· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Accidente si preveniri > joaca in fata blocului
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor joaca in fata blocului     
mona25

Copii
Calin Cristian: 20 ani, 4 luni
Dragos Razvan: 15 ani, 8 luni

19.02.2005 8:46   joaca in fata blocului  citat 

Desi stiu ca este putin cam devreme pentru mine sa-mi pun aceasta problema, nu pot sa nu ma gandesc ca vine ziua in care fi-miu va vrea sa se joace singur - neinsotit de mami, tati sau buni - in fata blocului. surprins Si sincer nu cred ca voi avea curaj sa il las... Mamici cu experientza, am nevoie de sfaturi! Care e varsta potrivita pentru asta, voi ce ati simtit cand s-a dus prima data singur la joaca?

Poate sunt eu mai picata in cap prostit , dar nu-mi inchipui sa-l las pe copil singur afara si nu ma refer acuma, la 4 ani jumate ci mai incolo, pe la 6-7, dar pe de alta parte nici nu vreau sa fie tinut prea din scurt si in timp ce alti copii se joaca afara el sa se uite la ei de pe geam si sa astepte sa-mi termin eu treaba si sa-l scot la aer... zambet

sus

Denunta
Cora

19.02.2005 10:08     citat 

Aici (ma refer doar la statul unde locuiesc) nu ai voie sa lasi afara, neinsotit, un copil mai mic de 5 ani. La fel, abia de la 12 ani ai voie sa-l lasi singur in casa pt. timp limitat. Daca ai vecini "buni" care sa cheme Politia, si nu respecti limitele de virsta de mai sus poti lua o amenda "usturatoare".

Bineinteles ca un parinte, responsabil zic eu, nu are nevoie de astfel de reguli ca sa aleaga virsta potrivita de la care isi poate lasa copilul afara, singur.
Eu pina la aproape 5 ani il insoteam pe Alex la joaca, apoi, faceam cu schimbul cu citeva vecine care sa urmareasca copiii afara, locul de joaca fiind aproape sub ferestrele apartamentelor. Deci, din vara cind a implinit 5 ani, Alex a iesit singur afara. Sa nu ma-ntrebi la cite minute ieseam sa vad unde-i sau sa strig dupa el... ma mai apuca si panica cind nu raspundea caci erau copii multi si se jucau si printre cladiri.... dar zona era safe, fara probleme. Acum, in alt oras, nu mai este la fel de safe, dar apartamentele is intr-un loc linistit si chiar daca am sub fereastra locul de joaca, chiar daca e galagie mare uneori, is linistita ca stiu mereu unde-i Alex.
Ma intreb daca parintii nostri au fos asa de stresati cu lasatul afara la joaca... nu cred, parca acum 20-25 de ani era ceva mai safe si in RO, probabil si pe aici. trist
Dar sa stii ca eu pe Alex, la 5 ani si 1/2, in RO, nu am avut curaj sa-l las singur afara... probabil, daca as sta in RO l-as lasa afara, cu "frica-n sin" dupa 7 ani. zambet

sus

Denunta
SMOKY

20.02.2005 3:15     citat 

EEEEEEE...pe vremea meaaaaaa...numai in fata sau in spatele blocului ne jucam sau in parcul din fata blocului...ieseau si bunicii cu noi, citeodata mai scapam si singuri...dar dupa virsta de 6 ani mai mult eram singuri...nu stiu cum e aradul, daca e un oras pasnic, daca zona in care stai e buna ...in Bucuresti nu stiu daca as mai avea curaj sa las fata sa stea singura...daca crezi ca sint copii multi si daca de pe geam poti sa arunci un ochi in curte, poti sa incerci; daca e trafic in fata blocului iar nu e ok deoarece copii mai scapa in strada, mai fug dupa o mingie , nu e foarte safe...asta trebuie sa decizi tu...bafta

sus

Denunta
Ami

Copii
David Alexandru: 19 ani, 5 luni
Luca Gabriel: 12 ani, 2 luni
am nascut deja!

20.02.2005 11:47     citat 

Si eu ma gandesc cu groaza la perioada asta. La mine, in fatza blocului, sunt foarte putin copilasi care ies singuri si la aceia stau de obicei bunicii la geam cat sunt ei pe afara, iar zona de joaca e langa casa. In rest, ies cand au parintii timp...si sunt unii care au deja 9 ani. Asta imi spune multe trist

sus

Denunta
mona25

Copii
Calin Cristian: 20 ani, 4 luni
Dragos Razvan: 15 ani, 8 luni

20.02.2005 12:00     citat 

Multumesc fetelor pt sfaturi, desi cum spuneam inca nu se pune problema sa il las singur afara la 4 ani jumate, ma ingrozeste ideea sa il las afara singur vreodata! prostit prostit prostit
Cartierul in care locuim acum si blocul fiind de 10 etaje (noi stam la 6) nu prea imi ofera posibilitatea sa il spionez zambet chiar daca as avea curaj sa-l las afara. Eu sper sa ne mutam de aici in viitor intr-un cartier mai linistit si undeva unde sa aiba conditii ca lumea de joaca si departe de sosea si de alte pericole, dar cel mai frica mi-e sa nu il acosteze vreun strain sa stiti voi.... plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist se intampla atatea in ziua de azi incat ti-e groaza si la scoala sa-l lasi sa merga singur!

Da, SMOKY pe vremuri era altfel! Parintii mei m-au lasat afara de mica cred ca 6-7 ani aveam si mergeam in parcul de vis-a-vis si nu ne mai vedeau din geam si ma gandesc ce curaj au avut! Dar parca atunci nu erau atatea pericole sau cel putin nu se afla, nu vorbea lumea....

Nu stiu, pana la urma cred ca la casa e cel mai bine sa stai si sa lasi copilul in curte si sa vina alti copii la el.... Numai sa-ti permiti o casa in zilele astea.... Doamne ajuta! zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: