· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > La cumparaturi >Prin magazine > Ce fel de biberoane aveti?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Ce fel de biberoane aveti?     
TigerTough

30.11.2005 11:41     citat 

Ba eu zic sa-ti iei biberoane ca sa fii pregatita. Daca patesti ceva? Ti se crapa sfarcurile, te doare de nu mai poti, faci mastita (sper sa nu) si iti urla copilul de foame la 2 noaptea, unde te duci sa cumperi biberoane si pompita? Vorba romanului, paza buna......

sus

Denunta
Lee

Copii
Iris: 15 ani, 4 luni

01.12.2005 12:10     citat 

----------
TigerTough a scris:
Vorba romanului, paza buna......
----------

Asa am zis si eu cand le-am cumparat, desi moasa imi zisese sa nu iau... acu' sincer nu imi pare rau de banii aruncati pe ele, cat de faptul ca ma tot impiedic de ele prin bucatarie, le mut dintr-un sertar in altul si tot n-am loc. Ma felicit ca am avut inspiratia sa iau doar doua si ca nu m-am aruncat si la cumparat pompa de muls si sterilizator de biberoane si alti lilieci adunatori de praf.

Eu am spus doar cum vad eu lucrurile prin prisma a ce mi s-a intamplat mie, nu trebuie neaparat procedat asa zambet. Fiecare stie ce-i mai bine pentru ea si de ce are intr-adevar nevoie.

Cat despre de unde cumperi la 2 noaptea? Hmnnn... daca nu stai in creierul muntilor, peste tot exista farmacii deschise noaptea...

sus

Denunta
ruxipops

Copii
Corinna: 15 ani, 2 luni
Irina: 27 ani, 6 luni

01.12.2005 1:35     citat 

eiiii , sa stiti ca a mea a scuipat biberoanele avent cat colo
numai pt ceai folosim (in rest tzatza ) si numai de la NUK , first choise , si numai de cauciuc
cele de la avent sunt de silicon si pe alea nu le accepta

ce s-au mai schimbat vremurile
la Irina se gaseau un singur fel de biberoane si un singur fel de tetine , negaurite
luam intotdeauna mai multe si le gaurea sotul cu un ac inrosit in foc , daca apasa mai tare ...trebuia aruncata ca se facea gaura prea mare si se ineca copilul

asa ca ....numa sa vrea sa bea ca se descurca cu ce-o fi !
dar daca am avut de unde alege am luat si noi la copilul 2 mai multe
DAR NUMAI DUPA CE AM NASCUT

n-are rost sa iei inainte
eu am primit de la moasa unul , din spital unul etc
si cand am vrut sa incerc am luat nuk si a functionat
daca cumperi multe ajungi ca unele mame pe care le-am descoperit vanzand pe ebay seturi de biberoane nefolosite pt ca le-a functionat alaptarea !
pupici , si sa nasti usor !

sus

Denunta
ClaudiaS

Copii
Alexandra: 15 ani, 11 luni
David: 7 ani - La Multi Ani!

01.12.2005 11:27     citat 

Eu am avut biberoane primite inainte de a naste. Dar nu le-am folosit pana cand a facut fata 2 luni si am trecut pe completare. Am inceput cu Nuk Air System. Apoi i-am luat Baby Nova pentru cereale. Si apoi i-am tot luat. jenat Asa ca avem o gramada de biberoane, am si dat din ele, dar inca mai avem: Nuk, Chicco, Avent, Baby Nova si Angel. Cel mai multumita sunt de Nuk, Baby Nova si Angel (care a fost cea mai ieftina!). Din Avent nu bea decat apa, tetinele nu i-au placut, asa ca folosim cioculetul.

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 2 luni
D: 10 ani, 8 luni

01.12.2005 12:05     citat 

voi ce tetine folositi? silicon sau latex?
noi am avut la inceput chicoo latex, dar am trecut pe avent...parca sunt mai rezistente.
ce dif o fi intre cele 2 tipuri?sunt unele mai bune ca celelalte?

sus

Denunta
ClaudiaS

Copii
Alexandra: 15 ani, 11 luni
David: 7 ani - La Multi Ani!

02.12.2005 10:22     citat 

Ana, eu folosesc silicon ca latexul il refuza cand ii ies dintii. Cred ca o deranjeaza ca e mai tare. Si eu tot de la Chicco am tetina de cauciuc.

sus

Denunta
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
17 ani, 3 luni
VLAD DARIUS - voinicel
12 ani - La Multi Ani!

04.12.2005 10:55     citat 

ana, eu am avut numai din silicon...si le-am schimbat numai datorita varstei...numai spre sfarsit, ca deja are 2 ani si aproape 4 luni, nu mai bea lapte cu bibi seara, le cam distrusese...si am mers prin eliminare, pana am aruncat si biberoanele...

sus

Denunta
iutzulica

05.12.2005 12:07     citat 

in primul rand nastere usoara.eu pt liviu-andrei am folosit pt apa sau ceai nuk de 125 ml cu air sistem ,pt lapte nuk de250 ml si baby nova ,acum avem si angel si primii pasi .pe toate le fierb o data la 2 zile si toate sau comportat la fel de bine .in legatura cu tetinele pt biberoane iai normale.eu am folosit de cauciuc .nu credca un biberon modifica organismul copilului.care are colici are oricum care nare nare.totusi te sfatuiesc sa ai totusi 2 biberoane in casa cand nasti.unul pt ceai iar unul pt lapte pt ca o sa ti trebuiasca atunci cand te mulgi sa pui laptele in el ori in cazul in care nu ai lapte.asa ca biberoanele in functie de buzunar.toate sunt bune

sus

Denunta
alisrem

Copii
NORRIS: 15 ani, 1 luna

05.12.2005 11:21     citat 

Daca te referi la sticle si biberoane pt lapte,ceai etxc
Cele mai bune pe piata sunt Bfree si Tommee Tippee.Sunt anticolici,eliberarea laptelui se face ca la san,bebe trebuie sa suga ,nu ca la celelate(gen Avent<Nuk) la care laptele curge in gat si bebe doar inghite fara rasuflare,Timpul de hranire al bebe tb sa fie de minim 20 minute,
Si eu la inceput am cumparat Avent si nuk dar le-am aruncat dupa ce le-am descoperit pe cele mai sus descrise.
Ah,mai este un biberon prevazut cu "viteze"de curgere a lapelui in fc de varsta bebelului(slow,medium ,fast)

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 2 luni
D: 10 ani, 8 luni

05.12.2005 11:28     citat 

Alisrem, te contrazic in legatura cu Aventul. Laptele curge f greu la nr 1 si 2 de la Avent. Sunt speciale pt mamele care si alapteaza. La fel si Chicco anticolici. De Nuk nu stiu dar inclin sa-ti dau dreptate.

Oricum e posibil sa fie diferente de la tara la tara.

sus

Denunta
alisrem

Copii
NORRIS: 15 ani, 1 luna

05.12.2005 11:50     citat 

E posibil sa fie diferente.
Eu am observat dedosebirile atunci cand verificam laptele daca e suficient incalzit.Cand puneam sticla vertical la sticlele Avent si ce-am mai luat laptele curgea din biberon,la celelalte nu curgea deloc,tb sa apas putin pe biberon

sus

Denunta
iutzulica

05.12.2005 11:53     citat 

eu cand am intrerupt alaptatul si am inceput cu biberoanele,liviu-andrei nu sugea decat daca bagam cutitu in tetina sai fac ditamai taietura si acum tot asa bea lapte .in legatura cu ce spunea o mamica de pe acest forum ca sunt mai bune sticlele cu gura larga pt ca pui mai bine lapte in biberon,exista un suport cu mai multe masuri care e special pt pus laptele in special pt cand pleci cu bebe undeva si e ideal si pt problema cu pusul laptelui in biberon are 4 masuri.eu am asa ceva si e super

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

05.12.2005 6:03     citat 

----------
citat:
gen Avent<Nuk) la care laptele curge in gat si bebe doar inghite fara rasuflare
----------

nici eu nu sunt de acord cu afirmatia asta. la AVENT nr 3 nu curge dacat daca trage bb, altfel pot sa-l tin in jos si o ora ca nu iese nici un strop.
la fel si NUK first Choise. nu am folosit altceva.
deci in mod sigur difera modele, daca zici ca curge asa tare !

sus

Denunta
snoopi

Copii
Dragana-Natalia: 15 ani, 1 luna

08.12.2005 2:08     citat 

noi folossim si de la avent si de la baby nova, mai avem si de la chicco, sincer nu prea are bb preferinte, iar eu sunt multumita de toate.
NASTERE USOARA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! trag cu ochiul foarte fericit
sarut

sus

Denunta
Sorii

30.06.2014 1:28     citat 

Buna dragi mamici,
Eu sunt mai de moda veche, ca sa zic asa si destul de panicata, mai ales dupa ce am citit atatea forumuri despre biberoanele din plastic, parabeni, sterilizare si alte chestii si as vrea optez pentru unul din sticla. Eu asa am crescut si sunt foarte ok dupa cum vedeti &#61514;) . A incercat cineva biberoanele chicco? Am auzit de el de la o prietena, cica e natural, fabricat din sticla termorezistenta si este usor de dezinfectat. Mi s-a parut interesant ca are inele in relief ca sa permita tetinei sa se alungeasca in timpul suptului si mi se pare ok si forma. Voi ce ziceti? Ce biberoane de sticla ati incercat?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: