· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Toate varstele > cum ati ales numele?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  raspunde
autor cum ati ales numele?     
Sirena

Copii
Andrei: 20 ani, 11 luni
am nascut deja!

15.01.2005 7:00     citat 

Noi am fost de acord de la inceput in ceea ce priveste numele baietzelului nostru : Andrei ,care vine de la grecescul andros =barbat si Cristian ,dupa numele nasei (nu a sotul meu a care nu mai este printre noi), n-am vrut sa dau loc la discutii. Asa ca amandoi am zis Mara. Al doilea nume inca nu l-am ales. ma gandesc sa fie ceva mai "moale" (ca sonoritate), ceva gen Andreea.

Cum la ecografii deja am avut ambele variante (intai baietzel si apoi fetitza), trebuie sa ne gandim serios si la nume de baiat. Pentru primul nume ma gandesc acum la Horia. Inca n-am vorbit cu sotul despre asta.

sus

Denunta
Rabia

21.01.2005 9:17     citat 

Am ales numele Rares singura, deoarece tot timpul sarcinii sotul meu nu a acord cu acest nume. Il intrebam mereu ce alta varianta ar fi avut dar nu stia ce sa-mi raspunda, imi spunea mereu sa-l vedem intai. Zilele au trecut, eu am nascut , la maternitate m-au intrebat ce nume sa treaca in acte, eu am spus Rares, intrebandu-l totusi si pe sotul meu inca o data. Atunci nu mi-a soacra-mea avea cateva nume pregatite si tot il pisa la cap pe sotul meu.
Mi-a mi-a sf. Andrei, si Mara la 2 zile de sf. Maria. si fiindca Mara mi se pare un nume prea moale, i-am zis si Alina (care, in alte imprejurari, ar fi fost singurul nume).
Asta nu inseamna ca n-am consultat zeci de liste... prostit Dar fara nici un folos.

sus

Denunta
elenash

Copii
PATRIK: 18 ani, 3 luni

24.01.2005 2:56     citat 

pe puiul nostru l-am botezat Patrik simplu, ne-a nu ne-am tocmit deloc, am stiut ca va fi baiat si i-am spus pe nume de cand am aflat la ecg. asa ca a a
abramburica

Copii
THAISA DANA TEODORA : 17 ani, 6 luni
MARIUS DANIEL LAURENTIU ANDREI: 12 ani, 7 luni

09.02.2005 5:55     citat 

Pe fetitza mea o cheama Thaisa Dana Teodora..Thaisa a sotul meu...dar in cand a ingeras si i-am spus cat de mult am suferit(am nascut ata de usorrrr...nu mi-a Thaisa!!!Thaisa imi place de cand eram in cls a am avut o profa de mate asa de frumoasa si dragutza ca mi-am jurat ca dc voi avea fata THaisa o va chema!!!Dana vine de la nasul ei de botez...dar imi place si numele fff mult...iar Teodora este de la bunicul meu pe care l-am iubit ffff mult!!!
CAm asta ar fii povestea
Va pupic!!!

sus

Denunta
alimary

Copii
Robin: 15 ani, 5 luni
Marcus: 18 ani, 1 luna

09.02.2005 11:58     citat 

noi i-am ales numele tare greu pt ca sotul meu s-a lui cam 2 zile dupa care venea la mine si-mi spunea ca nu-i mai place...cu vreo saptamana inainte sa nasc mi-a cautari prin carti,numele Marcus...i-a ma bucur ca n-a la sot, ca asa e obiceiul pe la ei...

sus

Denunta
MATZA

Copii
Snejana Gabriela: 18 ani, 7 luni

12.02.2005 3:02   cum ati ales numele?  citat 

Eu i-am pus numele de Snejana pt. ca i-mi place mult o solista sarboaica cu acest nume sarut sarut sarut , iar Gabriela dupa mama sotzului. trag cu ochiul

sus

Denunta
Max_G

12.02.2005 5:41     citat 

Dupa sfintii care patronau ziua "conceperii" zambet ... care, din fericire, a vreo doua luni i-am spus Razvan. a ziua ecografiei tridimensionale si stupoare: sex feminin. Mi-au dat lacrimile de necaz, apoi de emotie si apoi de fericire. Acu nu ma gandisem ca as putea avea fetita si toata sarcina i-am zis in toate felurile numai un nume nu puteam gasi. Imi placea Miruna si nasa mea care are doi baietei mi-a zice ca vrea doua nume (al doilea Ana dupa bunica lui). Eu nu, dar am cedat! si ne-am contrat pana in ziua cand s-a a sotul meu o striga in vis :"Raluca..."
Era un nume la care nici nu ne gindisem. Apoi cind am vazut-o prima oara, am recunoscut ca era fata din vis si a pe bunica o chema maria... a pana la urma maria e bubu! dar e cea mai...!

sus

Denunta
mona25

Copii
Calin Cristian: 21 ani, 9 luni
Dragos Razvan: 17 ani, 1 luna

20.02.2005 1:19     citat 

La primul copil a usor! de cand am ramas insarcinata am zis ca va fi Cristian sau Cristina. Am aflat la 7 luni ca e baiat si era clar, Cristian! Dar cum un nume mi se parea putin am ales si Calin pentru ca asa tebuia sa il cheme pe sotul dar socru-meu a tot! La inceput am zis ca e fetitza - sarcina defera total de prima - si pana la 4 luni ne certam non-stop pe nume de fetitze Eu voiam Alexa Maya, el nu! Nici propuneri nu avea dar nici nu ii placea, mai cu seama ca avem prieteni care au o fetitza Alexa. Atunci am zis Alexandra Maya si o stig tot Alexa scot limba Dar la 4 luni, la eco surpriza! surprins E tot baiat! Sotul mandru foc, eu suparata din cale-afara! plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist Nu voi avea niciodata papusi in casa ... trist Apoi a baiat nu ne placea.... Pana la urma, greu tare.... am facut o lista cu nume gen Vlad, Razvan, Bogdan, Cosmin, Raul.... dar singurele mai sigure pareau Vlad Razvan. o intamplare interesanta ne-a cineva si-a 2 anisori jumate Dragos. Asta era! Dragos! Nici nu ne gandiseram la acest nume. Sotul s-a a mai departe, adica l-am batut in cuie! scot limba Asa ca ramane Dragos Razvan...

Spor la cautat nume...

sus

Denunta
jezzebell

Copii
Rares Iulius: 18 ani, 11 luni

01.03.2005 5:00     citat 

Mie mi s-a Sf Ilie si pentru ca vroiam sa fie tot deosebit foarte fericit, este Iulius.
Baietzelul meu se numeshte Rares-Iulius zambet

sus

Denunta
elsycutza

Copii
Elisa: 26 ani, 3 luni
Josefine: 17 ani, 4 luni
Lucas: 11 ani, 2 luni

01.03.2005 2:04     citat 

La a dificil ca la prima prostit
Cu iesirea in mana stateam sa declar fetitza sa pot lua si iesirea ei ....
Daca ultimele luni am avut lista lunga , in ultima luna am ales Emily iar la iesirea din spital m-am sucit si am Daria Josefine sarut

Va doresc inspiratie in alegea numelui pe core copilul il va purta si va fii mandru o viata intreaga !!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: