· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > laptele Milumil
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor laptele Milumil     
lauraioana

Copii
bianca maria: 13 ani, 11 luni
am nascut deja!

28.11.2005 6:01   laptele Milumil  citat 

Fetelor,
Am ceva probleme cu laptele Milumil 2, nu se dizolva. Raman cocoloase si i se infunda tetina copilului.
Am mai auzit mamici carora li se intampla la fel. Prima oara am crezut ca nu stiu eu sa-l prepar; am pus apa clocotota, mai putin fierbinte, l-am agitat cate 10 min si tot degeaba.
Poate stie vreuna vreun truc, desi la cat costa nu ar trebui sa fie nevoie de asa ceva.
Voua vi se intampla asa ceva?

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 13 ani, 9 luni
D: 9 ani, 3 luni

28.11.2005 7:10     citat 

Si eu am patit cu Milumil 1, cand puneam apa la 50 grade cum scrie pe ambalaj.
Acum o pun aproape clocotita si agit foarte bine. Nu vreau sa ii schimb iar laptele. Cu Humana si Nan nu am patit asa ceva. DAca tot se infunda, folosesc peria de curatat tetine si se desfunda imediat.

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

28.11.2005 8:19     citat 

eu am patzit asa doar cu Milumil 3 ochi peste cap ochi peste cap kr are si ceva cereale in el ;
tb respectate instructiunile si merge trag cu ochiul trag cu ochiul

laptele face cocoloashe la apa fierbinte (daca deja face bule in ibric putetzi fi sigure ca are aproape dublul temperaturii de dizolvare)
50 grade se simte la mana ca e putzin fierbinte...si pastratzi proportziile..daca la Milumil 1 si 2 nu reusitzi....la 3 .....e k la jocuri..si mai greu rad rad rad rad

sus

Denunta
ana_348

Copii

28.11.2005 8:31     citat 

hmm.. la mine se dizolva numai cu apa fierbinte confuz

sus

Denunta
gioca

28.11.2005 8:52     citat 

e curios ca si noi am folosit milumil 1 ,2 respectiv 3 dar nu ni s-a intimplat sa se faca cocoloasesau se infunde tetina ,cred totusi ca eu pun apa doar calduta si nu fierbintecum zic ei,o incalzesc repede la microunde,si agit binee,am observat de multe ori ca ramin particule mici pe peretii biberonului dar nu am avut niciodata probleme din aceasta cauza.m-ati pus pe ginduri!!

sus

Denunta
ana_348

Copii

28.11.2005 8:56     citat 

depinde mult si de tetine. noi avem unele cu gauri f f mici.

sus

Denunta
gioca

28.11.2005 10:50     citat 

mi-am amintit cum am vazut ca facea o pritena ,dupa ce punea apita in bibi adauga cite o masura lapte (tot milumil fol)si dupa amesteca cu o lingurita cu coada lunga tip cafea,facea asa la fiecare masura de lapte pusa ca la final sa agite iarasi bine de tot.poate ti-e de folos. prostit

sus

Denunta
nane

Copii
Sorana Maria: 13 ani, 8 luni

29.11.2005 8:09     citat 

Eu cumpar Milumil din Germania , am primit cateva cutii initial si Sorana l-a refuzat ulterior pe cel din Romania surprins . Ce diferente am observat , in primul rand e mai galben , apoi e granule , se dizolva fara sa faca spuma sau cocoloase , iar oretul e incomparabil . In Romania e aproape 14 euro o cutie , pe cand din Germania mi-l iau la 8 euro . Acum am de gand sa iau 10 cutii ca sa nu mai fiu cu gandul la faptul ca se termina laptele copilului.

sus

Denunta
Garfielda

Copii
Tudor: 14 ani, 1 luna

29.11.2005 10:17     citat 

Tudor bea tot Milumil 2 dar nu am avut probleme cu infundatul tetinei decat foarte rar si nici nu il fac cu apa fierbinte - o incalzesc la microunde cat sa fie calduta, cum ii place sa-l bea. A, intai agit biberonul (Avent, care e mai larg si permite chestia asta) in plan orizontal ca sa nu se duca particulele de lapte nedizolvat in tetina si abia dupa aceea il agit si vertical. Daca totusi se infunda (in ultima vreme se mai intampla pt. ca ii adaug si 2 linguri de cereale) iau un servetel curat si frec putin varful tetinei intre degetul mare si aratator.

sus

Denunta
Kara

Copii
Gabriela: 14 ani, 2 luni
Lucian: 8 ani, 8 luni

29.11.2005 10:22     citat 

Eu pun un agitator in biberon.
Erau niste "floricele" din plastic in biberoanele de la Farlin. Acestea m-au scapat de chinul cu cocoloasele.

sus

Denunta
dianaaxinte

Copii
matei: 14 ani, 4 luni
ilinca: 12 ani, 7 luni

29.11.2005 11:28     citat 

lauraioana ai incercat sa strecori laptele dupa ce-l prepari? Prin sita de ceai sau prin tifon (fasa de la farmacie), sterlizata in prealabil? Eu asa procedez, si nu numai la lapte praf dar si la sucurile de fructe care ne cam infundau tetinele. zambet

sus

Denunta
lauraioana

Copii
bianca maria: 13 ani, 11 luni
am nascut deja!

29.11.2005 5:25     citat 

multumesc fetelor
hai ca mi-ai dat niste idei bune
saru'mana

sus

Denunta
Adeena

Copii
Carol Eric: 14 ani, 2 luni
Ingrid-Ema: 11 ani, 4 luni

29.11.2005 6:08   Prea scump!  citat 

----------
nane a scris:
. In Romania e aproape 14 euro o cutie , pe cand din Germania mi-l iau la 8 euro . .
----------

nane, de unde iei tu Milumilul atat de scump? Eu il iau numai de la Sensiblu, unde il au cu 375 de mii, mai fac si reducerea de 5 % daca ai card si iese pe la 360 de mii si ceva... in loc de 475 cat e in alte locuri... E ceva diferenta! Tot timpul l-am luat din Sensiblu, de cand l-am nascut pe Eric! Au o promotie care dureaza de atunci pana in ziua de azi! trag cu ochiul Cat despre cocoloase... si eu am patit de cateva ori, dar am pus apa nici prea fierbinte, nici prea rece (hai ca te-am lamurit bustean! prostit ... nu stiu sa-ti zic cam cate grade... poate vreo 60-70. Las sa se raceasca vreo 5 minute dupa ce clocoteshte), pun toate masurile odata si agit foarte foarte bine! Si daca s-a infundat tetina tot cu un servetel curat i-am "stors" un pic varful si s-a rezolvat!
Pupici voua si puilor vostri!

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

29.11.2005 9:55     citat 

si eu tot de la sensiblu il iau...milumil 3 este 250 000 sicu cardul iese si mai ieftin cool cool

daca apa nu are temperatura aproape de 50 raman broboane pe sticla...ptr ca laptele sa aiba toate proprietatzile tb sa fie bine dizolvat
la inceput imi ieseau si mie acele broboane....credeam ca e normal, pana cand intr- o seara am pus apa mai fierbinte si cand a terminat daria de papat biberonul era curat...asa mi-am dat seama ca nu il preparam bine...
insa am perseverat si iese trag cu ochiul trag cu ochiul

sus

Denunta
Grasutza

Copii
Victor - blondutzul meu iubit: 13 ani, 8 luni

29.11.2005 10:06     citat 

Eu folosesc Milumil 1, de la inceput. Pun cele 2/3 apa la temperatura camerei apoi masurile de Milumil, toate odata, agit bine, apoi 1/3 apa si iar agit bine...Pana acum mi s-a infundat tetina de vreo 3 ori, dar zic eu ca totusi laptele se dizolva bine. ochi peste cap

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: