoasca pe tati cand o sa vina ?.o sa lipseasca vreo luna.voi ce ziceti?eu nu cred foarte fericit plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
mare_melisa

13.01.2009 2:37     citat 

Nu stiu care dintre voi a pus problema ca la batista bebelusului nu se fierbe furtunul, sincera sa fiu eu tot timpul l-am fiert si n-a patit nimic.
Si mi-am mai amintit ceva , nu stiu care din fete a spus ca laptele de mama contine nu stiu ce si nu e indicat de pus in ochi. Imi pare f rau daca crezi ca nu e bun, Denisa mea cand am adus-o acas din maternitate a inceput sa-i curga un ochi era galben si nu-si putea deschide ochiul asa se intarea si era gros ; la inceput am curatat-o cu ser fiziologic dar nu a trecut a scazut in intensitate dar nu a trecut cam 3 zile nu prea se vedea diferentza, si soramea mi-a spus s-o curat cu ser si sa-i pun laptic de mama in ochi a o sa-i treaca si asa am facut. Am curatat-o cu ser si la sfarsit i-am pus laptic in ambii ochisori si in 3 zile nu am mai avut nimic. Dupa ce i-am pus laptic in ochii au fost f abundenta mucozitatea aceea era f tare dar in 3 zile gata , am mai facut-o inca vreo 2 zile preventiv sa se curete bine de tot si gata , de atunci nu mai are nimic.

sus

Denunta
mamiyasmi

Copii
yasmina maria: 12 ani, 3 luni
ariana georgiana: 11 ani, 1 luna

13.01.2009 2:39     citat 

o sa il cunoasca Ramonik stai linistita " chemarea sangelui " foarte fericit

sus

Denunta
mare_melisa

13.01.2009 2:40     citat 

----------
ramonike a scris:
dragele mele asa e si patricia.cand il vede pe taicaso radiaza de fericire,rade mai nou daca e la mine in brate si il vede pa taicaso se pitula incepe sa chiraie sa rada in hohote ,se face ca o prinde.
uneori sunt geloasa nervos dar sunt sigura ca acolo in inimioara ei mica am si eu un locsor mic da...bun si acela trag cu ochiul
ma intrebam:oare o sa-l mai cunoasca pe tati cand o sa vina ?.o sa lipseasca vreo luna.voi ce ziceti?eu nu cred foarte fericit plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist
----------

Nu o sa-l recunoasca dar treptat o sa se obisnuiasca din nou cu el.
Eu observ ca toti puii sunt asa si a mea rade mai cu pofta la tata su decat la mine, poate se plictiseste de mine zambet . Asa frumos sata la el in brate nici scart nu zice si eu cand o iau in brate atata se fatatie si nu are astampar si tiue off si eu sunt un pic geloasa pe el dar stiu ca ea ne iubeste pe amandoi in felul ei.

sus

Denunta
lori4u

Copii
Lavinia Maria - printesa noastra
12 ani, 2 luni
Natalia Cristiana - A doua printesa a noastra
10 ani, 8 luni

13.01.2009 2:46     citat 

Mare Melisa stai linistita ca si Lavinia mea e tot la nr 2. Intr-adevar este mai mica ca a ta cu o luna jumate dar oricum nici a mea nu a luat in greutate cum trebuie. La inceput aveam tendinta sa compar cu altii care luau 1 kg sau poate chiar mai bine pe luna pe cand a mea daca a luat 400-500gr pe luna. Dar stai linistita ca o sa recupereze ele incet incet. Dr mea mi-a zis sa nu mai fac comparatii ca nu toti copii cresc la fel si atata timp cat ia in greutate e bine chiar daca ia mai putin ca altii.
Vreau sa spun ca deja am inceput sa suplimentam o masa pe zi cu LP. Imi trebuie neaparat o pauza pe zi la sani de cel putin 3-4 ore ca sa pot avea lapte toata ziua ca lumea sa se sature. Nu stiu daca e un obicei prost sau un moft dar are momente in timpul zilei de ex dim sau seara depinde cand vrea ea cand sta din ora in ora la san si suge. Si din cauza asta trebuie sa-i dau LP ca altfel nu se satura si nu face pauza. Se intampla asta ori dim intre 8-11 sau seara intre 7-10. Nu in fiecare zi la aceleasi ore. Daca e seara dupa baita ii dau Lp cu san dar nu mananca Lp mai mult de 30-40 ml iar daca e dimi ii dau LP si mananca 100ml in doua transe timp de o ora ( adica 60-70 odata si in max o ora mananca si diferenta). In rest dam numai san si nu avem probleme. Dr imi zicea ca asta e posibil sa fie rasfat ptr ca Lavinia s-a prins ca o tin in brate doar cand mananca la san si de aceea sa ceara asa des in perioadele acelea. Adica sa vrea sa stea in brate. Nu stiu ce sa zic...

sus

Denunta
gypsy

Copii
Minunea mea cu ochi albastri-R: 15 ani, 9 luni
Rares-Adrian:A doua minune din: 12 ani, 2 luni

13.01.2009 2:48     citat 

Mai dar aveti spor la scris nu gluma.
Ramonike ai sa ramai surprinsa de reactia Patriciei cand va reveni sotul acasa.Cand era Robert mic (4 luni)sotul meu a lipsit cam o luna jumate de acasa,iar cand s-a intors puiul la vederea tatalui radia de fericire si chiuia intruna........sunt ei mici dar n-au cum, sa uite o persoana atat de importanta din viata lor.
Fetelor stiu ca sunt off topic dar vreau sa va cer parerea.Ieri m-a sunat educatoarea lui Robert sa-mi spuna ca vor pleca in tabara la Susai si sa ma gandesc daca il las si pe Robert.Eu una nu prea sunt incantata de tabere la copii asa mici dar aseara cand a venit puiul acasa stia ca ceilalti colegii vor merge in tabara si mi-a spus ca vrea si el.Nu stiu ce sa fac,sotul spune sa-l lasam dar eu sunt tare nehotarata.Voi ce ati face???????????

sus

Denunta
lori4u

Copii
12 ani, 2 luni
10 ani, 8 luni

13.01.2009 2:50     citat 

In ceea ce priveste pe taica-su....e cea mai cuminte fata cand e cu el. La el adoarme imediat fara sa ii faca mare lucru. Au stat impreuna sambata cat m-am dus eu la examen (caci am inceput sesiunea) si vreau sa spun ca nu a avut nici cea mai mica problema cu ea. A mancat si a dormit aproape tot timpul cat a stat cu ea si in schimb cu mine inainte sa plec daca nu a fost agitata si a stat numai miorlaita pana am plecat in conditiile in care vroiam sa ma mai uit si eu peste ce trebuia sa invat. De obicei nu e asa dar....

sus

Denunta
lori4u

Copii
12 ani, 2 luni
10 ani, 8 luni

13.01.2009 2:53     citat 

Mare Melisa ai dreptate in ceea ce priveste laptele de mama cu ochisorii. Si eu am avut probleme cu Lavi cu un ochisor dar nu foarte grav si i-am pus doar odata lapte de mama si i-a trecut imediat. Asta nu inseamna ca recomand la toata lumea. Asa am facut eu.

sus

Denunta
ramonike

Copii
Patricia - Printesa
12 ani, 4 luni

13.01.2009 2:59     citat 

----------
gypsy a scris:
Mai dar aveti spor la scris nu gluma.
Ramonike ai sa ramai surprinsa de reactia Patriciei cand va reveni sotul acasa.Cand era Robert mic (4 luni)sotul meu a lipsit cam o luna jumate de acasa,iar cand s-a intors puiul la vederea tatalui radia de fericire si chiuia intruna........sunt ei mici dar n-au cum, sa uite o persoana atat de importanta din viata lor.
Fetelor stiu ca sunt off topic dar vreau sa va cer parerea.Ieri m-a sunat educatoarea lui Robert sa-mi spuna ca vor pleca in tabara la Susai si sa ma gandesc daca il las si pe Robert.Eu una nu prea sunt incantata de tabere la copii asa mici dar aseara cand a venit puiul acasa stia ca ceilalti colegii vor merge in tabara si mi-a spus ca vrea si el.Nu stiu ce sa fac,sotul spune sa-l lasam dar eu sunt tare nehotarata.Voi ce ati face???????????
----------

gypsi tere m-as bucura sa fie asa ca se vede pe chipul ei cat il iubeste dar si el o smotoceste si o face sa rada cum sa nu ii placa la smechera

in privinta tabarei eu una l-as lasa dar cu unele conditii:
-daca sunt suficiente educatoare sa ii supravecheze(acum depinde si cati copii sunt )daca ar fii foarte multi si putine educatoare nu l-as lasa
si depinde cate zile 1-2 max l-as lasa
acum faci ce crezi tu ca e mai bine.si daca nu il lasi iar nu e bine ca o sa sufere ca ceilalti merg si el nu ochi peste cap

sus

Denunta
abramburica

Copii

13.01.2009 3:04     citat 

gypsy eu personal nu as lasa-o pe Danutza...eu am fost cu ei la teatru si la circ...si educatoarele nu reuseau sa faca fatza dc nu erau si parinti...
Totusi este cam mik pt tabara...sunt mai multe nevoi la varsta asat care nu poate sa-le acopere singur si nu stiu cat de mult vor reusi educatoarele.
Cred ca depinde f mult si de educatoare.,..si tu stii cel mai bine cum este ...si dc ai incredere...

sus

Denunta
mamiyasmi

Copii
yasmina maria: 12 ani, 3 luni
ariana georgiana: 11 ani, 1 luna

13.01.2009 3:08     citat 

gypsi depinde cite zile lipseste . Sincer nu am auzit de tabara la copii asa micuti poate o excursie . Daca nu il lasi o sa se simta stingher fata de ceilalti copii dar daca il lasi ai sa stai tu ca pe ace. Este hotarirea voastra

sus

Denunta
gypsy

Copii
Minunea mea cu ochi albastri-R: 15 ani, 9 luni
Rares-Adrian:A doua minune din: 12 ani, 2 luni

13.01.2009 3:09     citat 

Multumesc fetelor.Tabara este de 4 sau 7 zile acum depinde de mine cat vreau sa-l las.Vor fi 15 copii si 1 educatoare la 2 copii.Incredere in educatoarea lui am deoarece este ca a doua mama pt Robert si stiu ca ar avea mare grija de el.Chiar nu stiu ce sa fac ma gandesc ca daca nu-l las va fi foarte dezamagit deoarece din grupa lui de 8 copii 6 vor pleca..........offfffffff grea decizie

sus

Denunta
abramburica

Copii

13.01.2009 3:16     citat 

Mai trebuie sa iei in calcul cum va reactina dc nu vei fii acolo...dc l-ai mai lasat singur, cat de descurcaret este el...dc nu are pb cu adaptare la un nou mediu, dc asculta de educatoare...
Dc el este obisnuit sa stea fara tine, dc educatoare ok, dc este un copil ascultator si intelege de vb buna...ar parea ok...dar decizia finala u o iei...
Este f greu cand sunt f multi care se vor duce...intr-adevar va fi dificil de explicat confuz

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: