· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Informatii despre crese, gradinite, scoli > Invatamant privat vs Invatamant public
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Invatamant privat vs Invatamant public     
Gawain

23.11.2005 10:58   Invatamant privat vs Invatamant public  citat 

Din subiect despre greva profesorilor s-a desprins un nou subiect ....
Pentru a nu ne incurca in citate, fiecare mesaj este o postare.

Ultima modificare efectuata de catre Gawain la 23.11.2005 11:15, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
Gawain

23.11.2005 10:58     citat 

----------
Nisreen a scris:

Cred ca prezenta scolilor particulare intr-un procent mai ridicat ar ajuta cumva iesirea din acest impas. Asa s-ar acorda o sansa in plus profesorilor.
----------

sus

Denunta
Gawain

23.11.2005 10:59     citat 

----------
Onush a scris:
In Bucuresti, unde sunt cel mai mare numar de scoli particulare ( primare si licee) acestea au inceput sa isi inchida portile din cauza cererii mici....

----------

sus

Denunta
Gawain

----------
Nisreen a scris:
Asta pentru ca sunt foarte multe de stat, si e normal ca omul sa gandeasca, de ce naiba sa platesc cand oricum nu exista concurenta, iar predarea se va face la acelasi nivel?
----------

sus

Denunta
Gawain

----------
Onush a scris:

Asta pentru ca preturile sunt atat de mari incat nu multa lume se poate apropia de ele si pentru ca mergand pe principiu elevul nostru clientul nostru nu se urmareste sistemul de educatie ci cel de imbogatire ...
----------

sus

Denunta
Gawain

23.11.2005 11:00     citat 

----------
Nisreen a scris:

Si atunci de ce in sistemul de invatamant universitar situatia sta altfel. Ar trebui sa functioneze dupa acelasi principiu, ca tot in Romania ne aflam.
Motivatia e simpla: facultatile particulare sunt mai multe decat cele de stat, iar concurenta este nemiloasa. Daca nu dai rezultate, ai zburat de pe piata. Profesorii sunt platiti proportional cu valoarea. Si invatamantul este astfel incurajat, elevii sunt motivati sa mearga la invatamantul de stat fara sa plateasca si atunci trag cu simt de raspundere sa ajunga acolo.
----------

sus

Denunta
Gawain

23.11.2005 11:00     citat 

----------
Onush a scris:

Se cunoaste ca nu ai nici o treaba cu invatamantul din Romania.
Facultatile particulare sunt niste fabrici de facut semidocti si umplut buzunare.
Cei ce au facut o facultate particulara stiu ca 75% dintre absolventi s-au tarat dintr-un an in altul .. au platit si rasplatit restante, reexaminari, rerereexaminari pana sa termine acea facultate ...
De ce? Pentru a scapa de armata uniii, pentru a avea o patalama la mana altii ... in Romania Capitalista daca nu ai facultate nu te angajezi nici ca secretara.
In privinta profesorilor ... sunt aceeasi profesori de la facultatile de stat care "predau" la 5-6 facultati in acelasi timp si nu neaparat in acelasi oras ... ei vin nu numele si asistentii lor cu predatul efectiv.

Intreaba-te mai bine cati dintre absolventii facultatilor particulare ar lua vreun examen "pe bune" pusi in situatia de a merge mai departe.
Stii cumva cate facultati de medicina sunt si cati dintre absolventii lor iau examenele de rezidentiat?
----------

sus

Denunta
Gawain

23.11.2005 11:01     citat 

----------
seb a scris:
Onush cine vrea sa invete invata si la stat si la particular.Cunosc persoane foarte capabile care au facut facultatea la particular si am vazut si oameni incapabili care au facut facultatea la stat.Asa ca sa nu generalizam si sa deviem de la subiect.

PS. Unul dintre profesorii mei de fac ne-a spus ca "Facultatea te invata unde sa cauti atunci cind te lovesti de ceva si practica e mama invataturii."
----------

sus

Denunta
Gawain

23.11.2005 11:02     citat 

----------
alinatent a scris:

ai dreptate aici, Onush
pe mine tare ma doare, dar unii medici care au terminat medicina la particular au ajuns pe alte cai rezidenti, fara sa se mai streseze cu examenul de rezi
ce nu se poate la noi?
fiecare cu ce-l doare, pe mine asta ma doare, eu l-am dat pe bune, altii nu l-au dat si sint mai sus la mine
----------

sus

Denunta
Gawain

23.11.2005 11:02     citat 

----------
Onush a scris:
----------
seb a scris:
Onush cine vrea sa invete invata si la stat si la particular.Cunosc persoane foarte capabile care au facut facultatea la particular si am vazut si oameni incapabili care au facut facultatea la stat.Asa ca sa nu generalizam si sa deviem de la subiect.

----------

Eu nu generalizez iar procentul de 75% e unul darnic ... tu vorbesti aici de teorie si de cei 25 % care confirma regula nu de majoritatea covarsitoare a celor ce trec prin aceste facultati.
Nu vreau sa jignesc pe nimeni, am fost studenta in 2 aceste facultati , de renume de altfel, si cunosc destul de bine care este fenomenul.

Devierea se referea la alternativa particulara a invatamantului de stat si de ce daca merge varianta universitara nu merg si cele cele primare si liceale.
----------

sus

Denunta
Gawain

23.11.2005 11:04     citat 

----------
Nisreen a scris:

Se poate ca mentalitatea unuia care traieste in afara tarii sa fie diferita, intradevar, daca la asta te referi. Daca te referi la celalalt aspect, vreau sa iti dau ca exemplu cateva nume de universitati care isi fac treaba bine si care scot de pe banci oameni bine pregatiti. O sa spun de exemplu Hyperion, a carei scoala de actorie are elevi foarte apreciati.
Numai pentru faptul ca anumite persoane isi permit sa faca studiile intr-o facultate privata, nu ii transforma pe acestia, din start, intr-o gloata de imbecili. Cred ca e nedrept sa ii cataloghezi semidocti. Iti spun asta pentru ca intamplator am trecut si eu pe acolo, si fara a incerca sa spun ca toti studentii erau de calitate, pot totusi sa te asigur ca nici retardati nu erau.
Si daca e sa privesti seria de ingineri la norma, scoasa de pe bancile facultatilor de stat si de ce nu a economistilor in rafale...mare mandrie, ce sa spun. Cati oare din ei sunt utili?
Eu nu neg, ca multe facultati particulare nu se ridica la nivel, dar ele sunt bune tocmai pentru ca se naste concurenta care ii elimina pe cei slabi.
(Am uitat sa amintesc de Spiru Haret care iarasi poate fi mentionat ca fiind o facultate performanta.)

In ceea ce priveste profesorii, si la ei lucrurile stau tot la fel. Merg si predau unde sunt platiti. Ca predau la n'spe facultati, aici e vina ministerului ca nu vine cu reglementare in ceea ce priveste acest aspect (daca nu cumva o si exista vreuna de care nu am eu stiinta).
----------

sus

Denunta
Gawain

23.11.2005 11:04     citat 

----------
Onush a scris:
Se pare ca eu vorbesc de un fenomen si voi imi argumentati cu exemple nu neaparat reprezentative... de ce nu vorbesti de facultatile de drept si economice de la universitatile exemplificate de tine si nu numai...

Si sa nu facem confuzii lingvistice ...
SEMIDÓCT, A, semidocti, -te, adj., s.m. (Om) care are cunostinte putine si superficiale (dar se crede cult); (om) putin instruit. – Semi- + doct.
RETARDÁT, A adj. (Frantuzism) Ramas în urma; nedezvoltat din punctul de vedere al intelectului; întârziat mintal; înapoiat; retardatar. [< retarda].

----------

sus

Denunta
Gawain

23.11.2005 11:05     citat 

----------
Nisreen a scris:
----------
citat:
Intreaba-te mai bine cati dintre absolventii facultatilor particulare ar lua vreun examen "pe bune" pusi in situatia de a merge mai departe.

----------

Si care e problema? Piata sorteaza, esti bun intri, nu valea. Ce-mi pasa mie ca ala a platit sau nu scoala. Piata de munca isi schimba dinamica si la noi in Romania, iar locurile de munca se vor ocupa cu oameni calificati ca peste tot in alta parte. Numai ca deocamdata in mediul de stat se mai accepta si persoane cu calificare medie.
----------

sus

Denunta
Gawain

23.11.2005 11:06     citat 

----------
Onush a scris:
----------
Nisreen a scris:
----------
citat:
----------

Si care e problema? Piata sorteaza, esti bun intri, nu valea. Ce-mi pasa mie ca ala a platit sau nu scoala. Piata de munca isi schimba dinamica si la noi in Romania, iar locurile de munca se vor ocupa cu oameni calificati ca peste tot in alta parte. Numai ca deocamdata in mediul de stat se mai accepta si persoane cu calificare medie.
----------

Asta e problema ca piata nu sorteaza ... examenele pe post nu sunt pe bune si un semidoct ajunge sa intre pe un post pentru ca "tata are" si "tata cunoaste" doar pentru ca a facut o facultate particulara in 10 ani.
Am o cunostinta asociat la o firma de avocatura pus in situatia de a angaja un asemenea absolvent pentru ca taticu' era clientu' si a avut de ales intre a angaja pe cineva nu doar inutil si a pierde un client, desi serviciile aduse clientului erau impecabile.
Asta era si ideea lui alinatent, absolventi de facultati particulare se strecoara pe usi dosnice cu ajutorul banilor si a relatiilor fiind ajutati de faptul ca au O DIPLOMA.
----------

sus

Denunta
Gawain

23.11.2005 11:07     citat 

----------
Arculetz a scris:
Nisreen, de acolo, de la tine, situatia din Romania se vede putin mai roz decat e in realitate. Teoretic ai dreptate cu selectia pe criteriul calitatii dar pe noi practica ne-a omorat intotdeauna! Sistemul pilelor, a cunostintelor si, nu in ultimul rand, al spagilor la angajare este inca foarte functional. Poate ca in Bucuresti, fiind atatea firme, mai gasesti locuri de munca si fara relatii si bani dar in orasele mai mici daca nu ai bani sa-ti aranjezi un post poti sa fii cat de genial doresti, indiferent ce facultate ai terminat. Nu zic ca nu exista exceptii dar le poti numara. Si atunci ce sa mai vorbim despre selectia pietii?
----------

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: