· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Arta culinara > Masa de Paste
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
subiect nou  raspunde
autor Masa de Paste     
Denise

Copii
Tyron.B: 21 ani, 3 luni
Imara Romina Luona: 16 ani, 8 luni
Amylyn: 22 ani, 5 luni

06.04.2003 8:20   Masa de Paste  citat 

vreti sa ma ajutati si pe mine cu idei de pasti?
cam cum se face de pasti?traditie,stiu ca se maninca oua vopsite si cozonac dar cum la ce ora ce se face ,ce combinatii?????????pt. pitici ce surprize?masa festiva ceva ?ce se pune pe masa?etc

idei va rog ca eu habar nam foarte fericit

sus

Denunta
Cora

06.04.2003 9:13     citat 

Eu iti pot da idei din RO, dar si de aici, dar separat.

si in RO, dar si aici, de Paste omul se "innoieste", adica isi cumpara haine noi, merge la biserica, se impartaseste si se bucura de invierea Domnului Isus si de venirea Iepurasului (pt. copii).
Pastele pt. cei de aici nu are o valoare religioasa puternica, pt. ortodoxi insa acesta este cea mai mare sarbatoare religioasa (!!! mai mare decit Craciunul pt. ca se sarvatoreste bucuria reinvierii si a iertarea pacatelor).

In RO parintii mei ne cumparau hainute noi, absolut tot: chilot, maieu, strampi, rochite, etc. Asa fac si eu aici cu Alexandru, si banuiesc eu ca la fel si parintii de aici.
Iepurasul aduce cadouri la copii, dulciuri, jucarii sau orice crede parintele de cuviinta.

In RO, la biserica ortodoxa, in saptamina dinaintea Pastelui se tine post de la mincare si trupesc, se merge in fiecare seara la Denie (imi pare rau dar nu le mai stiu pe nume), iar in Vinerea Mare copiii merg cu flori la crucea lui Isus, si se dau pe sub masa, si unii se si impartasesc (deobicei asta se face simbata dimineata, pe nemincate), daca merg la biserica dupa ce au dormit la prinz. Vineri noaptea stiu ca se pleaca din biserica cu luminari aprinse, se da ocol bisericii si eventual cimitirului apropiat si se aprind luminari la morminte. Simbata seara dupa 9.00pm se merge la Inviere, care, deobicei tine pina pe la 1.00am. Oamenii aprind luminarile unul de la altul (preotul aduce "lumina Domnului") si cinta in cor "Hristos a chiar ciocnesc oua rosii intre ei.
Duminica dimineata (4.00-6.00am) se merge la biserica pt. a vin sfiintit. Acasa, fiecare dupa ce se trezeste se spala, se imbraca curat si in haine noi, se inchina si maninca anafura si bea din vinul sfiintit (se poate si fara a Paste, unde toata lumea are "dezlegare" la bucate. si la ortodoxi petrecerea tine 3 zile: dumininca, luni si marti, cind primesti si mergi in vizite la neamuri si la nasi cu plocon. Exista insa o regula "nescrisa", in ziua de Paste (duminica), ca si in cea de Craciun, fiecare sta acasa la el, cu propria familie la masa. Exista si exceptii daca esti invitat, sau ai facut invitatii din timp pt. altii. trag cu ochiul

Mi-s dragi aceste obiceiuri si as vrea sa le mai retraiesc o data, dar nu stiu cind va fi asta. trist Sper cit mai curind.

Cit despre mincarea de Paste, cert este ca la romani (ma refer mai ales la ortodoxi), carnea ce se prepara este de miel din care femeile fac ciorba cu bors, stufat, friptura, drob. Se fac cozonaci si pasca (in aluat de cozonac se pune compozitie dulce de brinza, oua, stafide si nuci). Se bea tzuica si vin. Bineinteles oualele rosii care nu se pot colora in Vinerea Mare niciodata, se spune ca faci un pacat de le colorezi in acea zi Isus era rastignit pe cruce.

Sa ma ierte fetele mai bisericoase daca am omis ceva traditii, eu mi le amintesc cit pot pe cele invatate de la mama si bunica mea, iar o parte probabil le-am uitat. jenat

sus

Denunta
lilith1967

07.04.2003 4:58     citat 

Cora, eu tocmai stiu ca in Vinerea mare se vopsesc oule, pentru ca atunci a oua si a a sangele lui Iisus a le-a unde si oua rosii de Pasti. in Oltenia in Vinerea Mare se vopsesc ouale.

sus

Denunta
Cora

07.04.2003 5:17     citat 

----------
lilith1967 a oua si a a sangele lui Iisus a le-a unde si oua rosii de Pasti. in Oltenia in Vinerea Mare se vopsesc ouale.
----------

Lidia, bunicii si mama mea vopsesc oua doar Joia sau Simbata, niciodata in Vinerea Mare, chiar daca ceea ce spui tu ar parea plauzibil. Pur si simplu eu stiu altfel datina (in Muntenia) si mai stiu ca nu ai voie sa maninci urzici in aceste zile pt. ca Isus a sarbatoarea Pastelui este:
http://www.thebans.com/romania/customs/oua.asp#oua
de unde redau si urmatorul citat: Inrosirea oualor de Pasti se face in Joia Mare, afirmandu-se ca ouale rosite si fierte in aceasta zi nu se strica pe tot parcursul anului, chiar mai mult, nu se vor strica niciodata.

Ce m-a Pastele Cailor rad rad : Pastele Cailor este o sarbatoare cabalina cu data mobila (ziua de joi din a pentru o singura data pe an, caii se satura de pascut iarba. Se pare ca în vechime era o zi a la an la an cu un numar mare de zile, importanta ei s-a cuvânt.

Aceleasi informatii sau chiar mai multe gasiti si pe acest site:
http://pasteortodox.org/ unde veti da si peste cintari de Paste.

sus

Denunta
Denise

Copii

07.04.2003 8:21     citat 

hoooooooo

uite carei problema la mine ........am invitat viitorul ''nas'' a copilul la noi de pasti,as vrea insa sa fac si ceva pe romaneste sau macar sa se asemene ca nam facut niciodata ca la olandezi nui prea mare scofala pastele asa ca vreau sa combin un pic.
ce ma interesa mai mult e masa festiva ce sa fac de mincare ???/cozonac nu stiu si nici nu imi bag nasu sa ma chinui deci cumpar piine de pasti dea olandezilor .....oua le pot cumpara vopsite dea gata dar nu vreau ca le vreau proaspete ca cine stie de cit timp stau acolo in rafturi ?????.............miel?nu prea maninc nici eu ca mam desobisnuit si astia ai mei nu prea sint incintati asa ca trebuie sa fac altceva..................nu e chiar nevoie sa fie exact cu spovedanii sau stiu eu ce dar sa se asemene cit de cit foarte fericit

cora mia dat ceva ideii deja ...............cit despre cind se vopsesc ouoale si mai stiu eu ce nu conteaza ca nus religioasa zambet

va multumesc
a oua nu am vopsit in viata mea ochi peste cap

sus

Denunta
Cora

07.04.2003 9:02     citat 

Denise, e simplu ...cei care nu maninca Miel de Paste, fac Curcan la cuptor. si parintii mei inlocuiau cind nu aveau miel. trag cu ochiul

sus

Denunta
maudi

07.04.2003 10:54     citat 

Cora,

misto site-ul ala. multumesc si eu ca l-ai postat. Tot in Joia Mare stiam ca se rosesc ouale...

sus

Denunta
eapopescu

08.04.2003 5:16     citat 

Denise, stii sa faci oua inrosite cu imprimeuri de frunze? Sunt foarte dragute. N-am facut niciodata dar imi aduc aminte cam cum se fac (mama le face asa): fierbi oualelele (sic!), pui frunze pe ou (frunze de leustean, trifoi, etc. rad ... de etc-ul ala radeam, nu-s ce alte frunze) si-l intro-bagi in niste dresuri de dama (se recomanda de matase, din cei mai scumpi rad ... joking, unii rupti, cu gauri, daca ai) si apoi in vopseala (sic!).

sus

Denunta
Gingirel

Copii
Alex
Lucas

08.04.2003 6:29     citat 

Dar un drob de ficatei de pasare cu mult marar de ce nu faci? Eu nu manac miel, si-mi prepar in fiecare an de paste, un drob de miel. sarut

sus

Denunta
Denise

Copii

08.04.2003 9:03     citat 

ma cica mai simplu e cu carioci am auzit de la noe ,deci cariocile lu tyron le pot folosii la decorare da si aia cu frunzele imi place.................ce gingi drob de ficatei?habar nam sa fac foarte fericit

sus

Denunta
zizee

Copii
Anaïs Louka (Snoopi): 20 ani, 8 luni

08.04.2003 11:56     citat 

kiar gingi, sari cu reteta aia de drob de ficatei.
numa ca daca-i prea complicata te rog io s-o simplifici matale, ca altfel iar stau juma de zi-n bucatarie ca sa am cu ce umple galeata de gunoi...

sus

Denunta
Gingirel

Copii
Alex
Lucas

08.04.2003 5:20     citat 

Va rog nu-mi cereti masuratori exacte, caci eu gatesc la ochiometru scot limba . Reteta este ffff. simpla.

Eu gatesc drobul cu ficatei de pui ( dar puteti sa adaugati si/sau ficat de porc sau vitel).

Ficatei de pui/porc/vitel ( mie nu-mi place sa adaug alte maruntaie, desi se pot adauga).
2-3 legaturi de ceapa verde care se toaca fin
1 legatura de patrunjel tocat fin
2 legaturi de marar tocat fin
sare si piper
2-3 oua

Se fierb ficateii, se lasa sa se raceasca putin,iar apoi se toaca fin sau se dau prin masina de tocat (eu toc, ca nu am masina).
Dupa ce s-au tocat ficateii amestecati cu cele 2-3 oua crude, cu verdeturile tocate, adaugati sarea si piperul (dupa gust).
Acest amestec se pune intr-o forma unsa cu putin ulei (f. putin). Umplutura se niveleaza usor.
Se introduce la cuptor si se coapce la foc potrivit. (cca. 1 ora). Este gara cand este rumenita usor.
Se scoate, se lasa la racit si se serveste taiat felli groase asezate pe salata verde (cu mustar eventual).
Pofta buna!

Niste precizari:
In reteta originala amestecul de ficatei se pune in prapure de miel. Iar ceapa si amestecul de ficat se prajjesc putin. de unde sa gasesc prapure? Iar de prajit, nu-i neaparata nevoie.

sus

Denunta
zizee

Copii
Anaïs Louka (Snoopi): 20 ani, 8 luni

09.04.2003 12:32     citat 

si daca n-ai marar confuz cu ce poti inlocui? aici nu exista asa ceva, mama lor...

sus

Denunta
lilith1967

09.04.2003 2:08     citat 

----------
zizee a daca n-ai marar confuz cu ce poti inlocui? aici nu exista asa ceva, mama lor...
----------

patrunjel..... ca eu pun patrunjel in drob, nu marar.... adevarul e ca nu prea agreez mararul (doar in tocanita sau pe cartofii la cuptor).
si un adaos la retea de drob de ficatei: puteti sa adaugati si pipotele.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: