· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > cum conving bebe sa pape din beberon
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor cum conving bebe sa pape din beberon     
ramonapetrescu

14.12.2005 1:25   cum conving bebe sa pape din beberon  citat 

buna! eu sunt noua pe formum si deja am emoti jenat , dar urmaresc acest site de f mult timp zambet , va rog sa ma ajutati si pe mine cu sfaturi cum as putea sa-l conving pe bebe sa pape din beberon? noi pana acum am papat doar san, dar se pare ca nu mai luam in greutate si doctoria ne recomandat san 20min si lapte praf in cazul meu milumil.
numai ca noi avem probleme pentru ca nu am papat cu biberonul nimic si ne este greu sa acceptam plang sau sunt foarte trist .
va multumesc anticipat

sus

Denunta
Zibe

Copii
Brianna-Karina: 14 ani, 2 luni

14.12.2005 1:32     citat 

Poate nu-i place laptele pe care ai incercat sa il dai, sau forma tetinei nu este corespunzatoare sau nu o accepta BB.

Zibe

sus

Denunta
smama

Copii
MARTA SOFIA: 14 ani, 1 luna
MARCU SORIN: 9 ani, 11 luni

14.12.2005 1:33     citat 

Draga mamica mica,
Noi nu am papat si nici nu vrem sa papam din biberon. L-a refuzat total de la inceput. Asa ca a papat numai de la titica si mai pe la trei luni cu lingurita.
La voi e treaba mai complicata din cite inteleg eu. Vezi ca pe forumum este postata tema 'Voi ce biberon folositi' sau ceva de genul acesta, unde mamicile povestesc de tipul de biberon folosit si care ar fi mai bun.
http://www.parinti.com/Ce_fel_de_bibero...10449.html
Vezi ca alte mamaici povestesc ca nu le-a placut laptele praf de anumit tip si nu l-au acceptat.
Bafta multa

sus

Denunta
x_tina

Copii
Maria Teodora: 13 ani, 11 luni

14.12.2005 1:38     citat 

Of, si noi la fel... nu vrem decat tzatzica, biberon nici cu lapte de la mami nu vrea, nici un fel de tetina, am incercat de toate, nici suzeta, nimic... Fata mea papa san si eu nu mai am prea mult, asa ca papa si la 6 luni din doua in doua ore, ce ma fac? Cred ca trebuie insistat pur si simplu pana se obisnuieste.

sus

Denunta
bodorin

15.12.2005 12:16     citat 

Si noi avem aceiasi problema ...nici nu vrea sa vada biberonul ...vreau sa incep intarcarea si sa-i dau completare de lapte praf ...dar eu stiu cu siguranta ca tre sa-l las sa faca foamea...si azi chiar m-am hotarat ...o sa va spun cum a reactionat si daca papa din bibi !!! trag cu ochiul

sus

Denunta
nelus

15.12.2005 12:25     citat 

Spune-ti-mi si mie de ce vreti sa-l invatati cu biberonul? Inteleg ca Ramona este obligata de situatie, dar daca nu ar fi nu e mai comod si sanatos sa-i dai san?

sus

Denunta
smama

Copii

15.12.2005 12:30     citat 

mami bodorin,
care ar fi motivul intarcarii. cred ca nici nu iti imaginezi ce ar fi sa bea lapte praf din lingurita, daca trebuie invata-l sa bea din canita ca e maricel. noi consumam lapte praf numai cu fulgi (totul de la nestle).

sus

Denunta
x_tina

Copii

15.12.2005 1:12     citat 

Fetelor, nu stiu Bodorin ce motive are, dar eu va zic din punctul meu de vedere. Alaptez fetita de 5 luni si jumatate si inca mananca san la o ora jumatate sau doua. prostit Stiti ce inseamna asta? BB nu mai poate fi luat in marsupiu ca are aproape 10 Kg, cu carutul nu te poti duce prea departe ca-l apuca jalea de foame cand ti-e lumea mai draga. Daca plec undeva trebuie sa alerg, sa nu va zic cum imi bate inima de teama ca poate nu ajung la timp si se invineteste copilul de foame, ca urlaaaaaa. Si cand ii e cu adevarat foame nu vrea decat san. Asa ca... sunt consemnata la domiciliu, practic mai am putin si ajung la nebuni.
Eu nu vreau s-o intarc, macar vreo 3 luni ii mai dau daca am san, dar macar o completare, o masa de lapte praf sa mai pot pleca si eu la treburile mele cateodata plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
smama

Copii

15.12.2005 1:56     citat 

mami X-TINA,
Maria este mare de acum si la greutatea ei poti incepe linistita diversificarea (sau poate chiar ai inceput diversificarea). La noi a tinut chestiunea din doua in doua ore cu suptul numai pina la patru luni, motiv pentru care la acea virsta am introdus diversificare, ca am bunit ca nu ii mai ajunge sinul. Si acum papa titica (7 luni are Marta) si s-a obisnuit cu programul de supt de trei ori pe zi de indata ce am plecat eu la serviciu. lapte praf simplu nu i-am dat niciodata caci nu vrea biberon (sub nici o forma).

sus

Denunta
bodorin

15.12.2005 3:34     citat 

Fetelor eu vreau sa-l intarc pana la un an de tot pentru ca suge la fel de mult ca acum 2-3 luni ,mai ales ca mananca diversificat iar noaptea se trezeste de 3-4 ori ca sa suga ..mai nou sanul meu este pe post de suzeta ...si vreau sa o fac treptat ..dar problema este ca el nu vrea nimic (lapte praf,apa ,ceai)nici din biberon dar nici din canuta cu cioc...i' le-am dat sa se joace cu ele ,sa le studieze si din cand in cand ii mai dadeam sa bea din ele ..refuz categoric..mi le impinge cu manutele ...nu mi se pare normal sa nu bea si alte lichide inafara de san ...pana cand si la lingurita le refuza ....daca am probleme urgente si tre sa plec ...este mare jale ..in 2-3 ore tre sa fiu inapoi ca plange pana lesina ...este nasol si imi pare rau ca nu am avut pe mama sau soacra langa mine ca sa se mai invete si el sa stea cu altcineva..astazi m-am lasat pagubasa ca imi era mila de el ...ii tot dadeam bibi cu lapte Milumil si daca ii curgea o picatura in gura se stramba si scutura de parca ii dadeam zeama de lamaie ...chiar nu mai stiu ce sa-i fac ...am sa mai incerc !!! trist

sus

Denunta
x_tina

Copii

15.12.2005 3:47     citat 

Asa si noi, exact... nu bea formula, dar nici laptele meu din biberon, e jale, la noi ramane valabila lingurita, asta cand n-are nervi si s-ar putea sa vrea canita, n-am incercat.
Am inceput diversificarea, dar exact ca Bodorin bb papa laptic la fel de mult, abia daca reusesc sa-i inlocuiesc o masa, uneori refuza alimentele si cere san, alteori papa tot, dar dupa o ora vrea san, rar trec doua ore si e un mare succes dupa ce papa solide si nu cere san. Si mai merge pacalita sa guste orice vede la mami ca papa, dar cateva inghitituri si cand se joaca, intre mese, dar parca nici nu vreau sa-i dau asa aiurea sa pape.
E greu, ce sa mai... mamici va urez mult succes si care dovediti problema, scrieti si aici, poate om avea si noi vreun succes. Rabdare va doresc!!! zambet

sus

Denunta
nelus

15.12.2005 3:48     citat 

Eu totusi zic ca esti o norocoasa. Daca se dezvolta si normal si nu ai probleme cu luarea in greutate, cred ca este ideal. Din cate am inteles laptele tine si de sete si de foame. Daca nu vrea altceva inseamna ca laptele tau este f bun si-i asigura tot necesarul . Fata nasei mele a refuzat singura sanul in jur de 11 luni.

sus

Denunta
bodorin

15.12.2005 4:06     citat 

Ma indoiesc ca Eric va refuza vreodata sanul foarte fericit ...dar daca nu va accepta biberonul sau canita in februarie-martie anul viitor il duc la mama (soacra)mea la tara pentru o saptamana si il intarc ...stiu ca este mult mai traumatizant pentru el decat pentru mine ...dar cateodata asta este ultima solutie ...stiu multe mamici care doar asa au intarcat !!

sus

Denunta
x_tina

Copii

15.12.2005 4:12     citat 

Cu tot greul, eu sincer ma simt o norocoasa, fetita mea a luat cate 1 kg pe luna pana acum, nascuta de 4.200 g, asa ca, s-o tina Dzeu sanatoasa in continuare ca n-a avut nimicuta pana acum, plezneste de sanatate. Mami e mare, se descurca ea....
Bodorin, pe tine chiar te inteleg bine, e normal sa intarci in conditiile actuale, mai ales ca puiul e marisor. Cine nu trece prin asta nu stie cum e.

sus

Denunta
nelus

15.12.2005 4:14     citat 

Ai ma Bodorin, lasa frumusetea aia de copil in pace. Daca vrei sa-l duci la tara si sa-l lasi singur o saptamana eu cred ca trebuie sa ii scoti poza de pe site. Daca ai sa intri pe forum cat este el acolo, cred ca te duci pe jos dupa el de dor.
Si a propos, anul nasterii la Eric in profil e 2026?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: