· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de toamna-iarna 2008(44)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de toamna-iarna 2008(44)     
mamistef

Copii
Tudor: 16 ani, 4 luni
Maria: 12 ani, 11 luni

19.01.2009 11:24   Bebelusi de toamna-iarna 2008(44)  citat 

2.09.2008..................Youssef,pui de Tasnim
3.09.2008.................Melisa-Elena, pui de mymy2008
09.09.2008...............Mihai, pui de Michaelaa
12.09.2008...............Patricia,pui de ramonike
16.09.2008...............Darius-Andrei,pui de cris23
19.09.2008 ...............Emma-Sofia,pui de Alina28
23.09.2008.................Maia-Sofia,pui de andreea_andreea
25.09.2008.................Denisa-Alina,pui de mare_melisa
25.09.2008................Denis-Andrei,pui de Alinutza22
29.09.2008.................Ana-Sinziana,pui de pingudina
30.09.2008................Rebeca-Maria,pui de VasiJoy

1.10.2008...................Maria-Andreea,pui de adytza_84
2.10.2008...................Radu-Stefan,pui de Liana76
3.10.2008...................Andrei,pui de andreiutza_luci
6.10.2008...................Ingrid,pui de Rabia
6.10.2008...................Maria-Letitia,pui de mamistef
6.10.2008....................Yasmina-Maria,pui de mamiyasmi
7.10.2008...................Andrei-Gabriel,pui de Monatamas
7.10.2008...................Tudor,pui de godess
9.10.2008..................Taheira-Aija,pui de bumburel
10.10.2008.................Remus,pui de anness
12.10.2008................Lucas-Stefan,pui de monalicious
15.10.2008.................Lucas,pui de brishtara
21.10.2008.................Daria-Gabriela,pui de ireen
22.10.2008.................Maria,pui de bursucitza
22.10.2008................Tudor-Constantin,pui de mimilyca
22.10.2008................Toma ,pui de Motania
26.10.2008.................Teodora-Stefania,pui de CLAUDYA-MARIA
30.10.2008.................Letitia-Elena,pui de LILIMARLENE
30.10.2008.................Mihai,pui de kike83

6.11.2008...................Christiana-Maria,pui de Christa_Maria
6.11.2008...................Amira-Iulia,pui de lauramaria
13.11.2008………….Lavinia-Maria,pui de lori4u
19.11.2008.................Rares-Adrian,pui de gypsy

3.12.2008...................Selim Ayan,pui de ReBeIIa
10.12.2008................Stefan-Cristian pui de Tei
12.12.2008.................Adela pui de Drutza
18.12.2008................Krisztina,pui de Okidli
21.12.2008................Gabriel Laurentiu pui de Dialy23
22.12.2008................Elena Maria,pui de diana_maria

avem 39 de bebelusi, 21 fetitze si 18 baietzei! asteptam si alti bebelusi si mamici sa ni se alature!!

fetele care nu aveti poze aici in colaj sau care doriti alte poze mai frumoase puse"la panou",postati poze cu bebelusii si vom actualiza colajul!
atentie,avem citeva fete care nu au postat inca poze cu copilasii,deci Andreea nu a avut de unde lua poze cu bebelusii!
o sa repetam acest anunt la inceputul fiecarui capitol,sa fim sigure ca e vazut de toata lumea trag cu ochiul

pentru a posta poze,urmati acesti pasi:
-va faceti cont in www.photobucket.com
-incarcati pozele preferate(optiunea upload)
-dati click pe o poza ca sa va apara singura in pagina
-pe latura de sus a pozei daca miscati mouse-ul veti vedea mai multe optiuni-alegeti resize,si apoi alegeti din marimile aparute optiunea Large sau Medium
-mai aveti si optiunea rotate in caz ca e nevoie sa rotiti poza
-dupa ce alegeti Large,nu uitati sa dati Save,altfel v-ati chinuit degeaba scot limba
-in dreapta pozei vor aparea 4 coduri-alegeti IMG Code,il copiati cu copy si faceti paste in mesaj
Bafta si spor la poze!!
trag cu ochiul

capitolul anterior Bebelusi de toamna-iarna 2008(43)

sus

Denunta
mare_melisa

19.01.2009 11:32     citat 

Buna dimineata si la multe lunite Emma Sofia si Rares Adrian

Bine ai revenit Mona si Lu va asteptam.
Va rog sa ma iertati ca ieri era vb ca va povestesc prin ce am trecut dar sotu s-a apucat sa faca windowsu si toata ziua ata a facut plus l-a curatat de gozuri si virusi asa ca am ramas sa va povestesc.

Noi eram programate la cezariana in ziua de joi pe 25 de la ora 9 si in aceas noapte fetitza mea s-a decis sa iasa mai devreme asa ca la 2:45 mi s-au rupt membranele. Pe la 2:50 am sunat-o pe soramea s-o intreb ce sa fac? Sora mea e mai mare decat mine cu 11 ani si are 2 copii plus Dr ginecolog e prieten cu ea. Asa ca ea mi-a spus sa mergem la spital la internat si ne-am intalnit acolo. Ok m-am internat si am trecut prin toate demersurile ce trebuiau facute. Am fost dusa in salonul de pretravaliu si am stat acolo cu alte viitoare mamici. Una din viitoarele mamici care pana la urma o sa ma si ajute dar nu am stiut atunci cand am intalnit-o ea nu a nascut atuncea ci multe zile mai tarziu pt ca nu avea dureri dar s-a internat.
Ok ajunsa acolo mi s-a facut cred ca electograma, adica mi-a masurat bataile inimii alelui bebe si intensitatea contractiilor. Apoi am fost dusa pe masa sa ma vada dr de garda,; se stia ca urmeaza sa fac cezariana cu Dr meu dar probabil trebuia sa vada si el , am primit atunci prima mea injectie in fund era No-spa pt calmarea contractiilor, au spus ca nu are rost sa ma chinui ca oricum nu nasc normal.
Am fost dusa inapoi in salonul acela si am stat peacolo. Pe la 8 mi s-a facut iar o electrograma pt ca Dr meu a sunat si i-a pus sa mai faca una, intre timp a fost sunat de sora mea ca mi s-au rupt membranele de aceea a sunat si el la spital . Pe la 8:30 si-a facut aparitia Dr si mi-a spsu in gluma ca parca la 9 rebuia sa vin iar eu i-am spus ca Denisa a vrut mai devreme. Si am ras amandoi . Apoi intre timp a aparut si moasa mea de si nu era de servici, a venit si m-a ajutat mi-a spus la cine ce trebuie sa dau si cat . M-a ajutat f mult, mi s-a pus sonda pt urina si ciorapii aceia stramti care mai tarziu imi venea sa le dau foc , ca aveau o gaura la degetul mare si ma stresa enorm si nu puteam sa-mi scot degetul din gaurica rad
Am facut cezariana , n-am avut nici o problema, eram f happy pana a trecut efectul. Dupa operatie de la 10 la 13:30 am stat afara pe coridor si apoi m-au dus in salonul acela unde am stat 2 zile. Pe la 13 mi-au dat un calmant ca deja efectul sedativului trecea la burta ma refer pt ca picioarele au fost inca destul timp amortite dar operatia nu prea. Si dr mi-a spus ca la interval de 4 ore pot cere un sedativ daca ma doare . Asa si am facut ca pe la 5 am cerut un sedativ dar credeti ca am primit unul? N-au vrut sa mi-l dea au spus ca e cam devreme si nu-i voie si chesti deastea si nu mi l-au dat si ma dureaaaaa. Am rezistat pana pe la 7 seara cand am cerut si le-am spus ca ma doare rau si stiti ce mi-a spus asistenta? Ca pe la ora 9 o sa-mi dea ca apoi o sa ma culc si ea nu are timp sa umble dupa fundul meu ca sa-mi mai faca unu pe la 1 daca o sa trebuiasca si ca nu ma doare asa de tare ca-i o durere suportabila.
Ei ca apoi am inceput sa plang de nervi ca eram imobilizata si trebuia sa depind de o proasta pe care din salarul meu o tin si dupa vreo 30 de minute a venit si m-a certat ca sa nu plang ca nu o sa-mi vina laptele si tot nu mi-a dat sedativul pana l 9. La 9 dupa ce am primit sedativul mi-a zis ca a trebuit neaparat sa plang la care eu de nervi i-am spus ca da pt ca asa nu mai simteam durerea. Mai dar asistenta asta mi-a facut o injectie de am crezut ca ma urc pe pereti de durere am si ramas cu sechele, vb pe bune nu la figurat ci la propriu.
Si apoi ca totul sa fie complet infirmiera care trebuia sa ma ajute sa ma ridic pt prima data ma lasa sa ma ridic singura , nu am putut ,ma durea burta de-mi venea sa urc pe pereti asta se intampla inainte sa primesc anestezia , ma durea ca ma durea si asta vroia sa ma ridic si singura, dar n-am putut si m-am enervat ca pe langa ca a fost obraznica m-a facut si grasa bine ca i-am ascultat minciunile cu dintii ei si ma enerva ca mama dracului (acuma plang cand imi aduc aminte ce a facut cotoroanta cu mine). Pana la urma a vazut ca nu pot singura si m-a ajutat dar in bataie de joc mai ales ca eram prima din 3 cate am fost si una din fete era si mai grasa cu mult deact mine dar totusi m-a facut grasa. Eram 5 in salon 2 au facut cezariana cu 1 zi inainte si una din fete i-a spus infirmierei ca daca nu poate sa ne ajute sa ne ridicam sa mai cheme o infirmiera ca pe ea si pe cealalta le-au ajutat 2 , la care infirmiera ofticata i-a spus ca oricum eu trebuie sa ma ridic ca nu e datoria ei sa ma ajute. Ea a fost singura care mi-a tinut apararea si dupa ce a plecat infirmiera m-a apucat iara planus si as fi mers acasa atunci, dar nu ma puteam misca.
Am primit apoi anestezia si am dormit eram singura care a dormit ca restu nu au putu dormii de sforaitulmeu , dar n-am avut ce face am fost rupta nu am dormit de mai bine de 24 de ore decat 15 minute si cand am dormit apoi am dormit si stateam si cu fata in sus , clar ca am sforait, pe la 3 noaptea m-am trezit de si eram rupta de oboseala si le-am auzit pe fete cum vb intre ele. Mi-au spus ca nu au putut dormii de mine si le-am cerut scuze, dar nu s-au suparat . Si ce constatam noi statn ada? Ca noua nu ni s-a golit punga cu urina si era aproape plina ca infirmiera in loc sa le goloesca a spus ca revine mai tarziu sa le goleasca si dusa a fost si pungile s-au umplut, noroc ca pe coridor se plimba Nancy care a fost in salonul de pretravaliu cu mine , ea nu nascuse inca si nici dupa ce am plecat eu din spital cu fetitza ci mai tarziu. Cand am vazut-o i-am spus colegei de salon ca era mai aproape de usa sa o strige si a venit si am rugat-osa ne golesca pungile si ne-a ajutat.
Dimineata s-a dus tura asta nenorocita si asistentele de dimineata ne-au intrebat cum suntem si noi le-a povestit adica eu dar fetele m-au sprijinit. Am spus ca infirmiera de noapte nu ne-a golit urina si si ce a facut cu noi .
La 2 zile dupa acea iar pica de servici tura aia dar de data asta de ziua, eram deja in alt salon cu bebelusii. Si vine asistenta mea si spune asa cu o jumate de gura ca nu stim care a spus ca ea si cu infirmiera N nu a avut grija de noi , la care eu am recunoscut ca eu am fost si sti ce mi-a spus pai cum ne plangem noi ca ea a fost sa ne viziteze noaptea, si ca infirmiera si-a facut datoria pt ca pungile cu urmina erau golae la care eu m-am enervat f tare si i-am spus poate ca eu am dormit pana la 3 si nu am vazut nimic si ati fost dar colegele mele de salon care nu au inchis ochiul toata noaptea nu v-au vazut si infirmiera nu ne-a golit pungile ci Nancy femeia aia gravida cu dita mai burtocu de 9 luni, si a inceput ea sa se scoata dar nu si-a gasit norocul cu mine. Apoi a plecat cu coada intre picioare. Din pacate a mai trebuit sa vina in ziua aia sa imi dea niste injectii pt ca f tare ma durea capul si atunci m-a nenorocit , nu stiu cum naigba mi-a facut injectiile alea in fund dar si acuma ma doare locul unde m-a intelpat, cand sotul imi mai da una peste fund, in joaca, mai simt durerea aia de injectii. Cam asta a fost trairea mea prin spitalul din sm sectia de nastere.
Am ramas surprinsa placut cand tot in acelas spital m-am internat cu Denisa atunci pe la 3 sapt jumate , la asistentele si la Dr alea nu le-am dat nimic, absolut nimic, si sti cum s-au purtat cu mine, ca-n palma parca eram in alt spital o diferenta de la cer la pamant.Singurei careia i-am dat ceva a fost Sf de sectie care acuma ne este si pediatra, atat. Acolo mi-au spus ce-i fac Denisei, ce medicamnete ce problema are totul, mai jos cu 3 etaje s-au comportat cu mine ca si cu o carpa , de necrezut, dar adevarat .

sus

Denunta
mare_melisa

19.01.2009 11:33     citat 

Am postat si la cap celalat , am vazut apoi ca mami a schimbat capitolul.
Ca eu m-am apuicat de scris acum 30 de minute si i-am dat si Denisei sa pape.

sus

Denunta
brishtara

Copii
THEA MARIA - Irezistibila: 15 ani, 1 luna
LUCAS PAUL - Alaptat de: 12 ani, 11 luni

19.01.2009 11:38     citat 

sus

Denunta
mare_melisa

19.01.2009 11:41     citat 

Ah da sa nu uit
quote="monalicious"]Brish la ce primire mi-ai facut mai lipsesc o saptamana foarte fericit .
Mare_melisa si mie imi zicea soacra-mea de cereale la bb, dar nu e prea devreme??? Fara sa aprofundez problema am observat in reclama la Nestle ca cerealele sunt in etapa 3. 1 sucuri, 2 pireuri, 3 cereale.
Cuscra eu am nascut normal foarte fericit foarte fericit foarte fericit . Imi doream atat de mult...[/quote]
Mona eu nu de la nestle ii dau ci tot de la milupa daca tot ii dau laptilc milumil apoi sa raman pe firma aia si cerealale astea scrie pe pachet ca sunt de la 4 luni , eu am vrut sa incep un pic mai repede si nu te speria nu are nimic e bine. O vecina unde am locuit la mami ea ii da copilului mar cu biscuite inca de la 1 luna, stiu ca nu e sanatos , ea nu a avut strop de lapte si a incercat tot felu de LP si nu i-a fost bun si s-a enervat si a trrecut la lapte de vaca dar eu nu vreau asa ceva si pe langa i-a dat micutului si biscuiti cu mar si spune ca e voinic piticu.,dar oricum eu nu as fi facut asta , acuma nu mai are f mult pana la 4 luni deci m-am gandit ca poate o sa fie maibine si o sa ia in greutate , Doamne ajuta.

sus

Denunta
brishtara

Copii
THEA MARIA - Irezistibila: 15 ani, 1 luna
LUCAS PAUL - Alaptat de: 12 ani, 11 luni

19.01.2009 11:44     citat 

mare_melisa: probabil va ti-au dat Piafen i.m. si este foarte dureros mai ales daca l-a introdus repede( sa se scape de tine). I mi pare rau ca nu am fost eu asistenta ta. jenat

Este destul de induiesator cum unii oamenii ma mai tin minte si ma opresc pe strada. M-am simtit foarte stanjenita o data cand in plina piata mi-a pupat mana o batrinica si mi-a multumit. Asa de naspa m-am simtit jenat

Eu ma simt din ce in ce mai rau. ma dor oasele, ma doare sanul, ma dor incheieturile si am avut temperatura 37.8 azi dimineata. Este ingrijorator? Ma doare capul de tampesc si nu pot sta mult in picioare.

Nu stiu daca voi mai intra azi, tinand cont de cum ma simt. Incerc sa ma mulg cum ati spus. Doctorita m-a speriat...a spus ca poate o sa fac mastita si v-a trebui sa il intarc. Va rog rugati-va pentru mine sa trec si peste asta plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

Salut bebelusi frumosi si nazdravani...ca tare bine arata!

sus

Denunta
mamistef

Copii

19.01.2009 11:50     citat 

brish,eu am avut mastita cind avea Maria 2 saptamini(parca) si nu a fost nevoie sa intarc,am facut tratament cu augmentin o saptamina si am avut voie sa alaptez

daca simti sinul intarit si deja incepi sa faci febra,mergi urgent la dr
oricum,pune comprese reci(prosopele udate si inghetate in congelator) pe sin,sa se reduca fluxul de lapte,pune-l pe Lucas cit mai mult la sinul"bolnav" chiar daca te doare
si oricum...URGENT la medic
ii spui ca alaptezi si o sa-tio dea augmentin,la mine era nasol de tot,statusem vreo 2 zile acasa cu frisoane pina sa ajung la medic si tot s-a rezolvat,cu augmentin din a doua zi de tratament deja se inmuiase "galma" din sin

maaare atentie,mastita se poate face oricind,nu doar imediat dupa nastere,cum crezusem si eu acum,la a doua nastere

sus

Denunta
mare_melisa

19.01.2009 11:55     citat 

Lori4you Eu ii dau la pitica cerealele cu lingurita ,nu vreau s-o obisnuiesc cu sticluta, si crede-ma ca asa frumos papa, n-am treaba. Stiam de tetinele cu gaurica in forma de stea dar nu vreau eu sa o obisnuiesc cu biberonul , si ea e obisnuita sa pape cu lingurita pt ca mediamantele i le dau in lingurita.
gypsy , Rares e un scump si adidasii aia mici rad
Claudya-maria , Teo e o scumpa mai ales acolo cand se chioreste la sora-sa rad
kike ,Mihai e dulce foc de zici ca vrea sa danseze ca aici la noi in ardeal rad

sus

Denunta
mamistef

Copii

19.01.2009 11:56     citat 

----------
brishtara a scris:
Doctorita m-a speriat...a spus ca poate o sa fac mastita si v-a trebui sa il intarc.

----------

scuze....doctorita e o timpita
citeste ca am scris mai sus si nu o lasa sa te prosteasca sa intarci din cauza mastitei
daca o iei din timp nu se intimpla nimic grav
mergi la doctor,eventual la alt doctor,la ambulatoriu la maternitate undeva,decit sa te trateze o dr care zice ca tre' sa intarci

sus

Denunta
mamistef

Copii

19.01.2009 12:20     citat 

poze noi

first of all...super-eroul Tudor

si acum....mademoiselle...

sus

Denunta
andreea_andreea

Copii
Maia Sofia: 13 ani - La Multi Ani!

19.01.2009 12:26     citat 

super super super
noi iesim afara , ne citim mai tarziu :*

sus

Denunta
alina28

Copii
EMMA SOFIA - iubirea mea
13 ani

19.01.2009 1:17     citat 

Multumim de listutza si colaje sarut sarut sarut sarut sarut
Am venit de la doctor... am scapat de rotavirus sarut sarut sarut sarut dar avem o mica raceala cu rosu in gat.. trist Am primit nurofen de 3 ori cate 3 ml, sumetrolim de 2 ori cate 3 ml si sirop de patlagina
fug sa trezit

sus

Denunta
CLAUDYA-MARIA

Copii
Claudia Maria: 16 ani, 1 luna
Teodora Stefania: 12 ani, 10 luni

19.01.2009 1:29     citat 

Bravooo Sofi, fa-te bine, frumoasa mica sarut
Multumim muuult pt listutza si colaje mamicilor "avizate" sarut
Mami, ce haioasa e MariaTa foarte fericit e super-dulcica...si....apropo, mai are limbutza confuz ca la cat o "mesteca" acolo rad Pupam si Supereroul sarut sarut sarut
Mirela, imi pare rau pentru "experienta" ta trist
Noi tocmai am mai incheiat o sedinta foto foarte fericit jenat

Si chiar m-am suparat.....ce-i cu atatea poze? scot limba

Dragoste mare......o mangai pe mami si ea e topita dupa mine prostit

sus

Denunta
gypsy

Copii
Minunea mea cu ochi albastri-R: 16 ani, 5 luni
Rares-Adrian:A doua minune din: 12 ani, 10 luni

19.01.2009 1:59     citat 

Mai cuscra tu vrei sa ma bagi in boala cu atatea poze?????????Pai ma topesc toata cand o vad pe Teo de-mi vine sa-mi fac bagaju sa-l iau pe Rares si sa dam o fuga pe la voi.Offffff ce ma oftic ca stam atat de departe una de alta.Pupa fetele si din partea mea sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
CLAUDYA-MARIA

Copii
Claudia Maria: 16 ani, 1 luna
Teodora Stefania: 12 ani, 10 luni

19.01.2009 2:17     citat 

Hai cuscra, pun de o friptura de aia a la mamistef confuz foarte fericit Ia-l pe Rareselu-frumuselu de-o manutza, treceti si-l "culegeti" si pe Robert de la gradi si fugutza la Moldovica trag cu ochiul Ca pana la varaaa......e vreme lunga scot limba Pupam si noi baietii sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut
Gata, o luna nu mai pun nici o poza ca ma "bate" adminu'
rad

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: