· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > sucul Teddi
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor sucul Teddi     
TUMPILICA

Copii
Valer Sebastian: 17 ani, 9 luni

08.03.2005 8:50   sucul Teddi  citat 

Baiatul meu consuma foarte mult teddi. Ar putea sa bea pana la 2-3 sticlute de 150 ml /zi. Stiti careva daca are vreo reactie adversa. Eu ii mai dau si Danao nu stiu care-i mai sanatos.
Pana la 1 anisor i-am facut sucuri naturale dar acu am inceput lucru si nu mai am atata timp.

sus

Denunta
Cora

08.03.2005 9:15     citat 

Nu te supara, dar bea cam mult suc pe zi baiatul tau. Banuiesc ca are sub 3 ani, si ar fi bine sa nu depaseasca 150-200 ml de suc pe zi... mai bine fructe proaspete, nu atita suc... sigur are si acesta zahar adaugat si numai bine nu-i face la burtica. Il stiu sucul ca-i placea anul trecut lui Alex, dar mai mult de 1 sticluta/zi nu avea voie, si asta doar daca erau si bunicii in preajma; eu una nu-l las sa bea suc zilnic, asa cum spuneam, prefer sa manince fructe.

sus

Denunta
alicadu

Copii
Luli: 19 ani, 1 luna

08.03.2005 10:08     citat 

Si eu am aceeasi parere ca si Cora.
Convinge-l pe copil ca face dintii sanatosi ('dl.Castor', iepurila ) daca rontaie mere, morcovei. Incearca sa-ti folosesti imaginatia si scorneste jocuri de cranthanit fructe ( "Cranthanila" ), de papat si numarat felii de portocala curatate 'floare'. Nu-ti trebuie timp pentru asta. Se poate face si in timp ca va jucati cu lego sau cu... ce-i place bb-ului tau.
sarut

sus

Denunta
dadriana

08.03.2005 10:57     citat 

Eu nu cunosc sucul teddy si nici danao. Daca vrei sa recunosti un suc daca e bun sau nu trebuie sa te uiti cit zahar contine(de preferat fara),
si cite produse chimice contie, Si ma gindesc ca daca nu sint declarate
ia mina de pe ele.(cred ca in Ro nu este obligatoriu sa fie declarate)

sus

Denunta
corraG

08.03.2005 12:35     citat 

Si eu ii dau teddy,dar nu in fiecare zi si nu foarte mult,adica o canita de 200 ml cred ca e suficient.In rest,fructe mai multe,apa plata si laptic.Uneori inlocuim apa cu ceai indulcit cu miere si lamaie.Nici cu iaurtul nu exagerez,noi mancam mai mult danonino,maxim 2 pe zi,dar tot la fel,nu in fiecare zi....
Pupici!

sus

Denunta
Onush

08.03.2005 1:41     citat 

----------
dadriana a scris:
Eu nu cunosc sucul teddy si nici danao. Daca vrei sa recunosti un suc daca e bun sau nu trebuie sa te uiti cit zahar contine(de preferat fara),
si cite produse chimice contie, Si ma gindesc ca daca nu sint declarate
ia mina de pe ele.(cred ca in Ro nu este obligatoriu sa fie declarate)
----------

In Romania este obligatoriu sa fie declarat continutul chimic al unui produs trag cu ochiul
Teddy este suc de morcov + fructe ... fara chimicale, fara zahar, .... produs in Rep Moldova ...
Danao este lapte dulce + suc de fructe ... produs de Danone

TUMPILICA, Sunt de acord cu Cora ... e prea mult ... Reactia adversa este lipsa poftei de mancare...

sus

Denunta
crisanca

Copii
Miruna: 16 ani, 7 luni

08.03.2005 10:56     citat 

Apropo de sucul Teddy, nepoata mea de trei ani s-a ingalbenit ingrozitor de la el (mai bine spus de la morcovul pe care-l contine). A baut cam 200 ml pe zi mai mult timp si a patit-o. Eu una nu as da asa ceva copilului meu. Mai bine fructe proaspete, cum au zis si fetele sau suculetz facut de tine.

sus

Denunta
andra_mara

Copii
Andra: 19 ani, 6 luni
Mara : 16 ani, 10 luni
Calin: 8 ani, 8 luni

08.03.2005 11:26     citat 

Teddy contine mult morcov.
Pediatra mi-a zis sa nu-i dau prea mult suc de morcovi copilului ca se ingalbeneste. Sucul asta e bun, dar nu in cantitati industriale. Cred ca pentru un copil este suficient sa-i dai doar 100 ml.
Apropo, am impresia ca e facut in Polonia. Sucul Viva este produs in Moldova. Si este ceva mai gros.

sus

Denunta
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
17 ani, 10 luni
VLAD DARIUS - voinicel
12 ani, 6 luni

09.03.2005 11:09     citat 

cum de beau copiii vostri atata suc? ca a mea, la 1 an si 7 luni nu bea mai mult de 200-250 de ml...eu ii dau suc de morcov - cam 50 de ml cred - in amestec cu un fel de compot de fructe...si apoi apa, daca mai vrea...dar mai mult de 400 de ml nu "intra" scot limba jenat

sus

Denunta
TUMPILICA

Copii

09.03.2005 12:47     citat 

Va multumesc pentru sfaturi.Nu o sa-i mai cumpar deloc teddi, nu stiu cum se va obisnui dar am inteles ca trebuie sa o fac.

sus

Denunta
TUMPILICA

Copii

09.03.2005 12:53     citat 

Si eu am auzit ca morcovul ingalbeneste dar sincer sa fiu nu am crezut.
Acuma m-am convins.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: