· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > Ce faceti in caz de raceala?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Ce faceti in caz de raceala?     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
laury

Copii
Rose Marie: 13 ani, 8 luni
Thomas Victor: 11 ani, 1 luna

29.11.2005 4:07   Ce faceti in caz de raceala?  citat 

Inca nu sunt complet racita dar ma incearca.Azi noapte m-am trezit cu nasul infundat si nu mai puteam respira, am inceput usor sa si tusesc si simt o durere surda de cap de vreo 2 zile.Voi cde ati facut in cazuri de raceala.M-as duce la doctor dar tanti doctorita noastra in afara de ceaiuri nu-mi recomanda niciodata nimic. asa ca doar arunc banii pe fereastra (pentru consultatie).

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 13 ani, 6 luni
Andra Diana: 9 ani, 2 luni

29.11.2005 4:11     citat 

Eu iti recomand portocale : f. multe. Si nu-ti cer bani pe consultatie! scot limba sarut

sus

Denunta
Minteuan

Copii
David: 15 ani, 6 luni
Horea: 13 ani, 8 luni

29.11.2005 4:15     citat 

Pai ceaiuri e cam tot ce ai voie acum. Eu tocmai am iesit din cele 2 saptamini de raceala. Pe linga multttt ceai am luat: miere de albine, propolis (tinctura daca o suporti) si sare incalzita pusa pe piept.
Pentru ca aveam o tuse urita si seaca, care ma termina mai ales noaptea, am luat un sirop de tuse din muguri de pin si oscillococcinum care e un produs homeopat si nu are contraindicatii in sarcina.
Sanatate multa! sarut

sus

Denunta
Zibe

Copii
Brianna-Karina: 14 ani, 6 luni

29.11.2005 4:26     citat 

Eu am prins 4 raceli in perioada sarcinii (de obicei iarna umblu subtire imbracata si nu racesc), insa cat am fost insarcinata am avut grija sa ma imbrac bine, si concluzia: 4 raceli prostit Am mancat multe portocale, ceaiuri, oscillococcinum

Zibe

sus

Denunta
chisicuta

Copii
Daniel Luca: 13 ani, 7 luni
am nascut deja!

29.11.2005 5:02     citat 

Multumesc lui Dumnezeu, nici eu nu am racit e cand sunt insarcinata, dara daca ar fi sa se intample as face ce faceam si inainte, ceaiuri multe cu lamaie, citrice, inhalatii pentru desfundarea nasului (sa ai grija sa respiri tot timpul pe nas caci de nu, te complici cu o faringita sau laringita) si...cam atat. Sa stii, cu pastile sau fara pastile, raceala tot in 7 zile trece. Asa ca, bafta si sa fuga raceala de tine si de toate gravidutele.

sus

Denunta
laury

Copii

30.11.2005 10:01     citat 

Multumesc mult pentru sfaturi.Ma pun pe ceaiuri, ca durerea de gat ma termina.

sus

Denunta
criss_bb

Copii
mister B: 13 ani, 8 luni

30.11.2005 11:25     citat 

Incearca sa mananci miere amestecata cu lamaie, e si foarte gustoasa si efectul e super...
Criss_bb

sus

Denunta
CLAUDYA-MARIA

Copii
Claudia Maria: 14 ani, 2 luni
Teodora Stefania: 10 ani, 11 luni

30.11.2005 1:00     citat 

Ceai am baut si eu in disperare cat am fost insarcinata, pentru ca altceva nu am avut voie zambet . E foarte buna mierea de albine si pentru tine si ii face bine si lui bebe (cat e in burtica, ca pe urma am inteles ca nu se recomanda pana mai cresc) si lamaie f.f.f. multa. Daca faci temperatura, mie dr mi-a dat voie sa iau si paracetamol, dar una pe zi si am luat cam o zi da si una nu, ca sa nu fie prea mult medicament pentru bebe. Sanatate si nastere usoara sarut

sus

Denunta
nelus

30.11.2005 1:18     citat 

Eu am inteles ca inhalatiile nu sunt recomandate in sarcina. Poate ma insel, dar... asa stiu eu.

sus

Denunta
chisicuta

Copii
Daniel Luca: 13 ani, 7 luni
am nascut deja!

01.12.2005 12:49     citat 

Poate inhalatiile cu produse medicamentoase. Nu cred ca inhalatiile cu musetel ar face vreun rau.

sus

Denunta
Andru28

Copii
Bogdan-Christian: 13 ani, 7 luni

01.12.2005 1:52     citat 

La raceala, nu avem prea multe solutii. Ceaiuri de fructe de padure cu lamaie multa, cat mai multa. Ca pastile, doar oscillococcinum se poate lua. Dar baza e lamaia.

sus

Denunta
marihuana

Copii
Mattia: 15 ani, 8 luni
Martina Nicole: 13 ani, 4 luni

01.12.2005 6:34   de trei ori in doua luni  citat 

Eu am avut fericirea sa racesc naspa de tot de trei ori in doua luni. Am luat Eferalgan efervescent( paracetamol pur).

Medicul meu zice ca pot lua fara probleme .
Bafta la burticute racite!

sus

Denunta
laury

Copii

01.12.2005 8:56     citat 

----------
Andru28 a scris:
La raceala, nu avem prea multe solutii. Ceaiuri de fructe de padure cu lamaie multa, cat mai multa. Ca pastile, doar oscillococcinum se poate lua. Dar baza e lamaia.
----------

Mi-am facut ceai de lamaie cu un pliculet de musetel la 1 l de apa.Problema e ca ma ustura gatul ingrozitor si tusesc magareste (f. uscat). Aseara am incercat si gargara cu apa acu sare.Dar am auzit o chestie azi si m-am cam socat/stresat: poate sa se desprinda sarcina de la tuse?A auzit cineva asa ceva?Sau sa provoace nastere prematura?

sus

Denunta
margareta

01.12.2005 9:58     citat 

Laury eu nu vreau sa te sperii dar prietena mea cea mai buna a pierdut o sarcina la5 luni jumate anul asta in februarie din cauza unei tuse si cand tusea simtea cum tuseste din burtica si......nenorocirea sa produs.Acum ,sincer eu iti recomand sa dai un telefon macar la medic si sa ii aduci la cunostinta problema,asa ar fi mai bine.Fa asta pentru tine si pentru bb-ul tau ,ca sa fiti in siguranta si in afara oricarui pericol.TE PUP sarut

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 15 ani, 7 luni
Natalia: 13 ani, 5 luni

01.12.2005 10:14     citat 

Laury, eu am de o luna o tuse tampita cum nu am avut in viata mea. Nu am pierdut nici o sarcina... Mi se pare ca e nevoie de un soc mai mare decat o tuse ca sa pierzi o sarcina, mai ales una in luna mare.
SA NE FACEM BINE CAT MAI CURAND! sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: