· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com > Generatia 2005 > clubul cheliosilor
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor clubul cheliosilor     
liviavetuta

Copii
Christian-Mihail: 14 ani, 11 luni

24.12.2007 7:40     citat 

Ralucica,mie sincer imi pare rau ca nu mi+am ras copilul ,Christian a tipat la tuns pana a varsat,mi+a fost mila de el mititelul si in acelasi timp am simtit si putina jena fata de frizerita care a fost foarte draguta.Asa ca la urmatoarea tunsoare nu ezit sa il fac chelios zambet

sus

Denunta
little_djini

24.12.2007 9:20     citat 

Oanush eu stiam ca ajuta la regenerarea parului. Cica atunci cand razi parul din cap dispar si straturile moarte de epiderma si dupa aceea se curata mai bine scalpul. Eu cel putin asta am aflat in tinerete maica cand ma dureau salele mai putin si am lucrat la un salon de cofezat babe . Atunci am ajuns la concluzia ca babele au bani.

sus

Denunta
Grasutza

Copii
Victor - blondutzul meu iubit: 15 ani, 1 luna

24.12.2007 9:57     citat 

Nu stiu la ce ajuta., daca ajuta, eu nu cred si nici nu-mi plac copiii chei. L-am tuns pentru ca vroia taxo si am preferat sa-l rad cand e mic pentru ca apoi sa-l las cu par lung.
Avantajul a fost ca pe vara caniculara ce a fost nu am mai avut grija transpiratiei la cap...[...]

sus

Ralucica

Copii
Cristian: 14 ani, 9 luni

25.12.2007 12:15     citat 

Eu sunt de parere ca asta este un obicei tipic "romanesc". Copii se simt foarte prost dupa, au mancarimi pe tot scalpul, mai ales in timpul caniculei, pe unii careau pielea mai sensibila ii poate si ustura. Iar pentru scalp sau par este total inutil. Avem sampoane de foarte buna calitate, in ziua de azi care le curata perfect scalpul, chiar si cu cea mai deasa claie de par.

Iar pentru regenerare nu are absolut nici un efect. Parul este o chestiune de genetica. Faptul ca dupa ras pare mai des este doar datorita faptului ca razandu-l, il taiem de unde firul de par este foarte viguros, adica de la radacina. Dar crescand, evident ca acele fire se vor subtia inspre varf.

Plus ca sunt de parerea "ce tie nu-ti place altuia nu-i face". Pe ei i-ati intrebat ce parere au?

sus

Denunta
little_djini

25.12.2007 2:23     citat 

[...]
Io pe fimiu l-am intrebat inainte sa il tund cum vrea sa fie tuns ceea ce tu nu ai fi in stare sa il intrebi. Nu dealta da al meu copilas genial vorbea pe vremea aia japoneza . ( si asta e fara a face misto ).

sus

gazzella

Copii
F: 16 ani
B: 14 ani
M: 8 ani, 7 luni

25.12.2007 2:44     citat 

eu l-am tuns zero pe Felix
a fost una dintre experientele cele mai ingrozitoare si pentru el, dar si pentru mine
inainte credeam ca ar putea sa fie solutia miraculoasa pentru el, care aducea tot mai mult a un rasta
ajungea sa urle la spalatul parului intr-o maniera de nedescris
de fiecare data cand il spalam (destul de rar dealtfel) ma simteam ca o nenorocita care-si chinuie feciorul si ma gandeam ca rasul in cap e solutia, cel putin pentru vreo 2-3 luni jenat
basme! dupa ce l-am spalat si uscat totul e mai usor suportabil vazandu-i in continuare fata incadrata de par
dar dupa ce l-am ras ma chinuiam in continuu vazandu-l chel
dar probabil o fi o chestiune de gusturi....
acum i-a crescut mult parul
si cu de abia astept sa-l vad cu pletele sale sloiase rad rad pentru ca asta e feciorasul mamii sarut sarut (mai salvez si io ce pot lasandu-l sa se balaceasca cat vrea sperand ca implicit ceva mai scutura din praful acumulat rad )

sus

Denunta
Grasutza

Copii
Victor - blondutzul meu iubit: 15 ani, 1 luna

26.12.2007 5:25     citat 

[...]Ralu, ti-ar veni sa crezi ca l-am intrebat si chiar a vrut? nu de alta, dar pana acum l-am respectat si i-am cerut mereu parerea rad Poate ca o sa ti se para incredibil, dar copilul meu are o personalitate bine conturata si imi spune daca vrea sau nu...orice. rad Asta nu inseamna ca mie mi-a placut cum ii statea.
Singurul avantaj real a fost ca am scapat de parul tocit de la ceafa de pe vremea bebelusiei.

sus

kimm

27.12.2007 2:11     citat 

[...]
eu n-am tuns fata din motive subiective
uram asa de tare ca ma tundeau scurt cand eram mica..incat acum nu ma vad cu parul scurt nicicum iar pe copilul meu refuz sa il tund..

sus

Denunta
scenic

Copii
MADALINA ANDREEA: 15 ani, 5 luni

14.05.2009 10:55     citat 

si noi am tuns-o pe Mada dupa ce i-am luat din mot,la un an.am inceput acasa noi s-o tundem,dar nu am reusit si am pus-o repede in masina si ne-am dus la frizerie...

(inainte)

(dupa)

sus

Denunta
scenic

Copii
MADALINA ANDREEA: 15 ani, 5 luni

19.05.2009 11:46     citat 

nu mai vine nici o cheliuta? trag cu ochiul trag cu ochiul

sus

Denunta
brishtara