· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > help!!!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor help!!!     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
liviavetuta

Copii
Christian-Mihail: 16 ani, 5 luni

12.12.2005 9:33   help!!!  citat 

Buna!
astazi(12.12.2005) am internat-o pe sotia mea la maternitate pt a naste.
In urma ecografiei facuta vineri(09.12.2005) a rezultat ca placenta este imbatrinita si lichidul amniotic in cantitate redusa, iar bb a coborat cu capul in jos , cum spunea si dr ecograf "s-a angajat sa iasa", iar dna dr ecograf a apreciat ca trebuie sa se faca cezariana pt. ca exista riscuri in max. o saptamana!
Dr ginecolog de la maternitate in urma internarii si a unei consultatii sumare considera ca trebuie s-o mai tina sub observatie cateva zile, si sa-i mai faca cateva analize.
Intrebarea mea este : fatul nu este in pericol acum fara lichid suficient?
si oare trebuiesc facute analize in aceasta etapa? care ar trebui sa fie procedura acum?
suntem cu nervii intinsi la max. si nu ne mai gandim decat la sanatatea lui bb! oare cum poate fi el afectat in aceasta situatie?
astept un raspuns urgent de la voi!
va multumeste SORIN+LIVIA+ bb CHRISTIAN !

sus

Denunta
silviamures

Copii
Patrick Alexandru: 16 ani, 2 luni
Cristian: 12 ani, 2 luni
am nascut deja!

12.12.2005 11:26     citat 

Nu vreau sa va sperii , dar eu asa stiu ca nu e bine sa nu fie lichid suficient. Nu stiu ce sa zic, dar ma gandesc ca dr stie ce face, doar nu e nebun sa riste viata copilului dintr-o prostie. Parerea mea este sa apelati si la alt dr, sa insistati sa va spuna care sunt riscurile. Eu de ex cand am fost la ultimul control l-am intrebat pe dr daca nu sunt semne de nastere prematura. Si printre altele mi-a spus ca placenta nu e imbatranita. Deci nu stiu ce sa zic, dar nu cred ca e bine ce v-a zis dr. referitor la placenta. trist
Succes si va tin pumnii

sus

Denunta
liviavetuta

Copii

12.12.2005 11:34   multumesc  citat 

Iti multumesc,
nu mai pot dormi si stau numai cu ochii in pc pt a mai afla ceva noutati.
dr. care a internat-o pe sotia mea a fost recomandat de cineva, si oricum isi ia daru , dar nu stiu ce mai asteapta si nu intervine!
cat despre placenta cica asa trebuie sa fie ca au trecut cele 9luni!
nu stiu ce sa mai zic, ms oricum pt raspuns

sus

Denunta
Serghei

Copii
Sergiu: 17 ani, 1 luna
am nascut deja!

13.12.2005 10:20     citat 

Nu am ce sfaturi sa va dau, nu am trecut prin asa ceva, dar uneori este bine sa ai incredere in medici, dupa cum zice si silviamures "n-o fi nebun"., dar vrea sa va spun ca va tin pumnii sa fie totul OK. Iar despre cezariana uneori (ca si in cazul meu) este mai usoara fata de o nastere normala.
Sa va aduca barza un bebe sanatos si frumos. Nastere usoara, totul va fi bine!

sus

Denunta
laury

Copii
Rose Marie: 16 ani, 3 luni
Thomas Victor: 13 ani, 8 luni

13.12.2005 3:51     citat 

Poate ca nenea doctorul asteapta adrul prima data!

sus

Denunta
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
18 ani, 9 luni
VLAD DARIUS - voinicel
13 ani, 5 luni

13.12.2005 4:33     citat 

nici eu nu stiu ce sa spun, poate ca treaba asta cu placenta imbatranita se traduce prin "sarcina peste termen", ceea ce mi s-a intamplat si mie si ca si la sotia ta, eu am avut lichid amniotic mai putin din logicul motiv ca bebe era urias si nu mai era loc de lichid...eu zic sa intrebati, sa va lamureasca care e treaba cu imbatranirea placentei...
pana la urma cum a ramas?
faptul ca bebe e coborat e semn bun, cred eu...ca e lansat...
de ce e caz de cezariana??
eu am nascut la aproape 2 saptamani dupa termenul presupus, normal...fara pic de anestezie...si totul a decurs exemplar...ceea ce va doresc si voua!! sarut
mai spune-ne cum decurge...

apropos: ma deranjeaza o treaba la doftorii din Ro...ca te cheama la "n" controale, ecografii, analize...si iti trantesc tot felul de explicatii...savante, se duc oamenii acasa si da-i si rumega la ce-a spus doftorelu'...
si eu n-am avut nici un control...palpabil, ca sa spun asa, aici...am avut o ecografie la 17 saptamani de sarcina si in rest m-a tot pipait moasa, sa vada cum sta bebe...si i-am ascultat inima, atat!

sus

Denunta
Serghei

Copii
Sergiu: 17 ani, 1 luna
am nascut deja!

13.12.2005 7:12     citat 

----------
citat:
apropos: ma deranjeaza o treaba la doftorii din Ro...ca te cheama la "n" controale, ecografii, analize...si iti trantesc tot felul de explicatii...savante, se duc oamenii acasa si da-i si rumega la ce-a spus doftorelu'...
si eu n-am avut nici un control...palpabil, ca sa spun asa, aici...am avut o ecografie la 17 saptamani de sarcina si in rest m-a tot pipait moasa, sa vada cum sta bebe...si i-am ascultat inima, atat!
----------

bine....dar aici, cel putin, eu, in Brasov...nu am avut parte de moasa. Mi-a prezentat-o doctoritza cat eram in travaliu, i-am dat spaga cuvenita, si apoi nu am mai vazut-o deloc! Si nu am mai auzit prietenele mele sa fie controlate de moasa! Doctoritza a fost o dragutza pe parcursul sarcinii, dar informatiile ei nu m-au satisfacut! Asa ca am tot cautat pe net ceea ce m-a interesat.
si... un alt aspect, cand va duceti si nasteti intrebati alte mamici care au nascut recent ce, cui si cat sa dati! (eu una am luat teapa cu moasa - nu si-a meritat spaga, poate m-am grabit, nestiind ca voi naste prin cezariana)
multa sanatate si nastere usoara!

sus

Denunta
liviavetuta

Copii

13.12.2005 7:41   a venit!!!  citat 

Gataaaaaaaaaa
calvarul a luat sfarsit astazi la ora18:28, cand Christian a sosit pe lume sanatos si cu gura foarte mare ca acoperea pe toata lumea!!!
sunt bine amandoi, si bb si mami, si ai asteptam acasa cat mai repede!
va multumesc tuturor celor ce ne-ati scris, si ma gandesc ca in urma cu 24 ore situatia era asa de tensionata, iar acum totul este ok asa cum ne-am dorit si cum isi doreste orice familie care trece prin aceste clipe de neuitat!
nu mai stiu ce sa mai spun! va doresc tuturor multa sanatate, alaturi de bb vostri, sa aveti parte numai de clipe de bucurie si fericire!

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

13.12.2005 7:45     citat 

FELICITARI

sus

Denunta
liviavetuta

Copii

13.12.2005 9:16     citat 

multumesc dodosasha! e totul ok! deocamdata! zambet
sper sa nu avem alte surprize! ca prea s-a terminat totul cu bine.
cam cat ar trebui sa-i dau dr neonatolog ca sa se ocupe bine de bb?

Ultima modificare efectuata de catre liviavetuta la 13.12.2005 9:21, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
Misina

Copii
Oana Maria: 16 ani, 11 luni
Radu Mihai: 14 ani, 9 luni

13.12.2005 9:19     citat 

Felicitari, sa va traiasca minunea!!

sus

Denunta
liviavetuta

Copii

13.12.2005 9:23     citat 

multumim! la fel si voua misina

sus

Denunta
Misina

Copii
Oana Maria: 16 ani, 11 luni
Radu Mihai: 14 ani, 9 luni

13.12.2005 9:34     citat 

Eu la neonatolog am dat 500.000 lei, dar cred ca preturile difera de la maternitate la alta...cel mai bine intrebati si o mamica de pe acolo sau o asistenta, infirmiera care pare mai draguta si cu care se poate comunica!

sus

Denunta
liviavetuta

Copii

13.12.2005 9:59     citat 

multumim misina! noua ni s-a spus de 300.000 dar eu ma gandisem la 500, 300 pare totusi cam putin! acum bb e pe primul loc!!! si nu trebuie sa dam gres pt. 100, doua...

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 15 ani, 7 luni
MICA: 11 ani, 3 luni

13.12.2005 10:18     citat 

felicitari pt puiutz si pt parinti.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore