· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casnicie, familie > Relatia cu bunicii...
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor Relatia cu bunicii...     
Carmella

15.02.2003 2:42     citat 

Nu, Denise, sigur ca-si poate da oricine cu parerea. Dar raspunsul

[...]

cu "ata-ete" la o problema ridicata de o alta mama aflata intr-un mare impas, e ca si cum la rubrica "Copii" o mama s-ar plinge ca are copilul grav bolnav iar noi i-am raspunde "Si, ce ?! Ata-ete ! Ai vrut copil, asta ai!"

[...]

[Modificat la data 16.2.2003 admin]

sus

Denunta
Cora

15.02.2003 7:03     citat 

----------
citat:
Nu, Denise, sigur ca-si poate da oricine cu parerea. Dar raspunsul Corei cu "ata-ete" la o problema ridicata de o alta mama aflata intr-un mare impas, e ca si cum la rubrica "Copii" o mama s-ar plinge ca are copilul grav bolnav iar noi i-am raspunde "Si, ce ?! Ata-ete ! Ai vrut copil, asta ai!"

[...]

----------

[...]

Theodora este o femeie matura care stie ce vrea in viata, are 2 copii minunati un sot care o iubeste si sigur si-a dat ea seama si singura ca acestia sint cei mai importanti pt. ea si nu soacra. Ea doar probabil se vaita, dar din nefericire eu nu am putut sa o "bat pe umar", ci doar i-am scris opinia mea. Daca ei nu-i convenea imi spunea

[...]

P.S. Cenzura este binevenita la acest subiect, doar ca imi cer dreptul de a preciza un singur lucru. Nu se poate compara ceea ce am spus eu (acum sint doar ...) cu situatia unui copil bolnav sau mai mult cu existenta unui copil in viata unei familii. Mesajele au ramas trunchiate si din pacate lasa multe semne de intrebare la ce anume a fost scris acolo.
Nu am vrut sa jignesc pe nimeni cu Ata ete! ci doar sa precizez ca pt. cele cu soacre rele situatia ramine doar la acest: Ata ete!, de muuulte ori, din pacate.
[Modificat la data 15.2.2003 admin]

[Modificat la data 16/2/2003 Cora]

sus

Denunta
Mami-gemeni

Copii
Alexandros: 18 ani, 9 luni
Yannis: 18 ani, 9 luni

15.02.2003 11:08     citat 

----------
citat:

[...]

----------

[b] [i] Sofie,iubito,casa de care spui e una la care visez si sper sa o am in viitor(se renoveaza acum de propietar!)...Scriam despre aceasta casa undeva cu o tema de genul "in cite camere traiti"...sau cam asa ceva...Dar e fain,nu-i asa? Si numai cu gindul si ma simt tare bine!!!

Pe de alta parte fetelor,daca stiam ce voi stirni,nu deschideam asa subiect...Va rog,sa ne purtam ca maturi si ca parinti...si sa raminem prieteni...Eu sint printre voi in ultimul timp pentru ca am gasit mai multa liniste aici...va rog nu ma faceti sa-mi schimb parerea!
Poate "uplet de disperare" e mult spus,la momentul acela m-i s-a parut cuvintul potrivit...
Cora si Sofie!
Vreau sa va multumesc in mod special pentru sfaturile date si pentru mesajele scrise...Sa stiti ca nu mi-am deschis inima doar "pentru a fi batuta pe umar"...si stiu sa accept pareri de orice fel...uneori cele "negative" se intimpla sa fie cele mai bune!
Nu am nimic de adaugat,desi Sofie,nu am dormit o noapte gindindu-ma la ce mi-ai scris si cum anume sa-ti raspund...Ai pus punctul pe "i" in majoritatea mesajului tau si in afara de citeva fraze,a trebuit sa recunosc ca ai dreptate...Singurul lucru(probabil fara importanta!) pe care vreau sa-l clarific e cel cu platitul chiriei...o plateste de anul trecut din August si sper aceasta luna(Feb) sa fie ultima,urmind sa inchiriem magazinul si atunci vom fi mai bine...
MULTUMESC TUTUROR FETELOR CARE MI-AU DAT RASPUNS SI MA ROG SA FIM DIN NOU LINISTITE...

[Modificat la data 15.2.2003 admin]

sus

Denunta
daniluca

16.02.2003 9:43     citat 

Stii ce? Imi permit si eu sa-mi dau cu parerea...
Pe mine nu m-a iubit soacra iar primii ani mi-a facut zile fripte.
Desi m-am consumat f. mult am ales sa tac si sa fac ca ea din simplu motiv ca o respect pentru experienta de viata pe care o are si pentru ca s-a daruit celor 3 copii ai sai.
Nici n-a fost greu sa inghit si sa-mi vad de treaba pentru ca nu am vrut sa ma mut in orasul natal al sotului motiv pentru care ma chiunia asa de tare.
A fost greu, dar pana la urma am reusit. A mers tehnica mea...diplomatia.
Intotdeauna am zis ca ei dar am facut ca mine nealterand in nici un fel relatia ei cu sotul meu. Eu luam deciziile impreuna cu sotul...el le transmitea. Vorbeam doar strictul necesar fara sa fiu prea prietenoasa dar nici obraznica. Puteai sa ma numesti distanta mai degraba.
Viata ne-am croit-o cum am vrut si am ajuns in US motiv pentru care m-a urat cel mai mult...daca se putea. Dintre toti parintii ea a fost singura pe care am adus-o...si a plecat alt om. Cand a ajuns acasa a socat pe toata lumea. Atata m-a laudat....evident eu am fost cea mai socata....surprins
Dar a renuntat sa mai lupte cu morile de vant si a invatat incet sa accepte realitatea. Si am tot respectul pentru ea, nu e simplu. Acum imi e frica ca daca o tine tot asa ajung sa si tin la ea....ptiu...puschia pe limba...foarte fericitfoarte fericitfoarte fericit
Sfatul meu? Nu va cunosc personal dar daca la mine a mers de ce nu....fii diplomata!
E mama, esti mama....fa ce crezi ca ti-ar place tie...
Profita da instinctele astea care sunt mai puternice ca orice pe lume....
Eu cred ca oamenii au masti si daca reusesti sa ajungi sub acea masca sunt convinsa ca-i un om bun. Cine a crescut un copil cu dragoste nu se poate sa fie un om hain...
Asa ca, fii diplomata...si ai rabdare!

sus

Denunta
salhiuta

Copii
nadine salheya
nadine
am nascut deja!

17.02.2003 12:18     citat 

CAZ FERICIT.....................EU MA INTILNESC CU EI O DATA LA CITIVA ANI .

sus

Denunta
ADRIANNA

Copii
Diana: 20 ani, 10 luni
Jessica: 18 ani, 4 luni

17.02.2003 1:21     citat 

----------
citat:
CAZ FERICIT.....................EU MA INTILNESC CU EI O DATA LA CITIVA ANI .
----------

...Caz si mai fericit ....nu am socrii:cool:

[Modificat la data 16/2/2003 ADRIANNA]

sus

Denunta
Cora

17.02.2003 4:40     citat 

radradradradradradradradradradradradradradradrad Adrianna ai fost mortala la faza asta radradradradradrad, pe bune ca la o replica de genul acesta nu ma asteptam ...radradradradradradrad
Desi eu, de mi-as pierde socrii as plinge ca dupa proprii parinti ...Doamne fere! sa-mi musc repede limba ...surprins

sus

Denunta
SMOKY

17.02.2003 9:45     citat 

..stam aici pe forum si ne facem singe rau unele din vina soacrelor ,altele din vina comentariilor facute de primele la adresa soacrelor....pai la asta ar trebui sa se gindeasca mamelucii de barbati(baietii lor)...asa ne-ar scuti de nervi zilnici,comentarii si de alte cele la adresa mamelor lor...daca ar fi barbati ar lua problema in mina si ar fi lumea mai fericita...dar cum nu sint iata-ne aici pe forum comentind,scuipind venin,fumegind si cite si mai cite..si ele, tragele de ele dorm si trag la aghioase..........
********stiti care e asemanarea intre o bere si o soacra?***
********ambele sint bune reci pe masa********

sus

Denunta
Cristina_

Copii
Eric: 19 ani, 5 luni
Lucas: 15 ani, 4 luni

17.02.2003 2:31     citat 

As putea sa spun ca nici al meu nu e tocmai caz nefericit: nu mi-am vazut socrii niciodata pentru ca nici eu nici ei n-au fost curiosi... Nu ca ar avea ei ceva impotriva mea sau eu impotriva lor (cum am putea cand nu ne-am vazut in viata noastra?) dar nu suntem curiosi zambet

Ce mi se pare mie putin ciudat e ca nu sunt curiosi nici de Eric... Dar, nici o problema!!! Compenseaza mama mea care e moarta dupa nepot si Eric e toata viata ei acum!!!

Teodora, imi pare rau ca treci prin asa ceva... Poate ar trebui sa va mutati in alta tara, sa plecati din Grecia....

Toate cele bune!

sus

Denunta
Gingirel

Copii
Alex
Lucas

17.02.2003 8:51     citat 

Stii ceva, Teo? Nimic nu o sa o multumeasca, poti sa-i duci tu si luna de pe cer, si florile din lume. Poti sa o suni si sa o chemi la masa, poyi sa o "periezi" si sa-i canti in struna pana nu mai poti, ea are parerea ei si nimeni nu i-o schimba. Si duca-se... Daca ei i s-a pus pata si nu te place nu ai cum sa o schimbi.
Si draga, nu te mai ostenii atata. Ai doi copii de crescut. Si important este ca tu sa te intelegi bine cu sotul. Asta conteaza, voi, familia voastra.
barbatul tau sa iti tina partea, las-o pe mama-sa. Sa nu te placa pe tine inteleg, dar copii?
Si diferenta asta de generatii si gandire. Nu-ti mai face nervi, mai rar soacre care sa-si placa nurorile.

sus

Denunta
eapopescu

07.03.2003 4:22     citat 

Dom'le, eu nu-s de acord ca trebuie s-o respecti pe mama sotului tau pentru simplu motiv ca ... e mama sotului tau. Eu respect o persoana daca e demna de respect ca om. Fiecare individ are o personalitate si daca nu reusesc sa gasesc puncte comune cu acel individ nu vad de ce ar trebui sa fac pe dracu-n patru ca sa schimb situatiunea. Oare despre o mama care, din motive prostesti, se opune relatiei dintre fiul ei si femeia pe care acesta o iubeste, se poate spune ca ea isi respecta fiul, ca are incredere in el? Ma indoiesc! Asa ca nu consider intemeiate motive de genul 'e grecoaica, e leoaica'. E grecoaica dar ma trateaza ca pe-o tiganca, atunci "hai sictir"! Nu va ambalati, "hai sictir" e very common in Ellada. E un fel de "mind your own business" sau "du-te si lasa-ma".

sus

Denunta
eapopescu

07.03.2003 4:51     citat 

Am uitat sa va spun, am stat in Grecia vreo 5 ani si ceva, deci cunosc pe ici pe colo problema nationalismului grecesc. Am mai auzit expresia "m-ar dezmosteni ai mei daca ar stii ca prietenul meu e roman", chiar de la una din cele mai bune prietene de-ale mele, grecoaica. Si parintii ei erau profesori universitari! Dar am vazut si mame grecoaice super incantate de nurorile lor romance, frumoase si gospodine! Si nu stiau cum sa le mai faca pe plac si ce sa le mai ia cadou. Serios! Asa ca, depinde de mentalitatea omului.

sus

Denunta
eapopescu

07.03.2003 4:59     citat 

Are dreptate Dani! Mai, Teo, las-o in pace pe mama sotului tau ... si bunica copiilor tai! Fii distanta! Ce te omori atata ca nu te place?! N-ai sa reusesti sa placi tuturor oamenilor, asa ca un om in minus nu-i mare pierdere. Si n-am inteles ce treaba are ea cu falimentul magazinului vostru? Ce-i dat e bun luat! Ca doar voi n-ati facut-o intentionat, nu-mi imaginez ca tineati mortis sa fiti in situatia asta. In loc sa va dea in cap, mai bine v-ar ajuta. Omu' e om si greseste, important e sa invete din greseli si sa nu le repete. Mai are mama o vorba "orice se reface, numai omul nu-l mai aduci inapoi"!

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 18 ani, 7 luni

17.03.2003 2:46     citat 

Inca o discutie fierbinte! Nu m-am putut abtine sa nu o readuc pe tapet. Cine si-ar fi imaginat ca doamnele soacre vor fi atat de in centrul atentiei si vor starni atatea controverse.
Teodora, eu te admir ca ai avut puterea sa treci prin atatea. Nu vreau sa iti dau nici un sfat, ca nu imi permit acest lucru. Vreau doar sa iti spun ca, desi nu am trecut prin ce treci tu, in totalitate, inteleg prin ce treci. La inceput, eu m-am simtit straina rau de tot in casa socrilor mei. Erau amabilitati de suprafata. Apoi, am auzit lucruri nu tocmai placute.... astfel ca in timp am preferat sa ma indepartez sufleteste. Cand nu s-a mai putut, i-am spus sotului: ori ne mutam cu chirie, ori ne luam casa, ori eu imi iau campii. Ne-am luat imediat casa, fara alt ajutor (imprumut) decat cel al prietenilor.
Intotdeauna, oricat am fost de ranita, orice as fi auzit, plangeam in camera mea. Stiam ca sotul meu isi respecta mult mama (care pana la urma s-a dovedit a nu fi o femeie rea), de aceea nu vroiam sa isc scandaluri. Cand ne-am mutat, cred ca m-a urat, pentru ca visul ei era sa locuim acolo, sub ochiul ei, sa ii facem nepoti etc. etc.
Nu i-am spus nicodata vreo vorba urata, desi multe dintre fetele de aici stiu ca nu am toate tiglele pe casa si sar destul de repede la scandal, dar, repet, imi respect sotul care este un om deosebit si nu as fi vrut ca un eventual conflict intre mine si mama lui sa il necajeasca.
Dupa ce ne-am mutat, eu mi-am vazut de ale mele, mergeam destul de rar pe acolo, iar de fiecare data nu exista sa nu bata apropuri. Taceam.
Ii ajutam mereu cand aveau nevoie, fara sa comentez. Cu orice. Cu drag. Chiar daca ma durea lipsa de dragoste. Cumva, ma obisnuisem.
Dumnezeu insa le-a potrivit pe toate: socrul meu s-a imbolnavit si a trebuit operat de tumoare. Noi am fost cei care am alergat prin spitale, am gasit cei mai buni doctori (eu lucrez in domeniu, oarecum), am platit tot, ne-am miscat timp record astfel ca totul s-a terminat cu bine, iar socrul meu e foarte bine acum. Putea sa nu fie. Apoi, s-a intamplat nenorocirea cu cumnatul meu (fratele sotului) care a murit innecat in vara lui 2001, iar noi am fost cei care L-AM CAUTAT IN LACUL IN CARE S-A INNECAT, SI NOI L-AM GASIT A TREIA ZI. Puteam sa il ating cu mana, eram in barca, langa el. Nu va pot descrie ce cosmar a fost. Cuvintele sunt sarace. Noi am fost la morga, noi ne-am ocupat de inmormantare, noi am chemat Salvarea si am avut grija de socrii ca saracii erau terminati...
Si multe alte situatii in care noi am fost sprijinul lor, fara ca eu sa ma gandesc vreo clipa ca ... de ce? daca tot nu ma iubeste? Respectul si dragostea pentru sotul meu au fost cele mai puternice imbolduri de a nu tine cont de resentimentele mele. Au fost momente cand m-am gandit ca poate parintii mei (cre dealtfel il adora pe ginerele lor) ar fi fost cei care ar fi avut nevoie de noi si stiu ca nici el nu ar fi ezitat sa le acordam sprijinul necesar.
Acum cine credeti ca e cea mai laudata nora din lume? IO, Lumi. Si nu mai spun, ca de cand a venit Lexi pe lume... iubire mare.
Teo, cred ca la un moment dat Cora a zis, sa incerci, nu stiu, nu neaparat sa o respecti pentru ca e mama sotului tau (si ce daca, ea de ce nu te respecta ca esti sotia lui?), ci sa fii binevoitoare cu ea. In timp, poate va realiza ce fata minunata are baiatul ei langa el si ce nepoti de zahar. Si daca nu va realiza, va fi pierderea ei.
Cu mult drag, iti doresc numai bine si soare in suflet,

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: