· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > mi s-au umflat picoarele rau...
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor mi s-au umflat picoarele rau...     
daniluca

16.03.2005 10:06   mi s-au umflat picoarele rau...  citat 

Eu abia sunt in 24 saptamani si arat ca un carnatz...mi s-au umflat picioarele, mainile si parca si fata putin...la fetita numai in utlimele doua trei saptamani am patit asa dar acum... trist
Am taiat sarea, beau apa ca inecata si nimic...daca stau 10 minute in picioare ma umflu...
Cine mai e pe la aceeasi "varsta" cum este?
Stiu ca-s nitel mai batrana, mai sedentara dar e normal sa ma umflu asa devreme? Mai am trei luni pana nasc poate si mai bine..ce ma fac in halul asta?

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

16.03.2005 10:25     citat 

Daniluca, desi nu sunt "de aceeasi varsta" cu tine, din experienta de gravida, iti spun ca si eu am avut aceasta problema. Nu imi mai veneau pantofii pe care ii purtam inaintea sarcinii; inelele, verigheta, le-am scos de pe la 4 luni, eram umflata rau si m-a tinut o saptamana dupa ce am nascut. In plus, am avut tensiunea mare si am luat un tratament hipotensor si slab diuretic, asociat regimului desodat. Doar painea era sarata, in rest, nimic. A fost o perioada destul de neplacuta din punctul acesta de vedere.

sus

Denunta
daniluca

16.03.2005 10:41     citat 

Am crezut ca e de la greutate dar nu am luat decat 8 Kg...zic eu rezonabil tinand cont ca la prima sarcina am luat 28Kg poate mai bine... foarte fericit
Am sa merg desigur la control maine insa deja mi-au recomandat sa ma odihnesc si sa nu mai mananc sarat....sa vedem cum e cu tensiunea...trist
Ma ingrozeste ca trebuie sa stau asa atata vreme...si de unde odihna cu o caprita de 3 ani jumate si nici un ajutor...n-are cineva o mamica de imprumut?

sus

Denunta
Loreena

Copii
Carla Maria: 16 ani, 9 luni

16.03.2005 10:58     citat 

Buna.........eu am avut mari probleme cu picioarele umflate.

Cam de pe la 5 luni au inceput problemele, norocul meu ca a fost vara si aveam sandalutze si papucei, dar alea cu barete ............imi cam lasau semne; ginecologul mi-a zis sa o las mai moale cu sarea si lichidele............dar era vara si cald si imi era tare sete.........am baut ce era sa fac; in ultima luna s-au umflat rau de tot; in ultima saptamana nu m-am putut incalta cu pantofii si doar adidasii cu siret imi veneau si ii desfaceam la maxim; cum stateam putin in picioare sau pe scaun se umflau rau, am incercat sa stau cu ele intinse, mai mult in pat; oricum dimineatza chiar daca stateam toata noaptea intinsa nu se desumflau; pe masa de nastere mi-au amortit picioarele si cand am coborat le-am zis sa ma sustina ca eu nu-mi mai simt picioarele; de desumflat mi s-au desumflat cam la 1 luna de la nastere; am vazut caseta video si m-am minunat, parca aveam niste pernitze; am retinut apa multa ca incepuse sa se vada celulita cu ochiul liber; laba piciorului era foarte umflata; chiar s-au minunat toti cand am nascut; sa stii ca pentru picioare umflate (edeme) se da concediu medical, poti lua de la medicul de familie si de la ginecolog; oricum e bine sa te menajezi; eu cand mergeam sau miscam piciorul simteam in laba piciorului deasupra cum se simte lichid; a fost tare nasol cu toate ca m-am menajat si de la 5 luni nu m-am dus la serviciu; iti dai seama cum as fi aratat daca stateam 9 ore pe scaun si in picioare.
Menajeaza-te si sa speram ca poti sa nu mananci sarat si sa nu bei foarte multe lichide.
Eu dupa nastere credeam ca gata , nasc si imediat o sa se desumfle, dar nu a fost asa.

Acum e super bine...........multa sanatate si ai grija de tine;

Oricum trebuie sa bei lichide ca e bine pentru lichidul amniotic.............deci esti cumva prinsa la mijloc; eu am mancat multe fructe si am retinut si de acolo apa.

Ce sa-i faci...............asta este, dar o sa treaca; incearca sa stai cu picioarele ridicate pe perete si noaptea sa iti pui o perna sub ele si sa dormi cu picioarele mai ridicate.

Pupicei sarut

sus

Denunta
Grasutza

Copii
Victor - blondutzul meu iubit: 15 ani, 10 luni

16.03.2005 11:25     citat 

Eu stiu ca daca reti apa trebuie sa tai sarea si sa bei cat mai multe lichide. Cu cat bei mai multe lichide cu atata rinichii tai functioneaza mai bine si elimina. De multe ori (e un paradox) retentia de apa e din cauza consumului scazut de lichide.

sus

Denunta
Loreena

Copii

16.03.2005 11:38     citat 

http://www.ele.ro/articol_2230.html

sus

Denunta
Manu

Copii
Ilinca Maria: 18 ani, 7 luni

16.03.2005 12:10     citat 

Dana - si eu am patit la fel - dar de prin saptamana 30 de sarcina.

Atentie la tensiune - de obicei e asociata cu umflatul asta - si sa verifice si ...albuminele din urina parca?

Insa mie aici mi-au zis asa - sare mai deloc, miscare cat cuprinde - ca sa nu´s ce sa se intampla - si ceai de urzica - la fel la greu - pentru ca e diuretic. Si eu aveam o sete de zile mari - cred ca saream bine de 3 litri numai de apa bauti pe zi!

sus

Denunta
Loreena

Copii

16.03.2005 2:58     citat 

----------
Manu a scris:

Atentie la tensiune - de obicei e asociata cu umflatul asta - si sa verifice si ...albuminele din urina parca?

!

----------

La mine tensiunea a fost foarte buna si n-am avut probleme cu albumina; am facut miscare, dar in ultimele luni mai putin ca aveam probleme cu colul scurt.

sus

Denunta
daniluca

16.03.2005 7:07     citat 

Ioi Manu...as manca niste urzici..si as bea zeama cu ochii...da de unde? Am gasit candva la o scoala generala plantata de copii ca sa o studieze..imi venea sa le daram gradina...
Am taiat sarea si consum minim 4 l apa pe zi...nu beau soda ca imi e rau de la ele...
Degeaba catar picioarele..ce fac cu mainile si restul? Sa ma vedeti in special seara sunt ca un balon ce sta sa zboare..noroc cu "balastu"...ca ma tin la pamant... scot limba

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 18 ani, 9 luni
Marcus: 14 ani, 1 luna
Milo: 10 ani, 6 luni

16.03.2005 7:13     citat 

----------
Manu a scris:
Dana - si eu am patit la fel - dar de prin saptamana 30 de sarcina.

----------

Ma, cred ca sunt proteinele si nu albuminele. Mai ales ca ai zis ca ai si ameteli, Daniluca, si fata umflata, mie mi-e teama de preeclempsia (pregnancy induced hypertension, deci cam ce zicea manu), de ce nu te duci tu mai repede la doctor? Cand ai programarea?

sus

Denunta
SMOKY

16.03.2005 7:20     citat 

si mie mi s-au umflat picioarele de pe la sf lunii 6....mie mi-a dat o vitamina si o iarba...pastila of course...cred ca alfa alfa....dar n-au ajutat.,.hopa sus cu picioarele pe unde apuci, sare putina, lichide multe, eu faceam si bai la picioare(foot spa) cu sare si masaj usor...astea sintem...o sa treaca...chestia e ca nu intram in pantofi ..aveam pantofii lui mam mare de la buftea.....clapaugi....urzica...nettle...poti gasii pe la naturiste...incearca...

sus

Denunta
Loreena

Copii

16.03.2005 7:31     citat 

Am dat sa caut pe google de preeclempsie si am gasit in alte limbi, dar nu si in romana.............se spune altfel?

sus

Denunta
SMOKY

16.03.2005 8:07     citat 

uite dani aici ...sa nu te plictisesti stind cu picioarele up rad ...poti sa lecturezi...

http://www.personalhealthzone.com/feetinpregnancy.html
http://store.yahoo.com/herbal-remedies-usa/edema.html
http://store.yahoo.com/herbal-remedies-usa/edema.html#5
http://www.efn.org/~djz/birth/add1095/partnermass.html
http://www.babycentre.co.uk/refcap/230.html
http://www.ahealthyme.com/article/bcrefcap/18003

sus

Denunta
Minteuan

Copii
David: 17 ani, 4 luni
Horea: 15 ani, 6 luni

16.03.2005 8:42     citat 

Dani, o alta cauza este ca sarcina apasa pe toate vasele care "alimenteaza" cu singe picioarele si asta face circulatia deficitara. Si la fel inima care trebuie sa faca fata la un volum de vase si singe mult mai mare. Sfatul lui era sa stau in picioare sau sa ma plimb in reprize scurte, dupa care sa ma asez si sa ridic picioare la un nivel un pic mai sus decit trunchiul (eu imi puneam picioarele pe spatarul patului sau imi puneam o perna mare la picioare).
La fel pe mine m-au ajutat chilotii speciali pentru gravide, care au o parte care trece peste burtica si o sustine un pic. Oricum spre sfirsitul sarcinii se va acutiza umflarea miinilor si a picioarelor asa ca nu dispera de pe acum. TREC toate!
Sarcina usoara in continuare! sarut

sus

Denunta
daniluca

16.03.2005 9:01     citat 

Multam fetelor, deci se poate sid e pe acum..maine merg si la nenea doctorul ca e fata la daycare....imi e groaza sa o iau cu mine..
Sa vedem ce e si cu tensiunea...
O sa stau atat cat pot cu picioarele un sus... scot limba

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: