· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casnicie, familie > inca un copil
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor inca un copil     
Denise

Copii
Tyron.B: 21 ani, 1 luna
Imara Romina Luona: 16 ani, 6 luni
Amylyn: 22 ani, 4 luni

01.04.2003 12:57   inca un copil  citat 

as vrea sa aud parerile parintilor care au ales sa mai aibe un copil pe linga primul deci un al doilea bebe ...........

-cam ce diferenta de virsta intre copii ar fii cea mai buna
-ce complicatii
-ce va fost cel mai greu
-totul despre asa ceva

ce ar fii mai bine?
eu una cred ca ar fii mai bine cind primul copil nu mai face in pampers ,se poate imbraca singurel adica nui cu totul independent de mine.............sau gresesc?

si sint mamici care au doi copii si servici..............cum va descurcati?

sus

Denunta
Cora

01.04.2003 8:17     citat 

Dificila optiune ... trist , mai ales cind ajungi sa regreti ca ai facut-o prost sau, si mai rau, ca nici macar schimbarea ei nu mai depinde doar de tine, ci si de factorii externi.

Pina acum 2 luni eram convinsa ca diferenta de 4-5 ani intre copii este mai mult decit excelenta, cel mare a iesit din diapers, vorbeste, intelege, asculta relativ bine, se imbraca, se spala, maninca singur, etc. Dar am avut un soc cind am realizat ca-i lipseste ...partenerul de joaca. surprins Intr-o lume straina, unde relatiile nu se pot face prea usor, unde diferenta de opinii, religie si educatie exista, acest prieten de joaca se face foarte greu. Si nu ma refer la cel de la gradinita, ci la cel pe care il aduci in casa sau la care te duci, cu care imparti bucuria jocului si cu care incet, incet legi o relatie de prietenie.
De unde sa fac eu rost de acest prieten de joaca pt. Alex? Nimeni dintre cei de la gradinita nu a parut prea interesat de continuarea relatiilor si la domiciliu (ma refer la parintii copiilor). trist
Asa ca, intr-o buna zi, cind Alex tragea de mine si de tatal lui sa ne jucam cu el am "explodat": Mai copile ce rau imi pare ca nu ne-am gindit mai bine ca ai si tu nevoie de un frate/surioara cu care sa te joci, iar acum conditiile chiar nu ne permit deocamdata, iar cind se va putea, tu vei umbla dupa fete si celalalt abia va invata sa mearga. plang sau sunt foarte trist

Asa ca nu stiu daca o diferenta prea mare de virsta rezolva ceva, cert este ca merita sa aiba si copilutzii nostri un suflet alaturi de ei, un frate sau o sora, o legatura de singe pt. atunci cind noi, parintii, nu vom mai fi.

sus

Denunta
madeline

Copii
madeline

01.04.2003 8:41     citat 

cred ca diferentza de varsta optima ar fi de 3ani maxim 4 ...io asi vrea sa ne iasa socoteala si sa fie 4 ani diferenta de varsta astfel incat sa-i putem tzine la toate scolile pe care or vrea sa le faca si e mai usor pe rand decat 2 deodata la college ca altfel mori cu zile...
Intre fratele meu si mine e o diferentza de 7 ani ....eu ma plictiseam si aveam nevoie de un partener de joaca..asa ca mi-au facut un fratior.....dar eu intotdeauna am fost ca o a doua mama pt el...ii faceam educatie...aplicam pedepse....nu ne-am jucat niciodata impreuna dar il mai luam "coada" dupa mine cand nu mai scapam de gura lui mama....acum suntem foarte apropiati dar tot ne consideram facand parte din "generatii" diferite.

sus

Denunta
christinam

Copii
Connor Ryan: 21 ani, 6 luni
Elena Maria: 19 ani, 2 luni
Zeke Owen: 15 ani, 11 luni
am nascut deja!

01.04.2003 8:44     citat 

In umila mea parere foarte fericit , nu exista o regula privitoare la diferenta de varsta intre copii! Cand s-a nascut Elena, Connor avea 2 ani si 4 luni si era inca in diapers. As fii vrut sa fie mai aproape in varsta, dar nu am ramas insarcinata pana nu l-am intarcat pe el.
Este intr-adevar greu, dar in ceea ce ma priveste se merita sacrificiul pentru ca Connor o sa aibe pe cineva aproape de varsta lui cu care sa se joace! De asemenea, Connor nu se obisnuieste sa fie regele "castelului" si poate sa invete sa se joace frumos cu ea.
cam ce diferenta de virsta intre copii ar fii cea mai buna
Complicatii nu prea am, doar ca sunt singura si nu am nici un ajutor cu curatenia si alte alea. plang sau sunt foarte trist
Asa cum am zis mie imi place diferenta intre copii mei, abia astept sa ii vad cum cresc si cum se joaca impreuna...... asa mititei! zambet

sus

Denunta
daniluca

01.04.2003 9:42     citat 

Offf....pe mine ma apucat de ceva vreme dorul de bebe doi dar o sa mai asteptam pana in iarna sa vedem ce naiba se mai aude si cu vremurile astea....si daca ne decidem...
Alexa o sa aiba.....3 ani cand iese micutul doi si eu cred ca e numai bine....Doi trei ani vad eu diferenta dintre copiii mei....nu prea mare ca sa se poata juca impreuna dar nici prea mica sa te cocoseze pe tine....
Oricum pentru mine important este sa am mai mult de un copil ,diferenta nu conteaza....
Cred ca fiecare cuplu simte cand e vremea pentru fiecare bebe in parte...asta daca nu cumva s-a intamplat sa se rupa prezervativul.... scot limba

sus

Denunta
Gingirel

Copii
Alex
Lucas

01.04.2003 11:20     citat 

"Asa ca nu stiu daca o diferenta prea mare de virsta rezolva ceva, cert este ca merita sa aiba si copilutzii nostri un suflet alaturi de ei, un frate sau o sora, o legatura de singe pt. atunci cind noi, parintii, nu vom mai fi."

Cora, mi-au dat lacrimile, asa gandesc si eu!plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

Si sper deosebire de bunicii lui Alex care ne reproseaza tot timpul chestia cu cana de apa la batranete, eu ma gandesc la Alex, si nu la noi.

sus

Denunta
SMOKY

01.04.2003 11:34     citat 

...asta ne intrebam si noi..bine ar fi ca copii sa fie a propiati de virsta ca sa se joace impreuna....ca e greu sa fie singur..iar tu ca parinte pe linga toate celelalte obligatii trebuie sa te joci si cu copilul...greu,usor..trebuie sa mai facem unul..asta vrem noi...mai ales pt fata...

sus

Denunta
Aducut

Copii
Codrin
Olguta
Cornelia

02.04.2003 2:41     citat 

Nu cred ca exista diferente buna si diferente ne-bune scot limba intre copii.. Cred ca al doilea trebuie sa apara tot din dorinta parintilor de a avea inca un copil (nu neaparat un tovaras de joaca pentru primul)..

Atunci cand mama este pregatita sa ia de la inceput drumul sarcinii, al ingrijirii unui copil, atunci cand poate sa priveasca cu usurinta perioada grea din primele luni (care e mai grea si pentru mama si pentru bebe)..atunci e momentul sa mai faci un copil zambet

sus

Denunta
Cora

02.04.2003 5:34     citat 

----------
Aducut a scris:
Atunci cand mama este pregatita sa ia de la inceput drumul sarcinii, al ingrijirii unui copil, atunci cand poate sa priveasca cu usurinta perioada grea din primele luni (care e mai grea si pentru mama si pentru bebe)..atunci e momentul sa mai faci un copil zambet
----------

Ce bine ar fi Aducut sa fie deajuns ce ai enumerat tu ... trist
..dar macar unul din parinti trebuie sa aiba servici, in casa sa existe posibilitatea de a oferi si celui mare, dar si celui mic un "coltzisor" propriu, bani de college, de pensie, asigurari medicale bune, ....sint mult mai multi factori externi (aici in US) care pot conditiona o a 2-a sarcina sau chiar existenta unui al 2-lea copil ...cel putin in cazul nostru. Noi nu riscam siguranta si evolutia primului copil doar de dragul de a-l avea cit mai repede, sau pur si simplu de a-l avea pe al 2-lea.
Este tare dureros sa ajungi sa spui asta, dar, din nefericire, viata nu ne ofera totul pe "tava" si ne supune la multe suferinte fizice si morale. trist

sus

Denunta
SMOKY

02.04.2003 7:41     citat 

...cam asa zic si eu...ca nu ai totul pe tava si ca trebuie sa te gindesti inainte la ce poti oferii copilului...dar daca totusi ai ce oferi deci daca esti financiar stabil si sanatos din toate pdv parerea mea este sa faci copilul la distante mici,un an sau 2..ca sa faci si copilul ala happy...acum nu toata lumea se gindeste la situatia materiala..sint femei care isi doresc nespus de mult copii si nu pot face..iar cind se intimpla nu mai tin cont de situatia materiala si de alti factori..de aceea eu cred ca fiecare face copil atunci cind e pregatit...

sus

Denunta
Denise

Copii
Tyron.B: 21 ani, 1 luna
Imara Romina Luona: 16 ani, 6 luni
Amylyn: 22 ani, 4 luni

02.04.2003 8:38     citat 

cred ca al doilea copil pt. inceput nu costa chiar asa de mult din cauza ca multe lucruri le am deja ,am pastrat multe chiar daca ar fii fetita multe haine sint neutre ca si o fata le poate purta.

eu am surori si sint mai mari ca mine ,intre ele difera cam 2 ani si tot timpul se jucau impreuna ,mergeau la disco si eu ma tineam ca un catel dupa ele rad ..........ajungind insa la perioada cind au inceput sa aibe prieteni atunci a inceput paruiala ,cea mai mica dintre ele era dusmanoasa si este si in ziua de astazi pe cea mare si nu se prea mai inghite una pe alta................intre mine si fratele mic e diferenta de 6 ani ,eu am fost mai mult dadaca pt. el si cam pe la virsta de 7 ani a inceput ciocnirile intre noi .........cauzele?parintii faceau diferenta adica mama ,el era cocoselul casei ,toate placerile lui i se facea iar fratele era pur si simplu un drac impielitat ca numa cu prastia tragea in mine ,mia spart capu nu stiu de cite ori si tot timpul fugea sub rochia mamei asa ca nici cu ala nu mam impacat ,cind am plecat de acas el avea 11 ani ,acum nu stiu cum e ,e tacut am vazut cind am fost pe acasa e mut mai bine zis adica ii trag cuvintele cu patentul din gura ,caracter?nu stiu de rest tot asa nu stiu din cauza ca de atitia ani nu ne prea cunoastem assa de bineee ca sintem adulti deh si parinti.

asa ca nu esti sigura niciodata daca copii se vor impaca ,poate cind or fii mari se maninca unu pe altu de dusmanie?????mai stii?

de rest va multumesc pt. raspunsuri dar totusi vroiam sa aflu deci si de la vreo mamica care munceste si are doi copii micuti foarte fericit in situatia mea de exemplu daca ar fii vorba sa mai am un copil totul va cadea pe spinarea mea si asta sigur 90% iar apoi va devenii 100% cred eu asa ca ma las pagubasa .
da poate este asa ca mai astept.

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 19 ani, 11 luni

02.04.2003 10:33     citat 

Ma gandeam eu asa ca mai vreau un copil acum si unul mai tarziu. scot limba Dar sambata am fost la nasii nostri, la care a mai venit un cuplu cu un bebe de 2 luni, urlacios foc. Si mi-a mai scazut entuziasmul. Pentru moment. Bine, probabil ca eu am uitat atat de repede scot limba cum e cu un bebe mic, pentru ca Lexi a fost un copil bun si cuminte, care nu a plans noaptea, nu a a vut colici... Si de aiai imi e dor de un copil mic....
Parerea mea, de persoana care mai vrea, nu un copil, ci doi, este ca intre primul si al doilea ar fi OK o diferenta de 2, 3 ani, iar intre al doilea si al treilea cam 3, 4 ani. Asta ca sa te poti intelege, atat cu primul cat si cu cel mijlociu...

sus

Denunta
mumulina

Copii
Alexandra-Ioana: 24 ani, 3 luni
Teodora-Paula: 19 ani, 10 luni

02.04.2003 11:11     citat 

pai nu stiu care-i diferenta dee varsta optima intre frati. sunt cazuri in care frati/surori de varste apropiate nu se inteleg, cazuri in care esi diferenta de varsta intre ei e mare, totusi se iubesc si au o relatie excelenta. si invers.
intre fetele mele e o diferenta de 4 ani si 5 luni. partea buna e ca cea mare ma ajuta foarte mult, ma pot baza pe ea in multe situatii, o adora pe cea mica. mai greu a fost la inceput cu gelozia (chestia care nu prea cred ca apare la un copil de 2 ani), dar acum totul a trecut.
iar in privinta serviciului, Denise, nu te pot ajuta ptr ca deocamdata stau acasa. dar chiar si asa, stand acasa, tot ai nevoie de un ajutor. eu am pe cineva care ma ajuta cu cea mica si folosesc timpul asta ptr a ma ocupa de cea mare.

sus

Denunta
zizee

Copii
Anaïs Louka (Snoopi): 20 ani, 6 luni

02.04.2003 12:11     citat 

creca am mai vorbit pe chat despre asta.
eu perso cred (si mai ales simt) acelasi lucru pe care-l zicea...am uitat cine l-a zis inainte si nici nu mai gasesc. ideea-i ca al doilea bebe trebuie sa apara doar atunci cind mama e pregatita sa ia totul de la capat. in ecuatie intra, desigur, si alte date: starea financiara a familiei, posibilitatile de organizare etc. dar dincolo de toate astea mi se pare esential ca mama sa fie pregatita pentru intregul proces tehnologic foarte fericit
eu una da, mai vreau un copil. dar inca nu un bebe... copilul pe care-l vreau e inca doar in capul meu si n-am nici cel mai mik kef sa se concretizeze deocamdata. pentru mine e mai important acum sa simt ca pot face din nou si altceva in viata decit sa puiesc + urmarea... si sa o vad pe snoopi devenind un pic mai independenta.

ziceam c-am mai vorbit odata despre asta pe chat. ma dadeam ovala c-am o revista din care o sa va pove mai pe larg ce-am citit despre subektu asta. dar n-am mai reusit s-o gasesc de-atunci... era acolo parerea unui pedo-psihiatru care povestea ca pentru evitarea problemelor de gelozie intre frati, diferenta ideala e de 6-7 ani. e o virsta la care copilul are suficient discernamint pt a intelege ca venirea unui frate nu-i diminueaza importanta in okii parintilor, la 6-7 ani copilul va fi avut suficient timp sa se simta iubit in exlusivitate, la virsta asta va avea deja multe amintiri cu parintii ocupindu-se exclusiv de el: vacante etc.

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 19 ani, 11 luni

02.04.2003 1:17     citat 

Zizee, e interesant ce spui despre diferenta de varsta... Pacat ca nu mai gasesti revista sa ne spui...
Problema la mine ar fi ca eu am 28 de ani, mai vreau un copil peste 3 ani, deci voi avea 31 de ani si mai vreau inca unul peste alti 4 ani, deci voi avea 35 de ani... Old enough scot limba Plus ca mai trebuie sa fie si mamaie (soacra mea) in putere sa ma ajute, ca daca ma apuca pandaliile sa incep serviciul, ca acum, cand Lexi avea 5 luni...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: