· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Care este cel mai bun lapte praf, dar cereale????
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Care este cel mai bun lapte praf, dar cereale????     
Loreena

Copii
Carla Maria: 14 ani, 6 luni

12.11.2005 12:37   Care este cel mai bun lapte praf, dar cereale????  citat 

Buna,
Eu pana acum am folosit cereale de la nestle si hero si lapte praf de la nestle nan 2 si junior;
Azi i-am dat fetei cereale de la Milupa cu musli, a papat si i-au placut.
Am vazut ca laptele praf de la Milupa este mult mai scump cam 400 de mii; oare e mai bun?
Ce parere aveti? ce marci de cereale si lapte praf folositi?
medicii vostrii v-au recomandat o anumita marca?
Mie mi-a recomandat nestle si hero; dar la cereale sunt mult mai incantata de hero.
E posibil ca medicii sa recomande "din interes" anumite produse?......am auzit si de varianta asta
astept cu interes raspunsurile voastre

sus

Denunta
Arculetz

Copii
Andra-Camelia: 14 ani, 2 luni
Carina-Patricia: 11 ani, 3 luni

12.11.2005 12:49     citat 

Teoretic, laptele Humana ar fi cel mai bun. Practic cel mai bun lapte este cel pe care ti-l accepta puiul. Humana este destul de scump, ca si Milupa, de altfel. Parerile sunt foarte impartite. Cred ca in primele luni de viata este mai importanta marca laptelui, daca i se da copilului formula si nu san. Dupa inceperea diversificarii nu cred ca mai conteaza asa de mult ca ii dai Milupa, Humana sau Nan. Dupa 6 luni poti da chiar si lapte de vaca, nu?
Eu folosesc laptele Humana 3 si cereale nestle. Am folosit si hero si i-au placut micutei.
Astept si eu alte pareri!

sus

Denunta
Onush

12.11.2005 12:54     citat 

Noi lapte praf nu mai mancam trag cu ochiul iar cereale luam de la Hero.
Medicul nu ne-a recomandat o marca anume ... prin incercari repetate ne-am oprit la cerealele tolerate mai bine de copii.

Medicul poate sa iti recomande din intereres doar medicamente ale unor anumite firme ... lucru verificabil in retetele emise de ei... despre alte recomandari .. lapte praf, cereale.. cred e doar de o chestie de observatie personala.

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

12.11.2005 12:58     citat 

Noi am folosit lapte praf Milumil si cereale Milubrei ( parca asa se scrie, sorry nu mai tin minte de atunci jenat ) iar ca cereale dupa 2 ani Nestlle cheerios si cele cu scortisoara ( cinnyminis confuz ).

sus

Denunta
Geranium

Copii
Sabina: 20 ani, 7 luni
Radu: 14 ani, 3 luni

12.11.2005 1:37     citat 

Ma bag si eu in discutie
asta pt ca am incercat ,de nevoie , facand de 4 ori mastita si tratata cu antibiotic - timp in care a trebuit sa-i dau lapte praf
deci, la 1 sapt am facut prima mastita si i-am dat la recomandarea medicului Nan 1
.Pe cand avea bebe 6 sapt am facut-o pe a2a si i-am dat san , desi luam antibiotic, la a3 a mastita pe la 6 luni am incercat sa-i dau vitalact si nu a vrut Din cauza antibioticului f . puternic nu se punea problema sa alptez = > am mers noaptea la farmacie si am luat Humana . L-a acceptat abia dupa 3 zile de urlat de foame , se pare ca e usor mai amrui ,cica datorita cantitatii de Fe din compozitie . Dupa ce am terminat cutia de Humana am luat Milupa si i-a placut fara rezerve
La a4 a mastita am continuat tot cu milupa . Acum mami ii da san cu cea mai mare placere
zic eu ca cel mai bun lapte praf este Milupa
Cereale i-am dat de la Nestle -- care e ffff sanatos , Bebelac si acum de la Iotis de care sunt f multumita ,. Dar cica are zahar ochi peste cap
vedeti si voi ce-i place lui bebe

sanatate tuturor

sus

Denunta
Loreena

Copii
Carla Maria: 14 ani, 6 luni

12.11.2005 1:51     citat 

merci pentru raspunsuri; o sa ii iau si eu lapte praf milupa (eu oricum folosesc doar la prepararea cerealelor) zambet

sus

Denunta
Giovanella

Copii
Alex: 14 ani, 4 luni
Sofia: 5 ani, 8 luni

12.11.2005 3:37     citat 

Lapte praf am folosit Humana cand nu am mai alaptat din cauza ca asta a primit la cele 2 alaptari din maternitate pana ce mi-am revenit dupa anestezie si i-a placut, chiar si in perioada cand l-am alimentat mixt. Se spune ca seamana la gust cu laptele de mama, se prea poate... Dar stiu si eu ca depinde de copil, cred ca au simtul gustului dezvoltat de mici.
Cereale am folosit cam de toate, ca se plictiseste usor si mai schimb gusturile : Nestle, Milubrei, chiar si Hero.. Cel mai mult Nestle, se pare ca are o usoara preferinta pt. ele. Dar eu nu le amestec in lapte ca mi le refuza, le pun in piureul de fructe sau de legume..
De preferintele medicilor, nu stiu: eu fiind mai capoasa am preferat sa aleg eu marca, nu cred ca parerea pediatrului e relevanta in domeniul asta, ci gusturile propriului copil...

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 13 ani, 8 luni
D: 9 ani, 2 luni

12.11.2005 3:42     citat 

Si eu tot Milumil folosesc acum, insa am incercat si Humana, apoi Nan.

Ca pret, Humana e cel mai scump, insa Nan 1 costa la fel cu Milumil 1..nu stiu 2 si 3.
Cutia de nan 1 are 450 g si e vreo 200 000, iar Milumil are 900 g si e 400 000 confuz

Mie asistenta mi-a zis sa ii dau Nan ca e singurul abaat in cutie de metal si cica asa se pastreaza mai bine laptele...de la producator pana la noi in case. Dar noi am trecut pe Milumil, cica e mai hranitor...e adevaart ca se dizolva mai greu trist ... mai ales pt tetinele mele de nou nascut alaptat si la san (f mici). Loreena tu nu vei avea aceasta problema cu dizolvatul asa ca...Milupa Milumil e f bun trag cu ochiul

sus

Denunta
Garfielda

Copii
Tudor: 14 ani

12.11.2005 8:54     citat 

Eu am inceput cu Milumil la recomandarea medicilor din maternitate si ii place la nebunie.
Cu cerealele insa am fixul cu zaharul, adica sa nu contina zahar asa ca ma limitez la cele de la Milupa, Nestle si Apfelbrei de la Humana. Am tot citit cu zaharul asta si voi incerca sa-l feresc cat pot. Nu numai ca nu e indicat pana la un an dar nici dupa aceea nu e grozav pentru ca organismul isi obtine oricum glucoza necesara din transformarea carbohidratilor. Zicea un nutritionist ca zaharul ar trebui sa se vanda in ambalaje pe care sa fie avertismente ca la tigari!

sus

Denunta
Geranium

Copii
Sabina: 20 ani, 7 luni
Radu: 14 ani, 3 luni

13.11.2005 5:31     citat 

Am citit si eu , recent cat de rau e zaharul in alimentatia bebeilor pana la 1 an
Dupa ce termin cutia de la Iotis ii cumpar Nestle -gata m-am hotarat.Stiti ce scrie pe unele cutii de cereale in loc de zahar ? ZAHAROZA , care e de fapt denumirea chimica a zaharului !! Asa scrie , in greaca noua , pe cutia de la Iotis...
Si asa eu hapai cantitati mari de dulciuri, altfel simt ca ma perpelesc , e ca un drog . In plus tot sper sa ma mai ingras si eu putin zambet
Pana si lapticul meu e dulce de la atata zahar
sanatate si zile dulci (fara zahar ) scot limba

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

15.11.2005 6:20     citat 

eu folosesc HUMANA 3 si e suuuper incantat de ac lapte. am ales humana pt ca am citit mult despre el, este un lapte bun la gust (am gustat de la prietene si similac, milumil, nan) si pt mine a fost important si faptul ca este fabricat si ambalat in germania (acelasi lapte se gaseste si in germania, austria, franta sau spania) si ... tot humana am baut si eu cand am fost bb si mami nu m-a mai alaptat (pe la 11 luni, ca si sasha dealtefel).
cereale... pana acum am servit 5 cereale de la nestle (in fructe sau iaurt, si mai nou o masura in laptele de seara) si milupa cu musli si inca vreo 2 feluri de la milupa (cu lapte). acum am trecut pe cereale cu lapte de la humana (sunt piureuri cu fructe). sasha mananca cereale cu lapte doar odata la 3-4 zile.

sus

Denunta
RoBlondy

Copii
Alexia Molnar: 14 ani
Raducu Sebastian Molnar: 11 ani, 11 luni
Frisky Molnar: 14 ani, 9 luni

15.11.2005 8:03     citat 

aiaiai fetelor o cutie de cel mai scump lapte praf in Ro de 450 de grame e 200.000?
Eu dau 23 de dolari pe el! prostit

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 12 ani, 10 luni

15.11.2005 8:07     citat 

----------
dodosasha a scris:
este fabricat si ambalat in germania (acelasi lapte se gaseste si in germania, austria, franta sau spania)
----------

Esti sigura ca cel vandut in Romania e fabricat si ambalat in Germania? E drept ca se gaseste si aici, dar cu cafeaua care exista si aici si acolo auzisem ca Jacobs de aici de ex. nici pe departe nu seamana cu Jacobs care se vinde in RO.

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 13 ani, 8 luni
D: 9 ani, 2 luni

15.11.2005 8:15     citat 

cred ca Humana e mai scump, 300 g vreo 200 000 sau ceva genul asta...dar tot e mare diferenta...dar si salariile prostit Daca ar costa ca la voi am da lapte de vaca BBilor probabil ochi peste cap

sus

Denunta
RoBlondy

Copii
Alexia Molnar: 14 ani
Raducu Sebastian Molnar: 11 ani, 11 luni
Frisky Molnar: 14 ani, 9 luni

15.11.2005 8:25     citat 

ana ce imi e mie ciuda acuma ca nu am zis prietenului meu care a venit acu 2 saptamani din Romania, sa imi aduca un sacut de cel putin 5 kilograme de lapte praf, ca scapam muult mai ieftin foarte fericit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: