· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casa > vreau sa zugravesc baia!!!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor vreau sa zugravesc baia!!!     
alinatent

Copii
Bogdan: 17 ani, 1 luna
horia: 14 ani, 10 luni

28.11.2005 7:38   vreau sa zugravesc baia!!!  citat 

mai doamnelor, am ajuns intr-un impas confuz
baia mea arata jalnic, adik peretii din baie
stiti si voi cum se fac peretii intr-o baie, deasupra faiantei, oricita grija ai avea, se stropesc, se murdaresc etc
se mai si mucegaieste de la umezeala, cu toate ca eu am geam la baie, si e cam tot timpul deschis, mai ales dupa ce se face baie sau dus, nu exista sa nu aerisesc
cu toate astea ...
noi nu ne pricepem la zugravit deloc ... avem zugravul nostru, dar acum e tare ocupat si mi-e frica ca o sa vina Craciunul si n-o sa rezolv nimic
am aminat si curatenia generala in tot apartamentul din cauza asta ...
asa ca ... voi cum faceti, care aveti experienta?
curatati peretii inainte? cu ce?
la mine e zugravit cu var in baie
as face eu pina la urma, ca nu e mare suprafata, de la faianta in sus numai, plus tavanul

astept sugestii ... mersi sarut

sus

Denunta
tutidana

28.11.2005 7:53     citat 

Nici eu nu ma pricepeam pina anul trecut foarte fericit ,cand am fost obligata sa zugravesc singura baia,deoarece socrum meu care este zugrav,era plecat si venea deabea dupa sarbatori foarte fericit ,asa ca am facut eu cum ma-m priceput si nu l-am mai asteptat pe el ,si iata ca a iesit frumos,deci in primul rand trebuie sa speli pereti de var foarte bine ,cu un burete si cu apa calduta,dupa ce iai spalat ii lasi sa se usuce cam o zi ,apoi dai cu amorsa,se gaseste in comest sunt in bidonase de plastic,exact asa se numeste AMORSA,dupa ce ai dat cu amorsa lasi sa traga peretele amorsa cu care ai dat,dupa aceea poti da cu Lavabil,sau cu ce vrei tu,eu am dat cu lavabil,cumparati un trafalete de lavabil nu de vopsea si te apuci si dai ,nu iti ia mult timp,dar sa dai de cateva ori ,nu doar o data,exista lavabil care este de exterior si de interior ,sa iei din acela de interior,sper ca din experienta mea sa te fi ajutat cat de putin,bafta multa trag cu ochiul si sa ma anunti si pe mine cum a iesit.Eu asa am facut la mine,si a iesit bine sarut

sus

Denunta
alinatent

Copii

28.11.2005 8:05     citat 

mersi mult, Dana
hmmm, pare destul de complicat confuz
da o sa fac daca va fi cazul, e musai

sarut

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

28.11.2005 8:32     citat 

depinde cat e de grava problema mucegaiului, eu pe ala l-as trata intai. Cat despre zugravit nu e nimic deosebit, aici in Germania FOARTE multa lume zugraveste "pe cont propriu", ca cine isi permite sa dea unui zugrav 30-40 euro pe ora? Tot asa si cu tapetatul ...

sus

Denunta
Manu

Copii
Ilinca Maria: 16 ani, 10 luni

28.11.2005 9:56     citat 

dana ti-a povestit foarte bine - atat ca varul eu l-as curata cu un spaclu si as lua si amorsa si varul (lavabil neaparat) special pentru spatii cu umezeala mare.
Cauta la Praktiker sau Brico Store - au sigur! Plus ca am mai vazut un var special, care dupa ce e dat arata ca vopseaua (lucios si mai rezistent la apa, aburi, umezeala).

A - daca dupa ce dai varul jos inca mai e mucegai pe pereti - cere la magazin mai intai o solutie pentru asta.
Spor la treaba!!!!!

sus

Denunta
alinatent

Copii

28.11.2005 10:03     citat 

multu mult fetele sarut
va tin la curent cu opera! rad

sus

Denunta
marypoppins_2

28.11.2005 10:34     citat 

Se gaseste o solutie speciala, care chiar asa se numeste: "Solutie antimucegai". E bunicica si destul de ieftina.
Cat despre zugraveala, ceea ce au spus ante-"vorbitoarele" mele e destul de bine relatat. trag cu ochiul rad
Spor la treaba!
p.s. Cand te apuci de treaba, sa-mi trimiti si mie vreo 2 saci de "avant si energie", ca am mare nevoie. Eu tre' sa zugravesc bucataria ca e sub orice critica. ochi peste cap Si-al meu coleg de recamier a zis ca nu mai pune mana pe trafalet. Daca vreau, cica sa chem zugrav. Ha!

sus

Denunta
Aeerdna

Copii
Filip: 14 ani, 5 luni
Georgia: 12 ani, 5 luni

29.11.2005 5:06     citat 

Fetelor, mai ca m-as incumeta si eu in bucatarie si in dormitor (unde am si mucegaiul de rigoare trist ) numai ca la bucatarie am si o zona unde tencuiala s-a crapat si nu stiu cum sa repar acolo. Ce ma invatati sa fac?
A, sa nu uit, trimiteti va rog si la mine niste saci de avant muncitoresc foarte fericit

sus

Denunta
SMOKY

29.11.2005 6:56     citat 

dati varul jos intii(se spala parca); aveti grija sa fie peretele uscat bine si vopsiti cu vopsea cu ulei, nu ca in camere ;
in baie sint aburi si e mai usor de sters peretele daca e dat cu vopsea de ulei;

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 12 ani, 11 luni
MICA: 8 ani, 8 luni

29.11.2005 11:56     citat 

Aeerdna, eu am vazut cum au facut muncitorii la un perete crapat la ai mei acasa. se gaseste in comert o plasa ingusta si autoadeziva, care se lipeste peste crapatura, dupa ce e curatzata un pic de tencuiala, cam de groasimea banzii, peste care se trage glet. se gaseste gata dozat in comert, tu doar il amesteci cu apa.
e cam coplicat cu resturi si mizerii, dar...

succes si la multi ani pt maine.

sus

Denunta
ddadriana

30.11.2005 11:28     citat 

Pentru crapaturi exista ( nu stiu daca si la voi) silicon, cu care se astupa
crapaturile in zid.
Siliconul se gaseste intr-un tub, arata ca o siringa uriasa. Mucegaiul ca sa scapi de el, hi,hi, am vazut ca la noi se sparge si se reinoieste zidul afectat de mucegai, ca zice ca daca e in zid, nu scapi de el. Dar ori cum trebuie tratat cel putin partea interioara. Daca mai stiu eu bine peretele se spala cu apa si sapun, se lasa sa se usuce. Noi am renovat al doilea apartament singuri, si pot sa mai dau niste sfaturi foarte pretioase:
noi am acoperit si lipit (pe margini )cu o folie, toata podeaua ,geamurile, carcasele de la intrerupatoare si prize si tot ceea ce nu trebuie vopsit astfel, cind am fost gata cu vopsitul a fost totul perfect curat.

sus

Denunta
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
16 ani, 2 luni
VLAD DARIUS - voinicel
10 ani, 10 luni

30.11.2005 1:17     citat 

spui si io ca ante-vorbitoarea marrypoppins de ante-vorbaretele ei...ca bine au spusara...
de crapaturi, noi am avut ceva instant pe crapaturi mici, n-a facut mare treaba, ala era instant, adica din tub...acum am cumparat ceva de la Alabastine, asa se numeste marca...care se prepara...sa vedem cand ne incumetam...ca avem o ...problema de umplut, in living...
in bucatarie eu am fost sfatuita, daca dau cu latex lavabil, sa iau de exterior, ca e mai rezistent la aburi si toate cele...eu cred Smoky ca exact de la vopseaua pe baza de ulei, care nu lasa peretii sa "respire" se face mucegaiul ala...asa pateam si noi la bloc, in Ro...acum parintii mei au pus faianta pana sus...iar aici unde locuiesc acum si nu-i coshmelia mea, am fost anuntati daca vrem sa ni se zugraveasca baia cu ceva special...dar la noi era proaspat renovata, asa ca n-a fost nevoie...si noi avem aerisire, nu geam...ce mai plang dupa geam trist ochi peste cap
eu cred ca e bine sa dai totul jos cu un cutit de-ala , spaclu parca se numeste, adica sa razui...sa dai gled, si ala parca asa se numeste, se da usor...sa vezi ce indemanarte prinzi alinutzo, si apoi latex de exterior.
sporuri si supcese!!

sus

Denunta
Aeerdna

Copii
Filip: 14 ani, 5 luni
Georgia: 12 ani, 5 luni

02.12.2005 12:38     citat 

Fetele, am ganduri mari! Multumesc pentru sfaturi, cred ca ma incumet si fac macar bucataria. Si daca iese bine ma reped si in dormitor.
E buna ideea si cu acoperitul tuturor marginilor ca sa nu mai ai ce freca dupa.
Asadar ma inarmez cu spaclu, cutit de glet, glet, lavabila de exterior si solutie antimucegai.
Din ce stiu eu, nu mai e nevoie sa speli peretii daca si in trecut au fost facuti tot cu lavabila. Ca prinde foarte bine peste. Deci eu o sa tratez numai mucegaiul si crapaturile.
Va anunt cand ma apuc de treaba si va tin la curent cum merg treburile.
Kiki, multumesc mult sarut

sus

Denunta
symaco

Copii
sybille

06.12.2005 12:59     citat 

daca e cu mucegai,cumparat neaparat o solutie speciala(in orice magazin tre sa fie) si spalat peretele bine.lasat caveta zile sa se usuce si dat lavabil!

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

06.12.2005 2:00     citat 

fetelor, eu n-as da cu vopsea de exterior, mai ales in bucatarie. O fi avand fish dreptate cu aburii, insa problema e ca in general vopseaua de exterior contine substante in plus pe care le emana si dupa ce s-a uscat, asa ca din cauza aia in general nu se recomanda sa fie folosita in interior. trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: