· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > help!!!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor help!!!     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
Serghei

Copii
Sergiu: 17 ani, 1 luna
am nascut deja!

13.12.2005 10:40     citat 

Felicitari pentru puiutul mic! Sa fie sanatos, sa creasca mare si frumos!
Felicitari, mamico!

sus

Denunta
liviavetuta

Copii
Christian-Mihail: 16 ani, 5 luni

13.12.2005 11:11     citat 

multumesc kikilinis!!!
multumesc serghei!!!
sa aveti parte numai de fericire , iubire si multa sanatate!!!

sus

Denunta
nelus

14.12.2005 9:08     citat 

----------
Serghei a scris:
bine....dar aici, cel putin, eu, in Brasov...nu am avut parte de moasa. Mi-a prezentat-o doctoritza cat eram in travaliu, i-am dat spaga cuvenita, si apoi nu am mai vazut-o deloc! Si nu am mai auzit prietenele mele sa fie controlate de moasa! Doctoritza a fost o dragutza pe parcursul sarcinii, dar informatiile ei nu m-au satisfacut! Asa ca am tot cautat pe net ceea ce m-a interesat.
----------

In strainatate moasa are cu totul si cu totul alt statut. In primul rand ca se pune foarte mult accent pe educatia lor si exista chiar facultati pt moase. La noi in Romania moasa este privita ca o persoana mai putin specializata care la primul semn de alarma da fuga dupa doctor. Stiu ca acolo sunt case de nasteri in care moasele sunt cele care asista la nasteri.

sus

Denunta
liutza

Copii
Lara Maria: 16 ani, 4 luni

14.12.2005 10:43     citat 

Vreau sa va spun ca ce spune nelus e intr-adevar asa in strainatate moasa are un cuvant greu de zis,eu de exemplu acum doua saptamani am fost sa vizitez clinica unde voi naste si tot ce-a fost de prezentat ne-a prezentat moasa,si doar cu moasele voi naste ca sunt doua pe schimb doctorul este chemat daca apar complicatii,moasa iti vine dupa nastere acasa doua saptamanii,deci totul se invarte in jurul moaselor cat despre clinica nu am cuvinte sa va descriu ce conditii,mai bine imi tin stupefactia ptr mine.

sus

Denunta
liviavetuta

Copii

14.12.2005 11:05     citat 

hai ca am venit acum de la spital si nu mi l-a aratat si mie pe bb!!!
mi-a zis ca maine. de ce nu a vrut sa mi-l arate astazi??? trist
sunt tare suparat din cauza asta!

sus

Denunta
Serghei

Copii
am nascut deja!

14.12.2005 11:10     citat 

----------
citat:
moasa iti vine dupa nastere acasa doua saptamanii
----------
rad }}} la noi, in Ro sunt vise !!!!!!!! Cand ma gandesc ca doctoritza copilului a venit (adusa de sotul meu) o singura data acasa...ce asistenta cu vizite regulate, cu sfaturi? Nimic! Si ne program singuri la controale (ma simt si penibil sa tot o sun sa merg cu bb la consultatie ) Doar la vaccin ne suna sa ne programeze.
Ce am citit in carti si ce se intampla defapt....diferenta de la cer la pamant! Sfaturi dupa nastere......noroc cu net-ul si cu prietenele!

sus

Denunta
Serghei

Copii
am nascut deja!

14.12.2005 11:15     citat 

Taticule, nerabdator mai esti !!!!!!!!!
Stai linistit, sotul meu a intrat sa il vada cu mari interventii, dar a doua zi!
fii fericit daca il vezi inainte de externare!

Felicitari si pupici bb-ului [/quote]

sus

Denunta
s-rodica

Copii
Ioana-Andra: 16 ani, 5 luni

14.12.2005 11:36     citat 

Felicitari!!!! Stiu ca sunteti in extaz acum. Pe 29 Noi. si eu am nascut o fetita superba . Va doresc multa sanatate si voua si lui bb. foarte fericit

sus

Denunta
liutza

Copii

14.12.2005 11:37     citat 

Credeti-ma eu am ramas stupefiata cand am mers la clinica aici,fusesem in maternitate in RO la cateva prietene de-ale mele care nascusera si eu am ramas cu imaginea aia sinistra ca-ti pica tavanul in cap,iti aduce copilasul la gemulet injasurat ca o sarmaluta si te uiti la el cu portia daca are chef asistenta sau ca si in cazul taticului lui Cristian care nu si-a vazut bebelusul deloc e inadmisibil cum se comporta de ce asa mare diferenta? aici cand nasti tatal trebuie sa fie obligatoriu langa mama,iar dupa nastere copilul ramane automat langa mama in rezerva si numai daca te simti extrem de epuizata ti-l duce in camera cu toti bebeii eu nu pot intelege,faceau mare valva prin ziare zilele trecute ca nu stiu ce maternitate privata s-a deschis prin Bucuresti si ce conditi ofera sincer va spun fetelor din ce am citit eu acolo cu conditiile lor si la preturile alea exorbitante,inumane de 1700pana la2500 euro o nastere conditiile alea le gasesti aici la un spital de comuna nu-mi pot imagina cum arata un spital intr-un oras mare aici in Germania daca aici in oraselul unde locuiesc eu sunt asa conditii,pacat si rusine la cate indura pe perioada sarcini o femeie ar trebui sa aiba conditii unde sa aduca pe lume un copil si o vorba buna din partea cadrelor medicale dar la noi lasa de dorit din pacate.[/b]

sus

Denunta
liutza

Copii

14.12.2005 12:10     citat 

Am postat ceva si nu stiu daca a ajuns mie-mi apar niste cocomarle trist egal acum.

sus

Denunta
liviavetuta

Copii

14.12.2005 2:13     citat 

Bravo Liutza ca ai plecat din romania!!!
aici sunt niste conditii execrabile! ce e aia sa asiste tatal la nastere?
toti isi fac de cap nu avem conducatori competenti(n.r. ministrul sanatatii) astia ar trebui dati afara toti!!!!!!!!!!!!!!de jos pana sus!!!!!!!!!
am fost astazi la spital si groaza ce era acolo!!!!!!! era curatenie la terapie inmtensiva unde e sotia mea , dar nici un fel de aparat!!! doar niste suporti unde agata perfuziile!!! si o GALEATA unde se scurge drenajul!!! nu am mai vazut asa ceva!!!!
am plecat de la spital cu parere de rau ca traiesc in romania, si fericit ca bb si sotia sunt bine(dupa ce i-am indopat pe toti cu bani)!!!
e o tara a nimanui!!!

sus

Denunta
liutza

Copii

14.12.2005 2:31     citat 

Hmmmm!!!! Sti cum este cand esti departe de casa tie dor de RO dar cand auzi cate minuni se intampla zici doamne ajuta ca nu sunt pe acolo,cel mai rau ma doare caci am pe toti cei dragi acolo si nu pot sa-i am langa mine dar in rest nu regret nimic stau si ma gandesc ce as fi facut acum ca mai am putin si nasc,probabil ca m-as fi resemnat,dar pe cuvant daca nu atat de mare diferenta intre conditiile de aici si cele din RO de la cer la pamant,nu am putut sa-mi imaginez cum poate fi tratat un pacient in adevaratul sens al cuvantului pana nu am fost in vizita la maternitate si cata amabilitate si cata rabdare sa-ti explice sau sa-ti raspunda la toate intrebarile utile si inutile,uite de exemplu tu stai acum acasa ca pe ghimpi esti fericit caci sotia si copilasul sunt bine dar oare nenorocitii aia nu se gandesc ca ai asteptat atata vreme sa vezi de ce ai fost in stare sa faci si acum te priveaza de acest drept,si ca sa-ti dau un ultim exemplu aici poti inchiria rezerva de familie te costa 30euro pe noapte dar poti ramane cu sotia si copilul in spital pe perioada cat ei sunt acolo.Oricum rusine!!!

sus

Denunta
Serghei

Copii
am nascut deja!

14.12.2005 7:04     citat 

----------
citat:
ce e aia sa asiste tatal la nastere?
----------
la Brasov poate asista si tatal la nastere, dar intr-un salon separat de sala de nasteri!!!!! daca-l tine inimutza, pe al meu nu l-a tinut, si il inteleg perfect. Dar am impresia ca treaba asta e pe bani, nu stiu sigur.

sus

Denunta
silviamures

Copii
Patrick Alexandru: 16 ani, 2 luni
Cristian: 12 ani, 1 luna
am nascut deja!

14.12.2005 7:20     citat 

[color=orange]Felicitari!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/color]
rad rad rad
Totul e bine cand se termina cu bine[/u][/b]

sus

Denunta
liviavetuta

Copii

14.12.2005 8:53     citat 

ok!!! mai vobim maine! ca acum sunt mort de somn!!!!!!
poate mai imi spunetiti ceva noutati!!!!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: